icon

Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?

avatar
eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 16. jún 2026 · 4904 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
  • Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
  • Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.


Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.

Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.

Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.

Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.

Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).

Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
  • Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
  • Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.


Sporné názory

  • Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
  • Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.


Otvorené otázky

  • Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
  • Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.


Spomenuté značky a firmy

sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham

Spomenuté produkty a metódy

kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)

Miesta a osoby

Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová

avatar
tanusenka
12. máj 2014

tak my sme s drahym tento cely vikend riesili ake meno dame nasej piskotke 🙂 no po dlhociznom natahovani a hladani na nete sme sa rozhodli ze dievcatku dame meno Liliana pretoze u nas malo pouzivane o v nasom okoli mame mena ako Nella, Ella, Emma a pod. a chlapcovi dame meno Alex chceli sme Samko ale toho je uz tiez plno 🙂

avatar
25daniela
12. máj 2014

@tanusenka u nas je kadza druha Liliana a chlapec Alex, co ma mrzi, ze ked sme sa pred skoro troma rokmi rozhodovali, ake meno dame dievcatku, tak som nikde ziadnu Kristinu nevidela, nepocula a teraz sa velmi aj toto meno rozmohlo

avatar
ossr
12. máj 2014

Uz sme dali mame Alexandra

avatar
nikayla
12. máj 2014

@tanusenka u nás sa Lili volá každé druhé dievčatko a každá fenka yorkshira... a rovnako aj Alex, aj keď sú to pekné mená, kvôli tomuto by som ich nedala...

avatar
nikayla
12. máj 2014

David, Damian, Dominik, Michael, Alexandra, Jasmina, Barbara, Miriam 🙂 brala by som aj všetkých 8, uvidíme 😎

avatar
tanusenka
12. máj 2014

koceny v kazdom okrese je to tusim rozne neviem ake mena by som musela dat aby som sa nezhodovala tam ci onam ... ale tak do porodu mam cas vsetko je mozne aj zmenit nazor na mena co aj tak dufam ze nebudem menit 🙂

avatar
andreasiskova3
12. máj 2014

My budeme mat Alzbetku a druhe este neni iste ale mne sa paci Sarlotka, Julia ale aj Maria alebo Margaretka.druhe bude vyberat moja polovicka a on by dal.najradsej Danku a Janku

avatar
andreasiskova3
12. máj 2014

A este zahlasil ze ak nahadou bude druhe chlapec ( maju byt obe ddievcatka) tak ze dajme Janko a Marienka 😀

avatar
adkat13
12. máj 2014

@tanusenka neviem, či to bola náhoda, ale za 7 dňový pobyt v pôrodnici som videla 3 malé lilianky... už asi neplatí, že je to zriedkavé meno, za posledné 2-3 roky sa s nimi aspoň u nás roztrhlo vrece...

avatar
adkat13
12. máj 2014

pridávam najnovší rebríček 🙂 http://aktualne.atlas.sk/nechcete-aby-vase-baba...
čo sa týka chlapčenských, asi to sedí, pred rokom bola plná pôrodnica adamkov, lukáškov, matúškov a tomáškov. ale sú to krásne mená...

avatar
adkat13
12. máj 2014

@tanusenka inak je to krásne meno, ale jedna vec mi na ňom trošku vadí. je to super meno pre malé dievčatko, ale už menej pre dospelú ženu. neviem si predstaviť, ako 40/50 ročnú ženu niekto osloví "lili"...

avatar
googwife
12. máj 2014

Ak to bude chlapček tak Mathias a ak náhodou dievčatko čo pochybujem tak Barborka 🙂

avatar
nika1502
29. máj 2014

prosim vas je tu niekto kto sa venuje numerologii? dakujeeeeem

avatar
espanka
14. jún 2014

ja mam vybrate meno BARBARA (kvôli peknym zdrobneninam ako Barbi, Barbinka a pod), PENELOPE (podla Penelope Cruz), MARINA (milujem namornictvo - Marine, mam rada slovenskych spisovatelov 19.storocia..a A.Sladkovič napisal Marinu, to meno pekne znelo vtedy a aj dnes), SARA (paci sa mi pomenovanie Sarita) ....a pre chlapca Marco

avatar
havana_frost
15. jún 2014

@tanusenka veru aj počas môjho pobytu v pôrodnici boli 3 Liliany alebo Lily, dvakrát Lea. Práveže teraz je to veľmi vychytené meno.

avatar
rybecka
16. jún 2014

My mame doma Matejka a Ondrejka a brat ma Almu krasne to meno a este moj favorit je Olivia 🙂

avatar
mizu89
16. jún 2014

no my mame vybrate keby bolo dievcatko tak Charlott a ak chlapec tak Matthew.Ale to chlapcenske by som pomenila lebo asi to vyzera na chlapca :D

avatar
stanislavao
16. jún 2014

nekonecny pribeh - meno pre dieta. kazdy nech si vyberie, ake sa paci jemu. Matthew - ako ho budu volat stari rodicia? ani precitat to nebudu vediet. slovenske mena su krasne a netreba sa opicit po amerike a pod. preco ten Matthew nemoze byt klasicky po nasom Matej? prilis obycajne? ale aspon ho vedia vsetci precitat.

avatar
adeala
16. jún 2014

@adkat13 moja zamestnávateľka sa volá Lily, má 40 a ani ma nenapadlo, že by to bolo nejaké divné 😉 🙂

avatar
nenullienka
16. jún 2014

Ja by som chcela pre chlapca Denis, ale manželovi sa nepáči, dievčenské to vôbec nevieme. Uvidíme keď už budeme vedieť čo to bude.

avatar
adeala
16. jún 2014

@stanislavao ja sa volám Martina a tiež to moja babka nevie prečítať (stále iba Marťina, aj keď som jej už x krát povedala, nech mi tak nehovorí) 😀 na každé meno si zvyknú, to je jedno. Napr. meno Matej by neprečítali zase v zahraničí, ale keď to raz povieš, tak už to budú vedieť. Rovnako to máš aj s miliónmi priezvisk, nevie ich nikto prečítať.. Hlavne, že nič z toho nie je urážlivé a nejak "originálne" skombinované s priezviskom ako napr. Juraj Čuraj (a to je Juraj slovenské meno ako lusk)

avatar
sandrika1986
7. júl 2014

Doma mám už dve dcérky : Nicol a Vivien. Teraz čakám tretie bábo, tak ak to bude dievčatko tak sa bude volať Karin ak náhodou chlapček tak Patrik 😉

avatar
soniatko
7. júl 2014

my mame Anetku .a keby si mam teraz vyberat meno pre dieta, tak by to bola Olivia alebo Florian. ale este sa mi pacia Juliana, Tatiana, Marketa, Greta,Violeta,Amalia, Jasmina, Ester, Evelyn, Diana, Marina, Hana. z chlapcenskych asi Gabriel, Boris, Timotej. a kamoske sa teraz narodila Gloria- tiez velmi pekne meno.

avatar
l3yla
7. júl 2014

Klasické v dnešnej dobe "nezvyčajné" mená a to Anton -latinský pôvod , Anna -hebrejský pôvod ,Lilien - latinský pôvod alebo Marína -slovanský pôvod. 😉

avatar
laskavocka
7. júl 2014

Ja mat synov tak dam im dam mena Cyril a Metod.A dievcata?Nuz vybrala by som norske mena,ktore nema nikto na Slovensku ako napr.Minken a Malen.Prraveze ked date detom nezvycajne mena ,ktore nema nikto,tak aj deti v skole ich beru inak.

avatar
aprilka9
5. aug 2014

ahojte, my máme Vivienne a teraz čakáme chlapčeka.. ale je to boj, lebo manžel chce po ňom Štefan a mne sa to meno nepáči a ani sa to nehodí, ak už máme dievčatko zahraničné meno.. Ešte sa nám obom páči Tobias, ale stále manžel chce to svoje 😝

a ja si myslím, že ak niekto má záujem, tak vysloví aj thajské meno správne a ak nechce, tak bude stále tvrdiť, že to je divné meno a nedá sa to 😉 A tiež máme v okolí veľa dievčat s menom Lilien, ale ako by mohlo byť meno v budúcnosti divné, ak každá druhá 50-tnička bude teta Lily??? 😅 A niekedy boli v triede aj štyri Aničky a samá Katka, takže ani otrepanosť podľa mňa nie je argument. 😉 Vždy to tak bolo aj bude

avatar
monka665
29. jan 2015

Tak my davame meno Margitka...aj ked ludia v okoli si museli zvyknut a zvykat si aj budu...ale chceli sme slovenske meno a podla mna treba vytiahnut aj tie staršie zabudnute mena 🙂...a take narazky typu ze sa mojej malej budu vysmievat uz radsej ani nevnimam 😉

avatar
monica25
29. jan 2015

Tamara,Terezka,Hanka,Ninka,Monika😉Roland,Daniel,😉

avatar
lavinis
29. jan 2015

to ešte neviem, ale viem, že to nebude Adam, Jakub, Juraj, Ema, Nina, Sofia a všetky tie z top 10.

avatar
jolly84
29. jan 2015

@lavinis Juraj je top10?