Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
Dievcenske - Timea, Natalia 😉
Chlapcenske - Dominik (u nas vyhrava), David, Denis, Alex, Erik 😉
ak máte niektorá davidka,ako ho voláte? a dá sa do rodného listu uviesť ako david?lebo v kalendári to je dávid.
@maggie2 prepac ze sa sem zamiesam na chvilku ale velmi sa paci tvoja odpoved ako si sa rozhodovala pri vybere mena, je to uplne ako by som si predstavila mna 😀 😀 😀 som sa normalne potesila 😀 inac dala si velmi pekne meno svojej dcerke, ja som nikdy nechcela dat typ. slov. meno svojmu dietatku a som stastna ako som sa rozhodla 😉
Meno pre dievčatká - Terezka a Klára, pre chlapca Tobias (nase priezvisko sa zacina na T). 😉
My čakáme v septembri chlapca a bude najpravdepodobnejšie Oskar.
Máme už Olivera, páči sa nám, aby mali podobné mená. 🙂
Čo vy na to?
@michaelabj ak by som si mala vybrat medzi oskarom a filipkom urcite by to bol filipko 🙂
brat ma Oskarka a meno mu úplne pasuje a je to pekné nezvyčajné meno, ale aj Filipko stojí za uváženie...dobrý výber! 😉
@michaelabj - ja mam tiez oskara, takze urcite odporucam 🙂
keby som mala deti rovnakeho pohlavia, tiez by som hladala rovnako znejuce mena
ja mám olivera a tobiasa, pri olinovi som sa rozhodovala aj medzi Filipom ale nejak sa mi nepáči na dospelom chlapovi meno filip 😀 a ešte ak by som mala niekedy chlapčeka tak bude alex 😉
ahojte mi máme doma Lenku.
a ak sa ešte odhodlám mať bábo tak sa mi páčia mená:
Matúš, Matej
Radka, Slavka
😉
Ahojte,my cakame clapceka-kazdu chvilu....mali sme siroke spektrum este pred nedavnom...:Juraj,Hugo,Matej,Alex,Filip....napokon sme sa rozhodli pre Alexa a v zalohe mame Mathiasa/prapovod mena Matej/
@janka2112 Pôvod mena MATEJ: Pôvodne hebrejské meno MATTIJAH znamená „dar boha Jehovu“. Staršou podobou mena je MATIÁŠ (Česky MATYÁŠ). Neskôr sa z pôvodného mena odlíšila ešte podoba MATTHAIOS, čiže MATÚŠ.
Takže MATHIAS (anglická verzia) alebo MATTHIAS (2 x T - častejšia anglosaská, či nemecká verzia) je nie MATEJ (anglická verzia MATTHEW) ale MATHIAS je MATÚŠ 😉
@janka2112 opravujem, sorry. Správne si napísala, nakoniec máme obe pravdu, MATTHEW je takisto Matúš. Matej je len čisto slovenská podoba, záleží od uhla pohľadu. Prapôvod je rovnaký, tak ako píšeš. Pomýlilo ma len to že v angličania častejšie dávajú meno MATTHEW a nemci MATTHIAS.
@uzu17 ,
švagriná má davidka, volajú ho dado..., nevie ale povedať š, tak, keď sa hrá s našim šimonom, volá ho timon, a šimon jeho na oplátku pumba (podľa postavičiek z levieho kráľa), vždy sa na to zabávame, ako rýchlo sa preorientujú zo svojich pôvodných mien 🙂
@warholette ,
veľmi pekný výber, my sme vybrali dievčenské mia, chlapčenské nio alebo niko, ak bude chlapec, konečné rozhodnutie je na manželovi 😉
nio by mal byť v písanej podobe neo, ale kamoška, ktorá žije v nyc nám ho "znepáčila", vraj v usa je to veľmi vulgárny rapper 😖
@adriana7 Nedajte sa zmiasť nejakým rapperom!!!
To je predsa pri všetkých menách keby si hľadala, možno by si našla aj nejakého "Nio" v histórii, alebo aj Niko... a možno by sa ti nepáčilo, čo robili :(
Takmer ku všetkým menám sa to dá takto povedať, aj ja poznám mená, ktoré by som nikdy nedala, lebo mi niekoho pripomínajú...
Ale pokiaľ by bol môj a len môj a ten rapper ani netuším kto je - tak by bol Neo aj za celý svet 😎
Neo bol ten z Matrixu, nie? ten rapper sa predsa vola Ne-Yo, takze sa to sice rovnako cita, ale uuuplne inak pise 😉
Ahojte.My teraz máme dievčatko Zara Amy.A fakt ma hnevá ako sa niektorí ľudia vypytujú,prečo sme dali 2 mená a prečo také zvláštne.Zara sa mne i staršej dcére páčilo už dávno, a Amy je moja srdcovka.Viac hodín denne používam angličtinu ako slovenčinu.A tak mi tieto mená sú veľmi blízke.Srdcovka je Abbey-ale to už je ozaj nezvyklé.A nechápem,ak sa aj niekomu nepáči zvolené meno,že si dovolia to komentovať.Veď je to každého osobná vec-tá najosobnejšia.
@abbey1 Súhlasím a tiež nekomentujem. Dala si pekné a dôstojné meno. Ja sa len čudujem a komentujem, keď ľudia dajú svojim deťom cudzie mená a - nakoniec ich i tak volajú inak. Mená pozdrobňujú (na to zahraničné mená nie sú väčšinou stavané-resp.ak sú zdrobnené, či skrátené, nepotrebujú ďalšie slovenské zdrobňovanie), skomolia a výsledok je, že dieťa je oslovované inak, než je uvedené oficiálne na papieri. Verím, že Tvoj prípad to nie je a že Zara Amy nebude nakoniec "Zarka-Ejminka" 😉
@warholette ,
no vidíš, ja som donedávna o nejakom rapperovi nemala ani tušenia, len toho z matrixu som evidovala, ale my s mm to máme dohodnuté tak, že keď sa narodí chlapec, tak vyberá meno muž, ak dievčatko, tak ja... 🙂
a
@maggie2 , máš pravdu v tom nekomoliť a nevytvárať zdrobnelinky mien, preto sme nakoniec vybrali nio a mia, že je to krátke, jednoduché, dobre znejúce a hlavne, že toto je ten tvar mena, akým ho(ju) aj chceme volať 😵
@michaelabj ahoj aj u nas mame olivera 🙂 rozmyslame Oskar , ale ja som Alan 🙂 dcera sa vola Stella
@michaelabj ,
a pozerám, že aj vás už čochvíľa bude o jedného viac, rozhodli ste sa teda pre oskara? ja mám bývalého kolegu oskara, a je pravda, že to meno sa hodí dieťaťu, chlapcovi aj mužovi 😵
a je fajn, ak sa hodí aj k priezvisku...
jeden môj pradedo bol maximilián, druhý felix, aj sme nad nimi zo začiatku uvažovali, ale keď mi babička hovorila, že ich volali maxo a felino, nooo neviem - neviem 😒 (rodinu nepreonačíš... 😀 )
@adriana7 ; @ kkiki jooooj dievky - čím bližšie sme k termínu tým nerozhodnejší sme.
Oliver pôvodne Oskara nechcel za nič na svete (také meno na "človekovi" ešte nepočul, len na postavičke ryby z jednej rozprávky... a Filipka vybral na základe nejakého kamaráta zo škôlky ) tak som bola spokojná, lebo to bolo lepšie než "Samko, či Andrej", čo mal pôvodne , tak sme sa aj my nejako uspokojili s tým Filipom.
Potom som raz Oliverkovi spomenula, že Oskar je vlasne podobné meno ako má on, že sa začína na "O" a že budú mať rovnaké skratky mien a blá blá... no a odvtedy mu už inak ako Oskar nepovie a už nechce ani Filipa, ani nič iné...
Aj ked manžel začal najnovšie s Aurelom a potom slovanskými menami ako sú Rastislav, Stanislav, Miroslav :DDD
Tak už nozaj neviem :D
@michaelabj ja sa priznam , kazdeho filipa co poznam je to taky tutko 🙂 nemozem si pomoct 🙂 ved deti budu len par rokov ...
a felix je tiez krasne meno 🙂
Ahojte 🙂
My máme doma 20 mesačného Peťka 🙂
Teraz sme sa práve rozhodli, že by si už zaslúžil aj súrodenca 😀 Tak sa už bláznim za menami 😀 😀 😀 a kočíkmi 😀 Ale veď čo... 😅
Páčia sa mi: Damián, Viktor alebo Timothy a pre dievčatko Salome, Elissa, Leonie, Olívia, ale neviem ako by som to dievčatko volala, keď bude maličké... 😨 😨 😨 To ma na tých menách troška odrádza... 😒 Z klasiky asi Júlia 🙂

...syn je Martin a dcerka Miriama....malej princezny Vivi sa nevedia surodenci uz dockat 😉