Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
@weverka11 chápem tvoje pocity...ja mám doma Jerguša... 😀 tiež som si to vybojovala s celou rodinou... 😀
@corinne Simon mi doma neprejde (je taka riekanaka Simon said a to by sa s nim tiahlo cely zivot ako posmesok),
Theo sa mi lubi. Timmy je viac dievcensk a Tim toho poznam velmi dobre a syna takeho nechcem 😀
Mne sa lubi aj Taj (citaj Taš), alebo Ty (citaj Taj) ale zase musim mysliet aj na pribuznych na SVK a v CZ, alebo na prastarkych. To by si ani nezapamatali. 😀
Mam este od minuleho razu ked sa narodila dcera v rukave pre chalana Liam, ale akosi sa mi zda, ze som uz z neho von.
Lubi sa Ti Kay?
U mna je hlavny problem, ze manzo pozna desasttisic ludi a na kazde meno pocujem - oh to je ten a ten, to teda naozaj nie! Takto sa to tiahne az do porodu a nakoniec ked som v spitali tak tam do rodneho listu napisem co chcem ja! ;)
@batmanka
Ja si myslim, ze v slovenskom kalendari je vela peknych mien, a hlavne je dost smiesne, ked si k typicky slovenskemu priezvisku da niekto meno typu Mathias, Nicolas, Marco....a uz neviem ake...... Nehovorim, ze su to mena skarede, ale nehodia sa moc k našim slovanskym menam. My mame doma Terezku a Gretku a vobec nebanujeme....... 🙂
A ked chce niekto niekomu skaredo povedat, tak to povie...staci blby ton...od mena ani nezalezi...
Pekny den..... 🙂
@whitelily Uprimnosť? Ok. Ak dáš meno Daniella si si vedomá ako ho bude treba vyslovovať? Totiž presne tak ako sa píše, výslovnosť bude teda: "Dani-ella" a nie "Daňjela" A k tomu Viviene - už len tou výslovnosťou by to budilo dojem že ide nie o dve ale tri mená. Každopádne asi sa Ti to veľmi páči, ale mne to príde veľmi nepraktické, veď si zober že keď malá bude na svete, v bežných denných situáciách budeš stále musieť hovoriť také dlhé meno: Daniella Viviene chceš papať?, Daniella Viviene už si sa vykakala? Daniella Viviene pozdrav tetušku... Neviem, neviem...nie som odporcom cudzojazyčných mien ale potom treba dodržovať i výslovnosť, celistvosť mien a nezdrobňovať-neposlovenčovať. Ak si s týmto uzrozumená, a meno sedí k priezvisku, dobre. Ale inak by som dala iba jedno meno (ak nie ste šľachtici, ak sa nimi ani nechcete robiť, alebo ak nemáte tradíciu 2 mien v rodine) alebo by som, ak by si na dvoch menách trvala, zvolila jednoduchšiu kombináciu mien.
@maggie2
@whitelily ak das dietatu dve mena, tak v beznom styku sa pouziva len jedno, to iste na papieroch. moj syn ma az tri mena, jedno po otcovi, jedno po jednom dedovi a jedno po druhom, ale v zivote som mu troma menami nepovedala 😀 nastastie sa zmestili aj na karticku poistenca a podobne doklady, lebo mame kratke priezvisko. takze ak das dcerke meno daniella viviene, tak jej budete hovorit len danka, dani, vivi alebo nieco podobne. dve mena bude mat len na rodnom liste a uradnych dokumentoch, na zosity v skole si napise len daniela v., aby nemusela vela pisat a podobne. mne sa pacia dve mena, pretoze ak sa nahodou rodicia nevedia dohodnut, ze ake daju, tak daju dve a basta. a tiez sa tak napriklad moze riesit netradicne rodinne meno, ku ktoremu sa prida "normalne" a dieta si neskor vyberie, ktore chce pouzivat...
@warholette v poriadku, je to Tvoj názor, možno pochádzaš z honosnej rodiny, alebo máte taký zvyk v rodine, ale trend, myslím si v globálnej a rýchlej dobe je jednoduchosť (a v tej je podľa mňa i krása 😉 ) dva mená nerobia človeka dôležitejšieho ani váženejšieho, možno u Vás je to inak, ale v mojom okolí a prostredí kde sa pohybujem je to nezvyklé, sme obyčajní ľudia a nehráme sa ani na princezny ani na románové hrdinky z 19. storočia 😉 preto som radila tak ako to ja cítim, a samozrejme nevnucujem to, akceptujem v tomto iný pohľad, ale môj pohľad už nebude iný 😉
@maggie2 lol to si ma pobavila 😀 muz je american a zijeme v usa a tu je taky zvyk, ze deti dostavaju dve mena. a kedze nahodou to druhe bolo meno muzovho otca, tak sme mu pridali aj tretie, po mojom otcovi, nech sa neciti odstrceny 😉 urcite je to nezvykle v rodinach, kde o tom nikdy nepoculi, ale ako som pisala, dve mena dokazu vyriesit dilemu rodicov, ked sa nevedia dohodnut na jednom.
my sme davali meno s tym, ze budeme zit v usa, aby sa maly necitil vdaka slovenskemu menu odstrceny (moj otec je jozef, ale malemu sme dali po anglicky joseph). ak by som zila na slovensku, asi by som uvazovala inac.
na druhej strane, ja mam len jedno krstne meno a tu sa kazdy cuduje, ze preco... no iny kraj, iny mrav 🙂
@maggie2 uplne trefne si to napisala 😉
@warholette a kedy neskor si akoze dieta vyberie ktore meno chce pouzivat?ved vztahy a kamaratov si clovek vytvara od detstva,tak co ako povie-doteraz som bola Daniela ale teraz som sa rozhodla ze sa mi viac paci Vivien tak volajte ma tak....to je uplna blbost,ze dieta sa rozhodne ake meno bude pouzivat,meno ide s dietatom od detstva a je to take akym ho oslovuju rodicia...tot moj nazor...a pisem o zvyklostiach na Slovensku,ako to bezi v Amerike je mi ukradnute
@mirka285 no napriklad stryko (americky) sa vola Theobald Allen. o tom, ze sa vola Theobald, som sa dozvedela az nedavno, lebo ho kazdy vola Allen. myslim ze okolo dospelosti sa rozhodol, ze meno Theobald je hrozne a bude radsej pouzivat druhe meno. a kedze je to jeho legalne meno, tak ho tak vsetci volaju.
niekto Barboru vola Baska, niekto Borka a su to podla mna dve uplne odlisne mena. tak preco by Danielu Vivien nemohli doma volat Danka, v skole Vivi a napriklad na kruzku Danca Vivanca? 😉
@warholette samozrejme ze ak niekto zije v inej krajine,treba sa prisposobit zvyklostiam ake su tam...ja si jednoducho nemyslim,ze ked ma na Slovensku niekto dve mena,ze ho v skole volaju jednym,kamarati druhym...nemam taku skusenost,jednoducho vzdy ho oslovuju tym menom ktore sa s nim taha od detstva....
ahojte..ja som chcela strasne Agatku,nikomu sa to nepacilo a nakoniec aj tak mame MATHIASKA.... 🙂)))
@warholette ok keď lol tak lol 😉 ale vieš že som dala jasné východzie body a Teba sa to netýka, Ty žiješ v takom prostredí. Ale tej členke, ktorej som dala skromnú radu, tá v USA (teda aspoň usudzujem) nežije. Takže to ber s nadhľadom a dúfam že si sa neurazila.
@warholette To s tou Danca Vivanca si nemyslela ale vážne...či snáď áno ? 😀 😀 😀 To mi pripomína už skutočne ako v Zlatej priadke Martinko Klingáčik vyspevoval: Anahór Manahór Ramanahór 😀
@maggie2 nie, len ma to strasne pobavilo, lebo keby si videla moju americku rodinu, tak by ta asi napadali ine vyrazy 😀 😀 ale urcite nie honosna 😉
kto vie, kolko z nasich deti bude kde na svete zit, mozno sa niekomu tie dve mena aj zidu...
inak, daniella viviene je pekne meno, my sme mali vivienne v uzsom vybere, a narodil sa nam syn 😀 mozno nabuduce...
@warholette ale veď ja som napísala, že buď je do zvyk v obyčajnej rodine (v regióne kde je to bežné), alebo honosná rodina (šľachtici, modrá krv atď.). Ale musíš uznať že na SK taká tradícia nie je zvyklá. Tvojich príbuzných si viem živo predstaviť. Sme na tom podobne aj keď žijeme trochu bližšie než USA
@maggie2 no, na slovensku je vazne malo deti s dvoma menami... zasa, trend zahranicnych mien u nas zacal mozno pred desiatimi rokmi, takze po dalsich desiatich bude aj viac deti mat viac mien... ked som este bola na SK, tak som vzdy v pravde citala rubriku s fotkami babatiek a uz aj nejake slovensky znejuce priezviska davali dve mena. ale zas, kazdy v tom vidi pre aj proti, ja som pre 😉
inac, poznas nejaku slachticku rodinu? myslim osobne. lebo to by ma inak dost zaujimalo, ze ako je to s menami u nich, ci sa davaju nejake rodinne alebo ci uz aj byvali slachtici zmoderneli 😉
@warholette
a aj ti vysvetlili, ze preco maju taky zvyk s tymi menami? ale ais preto, ze ich moze byt velmi vela s rovnakym krsnym a priezviskom, tak stredne meno je " rozoznavacie "... kto vie.
mne sa velmi paci vivien, aj etien a efram... som zalubena do tych mien, ale co uz, ked na slovensku by to znelo zvlastne.
aj ked, okolo mna uz davaju tolko exotickych mien, a takisto po dve mena a aj ked su v napr v slovens kalendari, tak ich aj tak daju zapisat inac napr, nicolas, sophia victoria.... a pod.
ak by sme mali druhe dievcatko, tak by som dala meno Mária. nejak ma ta zaplava zahranicnych mien tlaci k typicky slovenskym 🙂

@whitelily mne sa to páči... 😵