Euthyrox a tehotenstvo

zuzulik1234
10. jan 2015

Beriem liek euthyrox na stitnu zlazu, mam znizenu funkciu, Na tom by nebolo nic zvlastne, az na to,ze mi to predpisala moja lekarka na slovensku, pricom tu kde zijem v UK som bola na krvnych testoch, a bolo mi povedane, ze mam vysledky v normale. Ked som vsak prisla na slovensko za mojou endokrinologickou, povedala ze mam zlazu mierne zvacsenu, zobrala krv a predpisala 25 mg euthyrox. Takze otazka je, komu verit? Netrapilo by ma to, ale kedze chceme otehotniet tento rok, bolo by dobre to nejak vyriesit... Inak cele to zdravotnictvo v UK je nieco strasne a nechutne....

lagatta
10. jan 2015

@zuzulik1234 skús ešte jednu inú doktorku na Slovensku a uvidíš čo ti výjde...ja tiež beriem L-Thyroxín na zníženú funkciu. A pokiaľ neveríš anglickému zdravotníctvu, tak to radšej nechaj na Slovensko, zvlášť keď sa snažíte otehotnieť...teda pokiaľ nemáš nejaké výkyvy v cykle, tak by to problém ani nemal byť.

tehulka2011
10. jan 2015

ked Ti robili testy v Anglicku tak si brala pocas toho euthyrox? Lebo pocas toho ako ho beries by si mala mat hodnoty v poriadku. Ja by som skor verila slovenskej lekarke a euthyrox brala, mas tak ci tak najmensiu davku.

chmurkaxy
10. jan 2015

Ahoj, ja beriem tiez lieky na stitku
Kym mi ich dali, mala som problem s tehotenstvom,chodili sme aj na umelé oplo a koncili zle. Potom mi endokrinologicka dala napriek v pohode vysledkom aspon minimalnu dávku (25mg) a do mesiaca som otehotnela a babo sa uz udrzalo.
Teraz chceme druhe a aj ked by som podla výsledkov mala brat 50mg, opäť mi dala minimalnu davku navyse. Takze urcite tie lieky ber,oplati sa to. Akonahle otehotnies, chod na krv, upravia (väčšinou zvysia) ti davlu v tehotenstve. @zuzulik1234

nikenzi
10. jan 2015

to si sa mohla spytat doktorky, ci uz gynda abo endo. mne pri prvom odbere krvi - na zaciatku tehu, zistili ze mam TSH zvýšené a poslali na endo, tam dr podla usg povedala ze mi skoro vobec nepracuje stitna a nasadila euthyrox 50mg stym ze to musim brat lebo babo nebude mat dostatok hormonov ktore stitna produkuje. takze podla mna ten euthyrox neuskodi pokial sa snazite, teda vzhladom k tomu ze to neohrozuje ani babo v brusku 🙂

leanny
10. jan 2015

Beriem Euthyrox 137mg (mám vyoperovanú štítnu), počas tehotenstva som brala ešte viac. Moja endokrinologička mi vysvetlila, že ak by som ho nebrala, alebo brala malú dávku mala by som problém otehotnieť. Počas tehotenstva som bola sledovaná a dvaja endokrinológovia nezávisle od seba mi povedali, doslova, že je lepšie "predávakovať" sa ako mať málo hormónu, ktorý Euthyrox obsahuje (normálne produkovaný štítnou žľazou).

romaniela
10. jan 2015

@zuzulik1234 Keď sa môžem k tomu vyjadriť. Nemôžem tvrdiť, ktorá lekárka ti hovorí pravdu, ale mala som rovnaký problém ako ty. Tiež som brala euthyrox kvôli zníženej funkcií šž. Na kontrolu som mala chodiť každého pol roka. Chodila som cca. 8 rokov k jednej doktorke, ktorá mala dobré meno. Na začiatku som brala 25 mg ako ty a postupne mi zvyšovala dávku až som sa dostala na 75 mg denne. Čo mi už prišlo dosť, aj keď sa do toho nevyznám. Nič mi však nikdy nebolo, nič ma nebolo, nijako sa mi to neprejavovalo. Iba výsledky vždy bolí "zlé". Po ôsmych rokoch som sa rozhodla, že pol roka lieky neužijem. Čuduj sa svete, ale moje výsledky boli zrazu výrazne lepšie. Odvtedy som tam nebola. Nič mi nie je, žijem a čakám bábätko. Ja neviem, nechcem nikoho odrádzať od lekárov, ale ja im neverím už ani nos medzi očami.

maminecka2
10. jan 2015

Ahoj Zuzulik, hormóny štítnej žľazy sa predpisujú aj na zabránenie zväčšovania štítnej žľazy, ona u teba pravdepodobne úplne dobre nefunguje, keď má tendenciu sa zväčšovať. A druhý dôvod býva, hlavne pokiaľ sa snažíte otehotnieť- subklinická hypotyreóza, kedy ešte hormóny sú v podstate v norme, ale už sa to vie prejaviť napr. pri tom, že sa nedarí otehotnieť. A aj každý labák môže mať trošku ináč posunuté hranice. V tehotenstve sú vyššie nároky na hormóny, preto sa zvyšuje dávka, hneď po otehotnení sa treba hlásiť na endokrinológii. Tvoja dávka 25 ug je úplne maličká. Tiež som už párkrát počula zlé referencie na zdravotníctvo v UK, určite sa riaď radami našich lekárov. Inak aj ja beriem euthyrox.

maminecka2
10. jan 2015

@romaniela Ahoj, ono sa niekedy stane, že sa štítna žľaza opäť "nakopne" a začne fungovať lepšie, ale treba dávať pozor, môže to byť len dočasne. Hlavne teraz keď čakáš bábatko a sú zvýšené nároky na hormóny treba na to myslieť a dať si ich občas skontrolovať, nízka funkcia v tehotenstve môže byť nebezpečná pre bábatko, ak ti ich nekontrolovali, daj si ich určite čo najskôr urobiť hladiny hormónov. Ak nemáš dôveru k bývalej endokrinologyčke skús nájsť inú (aj môj prvý endokrinológ, ktorý tiež mal dobré meno, nebol dobrý odborník, to som zistila až u mojej terajšej endokrinologyčky). Držím palce nech je všetko v poriadku.

raszuz
10. jan 2015

@zuzulik1234 mne tiez vcera dala endokrinologicka presne taku davku ako tebe, v minulosti som brala, potom mi ich vysadila, pri prvom tehu som nebrala vobec, pri tomto mi dala

bubu25
11. jan 2015

čaute baby, aj ja beriem euthyrox 50 a moje hodnoty tsh boli naposledy okolo 3,5. Keďže väčšina z vás sa snaží o bábo, aké hodnoty máte vy? Lebo mne povedala dr., že je to ok na otehotnenie, ale počúvam názory, že by mali byť hodnoty do 2,5, alebo dokonca nižšie. Tak teraz neviem. My sa snažíme o druhé už 3 roky a za to obdobie som už 2x potratila. Posledný potrat v máji 2014 a odvtedy sa zasa nedarí 😢

didushik
14. jan 2015

Ja mám tak isto zníženú funkciu štítnej žľazy/vraj.... Prvý krát som bola u edokrinologičky asi pred 2 rokmi, kvôli tomu že to máme v rodine. Moja babka má tak isto zníženú funkciu a edokrinologička jej odporúčala aby sme prišli aj ja aj moja mama. Zobrali mi krv, povedali že nemám všetko v poriadku a musím brať Euthyrox 25. Brala som ho asi 3 mesiace. Cítila som sa hrozne, nohy ako závažia, cítila som sa celkovo naliata a nie veľmi dobre. Vysadila som ho a problémy zmizli. Doteraz lekárke tvrdím že tablety beriem pravidelne, hodnoty mám v norme a tablety si ani nevyzvihnem v lekárni 🙂

janickacrazy
22. jan 2015

@zuzulik1234 Moja sestra má tiež zníženú funkciu štítnej žlazy, ale zaujímavé je, že aj ked lieky nebrala (lebo o tom najskor nevedela) tak nikdy nemala problém otehotniet. Má 4 deti. Takisto jej tie lieky nerobia niekedy dobre, tvrdí, že v lete ich nemusí brat tak často ako v zime, že v zime ked ich neberie tak je velmi unavená. Z každej strany počúvam, že niektorá nemože otehotniet, lebo berie lieky na ŠZ, ale teda neviem či je to ozaj tým.

petrameng
2. júl 2016

@zuzulik1234 ahoj Zuzka . Ja som sa kôli tomu tiež isla na Slovensko . Žijem tiež mimo, v Írsku kde som si našla doktora ktorý je pôvodom Nemec . Otvoril si tu súkromnú gyn.kliniku. S manželom sa snažíme pekné dlho a zatiaľ sa nám nedarí. Absolvovala som vyšetrenie po ktorých mi gynekológ odporúčal aby som si dala urobil Laporoskopiu operačnú, tak som sa rozhodla ísť domov do Ba. Navštívila som kliniku kde som s pani doktorkov absolvovala konzulatacie ako prvé a povedal som všetko čo mi môj gynekológ odporúčal , prefuknut ubchate vajcovody . Ukázala som doktorke všetky výsledky ktoré mi dal doktor v Írsku. Vraj mi robil nejaké testy a ukázalo sa že len jeden výsledok som mala. Zistili sme to keď sme boli na Slovensku lebo doktorka chcela vidieť výsledky čo mi vlastné robili. Pekné má to nahnevalo lebo som platila peniaze a cítili som sa oklamana..verila som doktorovi že mi urobil testy a nakoniec sa ukázalo že nič mi dokopy neurobil. Mám za sebou vsetky testy a ukazalo sa že mám tiež problémy zo šz. Doktorka mi predpísala Euthyrox 50.

susitko
3. júl 2016

Drz sa poslednych vysledkov.mne osobne ta stitna skace hore dole.moze ti to v tehotenstve a aj po porode sposobit velke problemy.asi by som verila tej slovenskej.treba to podchytit vcas.lebo ta stitka je taka mala svina zakerna!!!

petrameng
6. júl 2016

Ahojte po vyšetrení štítnej žľazy mi doktorka nasadila Euthyrox 50,?. Mne to predpisala na na vyvazenie hladin hormonov v pripade nadmernej tvory hormonov. ukazalo sa ze moje TSH je 4.940 co nie je az take zle. Beriem jednu tabletku denne. CItala som ze je dobre pirdat jod do jedalnicka. neviete niekto viac o tom. Co je dobre zlepsit a tiez som citala ze nie je dobre pit kavu.Ak mate viac skusenosti napiste mi budem vam vdacna. dakujem

margarita
6. júl 2016

@petrameng
ja som nemala problem s otehotnenim, ale s potracanim v prvom trimestri.
najstarsiu som zazrakom donosila este bez liekov, ale ostatne deti asi aj vdaka Euthyroxu. pocas tehotenstva mi aj zvysovali davky, podla vysledkov. a asi ho uz budem musiet brat az do smrti.
😀

petrameng
6. júl 2016

@margarita tak nam sa nedari uz dlhsie. Zatial mi nenasli nic vazne, akurat tento rok sme boli na par vysetreni a ukazalo sa stitana zlaza. Ja som z toho pomotana, lebo som si citala informacie o tomto lieku, bolo tam napisane ze sa podava ako nahradna liecba hormonov stitnej zlazy, ak ich vasa stitna zlaza neprodukuje dostatok a hnde pod tym je napisane, ze je to na vyvaznie hladin horomonov stitnej zlazy v pripade nadmernej tvorbe hormonov. Ked moje TSH je 4.490 to znamena ze mam zvysenu stitnu zlazu? Poradte mi . dakujem vopred

baumka
6. júl 2016

@petrameng tvoja hodnota je v norme pre bežný život,ale na otehotnenie je naj okolo 2.0 -2,5

margarita
6. júl 2016

@petrameng
v hodnotach horm.hladin sa bohuzial nevyznam, ja mam zniz.funkciu cize mne produkuje menej. najlepsie riadit sa odporucanim lekara, ten sa vo vysledkoch vyzna, alebo aspon by sa mal 😉
drzim palce, nech sa zadari do stastneho konca.

adulienka100
8. nov 2017

Ahojte dievcata.chcem sa informovat.
Som tehu. A mam znizenu funkciu stit.zlazy doktorka mi predpisala euthyrox.
Ale nechcem uzivat ziadne lieky okrem vit. Femibion.
Moze sa stat nieco babatku ked to nebudem uzivat alebo je to ok. Dakujem

gaga1
11. nov 2017

@adulienka100 predpisany liek treba uzivat v tehotenstve, enfokrinolog vie, preco bolo nutne ho nasadit

sophi29
26. dec 2017

Ahojte zienky prosim vas viete mi poradiť? Ja som bola tehotna čakala som dvojicky brala dom 112 euthyrox pred tým vobec ,kojila som ich do 11 m tersz nekojim uz 3 m takze aj 3 m som nebrala nic isla som na kontrolu a doktorka povedala ze potrebujem brat 25 mg prvé 3 m a ďalšie 3 m 50mg ale mne je strasne unavena vsetko ma boli hrozne som vyhadzana na tvári .a mam 6 m cakat do ďalšej kontroly neviem mam pocit ze potrebujem viac neublížim si tým ze si dám tu 50ku uz teraz a nie po 3 m ? Dakujem

anavianavi
26. dec 2017

Hodnota thyroidu do 4.0 je v norme ale na hranici. Vyskumom je dokazane, ze hodnota 2.5 je vhodna, ak chce zena otehotniet. Ja z tohto dovodu beriem 50 mg Ethy...

sophi29
27. dec 2017

Ja nechcem otehotnieť ja len ze som strasne unavena vyčerpaná neviem mam pocit ze tých 25 je malo a nieje to tými dvojičkami 🙂

annamama
27. dec 2017

@adulienka100 určite ho ber ja mám tiež chorú štítnu a v oboch tehotenstvach sa mi ešte pohoršilo a lieky sa navysovali

lubik111
13. jan 2019

@adulienka100 ahoj, euthirox sú jediné tablety čo sa v tehotenstve môžu a niekedy až musia. Ako písala pani vyššie že počas tehu je požadovaná vyššia hladina hormónu. Mohli by to ublížiť babu ak tých hormónov budete mať málo 😉

luckacik
7. okt 2019

Beriem L-thyroxin 25mg a zas ma zacalo stiskat ako keby dusiť stahuje mi hrdlo čo to znamená