Funguje v SR alebo v ČR niečo ako náhradná matka?

tafipa
26. júl 2019

Ahojte. Je možné v SR byť náhradnou matkou? Nie za účelom finančne si pomôcť, ale pomôcť sestre. Chodí po vyšetreniach, umelé oplodnenie podstúpiť nemôže. Prípadne, funguje to v ČR?

ktochytavzite
26. júl 2019

@jania023 ale tak ved mas dieta,lepsie jedno ako ziadne.

stela01
26. júl 2019

@zabka1987 tak to je už úplne iný príbeh , ja keď prejavim o záujem o darované vajíčka a spermie .... darcovia o tom ani len netušia ....
Splietaju sa tu 2 úplne odlišne veci ....

Pani ide prenajať maternicu - ospravedlňujem sa Vám @tafipa za takéto označenie .

maminuska
26. júl 2019

za mojim exmanželom bol kedysi brat či by nebol darcom spermii pri oplodnení jeho manželky. Že by aspoň genetický materiál bol v rodine. Bývalý exšvagor úplne neplodný . Po rozhovore exmanžel na to nepristúpil . Nevedel si predstaviť že na oslavách by videl SVOJE dieťa ku ktorému by nemal žiadne rodičovské práva. Na cudzie spermie dodnes bývalý švagor nepristúpil , tak deti nemajú , hoci by ich exšvagriná nesmierne chcela .

butterfly333
26. júl 2019

@tafipa to je super takto pomôcť kiežby aj nám takto pomohol škoda ze unas to nieje legálne.

juliet86
26. júl 2019

@jania023 vau. klobuk dole pred tym co si si prezila. mozem sa spytat. ak mas za sebou 11stimulacii kolko cca embryi vam vyslo zo stimulky? a na kolkych vkladochi si bola ? ja mam za sebou prvu... a jedno embryo... cakame na ket....

extempore
26. júl 2019

Mám za sebou dve super ľahké ukážkové tehotenstvá a dva rýchle a ľahké pôrody. Nemala som žiadne tehotenské "choroby". Ani hodinu mi nebolo zle, tlak skôr nižší, cukor tiež nízky, v podpätkoch som chodila až do pôrodu. Moja doktorka tvrdí, že by som aj napriek veku (37) porodila ešte aj 4 deti... Ale k čomu mierim. Každé tehotenstvo aj pôrod je iné. Keby mňa sestra požiadala o vynosenie dieťaťa, pravdepodobne by som odmietla. A to hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré si treba starostlivo zvážiť:
1. Čo ak budeš mať v tehotenstve zdravotné problémy? Čo ak budeš musieť ležať, čo ak ti pôjde o život? Zaplatí to sestra ušlú mzdu? Kto sa ti bude starať o deti?
2. Čo ak dieťatko bude choré? Bude mať Downa alebo nejaké iné poškodenie? Čo ak ho sestra nebude chcieť a ostane ti "na krku"?
3. Treba zvážiť aj to, že podľa našich zákonov je matkou žena, ktorá porodila a otcom automaticky manžel matky. V ČR majú upravený štatút náhradného materstva, ale predpokladám, že chcete žiť tu a teda neviem ako by sa to riešilo, ale asi by si ségra musela adoptovať vlastné dieťa.
4. Eticky to podľa mňa nie je v poriadku, je to hranie sa na Boha, je to nefér aj voči tomu dieťaťu - bude mať gény vlastne troch ľudí... Príde mi to hrozné znásilňovanie prírody keď vezmeme do úvahy, že koľko je na svete nezaopatrených detí a že sa Zem preľudňuje... Sorry, ale aj toto je rozmer tejto témy

stela01
26. júl 2019

@extempore áno aj to je názor ....
A práve preto lebo si mala 2 ukážkové tehotenstva ...
To je ako keď niekto nevie otehotnieť podstupuje IVF a niekto to nepochopí lebo to nezažil ...

Nie nadarmo sa hovorí nezažil si nevieš

tafipa
autor
26. júl 2019

@extempore nemôžem myslieť na to, čo by bolo keby... Áno, môže sa stať, ale išla by som do toho rizika, ak by to sestra chcela a bola si vedomá všetkých následkov ....

butterfly333
26. júl 2019

👍👍👍

monika225
26. júl 2019

@jania023 mám presne ten istý problém ,ako ty ....ja by dom tiež prijala u nás náhradné matky ...ale to pochopí len taký ako sme my ...

jania023
26. júl 2019

@juliet86 mala som priemer 5 embryi a do predlzenej ostali stale 2 embrya cize na 1 vklad.
Mala som 12ivf ale raz mi v reprofite znicili vajicka cize sa nic neoplodnilo a vtedy som mala 7 vajok ale ziaden vklad
Raz som mala 3 embrya po predlzenej tak to riskli a vlozili vsetky ze dame to po americky😂 ze vyskusame ale nic

jania023
26. júl 2019

@monika225 jojo teba tu stretavam ako Lauritku ze ako inventar sme tu😂😬

stela01
26. júl 2019

@jania023 čítala som zbežne - a aký je teda u vás problém pri takom počte IVF ?

jania023
26. júl 2019

@extempore toto presne hovory syty hladnemu ze ved sa uskromni a nebudes hladny.
Ako pises mas 2 deti. Keby si ich nemala a tahalo ti na 40 ku inak by si pisala
Ta samota ubija

jania023
26. júl 2019

@stela01 hmm ziaden, to na porazenie lebo bola chva ked som sa modlila aby mi nieco nasli nejaky dovod aby som mala dusu na pokoji s tym ze to nejde lebo to a to nieje v poriadku takto to beriem ako bozi trest😬🤪

stela01
26. júl 2019

@jania023 dôvod musí byt . Tak to má mrzí ...
Iste si skúsila rôzne CAR.

jania023
26. júl 2019

@stela01 ano bola som uz hadam vsade, SR,Cz, Francuzi,Svajciary a stale rovnako.
Vo svajci mi slusne vysvetlili te pre mna uz nic viac urobit nevedia😬 ze je to v bozich rukach🤪 a vypoklonkovali ma
Proste som rarita😊

tafipa
autor
26. júl 2019

@jania023 vždy som bola ja ta ktorej povedali, že deti nikdy mať nebudem.... A mám tri.... A sestra bola vždy tá zdravá.... Potom prišla choroba , ma Crohna, biologická liečba a má problém ona otehotnieť.... Moje deti zbožňuje, viem, že by bola skvelá mama a ked to bude v mojej moci jej pomôcť, tak to urobím....

stela01
26. júl 2019

@jania023 a odpoved je že nevedia prečo ani 1 pokus sa nepodaril absolútne ani 1 x .

jania023
26. júl 2019

@stela01 nia ani 1x nic ani len chemicke tehotenstvo nic

monika225
26. júl 2019

@jania023 veru 😂😂😂

pininka1
26. júl 2019

Presne tak ako píše veľa báb, to pochopí iba niekto,kto to zažil, kto sa roky rokúce snaží o dieťa a absolvoval už množstvo veci okolo toho. Ja by som svojej sestre a aj svojej dcére určite dieťa vynosila, ak by to u nás bolo možné. Neváhala by som ani chvilu. Ak by to boli jej vajíčka a jeho spermie,dieťa by bolo tak isto ich, a tak by som to aj brala.

erikavesela
28. júl 2019

@tafipa krasny skutok chces urobit👍

extempore
28. júl 2019

@pininka1 ak sa roky rokúce niekto snaží o dieťa a nejde to... Hm, príroda asi vie, prečo niektorí ľudia nemajú deti. A to znásilňovanie prirodzenosti - viď Sklenaříková je neetické. Čo mali robiť ženy, ktoré nemohli mať dieťa v minulosti? Adoptovali si alebo orientovali svoj život na nieco iné. Je to kruté, ale je to tak.

jania023
28. júl 2019

@extempore to nemyslis vazne vsak? Neviem ale asi ti uslo ze nezijeme v minulosti. Kedysi sa dali deti adoptovat to ano ale nebola na ne cakacka ako je to dnes. Kedysi nebolo tolko neplodnych parov ako dnes a preco? Lebo si nezrala kapustu z ciny co jedine co ma z kapusty je nazov. Nasa zen je zaluata pesticidmi a jedmi a preto ked je slabsi organizmus stavaju sa neplodnymi.
Podla mna si bud este velmi mlada alebo mas deti na prvy sup akebo si fanatik do boha.
Cize ked sa ti paci doba minulosti preco vyuzivas internet, banky, roboty a ine veci??
Fakt niektore ktore nemate ani potuchy co je to injekcna striekacka a ruky ktore sa ti tak trasu od strachu ze si musis sama pichnut hormon by nemala polemizovat a hlavne pouvovat!

pininka1
28. júl 2019

@extempore mas pravdu je to kruté, a keďže ja viem ako veľmi som deti chcela, urobila by som cokolvek, aby som mala vlastne deti. U mňa proste toto neprejde že orientovať sa na niečo ine. Ja už sa teraz toho desím čo bude keď deti odídu z domu.

naloxon
28. júl 2019

@pininka1 Nám sa narodila malá po 10 rokoch.
Už som si myslela že deti mať nebudeme, ale ani vo sne by ma nenapadlo niekoho požiadať aby mi vynosil dieťa. Ja sama by som to neurobila...nikdy nezabudnem na to ako som sa tešila keď som počúvala jej srdiečko, rozprávala som sa s ňou a keď ma dlho nekopla už som ju budila či je v poriadku 😁....a nevedela som sa dočkať kedy ju uvidím. Ja by som im to dieťa nemohla dať veď by mi to zlomilo srdce. Je to neetické ...hrať sa na Boha. Raz mi jedna doktorka odporučila predtransplantačne umele oplodnenie...skoro som ju ogracala keď povedala že tie embria čo sa nebudú hodiť sa vyhodia...pardón zamrazia na doživotie...Príde mi to rovnako zvrátené.

pininka1
28. júl 2019

@naloxon každý sme iný, ty svoje dieťa nakoniec máš, su také čo nemaju a nikdy nebudú mať. Ja vôbec nesudim a na nikoho sa nehrám. Doba išla dopredu a keď sa dá rôzne umožniť párom mať vlastné dieťa, tak si myslím že by sme nad tým nemali polemizovať. Mne príde neetické povedať neplodnemu páru, nech zabudnú na dieťa a venujú sa niečomu inemu. Samozrejme že aj tá náhradná matka nemôže byť hocikto, určite nie žena, ktorá sa roky snažila o dieťa. Ja by som to vždy brala tak akú radosť a zmysel života prinesiem tomu paru a to je pre mňa podstatne...

naloxon
28. júl 2019

@pininka1 Je to proti prírode. Čo je na tom neetické keď povie lekár páru, že nemôžu mať dieťa? Je to jeho povinnosť... povedať diagnózu či im ma milosrdne klamať? Koleduješ si o minimálne depresiu...

extempore
28. júl 2019

@jania023 myslím to smrteľne vážne. Zem sa proti preľudneniu bráni tým, že je čím ďalej tým viac neplodnych párov. A poviem ti - robila som v manažmente a všetky tie CAR sú len veľmi dobrým biznisom. Snáď si nemyslíš, že vznikajú kvôli tomu aby niekomu splnili sen o dieťati... Ich úspešnosť je prach úbohá - ale zisky idú... Asi si nevidela toľko pomätených žien na hranici života a smrti z hyperstimulačného syndrómu ako ja. A nie som ani bigotný kresťan a som už v zrelom veku (37). Deti mám síce na prvý šup, ale ak by to tak nebolo, prírodu by som neznásilňovala...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre