Očkovanie Covid-19 a plánovanie tehotenstva

31. jan 2022

Ahojte, chcela by som sa spýtať. Mám už v sebe dve vakciny proti covid 19, ale vaham nad treťou. Nie že by som sa bála účinkov, ale chcela by som ešte jedno dieťa a mám obavy, lebo som si prešla aj dvomi potratmi. Jeden v auguste a v júli som sa bola očkovať prvý krát, vtedy som nevedela ze som bola tehotná a keďže už som potom nebola tehotná tak som šla v auguste aj na druhú vakcinu a následne na to znovu otehotnela a októbri znovu potrat. Viem, nemusí to mať žiaden vplyv na to, ale aj tak mám obavy. Viem že aj ženy ktoré boli očkované otehotneli a aj porodili zdravé deti. Ale predsa len každý človek je iný a na každého to môže a nemusí vplývať inak, keby neplánujem druhé dieťa tak sa tým ani nezaoberám a idem na tú tretiu dávku. Neviem vôbec že či čakať alebo či ísť.🤷🏽‍♀️ Neviem či sú tu aj nejaké maminky ktoré sa očkovali tesne pred tehu alebo počas, manžel bol dnes na tretej dávke, bolo by nám jednoduchšie keby som si ju dala aj ja, ale ja neviem. Bojim sa po posledných skúsenostiach, aj keď to nemuselo byť ani tým spôsobené.

bolarazjedna
31. jan 2022

určite by som sa dala čím skôr zaočkovať. Opakované potraty máš vyšetrené , prečo nastali? Doterajšie štúdie ukazujú, že vakcinácia nezvyšuje riziko potratov....potraty v 1. trimestri sú žial veľmi časté /končí s tým každé 3-4. tehotenstvo v rannom štádiu/. Mysli na to, že keď ochorieš na covid, tiež ti nikto nezaručí, že nepotratíš /napr. kvôli vysokým horúčkam/. S vakcínou máš šancu na miernejší priebeh, aj keby si sa nakazila.

autor
31. jan 2022

@bolarazjedna mám všetky vyšetrenia za sebou a nenašla sa žiadna príčina, preto sa obávam. Viem že s vakcinou je ľahší priebeh otec to tak mal druhý krát, že ani nevedel že čosi ma. Ale aj tak sa bojím. Predsa len gyn teda aspoň tá moja neodporučila ísť v prvom trimestri a niekde som aj čítala, že by sa mala počkať po očkovaní pár mesiacov a my sa už snažíme.

laucia
31. jan 2022

Úprimne, rozumiem ti...tiež som riešila pred otehotnenim či to môže mať vplyv ale skutočne sa toho nemusíš báť. Akurýt pre tvoj dobrý pocit by som poriešila tú 3. dávku teraz, potom mesiac pockala a potom sa zacala snazit...Ja som tiez potratila, ale isto to nebolo nic spolocne s vakcinaciou....tiez som sa dala zaockovat 3. davkou kym riesim vysetrenia atd. a potom skusime znova. Len sa hlavne nestresuj...

mon1806
31. jan 2022

A načo vám je teraz 3 dávka keď už máte v sebe dve? Už je tu omikron žiadna delta a jemu je jedno ci je alebo nie je niekto očkovaní a keďže mate dve dávky a ste po záhadných dvoch potratoch tak určite by som sa nedala, tehotenstvo prežijete aj so soplikom pod menom omikron teste sa na tehotenstvo a nie na covid šialenstvo okolo toho myslím ze dve vám už urobili dobrú sarapatu v tele môj názor

aliaray1
31. jan 2022

Ahoj 😊.

Pred tehotenstvom som bola 2x zaockovana, o cca 2 mesiace sme otehotneli (na prvy sup). Koncom 2 trimestra som sa dala 3.davkou a vsetko je uplne v poriadku a to mi taha na 40, prve tehotenstvo.
Osobne by som ja vahala len v 1.trimestri.

Idealne je sa poradit a lekarom.

laucia
31. jan 2022

Hlavne nezacnite sa tu navazat proti ockovaniu... vedecke studie neukazali ze by to skodilo. Ale napr. tehotne ktore museli porodit s covidom na umelej ventilacii... to tiez asi nebude to co by si clovek vybral. Kazdopadne ako vravim, nestresovat sa...Akokolvek sa rozhodnes. Ak sa na to teraz necitis....tak potom uvidis neskor...v druhom trimestri napr. ak bude ozaj treba. Pozitivne myslenie je zaklad 🙂

autor
31. jan 2022

@laucia najhoršie je to, že ja už mám všetky vyšetrenia aj čakanie s tým spojené za sebou a úprimne neviem si predstaviť znovu čakať, keď tak veľmi túžim po tom bábätku ale mám aj obavy že keby nepockam že by to zas rovnako dopadlo

autor
31. jan 2022

@laucia proti ockovaniu ja nič nemám, ako vravím keby neriešim druhé dieťa, tak sa hneď dám zaočkovať 3 dávkou

basska_b
31. jan 2022

Velmi ma mrzi tvoja strata. Presla som si tym istym v decembri. S tym rozdielom, ze ja som (aj) z tohto dovodu ockovanie uplne odmietla. No aj tak sa mi tato smutna a hrozna vec nevyhla. Je mozne, ze druhykrat si potratila, lebo si otehotnela velmi kratko po zakroku. Takisto je mozny aj suvis s ockovanim, poznam dalsie tri baby, co to mali presne takto, dokonca vsetky tri v auguste/septembri teraz.

Najprv sa opytaj sama seba, naco ti je potrebna tretia davka:
Bojis sa tazkeho priebehu v pripade nakazenia?
Lebo aj manzel ma?
Nutia ta v zamestnani?
Chces mat vyhody, ktore vyplyvaju z OP+?

Ja by som si tretiu davku nedavala. Uz len pre ten psychicky pocit. A ani ja sa ockovat nepojdem. Ak opat potratim, budem aspon vediet, ze to neni preto.

autor
31. jan 2022

@basska_b no ak mám byť úprimná, tak tu tretiu dávku už len kvôli tým výhodám, prvé dve som si dala kvôli bezpečnosti ale tu tretiu, len preto aby sme mohli slobodne žiť. S mužom chodíme často po výletoch aj do zahraničia a je to lepšie, keď sa nemusíme testovať a ani chodiť do karanteny, takže preto a nie, nik ma nenúti a aj som na materskej takže by som ju ani nepotrebovala. Ale ako som už spomínala, nesedime len doma na zadku a vtedy je to potrebne mať, pokiaľ sa nechcem chodiť testovať, už aj to je myslím platene.

laucia
31. jan 2022

ja viem, že cakanie je hrozne...tiez ho zazivam a neviem ako si za ten cas stihla tie vysetrenia lebo ja po nich este stale beham a to som potratila v septembri... no realne niektori doktori odporucaju pockat 6 mesiacov. Tak to by si teoreticky mohla stihnut aj 3.davku ak by si ju chcela. mesiac hore dole... Ale ak sa bojis tak do toho zbytocne nechod. Obcas clovek musi aj ubrat z toho co ma rad, ci uz cestovanie atd. Budes si muset vybrat, co je pre teba mensi stres v podstate 🙂 drzim palce

aliaray1
31. jan 2022

Podla studii sa zvykne niektorym zenam po ockovani rozhadzat cyklus, alebo sa spusti menstruacia.
Bud by som sa zaockovala a preckala aspon 1 menstruaciu a potom riesila bejby, alebo to riesila az od 2.trimestra po konzultacii s gynekologom.
V 2. a 3. trimestri su udaje o tom, ze ockovanie imunizuje aj dietatko na celkom krasnu dobu. Podla studii v 3.trimestri dievcatka prijimaju imunizaciu viac a chlapci o troska menej.

basska_b
31. jan 2022

Rozumiem...nuz, mna prave toto odradzalo. To vydieranie, ze nemozes ist tam a tam... dala by som sa ockovat kvoli zdraviu, ale nie kvoli tomuto. Ale ano, zijem teraz v ramci tych obmedzeni, ale som na materskej, cize mu je to viac menej jedno. Aj tak nechodim po obchodoch, do restik, kin ci do zahranicia. Ale vidim, ze vy fungujete trochu aktivnejsie, to je fajn... 🙂 tak sa nejako rozhodni... ale uprimne, ja by som sa bala a by som si to spatne vycitala... verim, ze dalsiu stratu uz zazit nechces ;( drzim palce najma, nech sa podari zdrave babo

autor
31. jan 2022

@laucia ja som bola u viacerých lekároch a všetci mi povedali že stačí počkať 3 cyklusy, tým že som sa sama vyčistila a nebol potrebný kyretaz. Ale počula som aj o tom že pol roka, asi závisí od prípadu, alebo aj od lekára ako povie, tým že mne traja dr povedali že stačí 3 tak tým sa riadim. Momentálne už sú to 4 cyklusy, zatiaľ sa nedarí tak možno ešte aj tých 6 potiahnem, uvidíme.

laucia
31. jan 2022

ano ano, to zavisi od lekara samozrejme. Drzim velmi palce! ja kym obeham genetiku, endoktinologiu, imunologiu a hematologiu tak to budem rada ked stihnem ten siesty 🙂 Vsetko teraz strasne trva...ale nevadi, vravim si ze to tak ma asi byt...

bolarazjedna
31. jan 2022

očkovanie v 1. trimestri neodporúčajú, práve preto, aby sa to náhodou nespojilo s potratmi, ktoré sú tak časté...ale ty ešte ani tehotná nie si, takže kľudne sa môžeš dať očkovať. A pred rokom to bolo tak, že odporúčali počkať 2 mesiace po očkovaní, teraz ale už sa neodporúča, resp. vôbec neni nutné, dokonca aj pri umelom oplodnení čakajú iba pár dní po očkovaní, aj to kvôli prípadným nežiaducim účinkom. Myslím, že tu na MK v gynekologickej poradni už bola podobná otázka zodpovedaná, a teraz už žiadne čakanie sa neodporúča. Druhá vec, nevieš, kedy sa ti podarí znova otehotnieť...možno až po mesiacoch...
Inak v zahraničí bežne očkujú až ženy v 1. trimestri, a rodia zdravé bábätká 🙂
Omikron nie vždy má ľahší priebeh, a 2 dávky vakcíny ťa nechránia voči omikronu. To len na margo toho, že na čo ti je 3. dávka, keď už máš 2...

7lenka11
31. jan 2022

ahoj, ja som v minulosti prekonala potrat, teraz ideme do umelého oplodnenia a predtým ešte idem na 3. dávku.. mám to schválené tromi gynekológmi, ani jeden s tým nemal problém.. inak v lete som bola na prvých dvoch vakcínach a hneď týždeň na to som začala s hormonálnou stimuláciou.. lieky pekne fungovali, nabehla ovulka, akurát som neotehotnela, lebo manželovi odhalili zlú morfológiu spermií.. aj preto ideme teraz na IVF.. hlavne treba počúvať rady odborníkov a čítať zahraničné štúdie, nie laické názory nejakej pani z hornej dolnej.. tvoj lekár najlepšie pozná tvoj stav a keď si si nie niečím istá, oslov viacerých odborníkov.. ja som to konzultovala s mojím gynekológom, s CAR na Slovensku aj v Česku..

era777
31. jan 2022

ja ti neviem odpovedat, ci mas cakat, ci sa dat ockovat, ale vyskumy ukazali aj to, ze po ockovaní sa zenam moze docasne znizit hladina progesteronu ( samozrejme to neplati na kazdu - z toho vychadzaju aj hoaxi o neplodnosti) ... preto, moze dojst aj k potratu, aj k tahsiemu otehotneniu, resp. naruseniu menst.cyklu (vynechanie, meskanie) - hormony su svina ... ak k tomu dojde, je to len docasne! nie navzdy ....
PS : Ano som zaockovana a dokonca aj vystudovaný zdravotnik 😉 nepisem z brucha, alebo to co som a FB precitala !

basska_b
31. jan 2022

Mne tiez povedal gynekolog, ze 6 mesiacov cakat, zda sa mi to vela... a v nemocnici zas ze 3 mesiace. Asi z toho spravim daky priemer 4-5 mesiacov. Ved- nemusi sa podarit hned

mariam11
31. jan 2022

Ahoj, potom je potrebné položiť si otázku, či ti tvoj aktívny životný štýl stojí za to, že nemôžeš otehotnieť. Aktuálne končím 31 týždeň. Prekonala som aj s manželom covid deltu bez jediného lieku. Nebolo mi skvele, ale dieťa je momentálne priorita. V Rakúsku majú tehotné ženy výnimku od očkovania, u nás nie.
Príde mi maximálne zaujímavé, že tehotné si nemôžu dať ani akýkoľvek čaj, ani ibuprofén, ale očkovanie im budú napriek tomu odporúčať. Skús si teda zvážiť pre a proti. Rozhodnutie je na tebe.