Plánovanie tehotenstva po 40tke

29. aug 2023

Ahojte, pisem anonymne, pretoze nechcem, aby niekto vedel, ze nad niecim takym uvazujem. Mam 42 rokov, jedno dieta (3 roky), ale chcela by som este jedno. Len neviem, ci uz nie je neskoro. Bohuzial skor to neslo, neskoro som nasla toho praveho. Fyzicku kondiciu mame obaja, sme sportovci. Su tu aj zeny, co sa snazia / snazili po 40tke? Nejake pozitivne pribehy na povzbudenie?

andreatytler
30. aug 2023

@syla88 Treba mysliet na to ze dieta starsich rodicov nebude moct pomyslat na svoj zivot po skonceni skoly, lebo bude musiet dochovat rodicov?
Toto nepochopim ze ktory rodic si planuje sa nechat dochovat na starobu svojimi detmi.
Ja planujem si zabezpecit opatrovanie. Nechcela by som byt na starost detom, bez ohladu na to ci maju 25 alebo 55.

kvetinka75
30. aug 2023

@joesvk čo sa týka veku 39 a 42 , z mojej skúsenosti - 39 v pohode a po 40tke sa mi rozbehli nejaké zdr. problémy a postupne sa začalo neičo zabaľovať. Momentálne 48 Som relatívne zdravá, neberiem lieky ale postupne sa mi sem-tam objavujú nejaké zdr. problémy. S kolenom, klbami, únava, prišla z ničoho nič. Tak behám po lekároch a zisťujem príčinu. Teraz mi ruplo v kolene, že som týždeň nemohla poriadne chodiť. Keby som mala doma 4-5 ročné dieťa, neviem ako by som to dala. To ti nebude sedieť na jednom mieste. Babky už majú po 70tke, prešli tiež nejakými ochoreniami a na celý deň by som im veru nemohla dať tak malé dieťa. Svokra prešla onko ochorením, zanechalo následky, má za sebou aj mozgovú príhodu. Ono sa to zdravie môže zmeniť z roka na rok. A muž 50+ ten má tiež svoje zdr. problémy, hlavne z celoživotnej fyzickej práce a práce v chlade. Tak už je niekedy rád, že má svoj pokoj a nemusí nič riešiť. A tiež to prišlo z ničoho nič . Začali bolesti a už to išlo. Do 45ky zdravý človek a potom sa to žiaľ rozbehlo.
Autorka - v tomto veku by som už do toho nešla. Pokiaľ by som nemala žiadne dieťa, tak by som to riskla ale ak už jedno máš, užívala by som si to jedno dieťa. Ale ak veľmi chceš, je to na tebe. Ono to je nie iba o tehotenstve a škôlke. To dieťa ťa bude potrebovať 15-20 rokov. Tearz má veľa žien deti po 40ke. Veľa žien si to pochvaľuje. Ale ako to zhodnotia po 60tke, o 20 rokov ktožvie. Veľa záleží na tom, ako budú na tom zdravotne. Držím palce, nech sa rozhodneš akokoľvek nech všetko dobre dopadne a nech ste spokojní a zdraví

luccija
30. aug 2023

@kvetinka75 nikto nevie čo ho čaká.Ked čítam ako 30 tnicky berú lieky na vysoký tlak, SZ, operované platničky, skora menopauza to boli voľakedy choroby ľudí po 50 tke.

kvetinka75
30. aug 2023

@luccija veď to, že to nikto nevie, preto som písala, že dobrovoľne, ak už by som jedno dieťa mala, nešla by som do toho. Každý organizmus starne. Zbytočne si budeme nahovárať, že vek je len číslo. Pár ľudí má - teraz ma nenapadne ten výraz (už mám svoj vek pamät zlyháva🙂) ,,výhodu,, jáj, privilégium, už mi to došlo, že sa dožije relatívne vyššieho veku v zdraví. Ale v mojom okolí, aj keď žijú ľudia aktívne, veľa z nich už má rôzne problémy. A väčšinou to začína okolo 45tky. U žien. A postupne sa pridávajú ďalšie a ďalšie. Menopauza, klby .....
A práve preto, že sa to nejako posúva na nižší vek, zvážila by som to tehotenstvo po 40tke.

erickatt
30. aug 2023

Znama 46 rokov. Deti mat nemohli, prve ledva s pomocou dr. Chlapec uz na vyske a ona ,ze prechod a prechod a zrazu bum. Na sono im ten prechod zakyval. Omladla o 10 rokov minimalne pri nom. A necely rok na to je z nej aj babicka

bylinka25
30. aug 2023

Nedávaj na reči, že na dieťatko si už stará, presne, pokiaľ máš riadny cyklus a ovuáciu, tak sa snažte.
Vlani u nás jedna porodila, mala 48 rokov ako ja.
Držím ti palce, nech si maminkou už čoskoro.

tiezjedna
30. aug 2023

Kamarátka má dospelého syna a v 42 porodila zdravú dcérku, otehotnela prirodzene a hneď. Ale je z toho totálne odpálená, proste chýba energia. Samozrejme, že je šťastná, že ju má, ale sama prehlásila, že sa veľmi precenila, vek naozaj nie je iba číslo... Osobne by som do toho už nešla ani zlaté prase, ale držím ti palce👍

joesvk
30. aug 2023

@kvetinka75 Autorka hovorí, že má dobrú fyzickú kondíciu. Pre niektoré ženy s nadváhou a chorobami by aj 35 rokov bolo veľa pre plánovanie tehotenstva. Takže áno-súhlasím s tebou-záleží od toho ako je na tom zdravotne.

tiezjedna
30. aug 2023

@joesvk ja mám 44, fyzičku ako pred 15 rokmi, ale ani tak by som do toho nešla. Dnes je všetko ok, zajtra nemusí...

joesvk
30. aug 2023

@tiezjedna Jasné, autorka sa rozhodne ako to bude cítiť. Túži po ďalšom dieťati.
Čo bude,nevie nikto,keď sa človek otvorí možnosti mať dieťa.
Či vydrží zdravie,či to dokáže finančne pokryť,či je vzťah s mužom dosť dobrý...milión vahaní...

martinka444
30. aug 2023

V októbri budem mať 44, a spinka vedľa mňa 12dňová láska...čakali sme síce na ňu vyše roka ale všetko v poriadku.

kvetinka75
30. aug 2023

@joesvk ja som tiez mala a este aj mam dobru kondiciu no napriek tomu sa mi objavuju zdravotne problemy. Je jasne ze u zeny vo vyssom veku je aj vyssia pravdepodobnost ako u 30 rocnej. . Uz len taka menopauza ako niektorymi zenami zamava. A tou si prejde kazda zena.

autor
30. aug 2023

Žienky, ďakujem väčšine za povzbudenie, skúsime a uvidíme, či sa podarí 🙂 čakala som samozrejme aj nejaké negativne, jasne, človek nikdy nevie, čo bude. Ci to moje dieťa vôbec bude mať stužkovú, či pôjde na vysoku a iné veci, to je momentálne vo hviezdach. A mimochodom, muža mam mladšieho, naše dieťa už s nami toho zažilo toľko, čo možno iné deti nezažiju so svojimi rodičmi za celý život. Rodičovstvo si užívame. Mame okolo seba aj rodinu, ktorá nám kedykoľvek vie pomôcť.

babydesire
30. aug 2023

Ja osobne by som do toho sla...mame dve deti a pred 40tkou...ale myslim ze manzela na tretie neukecam...

kathak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenci88
2. máj 2024

@mon29 tiež by som nešla uz po 40-tke do toho. Poslednu som mala na 34 rokov a už to citim, že to nie je 20

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre