Škodí, či pomáha kyselina listová?

emmushka
9. okt 2012

Dnes som si spravila taky mensi prieskum o ucinkoch kyseliny listovej v tehotenstve a musim povedat ze vela studii ma prekvapilo! Mam pocit, ze skor by sa nemala uzivat ako mala. Ved ked nejake studie tu diskutuju o rakovine a podobne...Neviem teda. Snazilky, a tehotne buduce mamicky - ake preparaty ste uzivali vy? Vsade dookola citam len o dostatocnomo prisune kyseliny listovej, ale tak neviem, ked je to take skodlive??? Docitala som sa kyselina listova ako taka je teda skodliva ze by sa mal auzivat iba jej nezmetabolizovana "odroda" (Folate), tento druh som nasla len v striktne RAW sekcii Garden of Life: http://www.gardenoflife.com/ProductsforLife/THE...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko... + som nasla kopec clankov v angl. jazyku o jej skodlivosti
PORADTE pls....lebo ja ozaj neviem teda. Dik

magica78
9. okt 2012

@emmushka ja som zacala jest KL ale bolo mi znej tak zle ze som ju vysadila. moj nazor je ze nie je potrebne ju jest pokial mas vyvzenu stravu a vela zeleniny. je dobre si uvedomit ze to je v skutocnosti B vitamin.
a ako kady vitamni ked ho je malo je zle a ked ho je vela je tiez zle.
ja si myslim ze to je len marketing.tah aby sa predavali vsetkys tie doplnkove pirulky aby firmy mali zarobok

zuzi0911
9. okt 2012

@emmushka ja so neuziva nic. pri oboch tehptenstvach a vsetko je v poriaku. kamaratky ju uzivali tiez a vsetko ok. ak mas vyvazenu stravu nepotrebujes ziadnne doplnky. myslim si neuskodi ale lepsie je vsetko doplnat potravinami

evelin325
9. okt 2012

@magica78
@zuzi0911 baby prepáčte, ale ja sa nestotožňujem z vašim názorom. V dnešnom svete kedže jeme čo jeme, dýchame čo dýchame, pijeme čo pijeme, samá chémia, postreky, pesticídy, veď vám to určite nemusím písať, si naše telo nedokáže získať zo stravy dostatočné množstvo minerálov, vitamínov, ktoré telo potrebuje. A preto vznikajú rôzne zdravotné problémy a choroby, lebo má naše telo týchto potrebných vecí nedostatok. Ja tiež nie som za dopovanie tela kadejakými liekmi a umelými vitamínmi. Ja som mala problém otehotnieť, skúšala som všetko možne a nemožné, ale na radu jednej známej som začala užívať Femibion 400/to je kyselina listová+DHA/ a homeopatiká a po 4 mesiacoch som otehotnela 🙂 Jasné že kyselina listová vo veľkým množstvách môže škodiť, veľa žien ju aj berie a ani nevie, že zbytočne, pretože sa im nevstrebáva do tela, práve to DHA ju pomáha lepšie vstrebávať do organizmu.

lucka1987
9. okt 2012

@emmushka odporucana denna davka tehu zien kyseliny lystovej je 400 mcg .to je v prepocte cca jedna hlavka cerstveho spenatu .. co sa tyka roznych studii, na ne by som sa moc nespoliehala, aj ked su skutocne velmi pekne napisane.. a teraz co ? ako si ty ako lajk vyberies medzi dvoma rovnocennymi studiami od nejakych zahranicnych vedeckych timov, ktorych studie sa navzajom vylucuju ? niekedy prilisne studovanie tychto veci nevedie absolutne k nicomu.
Pozri si clanky Mudr. Karla Erbena , v ktorých dokonca popisuje, ako listovka pomáha onko pacientom... co sa uplne vylucuje s tym, co pisu na inych strankach.

ja som kyselinu l. brala vo forme femibionu 800 aj pocas 1,5 rocneho snazenia aj pocas tehu . a som spokojna. prveho drobca so sice potratila, no nemalo zy to, listovka nemohla, a druhy drobec sa mi narodil ako donoseny 2910 gramovy. takze ani ziadne " tucne" dieta som nemala

horseshoe
9. okt 2012

Uzivala som Femibion 800 asi pol roka pred otehotnenim, potom prve tri mesiace tehotenstva a teraz uzivam Femibion 400+DHA. Podla mna je to istota, ze za ten den dodas babatku potrebne vitaminy, lebo Femibion neobsahuje len kys. listovu, ale aj vitamin C, B6, B2,B1, B12, kys. pantotenova, niacin, biotin, jod. To by sa musela stravovat extra vyvazene a zdravo, aby si vsetky vitaminy dennodenne telu dodavala, najma ked dnesne potraviny su v takom stave akom su. 😒

Kukni dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=X_deoWOqLk0


Tam hovoria aj o liecbe ludi mega davkami vitaminov - pomaha to pri liecbe rakoviny, depresii, atd...

Ale suma sumarum ty sa musis rozhodnut, ci tie vitaminy budes jest alebo nie. 😉

horseshoe
9. okt 2012
magica78
9. okt 2012

uz ste tu pisali kolko je denna davka KL a kolko jej uzivate v tabletkach pred otehotenim + v strave? jednoznacne sa predavkovavate.
ja som jedla 4 dni KL a myslela som ze sa zo seba zblaznik ako som spuchla a bola nervozna
ale to je vas nazor a ja vam ho neberiem
v minulosti sa KL v tabletkach nejedla a bolo vsetko OK

lucka1987
9. okt 2012

@magica78 ano ja som tu pisala, kolko je denna davka odporucana.. a koko jej mas cca v strave napr v odobe cerealneho chleba, spenatu, listovej zeleniny, ale aj kvasnice, pecen / surova / , orechy .... podotykam ze obsah B9 teda Kl, je uvedeny v surovom cerstvom stave.. , skladovanim, hnojenim, mrazeni, varenim sa tato latka vytraca az o 90 % .... takze denne je takmer nemozne aby sa dosiahla odporucana denna davka u tehotnych 400 - 600 mcg .

a ano kedysi sa nepoznala KL v tabletkach, ale nepoznali sa ani pesticidy , ktore nicili nasu cerstvu zeleninu, ktore Kl obsahuju v hojnom mnozstve , a nebolo ani tolko tehotenstiev s poskodenim plodu ako dnes.. a nebolo ani splachovacie wc a nebola ani taka prenatalna starostlivost ako je dnes.... nebolo toho vela co dnes mame.. 😉

magica78
9. okt 2012

@lucka1987 zaujimave ze je aj hrozne vela potratov a neuspesnych IVF ☹

lucka1987
9. okt 2012

@magica78 ano je toho dnes pomerne viac ako v minulosti... ja to lajcky prikladam k dnesmemu zivotnemu stylu. kedysi mali zeny aj po 10 deti bez problemov, nemali kedy sexovat kazdy den, ked prisli z polia unavení .. a aj tak sa im darilo, ano umierali deti, a aj vtedy zeny rodili rpedcasne a potracali.. ale nie tak ako dnes.
ako som pisala, prikladam to k dnesmemu zivotnemu stylu, stres, vsade same hnojiva na zelenine a ovoci, a ked nie hnojiva, tak umele dochucovadla, jedla su tvorene len z muky, dochucovadiel, a vody... okolo nas kopec rozneho ziarenia + mnozstvo mamicke, ktore zacinaju planovat prve babo az pred 30 tkou ( nechcem sa ziadnej dotknut, len konstatujem fakty )

magica78
9. okt 2012

@lucka1987 ale vsak to robime sami ze uz deti krmime svoje deti gebuzinami./parky, lacne salamy,jogurty co vydrzia cez mesiac,.../ a prevencia sup sup martankovia a nie doma riadne navarit

zuzi0911
9. okt 2012

@evelin325 je jasne ze keby sme stale dookola studovali co co obsahuje a ako pestovane nejedli by sme nic. ja som pisala ze nevidim rozdiel medzi uzivanim a neuzivanim. ale to zalezi na kazdom. ci to bude brat alebo nie. ale nemyslim si ze by nejako ublizila

margarita
9. okt 2012

celkom ma tato diskusia pobavila 😀
len pre zaujimavost - MUDr. Ľuboš Varga zjavne ma nemale provizie z predpisovania Femibionu, neviem, nemohla som to uzivat, lebo mi to moja endokrinologicka kvoli obsahu jodu zakazala 😠

ale zato som MTHFR homozygot - cize moje telo akoze absolutne nevstrebava KL.
Preto mi hematolog vo vsetkych tehu predpisal megadavky KL - nie tie mikrogramy, co su pre zdravu tehotnu zenu, ale brala som denne 20 miligramov KL. Obe tehu.
nijako som nespuchla a nervozna som nebola...neviem, asi som teda prirodny ukaz, ale aj vdaka tym megadavkam sa mi asi zvladlo vstrebat to minimum co som potrebovala a nadbytok som vylucila mocom...ako kazdy vitamin...

vsetko s mierou, ale trochu menej hysterie okolo vsetkeho 😉

b1105
9. okt 2012

tak ja som ju brala a nic pride mi to ako blbost kedze to jedia vsetky tehotne momentalne a je to prevencia razstepov u plodu

klaudia001
10. okt 2012

@emmushka ahoj, tak si daj zistit z krvi tu kyselinu listovu....a ked sa ukáže nedostatok, tak potom po porade s lekárom sa rozhodni....

bets
10. okt 2012

potrebna denna davka v tehotenstve je 400 μg. vcera som pozerala tabulky jednotlivych zloziek potravy, staci 100 g strukoviny v surovom stave a denna davka je splnena, nehovoriac o tom, ze kyselinu listovu obsahuje aj ovocie ako napr. pomaranc, kiwi, aj citron. rovnako salat a spenat, brokolica ale to je okolo 100 μg v 100 g. takze ked som si zbezne prepocitala, tak stravou dostanem do tela dostatok kyseliny listovej. zatial som to len zbezne pozerala a najviac v 100 g ju obsahuje cicer, sosovica, fazula, bob. ja som nikdy nebrala nic, otehotnela som vzdy na prvy krat, cele tehotenstvo len vyvazenu stravu. dokonca som aj proti syntetickemu vitaminu C. napr. ked vidim na detoch, ze ich nieco chyta, piju citronovu stavu (este nevedia vypit citron bez prichute medu) a pokial to nie je silny infekt, tak do druheho dna im je lepsie. rovnako som sa dostala zo vsetkych chorob v tehotenstve len stravou, predovsetkym citronmi. hlavne v prvom trimestri som citliva na choroby, staci ze okolo mna prejde kychajuci clovek a hned to chytim..

zata2
10. okt 2012

mne ju doktorka odporucila uzivat 3 mesiace pred otehotnenim kedze som predtym uzivala 9 rokov antikoncepciu, ale ze ak mi bude z nej tazko na zaludok tak nemusim. Ked som otehotnela tak mi ju odporucilo viacero doktorov ze je dobra hlavne v prvych 12 tyzdnov tehotenstva ze vtedy sa to vsetko zacina a dieta sa bude vyvijat lepsie. Ze moze byt rozumovo vyspelejsie a hlavne je mensia pravdepodobnost razstepov. Ale je to podla mna kazdeho nazor niekto povie nie femibion a ine preparaty a druhy povie ano a cele tehotenstvo.

benyse
10. okt 2012

ide aj o to, ze skoro kazdy druhy organizmus nedokaze spracovat kyselinu listovu, ktoru prijme zo stravy. Preto ak uz beriete lyselinu listovu, tak berte taky preparat, ktory obsahuje metafolin, ako opisuje emmushka - nezmetabolizovana "odroda" (Folate) kyseliny listovej.

sbear
13. jún 2013

som 3 tyzdne tehotna a este som nezacala brat kyselinu listovu, horsie je, ze prve 2 tyzdne som mala prehanky, lebo som na dovolenke v Egypte nieco chytila a zase som si davala nacas s liecenim, takze az po tyzdni ked riedka stolica neprestala som isla za hotelovy lekarom,

Prosim vas moze to mat nejaky dopad na plod? Alebo si telo zoberie vsetky vitaminy a dolezite latky z tela, co mam uskladnene? Cez internet som si objednala od Pharma Nord Bio-Folic, je to vhodny doplnok?

celasapremenim
31. jan 2014

no najlepsie bz bolo sbear, keby si vedela, co ti presne bolo, lebo virusy su rozne a vplyv potom podla toho urci lekar, prepac, ale co je to za otazku do plena, ked ani nevies co ti bolo, ani vobec nic

katkarinam
14. nov 2014

Co sa tyka kyseliny listovej.
PRED OTEHOTNENIM : je vhodne uzivat aspon 3 mesiace pred planovanou graviditou. 400mikrogr.../ den.
OD OTEHOTNENIA : sa davka zvysuje na 600 - 800 mikrogr. ../ den. Do ukonceneho 3. mesiaca gravidity.

Ostatne mineraly, doplnky ...atd. po dohode s lekarom. Vo vseobecnosti plati, ze ak zena prijima dostatocne pestru stravu a pri skreeningovych vysetreniach nevykazuje deficit nejakej latky....napr. zelezo, hgb, mineraly...atd. tak nie je potrebne uzivat suplementy. V prvom trimestri sa robia kontrolne odbery na zaklade ktorych sa da pekne usmernit...napr. pozor, zelezo je dole, pridat v strave, alebo sa daju tabletky pri nizkych hodnotach. Su studie, ktore napr. podporuju uzivanie omega 3 mastnych kyselin / tzv DHA /kapsulky rybieho oleja. Podporuje rozvoj mozgu a CNS v 2. a 3. trimestri...a aj pocas kojenia, ked ich matka uziva, tak je tam benefit pre nu aj pre dieta. Davka : od 200 do 600 mg. / den. Samozrejme, da sa to prirodzene dostat v rybach...lenze pri konzumacii niektorych ryb ako napr. tuniak,je riziko aj prijimania tazkych kovov, ktore su toxicke. Preto kasuly rybieho oleja....kedze prechadzaju kontrolami, su bez toho rizika. Ale maju v sebe benefity.

Zakladne pravidlo : Dietatku a sebe treba dopriat, ale plati, ze vsetkeho vela skodi. emoticonemoticon Rozmyslat pri vybere stravy ako aj pri doplnkoch. Nefunguje to tak, ze cim viacej tym lepsie. emoticonemoticon

vikartovce312
15. dec 2014

@lucka1987 ahoj ties som potratila a teraz beriem tu kyyselinu listovu pomaha k necomu et to uzivam

lucka1987
15. dec 2014

@vikartovce312 ahoj v prvom rade, je mi luto, ze si prisla o babatko....
listovka je vitamin, ktoy, mozu uzivat aj muzy, aj zeny, aj ked necakaju babatko, takze ju mozes brat v klude, je dobra pre tvorbu cervenych krvinie pomaha ku kvalite vlasov, nechtov atd...
ja osobne som po potrate pila alchemilkovy caj, ktory ma fyzicky dal dokopy.
prajem skore zotavenie

vikartovce312
15. dec 2014

dakujem ti a ten caj k comu pomaha

marfyy
17. dec 2014

ja ju tiez beriem , aj ked nie pravidelne. trosku ma prekvapuje a mam trosku strach , ze niekto s nou nie je spoko... ja som uzivala aj inofolic , no svagrina lekarnicka mi povedala, ze v listovke je to iste zlozenie ako v inofolicu....len cena je podstatne lepsia pri listovke... co na to hovorite vy? je to tak? ake negativ. ucinky mala niektora z vas? mne sem tam byva tak blbo , neviem to ani opisat, ze musim predychavat akoby taka chvilkova uzkost, ale to moze byt aj kvoli stresu v praci.... alebo ze by sa to konecne podarilo???? joooj to by bolo super... ten najkrajsi darcek k tej mojej dnesnej 30tke 😉

kika52621
26. jan 2015

čaute baby môžem začať brať kyselinu listovú ak som v prvom mesiaci tehotenstva???

luciacv
26. jan 2015

@kika52621 áno. Lekár Ti ju dokonca môže predpísať, aby si neplatila veľa a súčasne, keď si v lekárni porovnáš čistú KL, ktorá je len na predpis s prípravkami s KL, ktoré sú voľnopredajné, tak zistíš, že voľnopredajné, často oveľa drahšie, obsahujú aj všeličo, čo možno ani nechceš prijať 🙂

kika52621
26. jan 2015

@luciacv dakujem za info

michaela1711
26. jan 2015

ahojte ja užívam teraz Femifion 400 ale užívam ho každý druhý deň predtým som ho užívala každý deň. A užívala som v prvých mesiacoch aj Femibion 800 doktorka mi ho odporučila užívať. Ale pre istotu aby tých vitamínov nebolo moc užívam radšej každý druhý deň. a jem pritom aj každodennú stravu a dávam si ho vždy po obede.

luciacv
26. jan 2015

@kika52621 kukla som do starších správ, užívala som Acidum Folicum, myslím, že je od Zentivy.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre