Škodí, či pomáha kyselina listová?

emmushka
9. okt 2012

Dnes som si spravila taky mensi prieskum o ucinkoch kyseliny listovej v tehotenstve a musim povedat ze vela studii ma prekvapilo! Mam pocit, ze skor by sa nemala uzivat ako mala. Ved ked nejake studie tu diskutuju o rakovine a podobne...Neviem teda. Snazilky, a tehotne buduce mamicky - ake preparaty ste uzivali vy? Vsade dookola citam len o dostatocnomo prisune kyseliny listovej, ale tak neviem, ked je to take skodlive??? Docitala som sa kyselina listova ako taka je teda skodliva ze by sa mal auzivat iba jej nezmetabolizovana "odroda" (Folate), tento druh som nasla len v striktne RAW sekcii Garden of Life: http://www.gardenoflife.com/ProductsforLife/THE...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko... + som nasla kopec clankov v angl. jazyku o jej skodlivosti
PORADTE pls....lebo ja ozaj neviem teda. Dik

beruska87
6. dec 2015

Ahoj! Má niektorá skúsenosti s kysel. listovou po potrate? Kedy ju začať brať? Pred tehotenstvom som ju pol roka brala, v tehotenstve tiež, bohužiaľ len 12 týždňov, lebo plod odumrel, s ďalším tehotenstvom nechcem dlho čakať, len sa musím zotaviť a neviem či si mám dať teraz pauzu alebo ju mám brať nepretržite aj naďalej??

snehuliacik76
19. mar 2016

Ja som konecne prisla po skoro mesiaci a pol na to, ze moje celodenne nevolnosti sposobuje kyselina listova. Nedala som si ju dva dni a je zo mna uplne iny clovek. Som v 10. tyzdni a silno uvazujem, ze ju uz nebudem brat. Byvalo mi priserne, uplne na nevydrzanie, strasne tazko od zaludka a pocit na zvracanie. Teraz sa uz konecne citim dobre. Ani ma nenapadlo, ze by to mohlo byt z KL pretoze prve tehotenstvo som od zaciatku az do konca brala Femibion a vsetko bolo o.k. Kazde tehu je ine, ja idem teraz zaradit pestru stravu a hotovo 🙂

snehuliacik76
19. mar 2016

Juj a este som zabudla, ze som aj tersz zacala s Femibionom ale bolo mi z neho tazko tak som presla na cistu KL (Acidum folicum) predpisal mi ju lekar. Ani ma nenapadlo, ze by mi aj z nej mohlo byt zle az vtedy ked som si ju zabudla dat. Dakujem za moju obcasne deravu hlavicku 😉 Vsetkym tehulkam drzim palce 🙂

datelinka31
19. mar 2016

@horseshoe Netreba sa vobec stravovat extra vyvazene a zdravo, staci si kazdy den dat trochu ovocia, zeleniny, to ti urcite doda viac vitaminov ako nejake umeliny..
Navyse, kazdy den telo dopovat 'vitaminmi'. Neviem, ci ste o tom poculi, ze privela vitaminov telu skodi.. To neznamena, ze cim viac vitaminov, tym lepsie, prave naopak.. Ja som brala kys. listovu v komb. s inymi vitaminmi a zo zaciatku to bolo ok, ale potom mi z toho zacalo byt zle, dokonca az na vracanie, vtedy som si povedala a dost. Teraz beriem ina KL a je to b pohode, pocula som, ze sa z nej neda predavkovat, pokial sa neprekroci denna odp. davka..

snehuliacik76
22. mar 2016

Lekar mi odporucil brat to acidum folicum raz za dva dni a ked mi aj z toho bude nevolno tak raz za tri dni. Idem to vyskusat 😉

snehuliacik76
22. mar 2016

@datelinka31 aku KL beries? 🙂

datelinka31
22. mar 2016

@snehuliacik76 mala som elasti-q alebo take nieco a to som uz dobrala a vcera som si kupila KL v kombinacii s zelezom a este nejake ine zlozky su tam .. Tak uvidim 🙂

erkoska
31. júl 2016

je tazko povedat ci kyselina listova skodi alebo nie. Kazdy odbornik si bude tvrdit svoje. Nemyslim si ze by skodila ked ze vitamin je rozpustny vo vode a znasho tela sa vylucuje tak ze prisun vitaminov je nevyhnutny a tazko je ho doplnit stravou. zaujimavy web ohladom tohto vitaminu je http://kyselinalistova.sk ... je tam vela podstatnych veci ktore by vas mohli zaujimat.. ja som pocas tehotenstva uzivala kyselinu listovu a bola som spokojna..je pravda ze nemalo by sa prehanat popripadne kombinovanie s inymi vitaminmi by sa mali konzultovat aby nenastalo nieco nepredvidane..ale vsetko s mierou neuskodi..

sany_max
19. okt 2016

Ja som vsadila na prírodne fermentovaný komplex viaminov B, obsahuje aj kyselinu listovú, bežné produkty sú vyrábané synteticky.Dnešná komerčná strava žiaľ neobsahuje dostatok vitamínov.
http://www.bioshopjablcko.sk/index.php?id_produ...

snehuliacik76
19. okt 2016

Pred tyzdnom sa mi narodil zdravucky a krasny syncek - 3800g, 51cm 😉
Kyselinu listovu (Acidum folicum) som brala cca 4 mesiace kazdy druhy den a ked mi bolo z nej velmi tazko tak kazdy treti den. Lekar mi vysvetlil, ze KL je v tehotenstve velmi dolezita. Tak som to vsetko radsej prekusla len aby bolo dietatko zdrave. A podarilo sa, malicky je tu medzi nami a my sme ti najstastnejsi uz dvojnasobni rodicia 🙂
Bolo mi zle cca do 18. tyzdna intenzivne a potom to postupne odoznievalo.
P.S.: okrem KL som skusala brat zo zaciatku len Femibion ale nesadol mi tak som uz potom nebrala ziadne vitaminy teda okrem Magnerotu 2 krat denne a od 30. tyzdna az do porodu 1 krat denne. Vysadila som ho potom uplne dva dni pred porodom. Rodila som planovanym cisarskym. Mamicky vsetko to stoji za to, treba len vydrzat tie prve mesiace 🙂

triciachloebrody
19. okt 2016

@lucka1987 HLAVKA ? spenatu ? 😲 😀

lucka1987
19. okt 2016

@triciachloebrody co riesis po skoro 5 rokoch ? proste som napisala hlavka, miesto pojmu " jedna rastlina " ja ked pestujem spenat, sa mi to vzdy ucelovalo to jedneho trsu pripominajuceho , zaciatok vytvaranie hlavky kapusty ci kelu... 😉 to je ale uplne off topic

evittam
19. okt 2016

@snehuliacik76 No a ja som nebrala žiadne výživové doplnky a mám dve zdravé deti. 😉 Čiže to určite nie je o tom brať nejaké umeliny - pokiaľ je teda tehotenstvo bez problémov. A tvoj lekár ti to určite odporučil aj hlavne preto lebo má z toho peniaze. Ale je na každej z nás ako sa rozhodne. Ale brať zbytočne umeliny a ešte si to platiť je naozaj na nič. 😉 A teda určite by som nebrala niečo z čoho by mi bolo zle - ako píšeš - a len preto lebo mi to Dr.odporučil......

snehuliacik76
19. okt 2016

Evittam mojho lekara vobec nepoznas tak neviem co riesis. Ja dobre viem co je to nanic gynekolog, jedneho takeho som uz mala. Mne bolo zle s kyselinou listovou aj bez nej takze ak som to zabudla napisat tak to pisem teraz, ze to, ze mi bolo zle s KL nemalo nic spolocne. Chcela som sa v diskusii len podelit so svojim problemom s niekym kto zaziva nieco podobne.
A moj lekar uz len urcite zbohatol z kyseliny listovej na predpis co stala na vyse mesiaca 5 Eur a predpisal mi dve balenia.

evittam
20. okt 2016

@snehuliacik76 Pozri, neviem čo vyskakuješ - tak keď si napísala A tak si mala napísať aj B. Z tvojho prvého príspevku bolo jasné iba to, že na základe nejakého výživového doplnku máš zdravé dieťa. A teda sa rozhodni, či ti bolo zle z KL alebo nie - najskôr píšeš, že áno a potom, že nie. 😉 Ja som len reagovala, že nemôžeš tvrdiť, že len na základe nejakej KL je tvoje dieťa zdravé - ale ak si to myslíš, to už je len tvoja vec. Môj názor je iný a skúsenosti sú iné. Takže ak si mala nejaké problémy v tehu tak je to iné - a to som aj napísala - treba čítať s porozumením. 😉

snehuliacik76
20. okt 2016

@evittam - Boze moj toto je tu uz len debata "na urovni" - tahanie sa za slovicka. To si kde citala, ze tvrdim, ze len na zaklade toho, ze som brala KL mam zdrave dieta? Ved kazdy organizmus je iny. Jednemu nieco vyhovuje inemu nie. Tu by to malo byt o vymienani si skusenosti a poznatkov a vyjadreni svojho nazoru. Je evidentne, ze sme sa total nepochopili.

evittam
20. okt 2016

@snehuliacik76 Áno to je evidentné. A nič ti nepodsúvam. A za nič ťa neťahám - v prvom príspevku tvrdíš:
..."a ked mi bolo z nej velmi tazko ..." a v zápätí tvrdíš niečo iné:
..." ze mi bolo zle s KL nemalo nic spolocne..."
Tak sa ty rozhodni čo je alebo nie je pravda. 😉

Ja som tiež napísala svoje skúsenosti a názor - to je všetko.

evittam
20. okt 2016

@snehuliacik76 A keď už by som ťa mala "ťahať" za slovíčka - čo naozaj nerobím, tak čo je podľa teba toto za vyjadrenie:
..."Tak som to vsetko radsej prekusla len aby bolo dietatko zdrave. A podarilo sa, malicky je tu medzi nami a my sme ti najstastnejsi uz dvojnasobni rodicia ..."

....brala si KL "len aby bolo dieťatko zdravé....". 😀 😉

Ale nechajme to tak - evidentne sama nevieš čo najskôr napíšeš a potom robíš z iného hlupáka, že to zle pochopil - ja som to pochopila tak ako si to napísala. 😉 Pekný deň ti prajem.

snehuliacik76
20. okt 2016

Prekusla som to, ze mi bolo ZLE ... a to je jedno z coho to bolo ... z KL ci z tehu celkovo, preto som hladala odpovede na nete, nikto nie je jasnovidec ale ty asi ano ked vies presne co je v tehu top aby ti bolo sveta zit 😀 ... fakt dole klobuk 😉 mozes byt so sebou spokojna ...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre