Úvahy o druhom dieťati

katkanova
24. jún 2012

ahojte, zaujimalo by ma ci som sama, kto ma taketo pocity - mame rocneho chlapceka, sama mam 2 sestry a vzdy som chcela mat aspon 2 deti, aby nebol sam jedinacik. casto ked si vsak predstavim ze by sme mali druhe, je mi to kvoli nemu luto, ze uz nebude mat maminku len pre seba, s novym babom budem isto unavena a logicky budem mat na mojho prveho ovela menej casu. Viem ze cim je dieta starsie tym viac surodenca oceni, a aj by som naoza chcela mat druhe - zaujima ma skor, ze ci to podobne citia aj niektore z vas
dakujem

nela82
24. jún 2012

@katkanova ja som sa citila na druhe az ked mal strasi syn 7 rokov,vtedy sa narodil mladsi 😵
Obaja boli plánovaní 😉 Ovela viac si to teraz uzivam-cele to materstvo a vsetko s tym spojene 😵 Starsi je skolak-mam cas sa mu venovat,kedze som na materskej 😉
No ked mal syn 1 rok,ani som nepomyslela na druhe babo...Kamaratka mala tri po sebe a ked som ju stretla-tak si chvalila,ze ona vychova tri naraz a "potom" bude mat pokoj 😅 😀 Vraj co cakam a odkladam 😅 No ak niekam isli-tak nevedela na ktore ma davat väcsi pozor a medzi tym zabudala kde tie deti vlastne ma..vsetko chaoticke a hrozne stresove-nie,dakujem 🙂

emily3
24. jún 2012

ahoj, je dobre ze rozmyslas ci dalsie dieta, ale otazky typu ci budes lubit aj to druhe ako prve, alebo ze nebudes mat cas na prve....to je len pre teba nieco nove co si nevies predstavit, kym to nezazijes. starsi surodenec si musi zvyknut ze uz nie je jedniny, a ako baby pisali, vsetko je na tebe ako si zorganizujes cas, ked starsiemu budes venovat urcity cas, tak je to v pohode, mozes ho zapriahnut do pomahania o male, aby ti priniesol plieku alebo nieco... a ked maly bude mat rok, uz budu partaci, deti sa velmi rychlo od seba ucia a aj sa spolu zahraju, takze to budes mat trocha volnejsie, ze sa nemusis uplne im venovat, lebo sa aj samy zahraju.... 😉 a vekovy rozdiel, kazdemu vyhovuje nieco ine, ked je mensi je to narocnejsie pre mamu, ale zas maju deti blizko seba. a ked mas tuzbu mat dalsie dieta tak nevahaj. 😉

alena16
25. jún 2012

Nemam rada reči tipu "odbaviť si všetky deti na raz a mať pokoj". Akoby to bola iba povinnosť a nie radosť. To, či sa deti spolu zahrajú nezáleží od veku, ale od povahy detí. Vždy keď vonku vidím matku s kočíkom a ďalším malým dieťaťom, tak pôsobí dosť vyčerpane... 🙄 . Ja mám jedno dieťa, ale až tak okolo jeho piatich rokov som začala cítiť, že už by som mala silu sa venovať v kľude aj ďalšiemu... 😎

norwayka
25. jún 2012

Ja ti poviem moj pribeh. Mam dve deti, rozdiel medzi nimi je presne 1,5 roka a nemenila by som za nic. Maju uzasny vztah, praveze nasej rodine by nevyhovovalo to mat inak. Strasne sa lubia, su ako vareni-peceni a je to lahsie ako si clovek myslel. Akoze, nechcem to zjednodusovat, je to velmi tazke, ale je to lahsie ako mi to vela ludi hovorilo. Ja som este k tomu zacala pri kazdom malom robit v ich 10mesiacoch, ale tu je to normalne, nemame 3 roky matersku ako na SK. Ale zato vsetok volny cas je traveny s detmi, chodime nonstop von, do roznych parkov, do ZOO, stale sme niekde.

A este je velmi dolezite mat spolocny cas aj len s tym jednym a potom s tym druhym. Kym bol mladsi babatko, tak definitivne som sa vela venovala starsiemu, lebo ten to uz viac vnimal, potreboval ma viac. Babatko to az tak nevnima. A ma samozrejme svoju mamu viac nez dost cez kojenie, noc, den. A teda aj ziarlivost prebehla velmi rychlo, lebo to nebol taky sok. (I ked som si obcas poplakala, ale mozno keby ten vekovy rozdiel bol vacsi, tak je to ovela vacsi sok pre to starsie dieta) A teraz jeden bez druheho nechcu byt.

Ale aby toto fungovalo, tak musi fungovat cela rodina. Moj manzel je uzasny a je s detmi minimalne tolko co ja, ak nie aj viacej. Dalej nam velmi pomaha svokra a z toho sa tesim, lebo chcem, aby deti mali krasny vztah aj s babkami a so starsimi ludmi. Moja mama chodieva na 1-1,5 mesiaca na leto a my sa snazime aspon dva razy do roka ist na SK a mali maju uzasni vztah aj s nou. Takze da sa vsetko zvladnut a ja sa necitim byt horsou mamou, lebo mam dvoch tesne po sebe, ani preto, ze robim od ich 10 mesiacov. Vsetko je o prioritach. Som psychicky v pohode, ked sme doma uzivame si to, ale teda my s manzelom zijeme az od 20.00 a mozno do 22.00, ak nezaspime, hehehe. Ale nemenili by sme.

frick
25. jún 2012

@katkanova Ahoj mala som ten istý pocit a to som sa citila na ďalšie dieťa až keď mal starší 5 rokov.Ten bol dosť náročný takže skôr som si nevedela predstaviť ďalšie dieťa.ale tiež som sa bála či ich budem rovnako ľúbiť a či medzi nimi nebudem robiť rozdiely tak ako som to videla v manželovej rodine.nevedela som si predstaviť ako sa dá tá láska rozdeliť medzi oboch. Ale ono to akosi samo nastane.len stále musím myslieť na to že aj starší keď je síce samostatnejší aj tak ma stále potrebuje a ten čas mu musím vymedziť aby nebol odstrčený.ale snažím sa ho tiež stískať objať a keď sa dá manžel väčšinou ide niekde len s ním aby mal chvíľu kedy je dôležitý len on.A čo sa týka vekového rozdielu je medzi nimi 6 rokov ale mne to veľmi vyhovuje.Starší mi pomôže a malinkého strašne ľúbi a on zase jeho zbožňuje. Hrajú sa spolu malý sa až tak teší keď ho vidí ráno alebo zo škôlky. 🙂 a drobca si užívam ešte viac ako prvého.je to iné. 🙂

janage
25. jún 2012

Ja mám dve baby s 5 ročným rozdielom a neviem si vynachváliť 🙂)) prvá - totál rev od narodenia vo dne v noci, nikam sa nedalo ísť, nikde ju nechať - nikto s ňou nechcel ostať, nič nechcela jesť, piť ani vodu - v kuse len na mm . Horšie ako väzenie. Prvýkrát som prespala 5 hodín keď mala dva roky aj to bola jednorázová záležitosť-vstávať raz za tri hodiny v jej dvoch rokoch bola moja vrelá túžba. Chvíľu som vravela, že to som rovno mohla mať dvojičky výsledok by bol ten istý. Druhé dieťa som už ani nechcela. Jednoducho som si nevedela predstaviť toto ešte raz absolvovať.
Manžel, ale po cca 4 rokoch ďalšie chcel - strašne sme sa hádali - on totiž vyhlásil, že mi nemôže sľúbiť, že poľaví zo svojich mimorodinných aktivít.
Nakoniec som súhlasila kvôli dcére - ona veľmi túžila po súrodencovi. a poistila som sa - proste som si odložila peniaze na opatrovateľku s tým, že už nedopustím, stav, že ja budem spať 3-5hod. denne aj to nie v kuse a padať na hubu - hovorím nie o týždni dvoch, ale ako dlhodobý stav.
Ja môžem povedať, že oni dve majú úžasný vzťah - občas si dokonca vypočujem, že také ešte nevideli 🙂)
Super je, že staršia je samostatná a veľmi mi pomáha a malá je zas normálne dieťa a ja konečne viem o čom tá MD je 🙂)) Úprimne povedané nedá sa to porovnať. A opatrovateľku som vôôôbec nepotrebovala aj keď manžel je čato mimo - úplne stačí občasná "susedská výpomoc" Dokonca prvý mesiac som nechala staršiu doma zo škôlky aby mi niečo nedovliekla a v poho.
A to som sa na malú začala tešiť až v 9mesiaci tehotenstva.
Takže veľa podľa mňa závisí od povahy detí. Ja som sa 5 ročného rozdielu nebála - ja som mala 2 súrodencov jeden o 3 roky starší Druhý o 3mladší. prvý bol veľmi uzavretá povaha vždy trošku bokom. S mladším sme si boli v detstve oveľa bližší. Teraz sa to vyrovnava.Takže nie všetko je o veku. Veľa závisí od povahy.
A ešte by som si dávala pozor na "dobre" mienené rady typu: tak už mamka nebude mať na teba čas bude sa starať len o bábätko a pod. to ma vytáčalo že až -vždy som pred dcérou NAHLAS dotyčnému povedala, že v prvom rade mamky aj keď majú 5 detí rovnako ich ľúbia - všetky najviac na svete 🙂) A keď sme už bábätko mali veeľmi som ju chválila pred druhými aká je ona super ako mi pomáha.
Občas si pomyslím, že keby mladšia sa narodila ako prvá tak by sme mali možno aj do roka dvoch druhé a keby bolo ako naša prvá asi by sme skončili rozvodom a ja na psychiatrii.
Traba zvážiť aj to či máš najakú pomoc preprípad, žeby veci nešli tak ako si si naplánovala - je jedno či bude pomáhať rodina alebo opatrovateľka. Ako písala iná baba môže Ti byť parádne zle počas tehu, môžu prísť komplikácie, može byť druhé urevanča a nebudete mať na seba s manželom ani pol hodiny nie to dve a keď náhodou tak od únavy zaspíš skôr ako sa posadíš :(
Ja osobne by som sa na škôlku nespoliehala ak nemáš doma zvlášť odolného jedinca - deti v škôlke sú často choré.
Ja som neskutočne rada, že nakoniec som sa pre 2. dieťa vôbec rozhodla.

monuska342
25. jún 2012

@stela keby som bola len niekedy na nervy ale teraz ked je este malicky a boli ho brusko a vresti den aj noc tak mam pocit ze to nezvladnem....porad ako sa to da vydrzat 😉

stela
25. jún 2012

@monuska342 vies co ja som mala toto iste malu bolelo brucho kakala zelenu hlienovu stolicu ...... ja som zurila, plakala, a vsetko mozne vsetci mi hovorili neries to, to prejde a jedine co fungovalo bolo ozaj len to vydrzat nic ti neporadim lebo sama som na nic neprisla bola som na vsetko sama muz je v robote do cca 19.00 a este k tomu staviame dom tak to ma uz islo rozhodit ked mi povedal ze ide na dom ..........no skoda reci ale snazil sa pomahat co sa dalo. Ak mas rodicov alebo svokrovcov tak nech pridu na par dni nech si oddychnes a ako sa povie vyfucis lebo clovek potom inak reaguje na veci ako ked je oddychnuty a hlavne keby ti muz aj v noci pomohol lebo ked si nevyspata tak je to o zivot potom aj cez den fungovat ja som bola uz fakt na nervy.........no a ak ti mozem este poradit daj dieta starsie do skolky ked sa bude dat, lebo je toho ozaj dost ja som ho nedala ale cert vie ci som urobila dobre, vela krat zapochybujem ci som ho nemala dat vela raz som nervozna a to prostredie potom nie je najidealnejsie ............... vies ale to je vacsinou ked sme doma lebo prsi alebo ked su chori tak to su tie skusky ohnom ..........

andrejka1974
25. jún 2012

ahoj ja mam deti az 5 najstarsi ma 18,5 dalsi syn 14,5 dalsi syn 12, dcerka 3 a pol a najmensia dcerka 2 a pol mesiaca a nikdy som nelutovala a na vekovom rozdiely nezalezi aj male deti sa vedia spolu vyhrat rovnako ako aj ked je vacsi vekovy rozdiel

och
25. jún 2012

@katkanova ahoj, ja mám zas opačný problém 😀 😀 mám výčitky kvôli druhému drobcovi, že mu nebudem môcť dať toľko ako dcére, že na neho nebudem mať toľko času, že väčšinu vecí podedí,.... ale myslím, že prichádzam na význam slov jednej mamičky, ešte z pôrodnice, čo porodila tretiu dcérku: "...materinská láska sa nedelí počtom detí ale znásobuje..." 😉 tak držím palce 😉

monuska342
25. jún 2012

@stela aj ja zurim hlavne ked mali place do noci a ja by som uz najradsej spala....muz mi v noci pomaha ale kojit musim ja takze aj tak si moc nepospim...do skolky mi ho nezoberu lebo som doma chodia mi pomahat ked je muz v robote ale aj tak som na nervy s toho hlavne ked obidvaja placu ☹

luciferkax
25. jún 2012

@nela82 mám dve deti s dva a polročným rozdielom nelutujem, že ich mám, ale vedieť vtedy, čo ma čaká, počkám aj 6 rokov na druhé :D ja dvojročný rozdiel neodporúčam.. váahme nad tretím, ale až ked bobáci pôjdu do školy :D

stela
26. jún 2012

@monuska342 bohzial neporadim ti ja mam presne to iste, jedine co mi pomaha je uplne odvratit pozornost toho starsieho na nieco uplne ine na nejaku hru, lebo inak to je riadny hysak ich dvoch ......... ja teraz skusam odplienkovat starsieho tak mam zase hlavu ako balon ........ale snazim sa byt v klude hlavne si to hovorim bud trpezliva bud trpezliva .........inak nemam ziadny recept chce to len cas cas cas

stela
26. jún 2012

@luciferkax presne tak

monuska342
28. jún 2012

@stela a kolko maju uz tvoje deticky?ja sa do toho uz pomaly dostavam a zda sa mi ze sa to da zvladnut 😉 aj ja som skusala starsieho odplienkovat ale vzdala som to nateraz mam dost roboty aj bez toho 😉

stela
3. júl 2012

@monuska342 maly ma 2aj 3 mesiace a mala ma 9 mesiacov a ty?

monuska342
3. júl 2012

@stela maly ma 1 a 11 mesiacov a maly ma zachvilku mesiac

rebeka25
17. júl 2012

@katkanova - moj prcek bude mat v o mesiac 2 roky, a stale viac a viac uvazujem o druhom babatku. Som ako na hojdacke raz si hovorim pre a raz proti... Neviem si to predstavit ako by to bolo...

avanti
27. júl 2012

Niekde v inych diskusiach to uz niekto napisal velmi vystizne, tak iba reprodukujem - nech je uz rozdiel medzi surodencami akykolvek (z akehokolvek dovodu - ci zdravotne, financne, rodinne, hladisko, osobne pocity) - treba sa z neho snazit vytazit pozitiva 😉.
Kazdy surodenecky model ma svoje pre a proti, ale ked sa budeme viac sustredit na jeho prinosy ako na nevyhody, bude sa nam a nasim detom zit lahsie 😎

emita
27. júl 2012

ja som zatúžila po druhom ešte skôr 🙂 máme rozdiel 18 mesiacov. prvé mesiace náročné, potom sa to ale stále vylepšovalo a cca od 1 roka som si už len a len pochvaľovala. nemohli sme nášmu prvorodenému dať viac ako sestričku-rovesníčku. krásne sa spolu hrajú-nikdy sa nenudia a nikdy niesú sami (dokonca chodia spolu aj do škôlky do jednej triedy a sú si oporou!!!). sú to veselé detičky a nikto nepostráda lásku ani pozornosť. Každéme doporučujem malý vekový rozdiel. samozrejme treba mať podporu rodiny (manžel kt. pomôže, či mama...) ja som prvé mesiace fungovala tak že kým neprišiel manžel z práce venovala som sa len a len deťom. Keď maličká spala na 100% som sa venovala synovi. poobede som si navarila na druhý deň, popratala, poprala. dá sa to. a paradoxne na ten ťažký rok spomínam ako najkrajší v mojom živote 🙂 🙂 🙂

strapulienka
28. júl 2012

@katkanova ahoj, ja trošku z inej stránky- mám syna po umelom oplodnení, keď mal 1,5 roka začali sme pracovať na druhom dieťatku a pracujeme dodnes, bola som medzi tým 8 krát na zákroku a vôbec sa nám nepodarilo, veľmi ma to mrzí, lebo vždy som chcela mať medzi deťmi rozdiel maximálne 2 roky, ale asi to tak nemá byť, tak proste nerieš, ako to budeš zvládať keď budeš mať druhé dieťa, proste si ver a choď do toho, veď niekedy je tá cesta za dieťatkom dlhá i pri normálnom otehotnení, proste ak to bude, určite to super zvládneš, držím ti palce!!! ja stále bojujem a dúfam, nech už je ten vekový rozdiel všelijaký, deti sú proste deti a naplňajú náš život, . . . 🙂 🙂

bubinko83
5. aug 2012

baby dnes mam cevikalny hlien taky ako bielok ,chceme babatko ale mm je na nočnej .Ako dlho trva tento hlien a kedy su plodne dni?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre