Váš názor na mladé rodinky

alexbielikov
24. mar 2015

Ahojte, mám taký problém, no neviem či je to problém ale pre mňa dilema. Môj názor na rodičovstvo, je taký, že radšej budem mať skôr dieťa ako sa oň pokúšať v 30. rokoch a neúspešne. Sme mladý, no viem že by nám to klapalo. Možno je to aj dosť skoro. Zaujímal by ma váš názor na mladé rodinky. Druhá vec ktorá ma trápi je to, že ako to povedať priateľovi aby sme sa pustili do stvorenia nášho dieťaťa.
Ďakujem moc za odpovede a rady. 🙂

mata90
24. mar 2015

@stanislavao tiež si nemyslím že 25 ročný otec je nezrelý, môj muž sa stal otcom ako 22 ročný a je super otcom od začiatku, takže to nieje len o veku ale o zrelosti človeka, niektorý má aj 35 a na dieťa pripravený nieje

mata90
24. mar 2015

@alexbielikov ja som sa stala mamou v 19 stich a manžel mal 22 a obaja sme to zobrali zodpovedne, už budeme manželmi 6 rokov a som rada že sme mladá rodinka, nebanujem nič, naopak som veľmi rada, lepšie mladá ako po tridsiatke, samozrejme každému to vyhovuje inak, a napr. ty môžeš byť pripravená, ale priateľ nemusí, je to individálne, ale ja by som nemenila.

alexandra1104
24. mar 2015

@lulu369 ma caka za chvilku druhy porod ale nelutujem ze skoro alebo tak

jasminet
24. mar 2015

je pekne ked sa v 20-24 rokoch lubite a TY chces dieta, ale chce ho aj on? bavili ste sa vobec niekedy ci chce s tebou spolocnu buducnost, svadbu, byvanie, pracu, istotu, alebo chce cestovat, studovat, uzivat si s kamosmi?
to su prvorade otazky na ktore by ste si mali dat odpovede a potom otazka a riesenie spolocneho potomka pride samo...

a nazor na mlade rodiny? nemam ziaden, nikoho sa na vek nepytam 😀 kedysi boli vsetky mamicky 18-20 rocne, dnes sa vek posuva - a ja nie som vynimka 🙂))) bohuzial, toho praveho som stretla az ked som mala 25 + nejake to chodenie, svadba a az potom deti 😀

lulu369
24. mar 2015

@alexandra1104 ani ja to neľutujem, vždy som chcela mať "mladá" deti (teda do 30.-tky) 😉

alby2014
24. mar 2015

Ahoj, ak by som ti mohla poradit ja stara korcula, tak ako ti tu pisu aj ostatne dievcata, ktore su uz starsie, alebo skusenejsie zivotnymi okolnostami, nie je vsetko hned ruzove. O sebe mozem vyhlasit, ze som sa na deti zacala realne citit az po 30tke a aj otca pre ne som stretla vtedy :D, takze my asi nie sme mlada rodinka z tvojho uhla pohladu ( z mojho ano ). Nez si spravis dieta skus predtym spavit par veci s ohladom na buducnost.
- ak studujes dostuduj - da sa skola skoncit aj s dietatom, ale nepoznam nikoho kto by tvordil, ze je to lahsie
- ak nepracujes, odpracuj aspon 2 roky, aby si mala matersku, alebo maj zmluvu na dobu neurcitu, nech je aspon nejaka sanca vratit sa do nejakej prace. Ono stesti je krasna vec, ale prachy.... Alebo ako vravela Timrava : Psota aj lasku zabija....
- vydaj sa. Ak je to ten pravy ak je to otec tvojich deti, vezmi si ho...ak nechce,etc resp. naco je to papier...ver, ze to ten pravy nie je, lebo nie je zrely na zavazky. Vydaj sa, aby si mala nie len dokaz lasky, ale aj pravnu istotu, lebo na materskej budes financne zavisla plne na manzelovi.
- byvajte sami, - na uvod kludne podnajom, ale sami. Nie u rodicov, nie na ich dvore, nie na hornom poschodi.... to je cesta do pekla
- predstav si, ze si na dieta sama len s muzom, ziadna rodina, ziadne strazenie, ziadna financna vypomoc...ak si to vies realne predstavit je to OK
- nepredstavuj si to ruzovo, napriek reklamam na sunar a pampers, materstvo tak nevyzera, obcas je to peklo, obcas ocistec,....:D

Nevavim, ze teraz musis splnit vsetky tieto body, da sa to aj inak, ale tato cesta je naozaj jednoduchšia....
Osobne by som ti napisala MOJU SKUSENOST ( ktora je individualna). Vek medzi 20 -30 som vyuzila na skolu, budovanie pracovnej pozicie, cestovanie, kupila som si byt ( z platu ucitelky...), mala som dobre aj zle vztahy ( preto dokazem ocenit dnes mojho manžela), obcas divoke party, obcas hlboke chvile stisenia... to vsetko som chcela a musela prejst, aby som dnes CHCELA DIETA, chcela sa o neho starat, bez pocitu, ze mi materstvo nieco vzalo, ze som obetovala cast mladosti... Najviac v zivote mi pomohlo byt dlho sama, bez vztahu, lebo vtedy sa spoznas, odhalis, aka si silna a co vlastne v zivote chces. PODLA MNA by nejaku taku cestu mala prejst v zivote kazda zena a nemusi trvat 10 rokov.... Dobre si to zvaz, aby si tu o par okov nepisala, ze mas dieta, mizerny job, priatel ta opustil a byvas u vasich... Mat rodinu je totiz rozhodnutie na cely zivot a nie je to fraza.

nanervy_2
24. mar 2015

@alexbielikov alby to napisala perfektne 🙂 este dodam: ja som na dieta bola pripravena mozno od 25, tiez ma strasil aj vek. ale holt ten pravy orechovy prisielaz po 30, dieta po svadbe (33) na prvy sup. tak som aj pozerala viac tem na temu vek a je kopec po 30 co otehotneli bez problemov a kopec pre 30 co maju gyne problemy a nevedia.
Hnat sa do dietata len kvoli tomu ze sa bojis ze nebudes vediet otehotniet.... je nezodpovednost voci sebe, jemu i dietatu... vidim to na kamoskach, ktore maju vztah len preto aby nejaky mali, nie su v nich stastne.. aj manzelstva sice funguju, ale ozaj mohli aj lepsie dopadnut.. a na to prichadzaju po 10 rokoch s nim...
su mladi,ktori su zreli na to, ale uz su aj samostatni.. a su mladi co riesia veci lebo by sa patrilo, lebo co ked, lebo... to nie je dovod...
a tiez suhlasim najprv svadba,spoluzitie, potom dieta.....
a. este si precitaj knihu ako napr To keby som vedel pred svadbou.. su tam otazky pre snubencov ako napr. ako si predstavuju riesenie financii, vychovu deti, ulohu manzela\otca detto zeny, domace prace kto co bude robit, spolocne travenie casu (to kym chodite je pohoda, ale ked jeden chce do kina a druhy do lesa, casom je to problem), atd...

maminecka2
24. mar 2015

Ahoj, ak je s kým a obaja chcete tak načo to odkladať? Môže sa Ti podariť aj v 40- ke prve (poznám takú, aj ked jedno potratila), ale poznám aj veeela co v 30-ke nemôžu mať, ale skôr nebolo vačšinou s kým. Nie každý musí riešiť kariéru, aj iné priority sú.
Inak biologicky je optimálny vek na 1. dieta 21 rokov.
Tak plodeniu zdar!

emilia25
24. mar 2015

Ja som sa s muzom o detoch rozprávala hned na začiatku nasho vzťahu aky ma na to nazor koľko deti by chcel mať a tak.ked sme zacali spolu zit po 4mesacnom chodeni sme zacali pracovat na babatku ale kedze som bola bez prace tak sme sa dohodli ze ked si nájdem prácu budeme sa snazit rok som bola bez roboty.potom sme sa presťahovali do ciech kde som si našla prácu zistila koľko musím mat odpracovane a po troch mesiacoch smae sa pustili znova.uz mame 3 krásne zdrave deti.a malá som vtedy 20 a muz 30.a ked to porovnám vtedy vsetky 3 deti na prvy sup a snaženie sa o 4 babo pred par mesiacmi.som rada ze som malá najstaršieho v mladom veku.lebo u mňa to vidim tiahne mi uz na 30 tento rok.a babatko vyse roka nic.takze u mňa vek hra dost podstatnú vec mojej uz asi neplodnosti.a tak som to aj vzdála a uz sa nesnazime.zmierila som sa ze dievčatko nikdy mat nebudem.som stastna za mojich 3 huncutov.

suzi33
24. mar 2015

Dovod na zalozenie mladej rodiny je ten,ze po 30-ke moze byt problem otehotniet? Tak to nie,ja mam 22 a mam problem otehotniet, to nie je vekom.. Na dieta by mali mat rozum a zodpovednost na dieta obaja. Ak sa chces zachovat zodpovedne hlavne kvoli buducemu dietatku, tak ho planuj az ked na to budete mat. To dieta sa neda odlozit, treba sa mu venovat, zabezpecit mu domov, jedlo, hracky, lasku. Ja mam 22 rokov, manzel je starsi, ale obaja mame pracu, vlastne byvanie- i ked hypo ja krku,ale mame.. Rozhodnutie mat dieta prislo po dlhych rozhovoroch ci na to mame... Trochu si to premysli.

Nazor na mladu rodinu- ano, ak na to maju (domov,robotu,pravidelny prijem...) tak ano.. Lebo stat Ti da "az"230€ na dieta a tym to konci.. Tie peniaze na vychodu dietata a zabezpecenie rodiny nestaci

dooomca
24. mar 2015

@suzi33 .... jeeej ty si zo zh a tiež máš 22? tak vitaj v klube :D...tak držím palce, nech sa vám podarí otehotnieť 🙂

A teraz k téme: Ja mám 22r. a mám jedno dieťa... Ale tiež by som do toho nešla keby som nemala strechu nad hlavou, partnera ktorému dôverujem a ako také zabezpečenie... a každý vraví, že najlepšie je mať dieťa, ked si mladá, ale ja nesúhlasím..dieťa máš mať vtedy, ked budeš pripravená aj s partnerom a nie vtedy, ked ti niekto povie, že by si už mala mať..ale najprv si ozaj musíš uvedomiť, či budeš schopná dať tomu dieťatu všetko, čo budeš chcieť 🙂

nyusika
24. mar 2015

@maminecka2 jasne, ved v najhorsom sa o mladych postaraju rodiacia, alebo stat. hlavne, ze ukojili svoju tuzbu

suzi33
24. mar 2015

@dooomca s nami je to este na dlhsie, ale dakujem, si zlata 🙂

A uplne suhlasim s Tvojim nazorom a drzim Vam ako rodine palce, aby ste sa i nadalej tesili z drobca, musi to byt skvely pocit byt rodina 🙂 Snad sa co najskor pridam do klubu mladych mamiciek 😎

1katkas
24. mar 2015

@alexbielikov ked sa chcete pustit do rodinky, tak v prvom rade by som nemala priatela,ale manzela... aby sme sa vsetci volali rovnako 🙂

Ja som sa vydavala ako 20 rocna a on mal 25... o rok sa nam narodil prvy syn... mladou rodinou byt odporucam

mirkava
24. mar 2015

@alexbielikov nezalezi kedy, ak sa dvaja najdu, lubia a citia to tak tak nech idu do toho. Ci mas 20, 30, alebo aj 40 mat babo je vzdy krasne a kazdy vek ma svoje plus aj minus. Mladsie telo zeny lepsie zvladne tehotenstvo a skor sa zregeneruje 😉.

maminecka2
24. mar 2015

@nyusika Prepáč, ale ja nehovorím o 17-ročných ľuďoch, ktorí nemajú ani prácu... Nemyslím si, že človek po 20-ke sa nemôže vedieť postarať o rodinu. Ja k "mladým" rodinám v tomto zmysle nepatrím, prvé som rodila takmer 31 ročná, ale fandím im, nevidím na tom nič zlé. Hádam nebude niekto čakať len preto, že je to teraz inak moderné. A mimochodom, sú aj "staršie" rodiny ktorým pomáhajú príbuzní, nie vždy je to o veku (poznám takých) a samozrejme poznám naozaj mladučké rodiny, ktoré sa naozaj starajú sami a sú zodpovední a od nikoho nič nedostali

motovidlo
24. mar 2015

@alby2014 Ja sa ešte pridám, predstav si, že ostaneš SAMA na všetko, muž proste zdupká... aj to sa totiž bohužiaľ stáva. Ak vie, že by to ustála, tak potom šups do práce na bábätku 🙂
Ja osobne som skôr zástanca "rozumného" prístupu - najskôr škola, trochu spoznať svet, rozbehnúť si kariéru (v zmysle, niekam sa vypracovať a mať sa kam vrátiť), svadba - nech aj partner prevezme svoj diel zodpovednosti a dieťa až potom.

le4
24. mar 2015

@nyusika oddelene byvanie = mimo dosahu rodicov a svokrovcov, tak to bolo myslene. teda ze chalan pracuje a maju na podnajom.

nyusika
25. mar 2015

@maminecka2 to som ani ja nenapisala...ale ked maju kde byvat a maju v pohode financie, tak to bolo asi pre nich priorita - zebezpecit sa VOPRED. asi si to len nestastne napisala a obe to chapeme rovnako, ze sa zas netreba uhanat za bohvie akm mamonom, majetkom a tak...ale v tvojiom prvom podani to vyznelo tak, ze proste hor sa do plodenie, aj ked na to nie su vhodne podmienky.

sayurinka
25. mar 2015

Podľa mňa pokial sa obidvaja cítite na to byť rodičmi, ste zodpovední, máte kde bývať a ste schopní po materiálnej stránke zabezpečiť tie základné veci, ktoré dieťa potrebuje, tak na veku naozaj nezáleží. Ako však píšu baby vyššie treba všetko dobre zvážiť... Základom by podľa mňa mal byť vyrovnaný pevný partnerský vzťah..nemusí to byť na papieri, stačí pocit a presvedčenie "áno, toto je určite ten muž/žena, s ktorým/ou si chcem založiť rodinu a mať deti. Taktiež ako už bolo spomínané sú mladí chlapi, ktorí majú viac zodpovednosti ako niektorí 30-40 roční muži... Takže vždy sú výnimky... Ja som otehotnela ako 16 ročná, porodila som v 17tich a teraz mám krásneho synčeka aj skvelého manžela... Možno to znie pre niekoho neuveritelne ale na materstvo som sa cítila fyzicky aj psychicky dostatočne zrelá, bola to moja najväčšia túžba 🙂 absolútne neľutujem, že nemôžem chodiť na diskotéky či zábavy, po dlhých nákupoch a pod. Som takto najšťastnejšia na svete 🙂 Avšak poznám aj baby, ktoré sú nahnevané, majú pocit, že im ušla mladosť, zostali na dieťa samé atď.... Sú všeliaké prípady preto si to treba dobre premyslieť. Želám ti v živote všetko len to najlepšie a verím, že či už teraz alebo neskôr budeš super mamina 😉

meggie911
25. mar 2015

@alexbielikov tak ja budem tiez z tych uz coskoro 30rocnych, ktore si este len rodinu zakladaju. Az po 25 som nasla chlapa, s ktorym som sa nebala planovat buducnost a predstava, ze on bude otcom mojich deti, bola zrazu uplne realna a prirodzena 🙂 Uprimne, tuzba po babatku je tu uz par rokov, hold som ju musela potlacit, kedze som cely zivot poctivec od kosti a zmysel pre zodpovednost mi vzdy hovoril, najprv si dokonci VS, zamestnaj sa aspon na taku dobu, aby ti vznikol narok na matersku, vydaj sa a postav sa s drahym na vlastne nohy. S mojim cochvila buducim manzelom sme to citili vzdy rovnako. Sice sa neviem dockat, ked si na teste prvykrat v zivote najdem dve ciarky a so slzami v ociach to poviem tomu svojmu a budeme plakat spolu 😀 ale viem, ze pockat..stalo za to. Lebo dieta je sice radost, ale aj starost. Budes niest obrovsku zodpovednost za cloviecika, co bude od teba totalne zavisly. A ja viem, ze v 20tke, kedy som mala hlavu uplne inde, by som mu nedokazala ponuknut a zabezpecit to co teraz. Dieta nie je rozmar a z lasky sa bohuzial zit neda 😖 Btw. ako tu baby pisu..mam kamosku co v 31 ani nevedela ako otehotnela a druha 25 rocna riesi umele oplodnenie. Ak si zdrava, tak pocnes aj v 35tke a ak mas proste gyn. problemy (pripadne je problem na strane partnera), tak mas smolu aj v 20tke..vsetko je strasne relativne a individualne..no popravde, prepac, ale mam z teba taky pocit, ze to cele este nemas celkom domyslene..

6699333
25. mar 2015

Moja sestra ma 23 a jej priatel 24 a maju 2rocnu dcerku a klape im to 🙂

nanervy_2
25. mar 2015

@alexbielikov zhrniem ti to.. ak ta trapi ako povedat priatelovi ze chces dieta nie je cas 🙂 alebo partner... ked sa o tom budete obaja bavit ako o sucasti vasej buducnosti, co verim ze o buducnosti sa rozpravate, a obaja sa na to citite, hor sa do toho 🙂

nevelyn
25. mar 2015

No... ak mate vlastne byvanie a financne zdroje a hlavne ak to dieta chce aj priatel, tak preco nie. Ale musi ho naozaj chciet on sam, pretoze ak je mlady, moze sa lahko stat, ze v 30 rokoch si odrazu uveodmi, ze iba makal na rodinu, nic si neuzil a vezme roha. Navyse neviem, aku mas v 20 prax a karierne zazemie, ale diskusii o tom, ako si zeny po rodicovskej nevedia najst pracu, je tu spusta a hlavny dovod je ten, ze nemaju prax a mamku bez praxe naozaj skoro nikto nezamestna. Teraz sa ti to moze zdat daleko , ale ten cas pride. Rozdiel medzi tvojou plodnostou v dvadsiatich a tridsiatich nie je skoro ziadny (ja som teda mala, ale ja by som ho mala i v sedemnastich, proste som sa neplodna narodila), na mnoho klinikach napr. darkyne vajicok mozu mat i 32 rokov, co znamena, ze sa tieto zeny stale beru ako prvotriedne z hladiska plodnosti. Doktori venujuci sa liecbe neplodnosti sa velmi divili, ze mam problem v 29. Az od 35 roku a vyssie zacinaju problemy, ale rozhodne nie vsetkym. A tiez obetujes svoju slobodu, ktoru by si mohla venovat praci, zabave a cestovaniu povinnostiam o dieta. Je to krasna obeta, ale jedna znama s dietatom mi potvrdila, ze mat dieta v mladosti a potom sledovat na socialnych sietach, ako jej rovesnici cestuju svetom, koncia skoly, maju krasne svadby, zariaduju si naozaj pekne byvanie a potom maju dieta, iba o par rokov neskor nez ona, na nu nijak blahodarne neposobi.

maaaaaaaria7
25. mar 2015

ahoj, keby som vedela vrátiť čas.. určite by som si založila rodinu skôr. čím som staršia, tým som unavenejšia.. a zdravie je úúúplne iné keď máš 20 ako keď máš 30.. Ja som porodila v 31.. a teda, neviem ako sa odhodlám na druhé dieťatko.. cítim sa staro, bez energie, bez trpezlivosti... takže toto je môj pohľad zo zdravotného hľadiska.. vždy si opakujem, že keď moja dcéra otehotnie v 18tich, nenahnevám sa🙂))))... mladý človek jednoducho všetko zvládne lahšie... 🙂

meggie911
25. mar 2015

@maaaaaaaria7 tak asi si musim zaklopat, ale moj momentalny zdravotny stav sa velmi nelisi od toho, kt. bol v 20tke..pripada mi to trosku pritiahnute za vlasy, robit tu z 30tniciek stare zeny s podlomenym zdravim 😀 to ako sa clovek citi, vyzera je len jeho vlastny vysledok a postoj k zivotu..

maaaaaaaria7
25. mar 2015

@meggie911 to je pravda, ale psychiku si nevyberieš.. v 20 som nemala žiadny problém, vedela som ísť z práce na diskotétu a z nej rovno do práce... časom sa mi nazbierali úzkosti, o ktorých sa mi ani nesnívalo.. a teda neverím, že nie si unavenejšia ako pred 10 rokmi.. máš pravdu, každý si za svoj stav zväčša môže, ja vychádzam zo seba... že sa mi ťažko vstávalo k malej každú hodinku /vyše dva roky sa budila každú hodinu-dve/.. a v 20tich by mi to šlo bezpochyby lepšie.. takže postoj nepostoj k životu aj tak je rozdiel mať 20 ročný a 30 ročný organizmus..🙂

maaaaaaaria7
25. mar 2015

moja mama ma mala ked mala 23 a sestru keď mala 20.. vždy som mala mladú mamu, aj teraz 🙂)) .. jednoducho mám blbý pocit z toho, ako to bude, keď bude mať moja dcéra stužkovú🙂.... no ale naozaj je to individuálne, každý sa cíti inak.. choroby si veľakrát nevyberieš.. no ktovie čo je najlepšie... to každý musí zhodnotiť sám.. ja to fakt trochu ľutujem, mohla som sa aspoň o 5 rokov skôr zbadať 🙂

meggie911
25. mar 2015

@maaaaaaaria7 ja ti nechcem oponovat..ja este deticky nemam a urcite je to narocne prve mesiace, fungovat permanentne nevyspata 🙂 mozno by som to fyzicky zvladla lepsie vtedy, ale mentalne a financne som na to pripravena az teraz..teda aspon si to myslim 😀

maaaaaaaria7
25. mar 2015

@meggie911 to s tebou samozrejme súhlasím, mentálne a finančne sme na to pripravené.. ale to nestačí.. to finančne istotne.. mentálne.. je diskutabilné.. som 100 krát ustráchanejšia ako mladé, čo život berú ešte úplne optimisticky.. ja už sa bojím vkuse.. čo bude keď... toto a hento.. mladé mamičky si podľa mna viac vychutnávajú ako sa boja.. prajem ti veľa energie, ked budeš mať babätko. sú mamičky 17 ročné, 37 ročné, našťastie sme ľudia rôzni🙂, tak to má byť, hlavne buďme zdraví..🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre