Vekový strop ženy na dieťa

29. máj 2023

Ahojte. Veľmi túžim po treťom dieťatku. Naše deti majú 15 a 12 rokov no stále mám pocit že mi doma ešte niekto chýba. Doteraz som to odkladala nakoľko druhý syn mal zdravotné problémy. Teraz od júla nastupujem do novej práce takže moje plány musím znova posunúť. Moja otázka je do akého veku by ste zvažovali bábätko? Viem že je to individuálne ale rada sa poradím. Momentálne mám 35. Ďakujem za každú odpoveď.

tiezjedna
30. máj 2023

@babulkomale sorry, ale tieto tvoje argumenty sú úplne od veci... Ťaháš to do takých extrémov až to bičom plieska. A úplne zbytočne, pretože o ľudoch, ktorí "nemohli" tu absolútne nie je reč. Hoď sa do klídku trochu.

janettdamian
30. máj 2023

@babulkomale prehanaš, komentár nebol pisany v takom duchu ako ty argumentuješ. Zrejme sa ťa z nejakého dôvodu "dotkol"

janettdamian
30. máj 2023

A dám ešte iný pohľad, môj syn 11r. ma vie tak nežne pohladiť a s láskou povedať "no vieš maminka si stará" A to na svoj vek nevyzeram až tak zle, teda dúfam 😀

babulkomale
30. máj 2023

@janettdamian ano vsimla som si ze empatia sa tu nenosi a cim surovejsi komentar, tym lepsie.
A ze matky 🤮

andreatytler
30. máj 2023

@luccija Urcite ten vyvoj v oblasti IVF posunul hranicu veku kedy sa zeny stavaju matkami. V minulosti ked nebola moznost IVF to bolo nechane len na prirodu. A urcite je na slovensku to verejne povedomie o nutnosti byt mlada mama poznacene z dob komunizmu, ale pomaly sa to zmeni aj na Slovensku.
Myslim ze vela zien ktore rodia po 35 ide cez IVF s darovanymi vajickami a tym padom tam odpada to riziko zvysenych vyvojovych poruch koli vysokemu veku matky.
Inac tento agrument ze s vysokym vekom matky sa zvysuju sance na vyvojove poruchy u dietata ja povazujem za jedinny padny argument preco si urcit strop. Ja osobne by som sa nesmierne bala mat biologicky svoje vlastne dieta po 40tke. Ja vsetkym zenam v rodine a kamoskam radim si zmrazit vajicka ak uvazuju o tom ze budu mat deti v neskorsom veku.

Autorka, urcite o tom pouvazuj aj ty ze si nechas odobrat a zmrazit vajicka dnes ked mas len 35 a vajicka v dobrom stave.

melany444
30. máj 2023

@beata_k ja mám mladšieho brata o vyše 20 rokov a uplna pohodicka.
Chodila som ho kocikovat,teraz ho beriem na výlety a prázdniny.
On si isto veru nesťažuje.

andreatytler
30. máj 2023

@tiezjedna Suhlasim s tym ze ked zena zacne rodit vo vyzsom veku je tam vyzsie riziko ze sa o dieta nebude moct postarat do jeho dospelosti. Mala som podobny pripad v rodine, kde mama rodila okolo 40tky a zacala mat vazne zdravotne problemy ked jej posledne dieta bolo na strednej skole a dost sa trapila ze umrie skor ako sa jej syn osamostatni. Nastastie to dobre dopadlo.
Urcite treba byt zodpovedny rodic a mysliet na vela rokov dopredu ked sa planuje dieta vo vysokom veku a starat sa o seba a svoje zdravie viac ako ked niekto zacina s detmi v 20tke, tiez mat dobry financny zaklad a tak.
Ale tie ine agrumenty ze dieta bude vyrastat ako jedinacik, lebo starsi surodenci su uz v puberte, alebo ze budem sediva babka na stuzkovej svojho dietata, alebo ze si dieta neuzije starych rodicov, alebo sa dieta bude za mna hanbit to mne pride ako nie dost adekvatny dovod na taketo rozhodnutie.

tiezjedna
30. máj 2023

@andreatytler tie iné argumenty (jedináčik atď) by som pokojne vypustila👍 Ja osobne tam mám ten aspekt času, tak ako som písala. Ale, samozrejme, netvrdím, že je to správna optika. Je to proste moja optika🙂 Takto to vnímam ja. Asi aj preto, že mamina ma mala v 35, a tie moje mladšie deti (ktoré som mala ja v 32 a 35) si už tak neužíva (aj keď ich miluje, tak proste nevládze, hoci je na svoj vek vitálna a optimistická), zatiaľ čo prvú dcérku (mala som v 22) si užila absolútne dokonale... Z tohto pohľadu to posudzujem. Asi je mi teraz trochu ľúto, že som jej nedopriala viac priestoru na tie mladšie deti (a deťom na starkých tiež), pretože babi je to úžasná! ❤(A dedko tiež, len ten má zdravotné problémy už dlho...)

andreatytler
30. máj 2023

@tiezjedna Chapem tvoj postoj. Pri tak skvelej babke, chapem ze ta mrzi ze si ju neuzili vsetky tvoje deti v rovnakej miere.
Aj mna to zamrzi ze syn nebude mat spomienky na babku tak ako ine deti, ale beriem to len ako jednu z mnohych veci ktore moje dieta v zivote nebude mat v porovnani s ostatnymi detmi a bude sa s tym musiet nejako popasovat. Nepovazujem to za argument ktory by nutil uvazovat nad tym ze nie je dobre mat deti vo vyzsom veku. Mame inu optiku a tak je to v poriadku.
Inac ja som povodne aj planovala posielat syna k otcovi na dedinu na prazdniny, lebo aj ked je 70nik, je na tom skvele, ale cim je syn starsi a cim viac sa blizi ten cas ze sa to aj uskutocni, mam stale vacsie pochybnosti. Moj otec je dost "kaskader" a viem si predstavit ze by mal s nim syn kopec zabavy, ale ja by som asi zosedivela strachom.😀

kvetinka75
31. máj 2023

@matkahelka čo je choré pre teba, nie je choré pre druhého. PRe mňa je zase choré mať dieťa po 45ke. Len preto, že je to teraz moderné? Chápem ak žena nemala partnera alebo sa nedarilo ale aj lekári sa prikláňajú k tomu, že rodiť po 40ke je dosť veľké riziko aj pre matku aj pre dieťa.
Inak zaujímavé sledovať, ako sa líšia názory žien na vek od témy k téme. V téme tehotenstvo po 40ke berú 40 ročných pomaly ako 25 ročných a v téme - napr. minule tu bola téma prečo zomierajú tak mladí ľudia - 40+, zase názory, že ľudia po 40ke budú čoraz viac zomierať na kardiovaskulárne ochorenia a iné. A v praxi vidíme, že taký trend žiaľ, asi nastupuje, Viem že nie je pravidlom dožiť sa určitého veku, aj mladí ľudia zomierajú, ale s pribúdajúcim vekom, je tá pravdepodobnosť vyššia. Tak ak sa dá, radšej mať dieťa okolo 30ky do 35ky max. ako čakať n a 40ku.

kvetinka75
31. máj 2023

@zuzanockamt mne je úplne jedno aký je to argument pre druhého. Každý nech sa zariadi podľa seba. Mňa nikto nepresvedčí že mať dieťa po 40ke je dobrý nápad. Ak to niekomu vyhovuje, jeho vec. Nech má deti pre mňa za mňa aj v 50ke. Napísala som iba svoj pohľad.🙂

lenci88
7. jún 2023

Osobne by som určite dieťa po 40-tke už nechcela. Posledne mám v 34 a úplne stačí. Pre mňa strop, ale každý nech robí ako uzna za vhodne.

ropucha6
8. jún 2023

@kvetinka75 celkovy vek dozitia sa predsa zvysuje, ako aj odchod do dochodku, tak logicky sa posuva aj vek na materstvo, podla mna nic nezvycajne. Kardio-cievne choroby boli aj predtym, sami mame v rodine pripady infarkov a prihod medzi 30-40, ale tak kalkulovat tymto, ze kedy mat dieta, no co ja viem 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre