Zdravie dieťatka a choroba v rodine

chanel_c
15. aug 2020

Ahojte.

S priatelom planujeme dieta, nie este teraz hned, ale do buducna urcite. Len mam strach o jeho zdravie, v nasej rodine su nastastie zdravi vsetci ale v priatelovej sa vyskytlo postihnutie - sestrenice dvojicky jeho mamy boli postihnute. Moze to mat suvis s nasim dietatom ? Dost som tu uz citala diskusii co sa zeny obavali este pred tehotenstvom a zdravie babatka, ale ony nemali v rodine ziadne ochorenie..
Prosim vas, je nejaka moznost zistit to este pred otehotnenim a da sa na to spolahnut? Mate nejake skusenosti ?

Dakujem vam velmi pekne.

luccija
15. aug 2020

@chanel_c mohlo sa to stať tým, ze sú dvojičky, alebo sú po IVF.mozete ísť na genetiku spravia rodostrom, napíšu postihnutia, ak sa to neopakovalo povedia Vám, ze máte šancu ako každý iný zdravý pár.Alebo budeš viac sledovaná v tehotenstve

mogaa
15. aug 2020

@chanel_c dajú sa urobiť genetické testy, ale záleží o aké postihnutie ide.....nie všetky postihnutia majú genetický zálad

gabsisi
15. aug 2020

@chanel_c tuším sesternice nie sú v priamej línii , takze by to nemali mat súvis. V tehotenstve sa pýtajú na choroby v rodine a keď som povedala že manželovi teta má rakovinu tak lekár povedal že to nemá vplyv

breznica
15. aug 2020

Dvojičky mohli byť z predčasného alebo komplikovaneho pôrodu a postihnutie majú ako následok, čiže určite nie genetika.ale keďže autorka nepíše o aké postihnutie ide,my môžme len hádať

terezka1947
15. aug 2020

@chanel_c vies....dietatko moze byt 9mesiacov v brusku ok,potom nedajboze nestastny porod a celozivitne problemy.
Su veci medzi nebom a zemou.
Preto sa aj hovori,ze dieta je nas nezasluzeny dar.

janinah
15. aug 2020

Zbytočne budeš pátrať a zisťovať,nijaká istota neexistuje.

nikpa
15. aug 2020

@chanel_c pri viacpočetnom tehotenstve su rizika plodu oveľa vyššie, ďalej je pravdepodobnost predčasného pôrodu, z toho tiež plynu veľké rizika. Takže ak v rodine nemáte ine zdravotné problémy, postihnutia, genetické vady, kvôli tomu, že sestranica ma postihnuté dvojičky by som sa nestresovala. Základné vyšetrenia na vývinové vady alebo iné poruchy sa robia každej tehotnej, plus sa chodi pravidelne na sono. Ale ak chces mat predsa istotu existuje niečo ako prenatalna diagnostika vývinovych vád, na Slovensku máme na to niekoľko odborníkov.

chanel_c
autor
15. aug 2020

@nikpa to su pravze priamo jej sestrenice nie sestrenicine deti, takze to je este blizsia rodina. A zial uz neziju. A ano, viem ze su na to specialne vysetrenia okrem tych co sa robia kazdej tehotnej, mali by byt este aj kym sa vobec zena rozhodne otehotniet, len som chcela vediet ci je to spolahlive, ci s tym ma niekto skusenost..

nikpa
15. aug 2020

@chanel_c no práve to som sa ti snažila vysvetliť, ze ak to boli dvojičky tak je vysoko pravdepodobné, ze práve preto mali tie zdravotné problémy ktoré mali. Podľa mna zbytočne stresujes, akurát tak tym si niečo privodis. Ja mam sestranice jednovajecne dvojčatá, jedna ma razštep a ine zdravotné problémy, druhá tiez nie je úplne ok ale je na tom lepšie ako jej sestra. Sú to uz dospelé ženy, pred rokmi ta starostlivosť a diagnostika ani počas tehotenstva ani po narodení nebola taká, stale sa to zlepšuje, nerozmýšľaj uz popredu o tom, ze budes mat choré dieťa. Ja som v prvom tehu cakala dvojvajecne dvojičky, mala som za sebou vyšetrenie u Dr. Grochala- odborník na prenatalnu diagnostiku, vsetko bolo ok. V 30tt som prišla na bežnú kontrolu a jednému z chlpcekov uz nebilo srdce. Druhý je zdravý 3 ročný chlapec. Co sa stalo nevieme ale podľa CTčka, prenatalnej diagnostiky aj genetickych testov bol zdravý. Proste to nikdy nevieš a hlavne su to veci ktore neovplyvnís. Ak raz budeš tehotná, staraj sa o seba a užívaj si to 💛

gagik
15. aug 2020

@chanel_c zbytocne to tu zistujes...zavisi aku presne diagnozu mali tie postihnute deti.,ci sa jednalo o geneticku chorobu. Ci budes mat zdrave deti nikto nevie,v pripade tehotenstva je niekolko moznosti ako zistit ci mas zdrave dieta, ale 100% istotu budes mat az v porodnici a niekedy ani vtedy nie

andreatytler
15. aug 2020

@chanel_c Tot si urcite zisti u lekara. Do tohto sa rozumie len odbornik. Zalezi podla toho o ake postihnutie ide o to ako su biologicky pribuzni. Doktor ti podla mna bude ediet povedat presne ake su sance se tvoje deti mozu byt postihnute. My sa tu mozeme len dohadovat.
Jasne ze postihnute moze byt aj deti v rodne kde su vseti zdravi ale sance su podstatne vyzsie ak uz to v rodine je ale to zase zalezi od postihnutia... nestresuj dokial sa neporozpravas s lekarom.
A ak mas stale pochybnosti, daj si urobit tie testy...
Tiez ma napadlo dat si urobit geneticky profil. Tam sa mozes dozvediet vela o preddispozicii svojho tela na urcite ochorenia.

chanel_c
autor
16. aug 2020

Takze na doplnenie, islo u nich o telesne postihnutie, a tete priatelovej mamy to vraj nepovedal jej partner s ktorym tieto dvojicky mala, ze u nich v rodine sa podobne ochorenie vyskytlo. Tak ak je to z jeho strany a nie z jej, tak by to nemalo mat suvis s nasim dietatom, kedze ona je pokrvna pribuzna mojho priatela, nie jej partner. Či ? 🙂

andreatytler
17. aug 2020

@chanel_c Tvoj priatel ma mamu, ta ma sestru. Tato sestra ma s priatelo dvojicky, ktore su postihnute. Take iste postihnutie je aj v priatelovej rodine, a on to tajil.... Ak je toto spravne tak tam nie su geneticke vazby ale ty nevies na 100% povedat ze postihnutie dvojiciek je z priatelovej strany. Len lekar ti to povie.

chanel_c
autor
17. aug 2020

@andreatytler nie nie. Priatelova mama ma tetu, ta si nasla priatela, ten jej nepovedal ze maju v rodine postihnutie. Splodili spolu dvojicky, ktore sa im tiez narodili telesne postihnute.. cize bolo to zo strany jej priatela.

andreatytler
17. aug 2020

@chanel_c Aha, chapem, Ci je to mamina sestra alebo teta.. to je skoro to iste. Stale si myslim ze tam nie su geneticke vztahy.

chanel_c
autor
18. aug 2020

@andreatytler hej, to si aj ja myslim, ked to bolo zo strany jej partnera..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre