Ako ukončím dojčenie a ako naučím dcéru na umelé mlieko?

Zodpovedané
1. apr 2019

Dobrý deň,

mám 20 mesačnú dcérku a chcela by som skončiť s dojčením. Je na mne zavesená a keď jej nedám prsník, tak je nervózna. Ani citrón na mojich prsiach nepomohol.

Problém je, že odmieta jogurty a mliečne výrobky.

Ako ju mám naučiť na umelé mlieko?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to, čo popisujete krásne ukazuje na fakt, že dojčenie nie je zďaleka len o jedle a nakŕmení.

Je pre dieťa zásadným zdrojom istoty, bezpečia a vnímania sveta ako dobrého a pozitívneho. Čím viac dojčenie dieťaťu chceme obmedziť, tým viac dieťa dojčenie chce.

Odmietanie mu spôsobuje neistotu a tak, ako píšete - nervozitu, podráždenie, zneistenie, že všetko je v poriadku - zrazu nie je.

S UM by som v 20 mesiacoch už vôbec nezačínala. Odmieta kravské mlieko. Odmieta ho aj v pudingu alebo v zemiakovej kaši? A čo syry - mozzarella, gervais, čerstvé syry, ricotta?

Je odstavenie naozaj nutné? Nebola by možnosť sa s dcérou dohovoriť na určitých pravidlách pre dojčenie, ktoré by akceptovala a pokračovali ste? (napr. keď chceš dojčiť, spýtaj sa (naznač - deti majú pre dojčenie svoje gestá, jednoduché slová ako napr. bebe a pod) a ja poviem, či áno, alebo nie a kedy), dojčíme len doma a pod.

Moc držím palce, aby ste našli tú najlepšiu cestu pre obe.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová