Má význam nútiť skoro trojročné dieťa chodiť do škôlky?

arcttica
4. sep 2013

Malý bude mať v decembri 3 roky, a od pondelka začal chodiť do škôlky. Cez prázdniny sa tam veľmi tešil, ale odkedy je tam prakticky vkuse plače. Dnes nechcel ani z domu odísť. Má význam ho tam nechávať, viem že si po čase zvykne, len neviem, či je to pre neho dobré, keď po neho poobede prídem tak sa ani neteší, len taký smutný výraz má v tvári. ☹

tinki
4. sep 2013

@arcttica ak ho prestaneš teraz dávať, tak je možné, že si to zapamätá a zopakuje to..
Ak chceš ale v blízkej dobe začať pracovať, tak ho nevyberaj, za dva týždne bude v poriadku. Ale ešte je možnosť, dať ho do škôlky v januári...Chápem ťa..ale ak vydržíš, zvykne si.. 🙂

81beruska81
4. sep 2013

@arcttica treba ho nechat, nelutovat, pekne sa s nim rozpravat, to prejde. Dcera zacala chodit do jasli, ked mala rok a styri mesiace a to bol boj - jeden tyzden, potom preslo. Kazde dieta potrebuje cas na adaptaciu. Ja by som ho nevzala, ale nechala tak, aby neprisiel na to, ze tam nemusi chodit. Potom to bude ovela horsie. A iba oddialite problem napr. o pol roka. Ak to bude neunosne, ucitelky urcite povedia. Takto reaguje 90% deti. Vyzdrzat a vela sil zelam. Teraz sa mi lahko pise, ale nechcela by som to opakovat 😝

voskovaeva
4. sep 2013

s mpojim synom chodia deti , ktere vlani stale plakali a plakaju aj teraz v strednej ja si mylsim ze dieta by malo chodit az od 3 rokou a zacinat postupne najskor doobeda a potom aj a spinkanie a vysvetlit mu ze ty musis ist do prace a ze sa na enho budes cely den tesit

katrinka8
4. sep 2013

@arcttica - moja ma 3 roky aj 3 mesiace a tiez si zvyka tazko. Je tu dost diskusii na temu skolka a prve dni v skolke, skus pokukat, vela mamiciek a deticiek sa tie prve dni ci tyzdne trapia. S dcerkou chodi tiez viac deti, ktore budu mat 3 rocky az neskor (po nej, nasa je junova), su tam aj septembrove, novembrove, aj decembrove deticky. Ked ju rano vodim, su aj placuce deti, aj neplacuce. Nasa dnes 1x plakala. Vcera plakala az ked sla domov - predvcerom zase mala na male, tiez jej bolo do placu, ked som prisla (snazila som sa ju rozveselit, potom uz bola v poriadku). Nemozme asi tlacit na pilu, musime im dat cas, aby si zvykli...

sjuz
4. sep 2013

@arcttica a mas inu moznost? ak si doma, tak by som ho nedavala. o rok to bude uz v pohode. Moja zacala chodit ako 20 mesacna, a tiez najprv s placom. A zvykla si, ale vzdy ked bola chora tak sa jj potom tazsie vracalo.potom bola rok doma so mnou (ostala som na MD), no a teraz nastupila do novej skolky a uplne v pohode, aj sa tesila a aj sa jej stale paci. ziadna slzicka, aj papa aj spanok uplne nadherne... takze zvaz si, mozno este nie je na skolku pripraveny...

anjelicek26
4. sep 2013

@arcttica - adaptacna faza je dva tyzdne az mesiac. Ked ti bude plakat aj po tejto dobe, tak to nema vyznam. Zvyknut si a rezignovat je totiz trosku rozdiel. Dieta by sa do skolky malo tesit, je to totiz super miesto plne kamaratov. Takze nehadz flintu do zita a sprijemnuj mu to chodenie, my zbierame bodiky za kazdy den, zboznuje to.

arcttica
autor
4. sep 2013

@tinki začať pracovať ešte nemienim, mám doma polročného ešte, takže prakticky do tej škôky chodiť nemusí, vázne uvažujem, že mu to posuniem až o rok

arcttica
autor
4. sep 2013

@anjelicek26 on sa tešil,kým tam nazačal chodiť, takže vážne neviem,

anjelicek26
4. sep 2013

@arcttica - len ho par dni nechaj, hlavne mu o skolke rozpravaj, zazitky z tvojho detstva, o kamaratoch, o hlupostiach, o ucitelkach, maly vzdy pocuval zo zatajenym dychom (prvy raz siel mal dva roky dva mesiace). Staci si tam najst dobreho kamosa a bude to. Nikoho nepoznate? Skus nejake dieta pozvat ku vam, nech tam ide ako "domov" a nie ku cudzim.

Osobne by som ak mas babo doma maleho nebrala zo skolky. Max teraz chodi len na pol dna a je vyjaseny, vylietany, utahany a ja mam klud v podstate cely zvysny den, uz sa len vyspi, trochu sa pohrame, ideme von a uz sa veceria... take pianko a mam cas aj na najmladsieho.

eeffka
4. sep 2013

@arcttica ak raz povolis, si skoncila. vydrz si zvykne. Choroby su ina vec, rataj s tym ze po nich bude tiez mrncat, ale aby si nedopadla ako moja znama ze 4r decko sa jej vzprieci rano ze do skolky nejde a ona si vybera dovolenky... ( iste viem ze ty si doma,a le ide o princip)

usiko
4. sep 2013

@arcttica Ahoj, napisem ti moj nazor, teda nazor psychologicky, detskej, s ktorym sa plne stotoznujem...dieta do minimalne troch - styroch rokov ma ostat pri matke, buduje si tak k nej vazbu a doveru.....deti, ktore pred dovrsenim tohto veku, boli umiestnene do skolky, nebodaj do jasli, budu mat v preddospelackom a dospelackom veku vazne problemy s doverou k rodicom a vobec s psychikou.....pretoze dieta matke prestane verir,prestane mat k nej vztah, aky by mat malo..psychologicka mi jasne povedala, ze ak chcem, mam dat malu do skolky ale ak nemusim, tak nech ju nedavam.....ze proste oni maju rok co rok viac pripadov teenagerov, ktori, ako vyjde vzdy najavo, boli odlozeni do jasli alebo do skolky skor, ako na to bola vhodna doba...hlavne co sa tyka jasli, tie neboli vymyslene pre deti, ale pre matky, co isli spat do prace...keby bolo na detoch , tak jasle neexistuju.....ono to tie deticky, jasne, ze po dvoch tyzdnoch prestabu plakat, ale ake jazvy na dusi to u dietata zanecha, matka nevidi...dueta je navonok stastne, ale problemy sa nakopia neskor....ja viem, budu ma tu pracujuce matky kamenovat ze ako je dobre ich detom v jasliach.....nebudem to hodnotit, ak o 20-30 rokov budu tie deti psychicky zdrave, vtedy sa mozu bit do prs ze ako dobre urobili...takze moj nazor je- ak vidis, ze je smutne dieta, tak ho tam nenut chodit ale ak mozes, zaobstaraj si nejaku alternativu, strazenie niekym, koho pozna.....a ma rad.....aby si neporobila trvale ujmy na dusicke, ktora je ale velmi, velmi krehla a zranitelna, to ako matka sama vies.....

pre dievcata, ktore nebodaj by ma tu chceli ukamenovat: som normalna matka, nezijem naturalnym sposobom zivota, nevenujem sa na plny uvazok noseniu deti, deti sa mi vozia v kociku, nekojim, nie som bio.....nevisia mi na sukni ani na nohaviciach, ale skumaju svet same za seba a ked potrebuju, dobehnu a vedia, ze som tu pre ne.....

arcttica
autor
4. sep 2013

@anjelicek26 kamarátov tam má, pozná skoro polovičku detí a ani to nepomáha, som zvedavá čo bude hovoriť dnes, a rozpravame sa na tu temu často, stale mu hovorim, čo všetko tam budú robiť a tak,

usiko
4. sep 2013

@arcttica joj a pozeram, ze mas doma pol rocneho, to mas takisto skoro ako my sme...my sme sa rozhodli,ze dceru nechame doma este rok, lebo by mohla pocitovat ako nepravost, ze syn moze ostat doma so mnou a ona musi do skolky byt odlozena.....a mozem ti povedat, velmi ma za toto rozhodnutie pochvalila detska psychologicka.....takze nechcem ti radit, ale mozno sa ja tvoj syn citi odstrceny, lebo vie, ze bracek moze ostat doma pri tebe a on msi do skolky, kam nechce a nie je pripraveny,,,,,,ono, prisiel mu bracek a tvoj starsi ma dost prace spracovat to, ze ma surodenca a musel si nan zvyknut, to bolo prenho tazke obdobie, tak skolka, to je pre neho ako trest teraz....pozeram sa na to z pohladu mojej skoro trojrocnej dcery......

arcttica
autor
4. sep 2013

@usiko presne toho sa bojím, čo sa deje v jeho vnútri, mne samej je do plaču, keď si pomyslím, ako sa asi cíti ☹

sante81
4. sep 2013

@arcttica prvy rok som syna nechala v skôlke na 4 hod a od pondelka chodí na cely den. skus ho dat aj ty na 4 hod a nech spí doma.

usiko
4. sep 2013

@arcttica moja, nesilila by som, o rok bude vyspelejsi, mozno sam bude vyhladavat kamosov...ako hovorim, my sme ani nezvazovali skolku.....este...az o rok......a uplne bude stacit......ja by som nemohla, keby sa jej nepacilo a bola by smutna, nedala by som ju tam......viem rozlisit plac z trucu a skutocny smutok......a toto teda nie, ak je smutnucky, to je podla mna vazny signal pockat...deti ak trucuju tak su hnevlive, hadzu veci, placu, kricia......ale nemaju smutny vyraz v tvaricke...ak ho ma, podla mna sa naozaj trapi a citi sa odstrceny.....

cukor
4. sep 2013

@arcttica moja má 2roky a 8 mesiacov.tiež začala od pondelka chodiť do škôlky a musím poklopať znáša to velmi dobre a teší sa.ale je tam asi 20 detí a skoro všetky plačú,no ráno je tam des a hrôza.kamoškin syn v pondelok preplakal celé dopoludnie,dnes uz to bolo lepšie.vydrž,je to pre nich velká zmena,oni si zvyknú......len treba dôverovať učitelkám,vedia čo s nimi majú robiť....

anjelicek26
4. sep 2013

Ja mam skor pocit, ze pre maleho je skolka vykupenie... ze ho to tie posledne mesiace (bol maj,jun,jul teraz so mnou doma) doma ubijalo, bez kamaratov a novych podnetov. Predsalen to, co mu viem doma za program spravit ja nikdy nebude take, ako v skolke. My sme to postavili tak, ze on je velky a do skolky uz moze a Benji este nemoze... a on je na to hrdy. U nas ziadne dieta inak rano neplace, tak neviem...

namornicka
4. sep 2013

Usiko, ak by sa malo odkladanie do jaslí odraziť negatívne, odrazí sa na našej generácii, nie na generácii dnešných dospievajúcich. My sme boli takmer komplet všetci odložení v jasliach a širokoplošne nemôžem tvrdiť, že takmer všetci majú narušený vzťah s rodičmi. Problém dnešných teen je podľa mňa aj zmenou hodnôt v spoločnosti, ktorá nastala zmenou režimu po revolúcii.
Čo sa mňa týka, aj keď viem aké je náročné zvládať bábo a neposedného škôlkara, mala som to tiež doma, vyčkala by som max ten mesiac a ak by si nezvykol nechala by som si ho rok doma. Treba tomu dať šancu, každé dieťa je iné, po tom mesiaci by som ho už netrápila. 3-ročné dieťa tú škôlku zas až tak nepotrebuje, nepadá ani nestojí na tom jeho úspech v škole a v ďalšom živote. Ak to potrebuješ kôli sebe tak môžeš trochu zatlačiť, ale pre malého samotného stačí doma zatiaľ tvoja spoločnosť a pár detí na ihrisku.
Ja keď som mala deti mladšie ako 3 roky a chodila som do práce, dala som ich k opatrovateľke, ktorá strážila 3 deti a bolo to fajn, bez chorôb, u nej doma, fajn prístup. Dnes sú z nich pohodoví malí školáci, ale ktovie či mi to v tej puberte ešte nenaložia že som nebola s nimi 3 roky doma 😀

koniarova
4. sep 2013

@arcttica Prečo ho jednoducho nedávaš len na pol dňa?

arcttica
autor
4. sep 2013

@kinsi dakujem

anieli_1
4. sep 2013

@arcttica s mojim synom som nemala problem on je taky typ ale ked som isla do prace a uz som mala hrozu co s malou prvy den prerevala az kym od vycerpania nezaspala druhy to iste ked sa zobudila uz bolo lepsie potom sme este asi mesiac minimalne plakali ale sposobom ze som ju dala tam dala rychlo pusu tam ju drzali co sa tak hadzala kopala ale ked som zavrela dvere a uz z vonku som nic nepocula bola tichucko a potom sa im tam zmenila jedna nova vychovavatelka prisla jeden den som ju nevidela a na druhy den ked sme isli do jasliciek mala bola vysmiata sama si dala papucky a vybehla po schodoch tej novej sa vrhla okolo krku mne zakyvala ani mi pusu nedala a od vtedy pokoj .....takze dieta si najde co sa mu bude pacit a preco sa tam tesit 😉

katrinka8
4. sep 2013

@usiko - ja s Tebou suhlasim + citala som aj podobny nazor imunologa na tuto temu, ze do 2 rokov je z tohto imunologickeho hladiska skor nevhodny kolektiv pre deti, v 3 rokoch cast deti zvladne, ale ze ideal je tak 4 roky a viac. Ale na druhej strane, ja by som chcela vediet - co je asi na tom to najtazsie, bohuzial - ze co je este "prijatelna" forma adaptacie - pretoze si myslim, ze napr. moje dieta ci by rok navyse bolo doma alebo nie, vzdy by malo zo zaciatku problem ist do skolky - vzdy je to zmena. A co je uz na to dieta prilis. Napr. myslim tym, ze dcerka rano prve 2 dni neplakala, vyzerala prekvapene, nechcela sice ist dobrovolne do triedy (pani ucitelka ju vzdy vzala na ruky a pekne sa jej prihovarala a snazila sa ju nejako zabavit a odputat), ale dnes bol plac uz rano, ze do skolky nejde a pod. Pritom ked prisla zo skolky, okrem toho, ze tam odmietla jest a spat (nenutili ju, pokial viem, nechali ju pekne sediet na posteli atd.), zacala po par chvilach rozpravat zazitky, a nezdalo sa mi, ze by bola nejaka smutna, aj sa smiala na niecom a hovorila, co povedala pani ucitelka, co robili deti atd. Ked som sa jej opytala, ci sa hrala s detmi, povedala, ze nie, ze s pani ucitelkou. Pritom hovorila, ake deti tam chodia, ze "bude tam aj Saska" - tu stale spomina, ale zase na druhu stranu ked sa opytam, ci sa s nou hrala, povie, ze nie. No dnes rano sa mi to zdalo diametralne odlisne, spustila plac ako... zdalo sa mi, ze dost zalostne. Ked som odisla, tak uz sa asi ukludnila, pani ucitelka ju mala na rukach a nieco jej rozpravala.... A teraz vlastne neviem, ci su tieto reakcie normalne, resp.primerane na danu situaciua mame to vydrzat (vcera a predvcerom sa mi zdalo, ze ano, dnes uz nemam az taky "dobry" pocit), alebo to mam brat tak, ze uz jej "doplo", ze tam bude musiet byt kazdy den a bude to horsie, alebo prste sa to zacne zlepsovat, prip. dokedy mam brat, ze je to adaptacny proces (tyzden, dva, mesiac?) a kedy je to uz na zvazenie, ze to proste nezvlada? Inak, ona vseobecne potrebuje viac casu na to, aby si na deti, ktore nepozna, zvykla - najprv pozoruje, az neskor sa osmeli, aj to jej obvykle niekto musi "pomoct" a zavolat ju. S dospelymi si skor dokaze vytvorit vztah, aj sa im prihovori obcas sama...

eliska07
4. sep 2013

Náš malý mal 2 roky a 4 mesiace, keď nastupoval do škôlky a tiež sme sa báli, že ako to zvládne. Tiež na začiatku ráno plakal, ale len kým som neodišla, a potom už bolo dobre. Keďže som chodila do roboty, nemohla som pri ňom ostávať dlhšie, takže len na prezlečenie, prezutie, odprevadenie do triedy a dosť. A od začiatku bol aj na obed, a spánok a aj poobedie. Začiatky boli ťažké, ale zvykol si. A čo je najpodstatnejšie - neskutočne mu to pomohlo. Odkedy chodí do škôlky je smelší, zhovorčivejší, skôr sa zahrá s deťmi. Predtým sa s nikým nerozprával - myslím cudzím - ale škôlka mu pomohla. Treba vydržať, začiatky sú ťažké. Ale netreba dieťaťu ustúpiť, deti sú múdre, oni si to zapamätajú a využijú to vždy, keď sa bude dať... 🙂

sonagolisova
4. sep 2013

@arcttica ahoj, osobne by som este pockala aka bude reagovat skus mu dat tyzden- dva na to aby si to tak poriadne okukal a nasiel si nejakeho kamarata...potom ak bude stale smutny a utrapeny by som ho asi zobrala domov ak si doma s dalsim babom...ja som to tak mala pri malej, ze som syna nechala este s nami doma aby si nemyslel, ze sme ho tam odlozili a isiel az neskor ako 3,5 rocny a nic nezameskal ...teraz je v poslednom rocniku v skolke, na bud.rok skola
ja by som ho skutocne dala az v januari ak z dovodu chorob, o chvilu mame jesen , pridu sople, kasle a vsetko okolo...maly to donesie domov a bude to mat hned to mensie dieta... u nas to tak bolo, mala vsetko chytila od brata a ako 8 mesacne mala antibiotika :( keby nebol syn v skolke mohli sme sa tomu vyhnut.... a nestotoznujem sa s nazorom, ze sa jej tak zacal posilnovat imunitny system 🙂 pchat totiz chemiu do 8 mesacneho cloviecika v ziadnom pripade k dobremu nevedie...je to na vasom rozhodnuti ale ak este moze byt doma s tebou tak by som si ho nechala
urcite je pre matku jednoduchsie mat doma len 1 dieta a ked ta potrebuje este aj to vacsie treba to akceptovat , na to nas predsa nase deti maju 🙂

dai
4. sep 2013

@arcttica daj mu este cas - ja by som este nejaky mesiac potiahla - ak sa to nebude zlepsovat tak to nechaj zatial tak ak mas tu moznost... mne inak maly zacal teraz chodit do skolky - v juli mal 2 a zatial super - ale zase aj skolka podla mna fajn adaptaciu zvolila - len po malych skupinkach aj s rodicmi prve dni - my sme uplne bokom, deti sa hraju len s ucitelkami aby si na seba zvykli - ked je problem tak je tam rodic... dnes mse boli prvykrat tak ze deti boli same vo vnutri, my sme boli vonku - a deti boli velmi fajn... od zajtra skusame bez rodicov na doobedie s tym ze rodic bude v blizkosti keby nejaky velky stres... proste vsetko v zaujme dietatka ... netvrdim ze vsetky deti toto potrebuju - dcera mi isla do skolky ako 2.5 rocna bez adaptacneho procesu a bola genialna - ziadne place , ziadne stresy - ale to uz zalezi od konkretneho dietata... mam pocit ze pre syna je tato forma adaptacie lepsia

hajajanka
4. sep 2013

@arcttica Skus ho v skolke nechat mesiac, motivuj ho k navsteve skolky povzbudzujucimi slovami, chvalou a uvidis, ako to o mesiac bude. S velkou pravdepodobnostou si zvykne a bude po problemoch. Ak si nezvykne a zla situacia bude pretrvavat, zvaz jeho navrat domov. Podla mna je 3-rocne dieta na skolku primale, tak 4-rocne je akurat. Ja som tiez bola doma s mladsim dietatkom (teda stale som) a prvy syn bol s nami. Teraz nastupil do skolky a aj my chodime s placom, revoooom. Ale nie do skolky, ale zo skolky, pretoze nechce odist a che sa hrat do vecera.
Deti su rozne, jedno zvladne skolku lavou zadnou v 2 rokoch a druhe place ako 5-rocne. Vydrzte ten prvy mesiac, dietatko sa adaptuje, najde kamaratov, okuka sa. A ak nie, tak je vzdy moznost vziat zo domov. Nie je nic hrozne mat dve deti naraz doma.

luciahromadkova
4. sep 2013

@articca moj syn je mladsi o mesiac od tvojho, tiez uz chodi do skolky, je pravda, ze chodil pred prazdninami maj,jun, ale to nebolo vobec dobre...plakal a to chodil len na 2-3 hodiny. cez prazdniny nechodil, a hoci som chcela ist od septembra do prace, kvoli nemu som to odlozila, ze nastupim az po skonceni RD.
Teraz chodi znova, kedze od novembra idem do prace, a mozem povedat, ze uplne zlepsenie... po, ut plakal len pri odchode, dnes uz vobec. A tiez uz rano doma neplace a nema zachvaty, ze nechce ist do skolky. Je ale pravda, ze ho vyzdvihujem o 10,30, nakolko tam zatial odmieta jest, nastastie pije- ma pripravene z domu. Inak dnes som ich pocuvala z chodby za zavretými dverami a neplakal nikto- teda v triede uz potom, len pri luceni...co je normalne. Je aj to pravda, ze rodicia v triede respektuju a chapu, ze deti su v adaptacnom obdobi a teda deti odchadzaju za 2-3 hod. domov, zariadili sa tak aj v praci a stvrtok a piatok su tam aj s obedom na dopoludnia. Buduci tyzden tiez, spat budu deti az o 2 tyzdne. Viem, ze je to pre rodicov narocne ako si to zariadit, ale urcite je to pre deti fajn. Zaroven su tam 2 ucitelky a pomahaju aj upratovacky, takze sa detom maximalne venuju a deti nemaju potom taky pocit, ze su osamotene.
Drzim palce, ak sa da skusit so skolkou vydrzat, ale urcite len postupne na 2-3 hod., dlhsie az budete vidiet na nom, ze sa da.
Ak chces mozem ti poslat materiál o adaptacií v MS, do IP, ja sama som ucitelka v MS, tak je to pre rodicov mnou spracovane.

vera_alanko
4. sep 2013

@ arcttica
necitala som ostatne prispevky.. Nas maly mal tri roky, ked sme ho zacali davat do skolky, na dve - tri hodinky denne. Netesil sa tam, nechcel tam chodit, rano sa budil s placom, ze nechce ist do skolky. Skusali sme to niekolko mesiacov, nakoniec sme s tym skoncili. Tento rok nastupil v septembri do predskolskej (pripravovala som ho na to aj v lete, ale nehovorili sme o tom kazdy den). V pondelok bol prvy krat, trosku poplakal, (bola s nim aj jeho kamaratka, ktora spustila ovela vacsi plac, takze asi ho to vystrasilo) ale vzdy, ked chodim pre neho, tak je teraz vysmiaty, tesi sa a dokonca mi uz aj povedal, ci nemozem prist neskor, ze este nechce ist odtial prec 🙂 a to je tam len treti den.