Môžem chodiť za rúčky so 6,5 mesačným synom?

erika_lukasko
24. sep 2012

Baby mam otazku... Maly zacina chodit v choditku... Tak by som chcela vediet od kedy ho mozem nechavat chodit uz aj za rucky... Ma len 6 a pol mesiaca... Ma uz dostatocne vyvinute klby na ruckach? Mozem s nim uz chodit za rucky ci este chvilu pockat?

trinka
24. sep 2012

@erika_lukasko uprimne, každe rozhodnutie je vždy na rodičoch. Ja by som maleho učite za ruky nedržala, nie je to velmi dobre a v chodítku by mal len tráviť krátky cas. 6,5 mesiaca je velmi malo na taketo huncútstva 😉 ale je to len moj názor ...

luliu
24. sep 2012

Ahoj, podla mojho nazoru je prilis skoro na chodenie za rucky a choditko je tiez chyba ☹

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

a preco myslite, ze ani v choditku by velmi nemal byt?

zebra41
24. sep 2012

fuha, nejako zavcasu 🙂 my sme teda choditko nemali vobec. ale keby sme mali,tak ho tam nedam skor ako sa dokaze sam postavit a s chodenim za rucky to iste. nasho vsak netrebalo ucit chodit, pekne to zvladol sam 🙂

zebra41
24. sep 2012

@erika_lukasko pretoze v choditku v podstate nechodi, len sa odraza. po druhe vyvoj musi byt aj v jeho hlavicke - cize chodit ma,ked na to pride sam. a aby si moc neoblubil choditko a potom vynechal stvornozkovanie a radsej rovno chodil. a hlavne zrejme asi este nema dost silnu chrbticu,aby takto umelo drzala vahu. ono to teraz neuvidis. ale to,ci ma dost posilneny chrbatik sa ukaze ked zacne chodit do skoly a nosit skolsku tasku, ci to zvladne alebo sa zacne hrbit. no my sme sledovany na neurologii,takze ja davam na rady neurologicky. a lekari urcite choditko neodporucaju. tiez deti potom casto spickuju alebo chodia s vypucenym bruskom, co tiez neprispieva k spravnemu drzaniu tela

hradnapani
24. sep 2012

@erika_lukasko je jeden vynikajuci clanok, z ktoreho vyberam:

Vodění dětí za ruce

Většina dětí potřebuje od prvního stoje do chůze urazit dlouhých 4- 5 měsíců, které tráví lezením a obcházením nábytku. Většinou si rodiče myslí, že chůze přichází mnohem dříve. Často se stává, že chtějí tuto fázi zkrátit voděním za ruce, a tím urychlit nástup chůze. Vodění za ruce nemá bohužel s chůzí moc společného a už vůbec ji neurychluje. Dítě se do vás pověsí a reflexně pohybuje nohama. Vaše dobře myšlená pomoc se obrátí spíše proti dítěti, nastává stagnace vývoje. Dítě se fyziologicky nemá kam ve vývoji posunout a nástup chůze se naopak zpomaluje. A tak většina dětí voděných za ruce začíná chodit až kolem 15- 18 měsíce. A jejich rodiče či babičky často končí v ordinacích rehabilitačních lékařů s bolestmi zad. Proto doporučuji nechat své dítě v klidu lézt a obcházet nábytek, nijak nezasahovat do jeho vývoje a chůze přijde tak brzy, jak jen to je u vašeho dítěte možné.

http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejs...

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

@zebra41 no on uz stoji sam... samozrejme sa este pri tom niecoho drzi... a sam chce chodit... nenutim ho do toho...

zebra41
24. sep 2012

@erika_lukasko to znamena,ze sa z lahu sam postavi? a ved teda nech chodi nechaj mu volny priestor. poloz ho v obyvacke na zem a ked sam chce, nech sa postavi a ide 🙂 je to jednoduche 🙂

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

@zebra41 zo sedu sa postavi...

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

@hradnapani dakujem... 🙂 zaujimavy clanok...

zebra41
24. sep 2012

@erika_lukasko a ako sa posadi? samozrejme je kazdeho osobna vec, ci dava babo do choditka alebo s nim chodi za ruky. nechcem robit mudru, lebo ja som to pri malom nerobila. len mozno iny pohlad na vec 🙂 ak vsak uz ho tam davas,tak pockaj kym sa aspon dokaze sam posadit a postavit.

ladyka8
24. sep 2012

ja som malú dala do choditka ked mala 8 mesiacov čiže nedávno. ale sama sa vie postaviť od 6,5 mesiaca. a v chodítku je minimálne... 10 minút denne

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

@zebra41 vacsinou ho davam ja sadnut, mne do lona... a niekedy sa mu podari samemu... ale to je zatial malokedy...

alenka600
24. sep 2012

@erika_lukasko choditko moze/nemusi mat negativny vplyv na klby a nie je to prirodzene pre vyvin normalnej chodze, je to umela nahrada niecoho. Proste tym zabranis tomu aby motoricky vyvin dietata prebiehal prirodzenym sposobom. To ale nemusi znamenat, ze to bude mat nejaky negativny vplyv, je kopa zien co ho pouziva a uvidis, o chvilu sa v tejto teme budu hadat, ci choditko ano, alebo nie 😕
Ja dceru do choditka nedavam, pri jednom dietati to nevidim ako nutnu pomocku pre matku (akoze viem pochopit pri viacerych detoch, ktore naraz spustia bengal a to najmensie zacne v tom istom momente lozit, no panika 🙂 a nech objavuje plazenie a stvornozkovanie a lozenie.

daniela242
24. sep 2012

@erika_lukasko Ja by som ho na Tvojom mieste do chodítka nedávala na to aby v ňom cielene chodil, na to je ešte maličký. Ak ho potrebuješ niekam bezpečne umiestniť kým mušíš niečo urobiť tak na chvíľočku áno, ale vyslovene na chodenie by som to nerobila. Nechaj chodenie naňho. Keď bude pripravený pustí sa sám. Väčšinou je poradie také: štvornožkovanie, posadenie sa, postavenie sa, chodenie. Nechaj mu čo najviac voľného priestoru, nech sa snaží postaviť o nábytok, nech cupitá popri nábytku, najprv sa musí naučiť držať stabilitu, musí zvládnuť aj posadenie sa zo stoja- to sa v chodítku nenaučí a dovtedy bude padať ako hruška a za ručičky má ešte čas- to by v tomto období bolo zbytočné- ešte nevie držať rovnováhu, to by si ho len ťahala. Prajem pevné nervy pri prvých krôčikoch a pádoch 🙂

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

dakujem za rady...

rossio
24. sep 2012

určite to nieje dobre keď tak skoro už chodi v choditku, choditko napriklad viacery neodporucaju vobec, krivý to chrbticu dieťatku. Skor by som odporucala drevenú postieľku tam sa môže chytit a ked on bude chciet tak aj vstat a pod. Ja som malu davala až po roku do choditka, ked uz je viac stabilnejšia. Každe dieťa začina v inom čase chodiť, ale podľa mna je to skoro

cerez
24. sep 2012

Všetko treba nechať prirodzene. Pokiaľ sa dieťatko samo stavia na nohy, tak je to v poriadku. No chodiť za ručičky je ešte veľmi priskoro. I chodítko by som ešte nechala tak. Nechala by som na vašom mieste len loziť, pokiaľ sa postaví, ok, ale to je asi všetko.

gubcikova
24. sep 2012

moju dcérku som vodila ale za jednu rúčku ked sa sama postavila a chodila okolo nábytku a to mala 8,5mes(tá si to vyžadovala).syn má 8mes a stojí pri nábytku nechodí pri nom,tak ho nebudem vláčiť.

andrejka1983
24. sep 2012

@erika_lukasko ja som bola zasadne proti chodítku, všade som čítala ake to je nezdrave na klby dieťaťa,aj ked rodičia a aj svokrovci ma presviedčali že je to OK, ved aj my sme boli v chodítku a čo nam je??že ako sa potom nauči chodiť??...nuž a ked ešte neboli chodáky, ako sa učili deti pred 100rokmi chodit??......no nakoniec som asi v 8-9 mesiaci povolila, a kupila aj ja choditko...nakoniec som zistila kolko je krásnych choditok v obchodoch až som si nevedela vybrat...😀
ale malá mi aj tak zacala len za ručky chodit až po roku a ked mala 16-17 mesiacov pustila sa behat úplne že sama....ani neštvornožkovala ani nič....
v choditku behala, ale potom sa naučila tak rýchlo že nepozerala na prahy v dome a ani vonku ked bola na kopčeky ,že mi aj parkrat preletela von, tak sme to dali preč...my sme si choditko nejako neužili 🙂

nikolet_89
24. sep 2012

@erika_lukasko ahoj moja dcerka ma 7 mesiacov, stvornozkuje mi uz od 5-tich mesiacov, stavia sa mi sama cca mesiac...a choditko ? zboznuje ho, klbyky ma uz dobre, stavbu tela tiez...pytali sme sa nato aj pediatricky aj na kontrole klbykov, nikde nam nezakazali...malinka je tam najspokojnejsia, sem tam, ked sa mi postavi tak na spicky, ale to malokedy vacsinou na celu nozku, obuvam jej v choditku topanocky, kde ma pevnu nozicku...riad sa podla seba, my cela rodina co viem, sme boli v choditkach, maly sme dudle a neumierame ani na chrbticu ani na nic podobne...ja nehovorim nie pre kazde dieta to moze byt dobre...kazde je ine, ale to by si uz ty mala sama podla seba usudit...a teraz podte vsetky do mna :D

erika_lukasko
autor
24. sep 2012

@nikolet_89 ja som len chcela pocut nazory inych... a stvojim sa uplne stotoznujem... vidim na nom, ze je pevny, ma silne nozky, pekne sa udrzi v stoji... do choditka ho budem davat aj nadalej... je v nom rad... len som sa pytala na tie rucky... o tom nie som uplne presvedcena, ci uz mozem... ty ju uz davas chodit za rucky?

katren
24. sep 2012

@erika_lukasko mne dr vravela, ze v choditku max. do polhodiny, viac nie.....a az odvtedy, ked vie samo dieta sediet...skor nie
nasi tam boli obidvaja, jasne, ze sa zo zaciatku odrazali, ale potom sa dvihli zo sedatka a chodili po svojich 😉

nikolet_89
24. sep 2012

@erika_lukasko vies co tak ti poviem, ze sem tam, ked sa zamnou zataha tak ju len tak chytim, vidim, ze ked sa sama odrzi, ze sama ju nedrzim ona sa drzi mna, len davam pozor, keby sa pustila aby sa neudrela...nedavam ju niako takto casto, to si myslim, ze ma este cas, ale sem tam tak dojdeme za babkou, alebo vonku na trave som ju raz tak asi 2 minutky, lebo ona pekne cupita, len sa bojim aby neurobila niaky pohyb neocakavany a nevyklbila si...a taktiez, ked mi bude pekne chodit o nabytok uz tak si myslim, ze v pohode...

tic_tac22
24. sep 2012

@erika_lukasko ahoj som kata mam dcerku ktora ma 10 mesiacou aj ona mi tak zacala chodit tak mozes kludne ,chodim snou na rizikovu poradnu a doktorka mi nic na to nepovedala tak mozes kludne ale si musis vsimat kedy ma dost a zobrat si ho na ruky 😉

andrejka1974
24. sep 2012

urcite ho nedavaj do choditka je este maly a sediet tiez nie vsetko musi najprv vediet sam az potom to moze robit tak ak sa nevie posadit sam nedavaj ho sediet ak nevie stat a chodit popri nabytku nestavaj ho

tehulka2011
24. sep 2012

Myslim, ze je to zbytocne... 10 ludi jej napise, nech ho do choditka nedava, ale to nic... jedna napise, ze ho moze davat, a s tym nazorom sa stotozni 🙂
Ale k teme: podla mna je to priserne skoro, chodit s nim za ruky, ja som so synom nikdy nechodila za ruky, a naucil sa chodit sam.

natas4
24. sep 2012

@zebra41 moje dieta nebolo nikdy v choditku a chodi po spickach, neviem ako ju to odnaucit 😒 co sa tyka vodenia dietata za ruky, tak @erika_lukasko 6,5 mesacne dieta je prilis male na to, aby si ho natahovala ako opicu...hovori sa, ze dieta by vobec nemalo byt vodene rodicom, ale malo by sa same postavit a same zacat chodit ked je na to pripravene...ja som s malou nikdy nechodila, nikdy som ju za ruky nedrzala, len teraz obcas rozmyslam, ci som ju predsa nemala trosku vodit...naucila sa sice sama chodit, ale vysledok je aj ten, ze nikdy ma nechce vonku chytit za ruku, a ked ju drzim na silu, tak sa capne na zem a vrieska a dalej neurobi ani krok...chce behat len sama, normalne nechodi len beha a beha 😝 ja som vzdy za 5 minut spotena ako mys 😅 tak neviem, obcas premyslam, ze mozno keby som ju za ruku ucila chodit, tak by bola na to zvyknuta ...ale urcite by som sa s tym neponahlala, 6 a pol mesacne dieta ti chodit urcite nezacne...nemas sa kam ponahlat, este pride den, ked si povies ako bolo dobre ked sedelo na mieste 😀

natas4
24. sep 2012

@nikolet_89 od 5 mesiacov ti svornozkuje dieta 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 to je dobry vtip 😀

bosacka
24. sep 2012

@erika_lukasko ahoj, necitala som vsetko, co Ti kocky pisali, ale tu je jeden velmi uzitocny clanok o pohybovom vyvine http://www.detske-centrum-hviezdica.sk/deti-a-v... - videla som ho aj v cestine. a ak vies po anglicky: http://www.janetlansbury.com/2011/03/9-reasons-... (na tejto stranke je kopa super clankov)