V akom veku pustiť dieťa samé von?

edith34
15. sep 2018

Dievcata, chcem sa opytat, v akom veku ste pustili deti same von? Konkretne v meste a pred bytovku? Na dedine je to ine. U nas na dvore su bezne same aj 5- rocne deti, pride mi to nezodpovedne. Vacsina mamiciek v bytovke ma nazor, ze je to v pohode u tak malych deti. Ako ste na tom vy? Moj syn bude mat v novembri 6 rokov,ale nechystam sa ho tak skoro pustit sameho.

ivec16
16. sep 2018

my zijeme vo velkomeste mimo slovensko a tu je ta hranica 10 rokov, a aj to sa budem asi bat

katuskapd
16. sep 2018

Môj syn minulý rok ako 9 ročný začal chodiť von, ale oklamal nás, tak to leto už len s nami. Toto leto ako 10 ročný je múdrejší chodí sa sám bicyklovat. Záleží veľmi od povahy. Patrí medzi posledných v triede, my sme taky bojazlivejsi Rodičia. Napr. je tu dievčatko 10 ročné, chodí na ihrisko so sestrou 4,5 ročnou a ešte k kočíku vozí 10 mes. brata o ktorého sa stará v kuse. Ale tak svoje skúsenosti som napísala, dalej nesudim.

zuzka38
16. sep 2018

@edith34 ak sa nechystas je to ok, ved je to na kazdom z nas..

Ja od 6rokov pustam pred dom len alebo do obxhodu po rozky 😁 niekedy berie aj 4r.brata, vzdy mame dohidnuty cas a pridu domov. Prvykrat ked som ho pustila som bola v okne nalepena cely cas 😁

ivychic
16. sep 2018

Ja bývam vo väčšom meste na sídlisku, starší syn má 6, ale ešte si ho neviem predstaviť pustiť samého. Nepríde mi ešte dosť zodpovedný. On je taký pojašenec, na všetko sa dá nahovoriť, úplne si viem predstaviť, že by prišla nejaká partia deciek, povedia: poďme tam a tam a on jak slepý pôjde za nimi bohviekde. Možno dievčatá sú iné, ale mne príde 6ročný ešte decko...

vroni
16. sep 2018

Dcera chodi od cca odem rokov sama na nakup (jedno, maximalne dvojzlozkovy) a priblizne od desiatich moze ist aj sama von. Do piatej triedy sme ju do skoly vozili, potom uz strasne chcela chodit sama, vydrzalo jej to asi mesiac a zase sa chcela nechat vozit 😀 Fakt je, ze musela prestupovat, prechadzat cez velke cesty a v tme a zime to nie je ziadna bomba (ma skolu do pol piatej), zvladne to, ale len ked musi. Byvame vo Viedni.

katarinka289
16. sep 2018

@romiada ano rozpravam o tom dcere od 4 rokov. Kedze byvame na dedine v dost tichej lokalite novostavieb, deti tu behaju hore dolu po vsetkych dvoroch. Raz sa hraju tam, raz tam... Povedala som jej, aby sa pri nikom cudzom nezastavovala, neodpovedala, keby ju niekto volal za cukrik, alebo ukazat psika, nech rychlo uteka prec, lebo by ju zobrali, odviezli a uz by nas nikdy nevidela. Skolu mame za rohom. Raz prejde cez prechod. S 10rocnym bratrancom isla raz sama, lebo sa inak nedalo.Inak ju vozim. Velakrat sa uz aj u nas stalo, ze do dodavky volali deti na hlavnej ceste

montemotherone
16. sep 2018

@edith34 veľmi to závisí od toho, ako si ho viedla k zodpovednosti. Aký je rozumný. Keď som bývala na dedine, na ulici boli samé aj 3 ročné deti (so starším 7 r. súrodencom). Teraz som v meste, tu vidím pred bytovkou 6-7 ročné deti. Tiež by som vychádzala z toho, ako bezpečné je prostredie okolo bytovky. My máme z jednej strany dvor, ale na druhej je dosť frekventovaná cesta. Moja dcéra ako 10 ročná cestovala sama autobusom z dediny do mesta do školy. Keď mala 8, vedela byť popoludní doma sama 2-3 hodinky, kým som bola na kurze angličtiny. Je to naozaj individuálne a treba vedieť, čo už dieťa zvládne. My chodíme kempovať a aj napriek tomu, že deti vediem k samostatnosti asi viac ako drvivá väčšina mamičiek, som bola prekvapená, keď večer po kempe behala skupina detí a medzi nimi aj 2-3 ročné. Sama som mala niekedy problém dostať sa k nášmu karavanu 😁, a keby neviem čítať, asi zablúdim. Často sú to obrovské kempy s množstvom uličiek, často blízko mora, či jazera, a ešte večer po tme... No, to by som asi s nervami nevydržala 😏 Ja som pre istotu nášho drobca hneď naučila číslo našej "ulice", keby sa náhodou zatúlal. Ale inak, závidela som deťom tú voľnosť a neviazanosť a rodičom ten mañana prístup 😉

montemotherone
16. sep 2018

@katuskapd uff, 😕 10-ročné sa stará o 4,5 a 10-mesačné. Kedysi za komančov, to bol bežný obrázok vonku na ulici. Dnes, ak by sa niečo stalo, mama má veľký problém so sociálkou... A podľa môjho názoru aj celkom spravodlivo. To už je fakt nezodpovednosť.

henikav
16. sep 2018

Podla mna ak na "bezpecny" dvor kam dovidia rodicia, tak od 8 rokov, ak von ze odidu napriklad aj na vedlajsie sidlisko, ci ihrisko, tak najskor od 10 a viac. Co znamena slovko ak je rozumny? Vie sa sam zahrat? Ale ako mensie dieta zareaguje v krizovej situacii? Dovolim si tvrdit ze ani 10 rocne v krizovej situacii nebude vediet reagovat. Sme v Belgicku , tu je dovolene pustit dieta ci nechat ho same niekde od 12 rokov, skor nie a myslim si ze je to ozaj taky limit kedy dieta zacina naozaj rozumnejsie uvazovat. Okrem toho kazde dieta je ine, niektore mudrejsie, ine este velmi detske. Moja dcerka ma 5 a pol a ani na ihrisku ju nespustim z oci, ak treba aj 20x sa premiestnim aby som na nu stale videla. Pritom od malicka ju ucime na vsetko nebezpecie, vsetko jej vysvetlujeme, auta, zly ludia, vseliake nebezpecie, teroristi.... aj ako sa zachovat v krizovej situacii, vie o tom, ale ak ta situacia nastane, nie som si ista ci bude reagovat tak ako sme ju ucili.

eva8
16. sep 2018

@romiada vedľa zušky sa bezdomovci bili nožíkmi. Pri našom bloku bezdomovci rozbili sklenenú fľašu a začali naháňať dcéru s kamarátkou s krikom "Vy hovná!" Syn mal rrrrrtiež obavy chodiť okolo smetiakov do školy, lebo tam stále niekto niečo hľadal, stalo sa nám na inom mieste, že na nás zakričal bezdomoveci, že načo kupujeme toľko vecí, keď ich vyhadzujeme.Jeden pozitívny zážitok ma syn cestou do školy - zastavil ho bezdomovec, opýtal sa kam ide a po odpovedi, že do školy, mu na to ten bezdomovec povedal, aby sa učil a dobre, aby nedopadol ako on.... Dcéru prenasledovali cigáni cestou zo školy. To sú tienegatívne zážitky
6 a 11 ročné deti chodili spolu do školy samé, von chodili len s kamarátom, ale až od cca 10 rokov samé. Syn v 12 už začal byť veľký frajer a aj po zotmení ostal v meste s kamarátmi. Dcéra musela byť vždy pred zortmením doma. Až doteraz mi musia zavolať pred odchodom domov, strašne sa bojím, aby sa im po ceste domov niečo nestalo.

eva8
16. sep 2018

@henikav presne, tu nejde len o to, či dieťa je "rozumné", ale o "nerozumné" okolie. U nás naozaj chodila biela dodávka, ktorá kradla deti. Bezdomovci tiež nie sú vždy neškodní. Ako sa dieťa ubráni, ke´d ho niekto schmatne a ublíži mu?

koniarova
16. sep 2018

@eva8 Súhlasím. Všetci riešia rozumnosť dieťaťa. Ale o to tu vôbec nejde. Tu ide o "rozumnosť" okolia.

henikav
16. sep 2018

@eva8 ved prave to su tie krizove situacie, no neviem ako by reagovalo male dieta. Dnes uz svet nie je taky bezpecny ako bol pred 20-30 a viac rokmi. Dieta si voci prefikanemu zlemu cloveku neporadi

kankam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tncka
16. sep 2018

@edith34 byvame v malom meste cca 15tis.obyv. za cinziakom mame krasny dvor a za nim mensi lesik so zahradkami,prevazne uz opustene. Vzala som pred hodinou dceru na dvor hojdat a ja reku posedim vklude na slniecku. Boli sme tam asi 10minut,dosla tlupa(asi 9) cca 9-10r.deti,niesli si 2 motyky!!! Behli do lesika,o chvilu riadny buchot,rincanie skla,plac. Vybehli s revom,ze rozbili niekomu okno. Vydrbala som ich v momente z dvora,so slovami ze ak ich tam este uvidim,volam rodicom a policajtov. Zmizli. Neviem si predstavit ze by som na dvore nechala malu samu,nieco sa im znepaci,neviem co sa im prehana hlavou. A oni maju v podstate zbran...otrasny tento svet. Takze este dlho ju nepustim,velmi dlho. A nech si vravi kto chce co chce.

kluska
16. sep 2018

no my byvame mimo sk, v irskom dubline a tu sa stava vselico, byvame priamo v meste a deti maju 5 a 3, ale stale pocuvam o nejakom aute v parku, ze kradne deti, raz skoro ukradli dieta rovno z kocika matky, esteze bolo priviazane. Len pred rokom ci dvoma v polsku bola afera, ze 2 rocne dieta ukradli matke, bola s dvoma detmi a to starsie daco chcelo a 2 rocne par metrov od nej zobrali... nikdy nevies. Tiez u nas auta chodia jak blazni, ide po prechode na zelenu a auto prejde na cervenu, to sa stava casto teda. Na nete uvidis video, kde jeden chlap pride na ihrisko so psom a vsetky amtky tvrdia, ze ich dieta nepojde s nim nikde a tu po osloveni vsetky deticky idu za rucku s tym neznamym chlapom prec. Vsimla som si, ze na sk (byvam v PO v meste) matky nedavaju pozor az tak na deti ako ja. Podla mna takych 10 rokov by bola hranica fajn, ale zalezi..

jamabe
16. sep 2018

Moja dcéra má 6,5r. Toto leto ma prosila, aby mohla byť sama na ihrisku. Máme ho hneď pri dome, ale nevidím tam dobre, máme pred oknami husté stromy. Ale tak dobre, vyskúšame. Dala som jej ruksak a kľúč (u nás sa nedá vyjsť z paneláku bez kľúča) a išla sama von. Bola strašne hrdá 🙂 Nechala som ju tam tak 10 min. a išla som za ňou. Stále sa bojím. A nielen ľudí, ale aj úrazu. Máme tu vysoké preliezky, kde tá moja opička stále lezie. Jednoducho sa bojím a ešte ju tam samú na dlhšie nenechám.

mircalla
16. sep 2018

Byvam v Bratislave v centre. syn ma 8 sam ani nahodou zatial . Ja som chodila sama v pohode, hrali sme sa pred domom, ina doba (socik)

zuzka0605
16. sep 2018

okolo 10r podla mna

romiada
16. sep 2018

Ja mojej dcere pripominam aby sa nehrala po ceste domov s telefonom...lebo straca prehlad o tom co sa deje okolo. Ta najmenej hrozna vec je ze jej ho moze vytrhnut z ruky. Preventivne som ju vystrasila existenciou roznych uchylov, nech si od nikoho nic neberie a ani nezajde niekomu ukazovat cestu. A takisto nech sa vyhyba autam ak sa jej niekto zda podozrivy ze pri nom stoji a ma otvorene dvere.

cawes
16. sep 2018

Byvame na dedine, v takom kvartirku kde su novopostavene domy v dvojzastavbe cize ulica medzi nasim a susedovym domom je sukromna bez aut. decka sa tu hraju same vsetky ktore maju 4roky moj ma 6. pristahovali sme sa ked mal 4roky a 8mesiacov a odvtedy sa hra sam na ulici z druhymi detmi ak su vonku, jazdi si na kolobezle alebo si jazdi s autickami. Niekedy ide o dva domky nizsie na pieskovisko. Ja mu doverujem,mame presne vytycene zo susedmi kam mozu a pokial mozu chodit a vzdy ich niekto vidi.

margieamatusko
17. sep 2018
mimisram
17. sep 2018

Aj ja si myslím, že okolo tých 10 rokov je taký ideálny vek kedy pustiť dieťa samé von. Avšak na dvor by som aj skôr pustila keby som mala ale dohľad na deti

biba12
17. sep 2018

@edith34 tak ja mám 8r a 11r. A tento rok začal ten starší chodiť von sám. A občas, keď ide sa hrať ku kamarátovi, berie aj mladšieho (bývame na dedine pri BA). Skôr by som ho nepustila ... Veľa áut, ľudia sú neohľaduplní, vidia dieťa, nespomalia...

eliska13
17. sep 2018

@edith34 sám išiel ako 8 ročný, ale motali sa iba pri dome a vedľajšej ulici bývame na dedine, ale áut, ľudí veľa hlavný ťah...
5 r je veľmi skoro.Zalezi aké máš dieťa živé, opatrne, dovercive ..u nás na ihrisku z vedľajšej dediny práve v piatok ukradli synovej spolužiačke mobil prišlo dievča teeneger,že musí zavolať máme či jej môže požičať svoj, lebo si zabudla a už jej nebolo.

ivett1
18. sep 2018

bývame v BA... dcérka začala chodiť von s kamarátkami toto leto - má 12 rokov - každú polhodinu mi hlásila kde je, čo robí (aj sa čudujem, že ju to neotrávilo🙂) ...syn má 10 r. nechodí von sám ani s kamarátmi, ak idú spolu von, vždy dozoruje jeden dospelák (väčšinou niektorý z ocinov🙂) ...
Poučení sú obaja - cukríky nebrať, ak ich požiada o pomoc dospelý chlap/žena, nikam s nimi nechodiť, zdržiavať sa v skupinke s kamošmi a keby niečo volať horí!!!! a nezdržiavať/nemotať sa pri ceste ... ale ... aj tak sú to stále len deti ... strach máme o ne od narodenia a čím budú dospelejší, tým bude ten strach väčší ... 😉

mircalla
18. sep 2018

@ivett1 veru tak, v Bratislave je ho urcite inak ako na dedine.

wieruska1
18. sep 2018

@cawes rovnako ako . Od cca 4,5 chodila na ulicu ( musela sa zdrziavat v okruhu 2,3 ulic) teraz ma 6,5 a moze behat v ranci nasej “kolonie” asi 10 ulic a 1 stavenisko. V okruhu domu strazieva aj 2 rocneho brata.