Vývoj reči u dievčat

14. aug 2023

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je pravda že dievčatá začínajú rozprávať skôr ako chlapci ?
Z každej strany to počúvam, no zatiaľ mi to príde ako nezmysel.
Koľko slov (pripadne akých? ) ovládali vaše dievčatá v 15 mesiacoch ?
Syn mi v tej dobe vedel už toho vedel povedať celkom veľa, vedel aj 2-3 kratučké básničky, dcéra zatiaľ pár základných slov a zvukov (cca 20)
Budem vďačná za vaše skúsenosti a odpovede.

amelia89
17. aug 2023

@jarka26011 a co na to logoped? ma oneskoreny vyvoj reči alebo?

jarka26011
17. aug 2023

@amelia89 logopedička povedala, že bez neurologičky sa nevie pohnúť. Tam sme si museli vybojovat termin, lebo všetko plne a 23.9. s ňou ideme. Ale že ona s ňou pracovať nebude vedieť (logopedička) bez papiera od neurologicky. Takže musíme počkať. Obvodna vie, že po očkovaní prestala hovoriť, ale nikde to nechcú zapísať, lebo veď to určite z toho nebude. No neskutočná náhoda, dieťa vravelo a v 15.mesiaci po očkovaní zrazu stíchne a to je normálne podľa nich

amelia89
17. aug 2023

@jarka26011 tak mala nejaky typ regresu- to naozaj nemuso byt len z ockovania. Ale chapem, prajem vela stastia 🙌🏻

jarka26011
17. aug 2023

@amelia89 vďaka 🤗🤗🤗

autor
17. aug 2023

@jarka26011 stretla som sa s kamarátom, dlho sa snažili s manželkou o dieťa, podarilo sa. Po očkovaní v 15 mesiacoch presne ako píšeš, zrazu prestal vyprávať, jesť obľúbené jedlá a pod. Je z neho žiaľ autista. Trvaj na tom nech je to v karte zapísané že sa to stalo po očkovaní, nedaj sa odbiť. Vďaka tomu že on sa odbiť nedal, má dnes rôzne príspevky, úľavy, auto, špeciálnu drahú škôlku mu preplácajú (alebo aspoň čiastočne, neviem nechcela som moc vyzvedať)
Ja pevne verím že to nebude váš prípad a všetko bude v poriadku. No i tak trvaj na tom nech je to zaznamenané v karte v doslovnom znení že to nastalo po očkovaní. Držím palce 🌹

klodyka76
17. aug 2023

@jarka26011 No mne sa takto krpatý tiež po tej MMR vakcíne sekol so šerbľom. Veľmi skoro sa mi naučil na šerblík, všetko krásne fungovalo a po tom očkovaní, keď som ho chcela dať cikať na šerblík, tak jačal ako keby ho z kože drali, prehol sa ako luk a nebolo možné ho ani posadiť. Trvalo to presne rok. A z jedného dňa na druhý zrazu zadrel, že ide na šerblík. Skoro som onemela. Držím palce, aby sa to aj vám takto vrátilo.....

scorpionflower1
17. aug 2023

@negymama uplne suhlasim,ja poznam x ludi, ktori sa ucili AJ az na strednej skole, lebo ked boli mladi este sa ucila nemcina a rustina a vedia anglicky vyborne, vedu pravidelne rozhovory s native speakrami vo svojich pracovnych oblastiach. Nikto z tych ludi nepotrebuje AJ vediet na urovni tlmocnika. A, naviac, nie kazdy ma aj rovnake predispozicie na ucenie jazyka, niekomu to ide rychlejsie, inemu pomalsie.
Moja sestra je jeden z tych ludi, co zacali s AJ az na strednej a ma statnice z AJ, pracovala pre pre medzinarodnu firmu, kde sa dorozumievala iba anglicky s ludmi, ktori boli z UK alebo aj uplne inych krajin. Kazdy bol pre nu zrozumitelny, aj ked mal prizvuk svojho rodneho jazyka. Az na jedneho Inda, s tym sa tazsie dorozumievalo, ale zvykla si aj nanho.

scorpionflower1
17. aug 2023

@vevesh no, musi vediet komunikovat s malymi detmi a ako sa k nim spravat. Vela ludi to nevie. To "hranie" nie je uplne jednoduche. Musi mat skusenosti, ma to svoje specifika.

simona20201309
18. aug 2023

@scorpionflower1 pozri si alebo precitaj názor logopedicky. Je obrovský rozdiel ak je rodina bilingválna. To je úplne niečo iné.