Ako pripraviť psychicky dieťa na škôlku?

6. aug 2022

Ahojte,synček nastúpi v septembri do škôlky.V rámci možností ako tak je samostatný.Neni to sto percent,no za pochodu sa zdokonali alebo odpozoruje od ostatných detí.No ako ho pripraviť psychicky na škôlku?Chodíme na prechádzku okolo škôlky,ukazujem mu že tam bude chodiť,máme nacvičené aj trasu.Casto mu rozprávam že ako mu bude dobre v škôlke,že sa tam bude hrať s deťmi ,že bude mať milé pani učiteľky,že ráno ho tam zanesem ,hovorím mu co tam budú robiť hrať sa,jesť,ležať v posteloch (nespava cez deň od 1,5 roka,dúfam že v škôlke bude pekne ležať potichu)a že poobede dôjdem preňho.Ze ja si zatiaľ budem v robote zarábať peniazky.No plače že on tam chce chodiť so mnou,nie sám aby som ho tam nenechala sameho.Aj cez deň x krát ho to napadne a plače že v škôlke bude plakať za maminkou.Ze tam nechce byť bezo mňa.Je dosť naviazaný na mňa.Este nikde nebol bezo mňa.Ako ho pripraviť aby zvládol psychicky škôlku?Neake tipy čo u vás fungovali?

aknamorka22
7. aug 2022

Nám pri nástupe do jaslí veľmi pomohla knižka Miško a Brumko idú do škôlky. Čítali sme ju so synom niekoľko krát. Najradšej mal samozrejme časť, kde maminka prišla po Miška do škôlky. Vždy keď začal ráno plakať, že tam nechce ísť, zobrali sme knižku, prečítali si ju, uistila som ho, že po neho prídem a postupne prestal plakať a začal sa tešiť 🙂 môžete skúsiť tiež zohnať nejakú knižku 🙂

autor
7. aug 2022

@nykkushka Ja sa tej možnosti bojím že vylúčia ho lebo si nezvykne na škôlky a bude tam plakať.Neviem koľko je adaptacny,koľko času nechajú deťom aby si zvykli.Kamoska hovorila že jej malá celý prvý školský rok revala ako keby ju z kože drali.Ze učiteľky ju nechávali vyrevat a keď sa ukludnila išla sa hrať.Mne sa tiež nepáči metóda nechať vyplakať,tak neviem ako dopadneme.

mewina
7. aug 2022

Súhlasím s @mogaa. My sme si v rámci večerného čítania čítali knižku Miško a Brumko idú do škôlky. Super knižka, môžem odporučiť.🙂

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
7. aug 2022

@adaale Zavidis co? Ze mozeme byt s detmi doma a ty musis do roboty. 🤪

autor
7. aug 2022

@zuzudrnda Okolo škôlky chodíme na prechádzky častokrát,aj keď deti boli vonku hrali sa na dvore ich videl a hovorila som mu že aj on sa tam bude hrávať s deťmi.Skusim kúpiť tú knižku ešte.

lujza123
7. aug 2022

Autorka podľa mňa si veľmi naviazaná na dieťa ty sama. Začni psychicky pripravovať samu seba, syn to potom zvládne oveľa lepšie.
Knižky sú fajn, ale treba aj nejakú reálnu prípravu. Čo si myslíš že bude keď dieťa zvyknuté byt nonstop iba s matkou zrazu niekde necháš cele doobedie samé? Jasne že bude mať extrémny stres a bude to len a len tvoja vina.
Aj keď si bez chlapa isto máš nejakú rodinu, kamarátky. To vážne ani jeden zo starých rodičov či kamoska by nebol ochotný stráviť s dieťaťom 20 minút?

Tou vetou že sa ti nepáči metóda vyplakať si to fakt zaklincovala. Aká metóda preboha veď ide o trojročné dieťa nie novorodenca! To ako doma naozaj robíš všetko len aby milostpan neplačkal? Nemá žiadne hranice, nehovorí sa mu nikdy nie, všetko sa mu kúpi len nech nevyroni slzičku ?

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jumama
7. aug 2022

@autorka Najdi si clanky Soni Pekarovicovej, je to taka logopedka, ci specialna pedagogicka - a ma velmi pekne clanky na tu temu, napriklad na Denniku N ale aj inde, mozno aj na svojej stranke CentrumDys.

autor
7. aug 2022

@lujza123 Nie nerobím všetko aby bolo mu dobre,nekúpim mu všetko v obchode a má doma hranice,nemôže robiť barsco.Aj si poplace doma no po chvíli prestane.Ale škôlka je iná.Ja by som bola najradšej keby sa mu tam páčilo a keby zapadol do kolektívu.Ja sa už teším do roboty a na zmenu prostredia.Tu nejde o mňa.Ide o synčeka aby jemu bolo dobré a aby neutrpel nič v zaradení do škôlky.

autor
7. aug 2022

@zuzudrnda Neviem aký je adaptacny režim,či po hodinách zvyšovať alebo hneď na celý deň.To sa opýtam v prvý deň keď pôjdeme.

adaale
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
7. aug 2022

@adaale Ano, ako povies. Preto ten zufaly prispevok predtym.

adaale
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bafka
8. aug 2022

Moj tiez nespaval od 1,5roka. Prve dni v pohode spal. Potom asi tyzden pred kazdym spankom plakal ze on nechce do pyzama a spat. Ucitelky to nejako s nim zvladli (co sa sama cudujem, lebo on ked chyti hysak, konecna). Len sa pripravte, ze vecer tak lahko nezaspi 😃🫣 pripravujes ho super, robila som cca to iste. Moj ani neplakal prvy den, za to ja v praci totalne🥺😃😃 hlavne nemozes plakat ani smutit pred nim a ani sa s nom dlho lucit v satni. Moj na druhy den sa ma drzal a nechcel pustit, prisla ucitelka, zobrala ho na ruky, zakricala mi dovidenia a zabuchla za mnou dvere. Ja som jej bola totalne vdacna, lebo uz uz by zacal revat a mna by slahlo 🫣 horsie bolo chodit pre neho, to reval ako sialeny ze on domov nejde a preco som uz pre neho prisla. Musela som chodit medzi poslednymi🤷🏻‍♀️ Ucitelka sa smiala, ze prve mesiace deti placu pri luceni v satni a moj ked ma zbada ze ide domov. No akoby ho doma tyram alebo co🙈😃😃 dobre bude, nebojte sa

autor
8. aug 2022

@bafka Teraz chodí spávať o 19 a ráno vstáva o 6,30 ,toho sa bojím že skolka ten spánok posunie.Kiezby len ležal tam v posteli a nespal.

bafka
8. aug 2022

Moj tam vzdy vzdy zaspal.Len moj je velky nespac od narodenia. Priiiserny. Takze ked tam neviem akym zazrakom zaspi (doma ani za toho nikdy), vecer byva hore dlhsie. Od 2rokov chodil spat po 21 a vstava 6:30-7. Bolo aj horsie obdobie, spal od 23 do 2 a od 5 do 6:30. Cez den ani sekundu🙈 v skolke spava 1-1,5hodky a prvy mesiac mi chodil spavat o polnoci! Skoro nas slahlo nacisto. Teraz je to tak 21:30 do 6:30. Ci v skolke spi alebo je doma a nespi. Stalw ma takyto rezim 🤷🏻‍♀️

autor
8. aug 2022

@bafka Fu to by nás porazilo doma keby chodil spávať tak neskoro.

mamickalisticka
10. aug 2022

Podľa mňa robíš dosť.. prvý mesiac bude kadejaký ale nastaví sa.. niektoré ženy su fakt extrémne hrozné, za každú cenu zhodiť inu matku... Kašli na ne..