Kedy je správny čas, aby išlo dieťa do škôlky?

anlady
11. máj 2012

Ahojte mamičky,kedy je podľa Vás najlepší čas dať dieťatko do škôlky?
A aký máte názor aby sa dieťatko dávalo do jasiel už od 1 roka? ....mne sa to zdá skoro. Ďakujem za odpoveĎ

luky1313
11. máj 2012

ahoj to sa zda skoro aj mne, kamoška tak dala maličku a bola sustavne chora, bola stale na antibiotikach, dieťatku sa imunita buduje do 3 roku, tak do vtedy by malo byť podľa mna každe dieťatko doma, ja som tiež premyšľala kedy ke ten najlepši čas dať moju teraz už 7 ročnu dcerku do školy a prišla som na to že nikdy 🙂 lebo ona školku doslova neznašala, strašne plakala, nejedla tam, nespala, učiteľky a hlavne premudrete mamičky ma sttrašili že bude mať potom problem v škole, žiaľ tu radosť im dcerka nespravila,od prveho dna si v škole krasne zvykla, chodi tam s radosťou, a je najlepšia žiačka z triedy,pani učiteľka mi stale vravi aka je vychovana, žeby jej to dala ta školka čo do nej skoro vobec nechodila? alebo rodičia ktrori sa o dieťatko staraju?nepišem to tu preto aby som sa chvalila, len by som bola rada keby si tieto riadky prečitali hlavne mamičky ktore su za jasle skoro od 6 mesiacov, nič v zlom, to je len moj osobny nazor,u mna je v prvom rade zdravie dieťatka a všetko ostatne pride samo a mama je len mama, ja sa ku svojim detičkam spravam tak, ako vychovala moja mama mna a som jej za to veľmi vdačna a budem do konca života, nikto im takym malinkym neda taku lasku a starostlivosť ako mama 😵

nibiru
11. máj 2012

fu no ja by som v takom veku urcite nedala nenosila som ju 9m na to aby som ju v roku dala cudzim ine je je ak mamička musi ist do prace lebo inak neprežiju.v roku mala namna najviac lipla teraz ma moja dcerka 22m a už vidim že sa o deti,školku zaujima ed ideme okolo školok tak tam hodinu stojime čo po nich vykrikuje,rozprava sa no nechce odtial preč je strašne spoločenska ale nakolko do školok beru až od 3r ak sa zadari tak si este spolu rok užijeme len raz je mala potom už možem iba spominat 😀 zatial bola chora len 2x nikdy nemala antb. tak som zvedava ako to bude zvladat v školke ak ju vezmu.

xenicka13
11. máj 2012

moje deti isli najskor v 36. mesiaci do skolky

zuzkalenka
11. máj 2012

Ja osobne si myslím že tak od tých 2,5-3roky je správny čas. A čo sa týka jasliel tak keď už sa inak nedá aj tam by som dieťatko dala keď rodičia pracujú tak prečo nie.

anjelicek26
11. máj 2012

Niktore maminky nemaju na vyber, ked to rocne dieta do jasli davaju, tak to by som velmi neanalyzovala. Jest treba. Francuzko, spanielsko, tam idu deti po par mesiacoch do jasli, lebo maminy na vyber nemaju, to co je na slovensku je uplny luxus. Tri roky doma a stat plati.

Kazdopadne - vek 2,5 roka sa mne osobne zda idealny, ale zavisi od dietata! Su take citlive, chorlave, utiahnute deti, ktore by som do skolky mozno ani v 4 rokoch nedala. Dcerka sla 2,5 rocna k opatrovatelke a 3,3 rocna do skolky, zvladla to krasne, chodila na cely den - rozumej az do piatej. Maxi pojde priamo do skolky teraz v septembri, 2,3 rocny... rozdiel v cene opatrovatelka a skolka je 350/850€ a to je na cely rok 6000eur a to proste nepripada do uvahy to miesto v skolke nevziat...

keksicek
11. máj 2012

Kedy si bola materska len do roka veku dietata a potom sa islo do jasiel. A všetky deti su tu, napr. aj ja. Podla mna je kazdeho osobna vec, kedy a preco da svoje dietatko do jasiel ci skolky.

sissy27
11. máj 2012

v prvom rade si myslím, že to nie je v dnešnej dobe o tom, kedy je vhodný vek, ale aké sú podmienky... ako tu už bolo spomínané, nie každá mamina si môže dovoliť ten luxus trojročnej materskej doma... a v druhom rade je to aj o tom, či je vôbec miesto v škôlke, lebo zase nie každý si môže dovoliť platiť súkromné zariadenie a aspoň v Bratislave je situácia taká, že je veľa detí a málo miest v štátnych škôlkách.... a potom môže byť otázka, kedy je vhodný vek - univerzálna odpoveď neexistuje, každé dieťa je iné, inak citovo vyzreté, niektoré sú odmalička zvyknuté na spoločnosť aj cudzích ľudí a teda nemajú problém ísť aj skôr do kolektívu, iné sú fixované na mamu a majú problém aj v 4 rokoch ísť do škôlky...

tinki
11. máj 2012

Môj názor je taký, že každý sa musí rozhodnúť sám. Zvážiť všetky okolnosti. Ak je dieťatko spokojné, tak ho kľudne môžeš dať do škôlky, či do jasiel. Ak sa tam dieťatko necíti dobre, môže byť problém aj v samotnej škôlke, možno ju stačí vymeniť. Ak máš zamestnanie, že sa máš kam vrátiť, tak ja by som neváhala. Ale tu na Slovensku je taká situácia, že veľa firiem skončilo a tak sa mamičky nemajú kam vrátiť po materskej. Napríklad ja. A tak čo sa mám prihlásiť na úrad práce alebo si normálne užiť materskú kým mám na to nárok? Všetko záleží od prostredia kde žiješ, aké je tvoje malé, akú má imunitu (pretože často choré dieťatko bude v škôlke o to viac chorľavejšie a málo ktorý zamestnávateľ ti bude tolerovať časté OČR) a aká je tvoja životná úroveň. Tu ti každá mamička môže dať úplne inú odpoveď. Pretože každý sa na to pozerá zo svojho hľadiska. Sama zhodnoť, aké máš dieťatko. A mimochodom, to ak niekto dá dieťatko do škôlky skôr neznamená, že ho neľúbi a naopak to, že mamička je s dieťatkom doma tri roky neznamená, že je lenivá. 😉

lienockaa
11. máj 2012

Zalezi od dietatka,syn isiel do skolky 3,5rocny,este ked mal 3roky,vobec nebol pripraveny,nechcel ist,na zapise plakal,ze ani slovo nepovedal pre plac,k detom vobec nechcel ist..dcerka ma 18mesiacov a do skolky chce chodit,velmi ma rada deti,vzdy k nim uteka,nicoho sa neboji..dam ju ked bude mat necele 3roky,je oktobrova a nastupi v septembri..ale v roku do jasli by som nedala,ak by ma nic nenutilo..a prave aj kvoli neustalym chorobam,ktore nas cakali po nastupe syna do skolky,dovtedy chory vobec nebol..mam dojem,ze cim starsie dieta chyta infekty v kolektive,tym to zvlada lahsie..napr.vie dobrovolne uzit liek,vie si odkasat,vyfukat nos..proste by som dietatko do kolektivu nepchala,ak nemusim pred tretim rokom..

ivett1
11. máj 2012

ahoj, ak rodičia nemajú inú možnosť, tak AKÝKOĽVEK vek je vhodný na prihlásenie dieťaťa do jasieľ alebo do škôlky...
ak je možnosť výberu, tak asi o jasliach neuvažuje žiadna mamička, veď je nad slnko jasnejšie, že takému malému dieťatku (1 rok) je najlepšie doma pri mamičke😉
v prípade škôlky je taká optimálna veková hranica tri roky...detičky by už v tomto veku mali byť "zrelé" resp. pripravené na pobyt v MŠ, a to do takej miery, aby ich to emocionálne, či dokonca psychicky, nezaťažilo...(veľa detí, cudzí ľudia-učiteľky, kuchárky, bez rodičov v cudzom prostredí...)
ale, spolužiačka mojej dcérky, ešte pred pol rokom (mala vtedy 5 a pol r.), narobila v šatni poriadny cirkus, že nechce ísť do škôlky a chce byť doma s mamičkou...takže, ktovie...
naša dcérka išla do MŠ, keď mala 3,3 roka a pre ňu to bolo super - veľa detí, nové básničky, pesničky, zábava, hry...ešte aj teraz vníma to, že nemôže ísť do škôlky, ako "za trest" 😅...je veľmi optimistická extrovertka, ktorá má rada veľa ľudí okolo seba🙂
náš synček, išiel do MŠ, keď mal presne tri roky a aj keď sa prispôsobil veľmi rýchlo, až tak mu kolektív nechýba...dokáže sa zahrať aj sám (čo je u dcérky nemysliteľné, vždy potrebuje aspoň jedného spoločníka... 😀 )

janinah
11. máj 2012

ak netlačia financie al. iné vážne okolnosti,tak jasle neuznávam a do školky ideálne podľa mňa v 4roch rokoch,najviac kvôli imunite

salvinka
11. máj 2012

ja som tiez nad touto otazkou rozmyslala..
urcite by som sa riadila podla dietata.. ked sa mi narodil, tvrdila som ze budem cele tri roky doma s nim, (dokonca tri a pol, kedze je marcovy) no dnes vidim ako mu chybaju deti s kt. by sa hral.. ked ho pustim do dvora tak sa hra len so psom, alebo stale mna vola prec od hrncov..
od malicka mal rad spolocnost ludi, na ihrisku by dokazal byt cele dni.. tak asi v septembri nastupi na par hodin aspon poobede nech sa trosku vyhra s ostatnymi detmi..

avsak keby som to na nom nevidela, ze mu ta spolocnost chyba, urcite by som tu skolku este o rok odlozila..

lucia.kl
11. máj 2012

toto je individuálne u každého dieťaťa, niektoré je propravené na škôlku v dvoch rokoch iné tak v štyroch, niektoré niesu pripravené na škôlku nikdy 😀 ale väčšina štátnych škôlok má už podmienku na prijatie dieťaťa 3 roky - vzhladom na nedostatok miest...

digysa
11. máj 2012

Rocne dieta do jasli by som dala IBA v pripade nudze.
Dvojrocne dieta som dala na 4 hod (obednajsi spanok doma) do skolky
3-4 dieta mam v skolke od 9- 15 hod (obed aj spanok v skolke)

Toto je pre mna ideal.....

denisabi
11. máj 2012

Každý umiestní svoje dieťa do zariadenia podľa okolností rodiny-mamička ide do práce.Ideálny vek je 3 roky,vtedy by dieťa mohlo zvládnuť režim MŠ.Ale sú aj detičky,ktoré zvládnu nástup do škôlky krásne pred dovŕšením 3 rokov.A sú detičky,ktorým to robí problém aj 4 ročným.Veľa krát to zvládajú matky horšie ako deti.

kvetinka211
11. máj 2012

@anlady ja som bola na kolektiv zrela v 5 rokoch, aj si pamätam tu zmenu ze som uz necitila tu strasnu uzkost. A to som si predtym presla aj jaslami a skolkou. Synceka som povodne nechcela dat vobec alebo az do predskolskej, okolnosti ma vsak zrejme donutia a velmi dufam ze bude na kolektiv zrely skor aby zbytocne netrpel. Vacsina deti to ale zvlada skor, priemer je asi okolo toho 3. roku. Jasle len v pripade ze by nebolo co jest. Je zcestne ze sa EU snazi zeny nahnat cim skor do prace a deti strcit do kolektivnych zariadeni, presne to co komunisti spravili u nas po vojne, len to robi s inou ideologiou a menej razantne. Kedysi muzi strednej triedy na zapade zarobili tolko, ze zena mohla byt v pohode doma ... dnes musi utekat do prace ... nastal tu nejaky velky OBLB 😠

sisaka
12. máj 2012

Najlepsi vek? ak ma dieta moznost stretavat sa s rovesnikmi a rodicia nie su nuteny dat dieta do skolky, tak si myslim, ze o nic nepride ak zacne chodit az okolo 4-5 rokov, ak to nie je mozne tak potom najskor okolo 3 rokov, dcera isla ako 2 rocna - prinutili nas okolnosti a od 1. dna bola stastna, spokojna, ani sa jej domov nechcelo ist, ale myslim si, ze by bolo fajn, keby som s nou mohla ostat doma dlhsie, syn isiel v 3 - este sa mi sice nezdal byt pripraveny, ale koli praci tam nastupil a az po 3/4 roku si zvykol, inak plakaval dennodenne, v noci sa budil zo strachu, ze ide do skolky, podpisalo sa to aj na jeho zdravy, kym pred skolkou nevedel, co je choroba, kym nedozrel a nezacal sa tesit do skolky bol kazdu chvilu chory, co bol jasny dokaz, ze je to pre neho total stres, zial z prace som uz nemohla odist, lebo by som o nu prisla a kto vie, ci by sa mi podarilo nieco najst neskor a taktiez by som nemusela mat stastie pri hladani miesta v skolke, takze si to tam odtrpel, nastastie uz je vsetko ok
A nazor na 1 rocne dieta v jasliach - ak na to nie je naozaj vazny dovod tak som zasadnde proti, ani extremne extrovertne dieta by som v takom veku od mamy neodlucila na cely den.
My mame v Kanade matersku iba rok, ale ak si to mozu rodiny dovolit, tak zeny ostavaju doma, ak nie, tak im neostava nic ine, len dat dieta opatrovatelke, ci do skolky, som rada, ze som nebola nutena nieco take spravit, akurat minuly tyzden nam tu v susedstve zomrelo ani nie 2 rocne dievcatko u opatrovatelky - pricina sa vysetruje ☹ , ani si nechcem predstavit ako sa teraz citia jej rodicia 😔

vinifred
12. máj 2012

...zo zdravotných dôvodov mi predĺžili MD,ktorú som plne využila, a aj keď sme peňazí nemali nazvyš,a niekedy to bolo o držku,ale je to na tých mojich vidieť,že som sa im plne venovala a neľutujem ten čas s nimi strávený..preto mi deti išli do škôlky ako 4 ročné a lepšie sa ani nemohlo stať..pre moje to bol ideálny vek..

mamavera
13. máj 2012

myslím, že autorku témy, netlačia financie, pretože vtedy je odpoveď jasná - ak to rozpočet rodiny nezvládne, dieťa musí ísť do kolektívu. Ale pri poplatku za jasle by som aj tak volila pre dieťa mladšie ako dva roky opatrovateľku. Malé dieťa má fixáciu väčšinou na jednu osobu.
A kedy je najlepšie dať dieťa do materskej školy? Je to podobné, ako v akom veku je dobré vydať sa... Je to individuálne, ako tu už bolo písané, niektoré deti sú pripravené v troch, dokonca aj v dvoch rokoch, niektoré v piatich, niektoré (ja 😀 ) nikdy. Takých detí je samozrejme máličko. Vplýva na to veľa faktorov - povaha dieťaťa, spôsob výchovy, to, či má dieťa súrodencov, či na ihrisku vyhľadáva spoločnosť detí, alebo pred nimi uteká. Ak to okolnosti dovoľujú, treba urobiť to, čo je v záujme dieťaťa - nie rodičov.

zuhana2
13. máj 2012

velmi sa mi paci, ako to napiasala luky1313, idealne je nedat dieta do skolky, dalsia vec je, ze co sa musi.Detom je najlepsie s rodicmi, nikto tolky lasky im neda.Moje deti maju 3 roky a 3 mesiace, som s nimi doma, v noci este nikdy neboli bez matky, stale sme spolu. Maju vela kamaratov nic im nechyba, ja vsetko im viem zabazpecit,ucime sa jazyky, pesnicky, cvicime, kreslime....takze ja ucitelky viem nahradit, ale ucitelky mna nie.Mamicky, pekny den matiek!!!

31majka12
13. máj 2012

U nas to tak funguje ...ze ked sa dieta do skolky pyta...tak vtedy by tam malo aj realne ist,ale je to urcite podmienene aj tym ze uz nenosi plienocky.

spachtos
13. máj 2012

zalezi to samozrejme hlavne od financnej situacie, v akej sa matka nachadza, ale pravda je, ze jasle nie su lacne. Ak z financneho dovodu matka nie je nutena ist pracovat, tak dieta v ziadnom pripade nepatri do jasiel, ale k matke. Nikto mu neda tolko, ako vlastna mama a ten cas naozaj tak rychlo ubehne, ze potom uz len spominat mozeme. A ze kedysi nebola materska 3 roky a prezili sme?! Pravdaze, ale aj nasi stari rodicia chodili bosi do skoly, prali v potoku... a prezili. Lenze ako?! Pravdepodobne to malo nejaky dovod, preco zvysili matersku na 3 roky, nemyslite?

katecameron
13. máj 2012

podla man je to idividualne kym jedno dieta nema problem v troch rokoch ine zas problem ma aj v piatich ale do troch rokov asi vobec nie ja nesuhlasim s tak vcasnym odlucením dietata od maminky

luciferkax
13. máj 2012

Mne sa zdá dať ročné dieťa do jaslí veeeeeeelmi skoro, neviem si predstaviť, že by som bez môjho drobca mala by ť dlho preč a nie to, že by mi ho ete bavil cudzhí človek. a kedy je vek na škôlku? Ked dieťatko nenosí plienky 🙂 určite však nie skôr ako v troch rokoch - kvôli imunite, ja som dávala, ked mal tri a pol roka - dala by som aj skôr, ale zimu som chcela prečkalť doma, kvôli chorobám. škôlka nám veľmi pomohla, kedže mám doma ešte jedno menšie dieťa, konečne som si našla aspon trocha času pre seba, niekedy som z nich už poobede bola psychicky zničená, teraz si príde po usmiate dieťatko usmiata mamina :D :D :D tak isto doma sa nevedel najesť, nevedel sa obliekať, resp. nemal záujem sa to naučiť :D v škôlke videl, čo robia deti a v priebehu týždna to vedel aj on :D :D doma si spieva, tancuje, ja by som sa mu doma nemala čas venovať tolko, ako sa mu venujú v škôlke, kedže mladší syn je dosť náročný... na škôlku si zvykol v pohode, ale zas, nikdy nebol na mna nejako extra naviazaný, ostaával u babky, u tety, aj u kamošky, dal si vysvetliťž, že sa vrátim... teraz mám druhé dieťa a to je taký "cicík", odomna ho neodlepí nikto, nikto ho nepostráži, pri nikom nechce byť, len pri MNE :D :D je to síce pekné, ale aj pekne náročné :D :D

mucher
14. máj 2012

Ak sa dá do 3och rokov doma s maminkou je ideál 🙂

lucik194
14. máj 2012

no zastavam nazor ze je to kazdeho osobna vec a zariadi sa podla moznosti
ano dat dieta od 1 roku do jasliciek je skoro ale podla mna je to len slovensky nazor, pretoze tu sme vsetci tak boli vychovavani ze od 3 rokov sa ide do skolky..... ale vo svete to tak nefunguje a myslim ze v priebehu par rokov sa to zmeni aj na slovensku a matky nebudu doma 3 roky s dietatom ale skratia to na 2 roky..... hold ekonomika a kalkulacie nepustia 😒 pretoze stat z matiek v podstate "nic" nema..... ano, jaska, vychovavaju nove generacie ale stat prichadza o strasne velke peniaze (nie nehovorim o rodicovskom a materskom prispevku) ale to ze zena prestane robit, zamestanavatel si musi najst novu pracovnu silu, zaskolit ju, ...... tak su najvacsie uniky penazi....
Nasa isla do jasliciek ked mala 2 roky (zo zaciatku to nebola lahke) boli sme presvedceni ze ked ma rada deti bude vsetko v pohode ale nebolo to vsetko na 100%......
a od troch ide do skolky..... takze uvidime.....
to ze niekto napise ze u mamy je dietatu najlepsie, nikomu taky nazor neberiem, ale dieta potrebuje aj svojich rovesnikov a to nie len na hodinku dve cez den, aj na dlhsie, pretoze dieta ma aj ine socialne potreby ako si matky castokrat myslia......

maryama
14. máj 2012

suhlasim, ze dieta ma aj ine socialne potreby, ale urcite nie rocne dieta, to najskor v troch rokoch, aj to nie kazde

sebastianka
15. máj 2012

ahojky, aj ja sa pripojím do debaty, moj maly bude mat v decembri 4ročky a v septembri ide do skolky, mam z toho trochu obavy, ale som sa rozhodla ,že mu dam šancu vyškúšať si aj byť v kolektíve detí, lebo je jedináčik. povahovo je tak , že malé detičky nemusí, rád má staršie deti, od tých sa može niečo priučiť, treba detičkám otvoriť dvierka do sveta a oni to isto lepšie zvládnu ako si myslíme. ja som bola absolutne neškolkarsky typ, a teraz v dospelosti som velmi komunikatívna a mam rada ludí a pracujem s nimi. tak isto je to rozne, moj strach zo skolky prameni z mojej osobnej skusenosti z detstva a preto nechám malého nech si tu svoju cestu vyberie sam. 🙂

stanka02
15. máj 2012

ja som chodila ako rocna do jasliciek a som tu. Moj drobec nastupuje od oktobra do skolky, na uvitani sa mu pacilo, ani som ho nezaujimala, pekne sa zahral, tak uvidim ako sa mu bude pacit. Musim ist do prace.

katia7
11. sep 2012

no moj nazor sa v tomto stotoznuje s nazorom niektorych (mojich oblubenych 😀 ) psychologov ze od 3 rokov na max 3 dni v tyzdni a max 4 hodiny denne, inak minus prevazi plus a tak sa to po roku stupnuje vzdy o jeden den cize ja mam v tomto duchu svoje 5 rocne dietatko na tych 5 dni na 4 hodiny a je nam to akurat 😉 inak rocne dieta by som z ruk nedala ani v pripade nudze 😕 viem co hovorim urcitu dobu som musela velmi vela zlavit zo zivotneho standardu, dokonca sme sa museli vratit byvat k rodicom ale samozrejme maminky ktore nemaju naozaj absolutne ziadnu moznost neodsudzujem, skor mi ich je velmi luto lebo si myslim ze aj pre nich to musi byt velmi tazke nie len pre dietatko 😔