Strava v škôlke

dkethe
23. aug 2020

Skolky maju uz vsetky jedalnicek zverejneny, samozrejme nie je to ziadna slava. Co ma trapi najviac je, ze na desiatu aj olovrant je v 95% chlieb.
Co teda davate detom na ranajky a na veceru? Mnohe rodiny co sledujem mk maju vecere rychle = chlieb, sunka, vajcia, ale to je neunosne mnozstvo chleba. Zase robit vecere podobne obedom (maso, prilohy) je komplikovane, hlavne asi pre mamy co uz chodia do prace.
Premyslam, davat na rano jogurt, kasa, ovocie a veceru bombovat zeleninou.
Dakujem za nazory, aj za tipy na tie ranajky a vecere 🙂

katulienkax
23. aug 2020

A kasa nie je obilnina

dkethe
autor
23. aug 2020

@katulienkax vdaka za podnetny prvy komentar 😂 ano je, rovnako ako aj vsetko z muky (cestoviny, palacinky, halusky, pirohy, buchty) , bulgur pseno ryza...

luccija
23. aug 2020

@dkethe veľa detí je 3,4 x denne chlieb😭keď nezjedia obed v škôlke, škole vyrastajú na chlebe a syre.Obmienala som jogurt, sytu polievku, ovsenne kaše, zapecenu zeleninu, cestovinu

h2
23. aug 2020

@dkethe Môj syn bol a stále je dosť slabý jedák. Zje síce skoro všetko, ale veľmi málo a hlavne, veľmi dlho mu to trvá. Keď začal chodí do škôlky, veľmi skoro som zistila, že ak má doma raňajky, v škôlke na "desiatu" nezje takmer nič. Tú desiatu som dala do úvodzoviek, lebo ono to vlastne ani nie je desiata, ale skôr raňajky, mávali ich strašne skoro, vlastne takmer hneď po príchode do škôlky. Takže syn dostával doma na raňajky vždy to isté: hrnček mlieka. Potom mal v škôlke raňajky (desiatu), obed a olovrant. Večere sme mávali teplé, zvyknem večer variť takmer každý deň. (Samozrejme, stane sa, že aj na večeru máme len chlebík, alebo pečivo s niečím, ale je to skôr výnimka.)

dkethe
autor
23. aug 2020

@luccija veru take nieco, syte polievky a pecene zeleniny by bolo na veceru fajn. Len ci muzovi bude stacit.

@h2 a tie vecere co robievas?

kp7333
23. aug 2020

@dkethe U nas ranajky mliecne - jogurt, kakao alebo cerealie s mliekom. Vecere mavame vacsinou teple - polievka, cestoviny, zeleninove rizoto, pripadne maso - ked maju v skolke bezmasity den.

dkethe
autor
23. aug 2020

@kp7333 cerealie s mliekom je super, dik! Take nejedavame, preto mi to na rozum neprislo a preto som zalozila diskusiu :D

mlady_par
23. aug 2020

@dkethe na ranajky jogurty,mlieko s cerealiami, acidko,muffin proste malickost. Na veceru mame kazdy den plnohodnotne varene jedlo aj s polievkou.ja varim fakt kazdy den.velmi zriedka obden.ono zas neboj sa tie deti tam polku chlebikov nechaju lebo im tie natierky moc nechutia....aspon teda skusenost z nasej skolky

andrejka1974
23. aug 2020

na ranajky jogurt,termix gulicky do mlieka a vecer riadna vecera aj s polievkou mam najmladsiu ta je autistka ta ma velmi obmedzeny jedalnicek takze som rada ked mi pocas dna zje chlebik bezne mi teraz je len pagace chlieb chrumky lroasanty obcas polievku nic ine

lenka2710
23. aug 2020

@dkethe moja je strašne slabý jedak, ale vždy ráno vypije pohár mlieka, lebo fakt tie raňajky majú skoro,tuším o 8,30 plus mínus! Väčšinou teda chlebík, alebo nejaké iné pečivo! Obed zje v škôlke, býva len do 12,takze doma na olovrant väčšinou jogurt, domácu výživu s piskotou, nejakú kasu, pripadne nejaku bábovku alebo koláč, keď mám upečené! A na večeru zasa ma teplé jedlo moje, keďže varím každý deň aj kvôli mužovi!

pininka1
23. aug 2020

@dkethe u nas je tiez toto problem, nasi jedia chleba minimalne a v skolke to bolo skor z donutenia. Doma vacsinou cornflakes s mliekom, nejake kase, obcas jogurt. A jedia vela zeleniny.

poopsie
23. aug 2020

Záleží kedy budeš dávať dieťa do škôlky, ak pred osmou tak ani nic nedavaj ak o 6 tak nieco drobné určite, potom ak maju plné bruška tu desiatu naozaj nezjedia.. Učiteľka dovolí jednému nechať tak lebo doma jedol kašu a potom zrazu neje cela trieda

salome123
23. aug 2020

@dkethe Máš pravdu, mňa rozčuľovali aj múčne hlavné jedlá každý štvrtok...buchty atď.akokeby mali málo kysnutych jedál ako napr. chleba a obilnín v jedálničku.

marca12
23. aug 2020

@salome123 celkovo ta strava je otras. Natierky to schvalujem,su vyzivne,ale ziadna zelenina alebo len minimum. To iste ovocie. Velmi slabe jedalnicky,snad tato vlada uz konecne nieco zmeni v jedalnickoch a budu dosledni vo vyzive

lauriema
23. aug 2020

@mlady_par Ahoj, a to vatis aj obedík aj večeru? Lebo ja nestíham pri troch deťoch skoro ani ten obed navarit

mirola
23. aug 2020

Ja som prave dnes kukala jedalnicek v skolke a pride mi celkom fajn, desiata mlieko a vlocky s ovocim, obed plnena paprika, olovrant jogurt s bananom.. chleba tam praveze moc nie je, ale ja na vecere napriklad casto robim ryby, je to rychle jednoduche chutne. Alebo maso, dnes mal kuraci steak to mas za minutku, ako natriet chleba, cato mame aj salaty, strukoviny, avokado,zeleninove sushi..

maris5
23. aug 2020

Ked zistis, aku porciu dostane na pridel, tak to ani nemusis zapocitavat, ze nieco zjedol. Ked si vyberiem dieta hned za olovrantom a hned spakuje celu porciu vareneho obeda, asi ta strava nie je dostacujuca.
Pre mna zasa jogurt nie su ranajky, nejedavame ani cerealie s mliekom.

ckatka
23. aug 2020

Na raňajky jablko alebo banan alebo jogurt alebo nejaké zdravé lupienky s mliekom (žiadne nesquiky ani podobne sladké veci).
Na večeru takmer vždy vajcia a zelenina (bez pečiva, na rôzne spôsoby), pripadne nejaké rýchle teple zdravšie jedlo, ktoré škôlka nevarieva. Pečená ryba, grilované krevety (to naše dieťa z mne neznámeho dôvodu miluje), paella, pripadne rôzne kaše (ovsené, s kokosom....).

miskooo1987
23. aug 2020

@dkethe No... je na desiatu a olovrant chlieb... čo im majú dávať iné?

Inak u nás raňajky sú väčšinou rožok s maslom (alebo nejakou vhodnou nátierkou) a šunkou/salamom/treskou/ podobne veci. Cez koronu sa v zasade obed==vecera. Predtým večere boli rýchle, ale plnohodnotne... nejaká omeleta so šalátom, kurací steak s hranolkami... pomerne často nejaká pečená ryba...

h2
23. aug 2020

@dkethe Na večere zvyknem variť, ako býva hlavné jedlo na obed. Teda, nie vždy je to aj s polievkou, ale my obaja s mužom si nosíme väčšinou do práce obed z domu, tak varím také, čo si dáme na večeru a zostane nám na druhý deň na obed. Čiže normálne nejaké mäso, zeleninu, alebo rybu (tie máme všetci radi, tak ich mávame často), k tomu príloha (zemiaky, ryža, cestoviny...), často mávame napríklad aj prívarky, alebo zapekanú zeleninu... Proste také "normálne" veci.

patka06
23. aug 2020

dcéra doma neraňajkovala, nemalo by to zmysel ..prišla do škôlky a hneď išli jesť a večere sme mávali väčšinou varené ...zemiaky, ryža, cestoviny s mäsom, párky, praženica, občas sladké ...parené buchty, prípadne polievka ..ale tie u nás všeobecne obľúbené nie sú.
Veľa chleba v škôlke nemajú ...porcia je pol krajčeka ...to je málo aj pre trojročné dieťa

lenuliatko84
23. aug 2020

Tak ho daj do nejakej vegan alebo fit skolky a budes spokojna

caroline_
23. aug 2020

@lenuliatko84 su aj take ?

lenuliatko84
23. aug 2020

Neviem, ale ked mas take predsudky tak hladaj a najdes

lulu0123
24. aug 2020

Ranajky-kase,cerealie Bear s mliekom,domaca vyziva,dusene jablcko alebo hruska
Vecera-cestovina so zeleninonovou omackou,rizota-zeleninove,spenatove,spenatovohraskove,cviklove,
v zime zeleninove polievky,alebo kuskus so zelehinou,pripadne zelenina pecena v rure nakrajana na hranolky k tomu dresing-biely jogurt

martinuska
24. aug 2020

Moje dieta rano minimalne hodinu po zobudeni nechce jest, takze vacsinou ma nieco na zobkanie v aute pocas cesty. Ale sledujem co budu mat na desiatu,lebo niektore veci nejedava. Ako vianocku, kaše. Takze vtedy jej dam nieco sytejsie na ranajky. Lebo v statnej by ostala hladna do obeda. V sukromnej maju vzdy v chladnicke jogurty, balene masielka, chlebik a zeleninu, takze ak je vyslovene jedlo ktore nelubi, tak jej daju jogurt alebo cisty chlieb s maslom

ajka0207
24. aug 2020

@dkethe prečo sa ti to zdá neúnosné množstvo chleba?

evkamotka
24. aug 2020

Vieš čo, ja sa velmi tesim ze je tam na desiatu aj olovrant pecivo. Syn je chuducky a pecivo nejedava (malinko). Bodaj by sa v skolke tomu pecivu trocha naucil. Jedava jogurty, holy syr, holu sunku, avokado na kocky, rozne tycinky, kasu, vajicka, parky (vsetko bez peciva) alebo vobec nic. Pecivova desiata bude casto jeho prve (poriadne) jedlo dna tak som rada ze nieco syte a nie iba jablko...

brendaa
24. aug 2020

@dkethe ahoj moji jedli rano jogurt, starsi aj ceralie do mlieka. V mš je desiata, nie ranajky tie maju mat doma. Ja varim denne, chodím do prace, casto si privstanem kvôli vareniu a nakupu ranajok. Deti mam uz velke, obed je navareny vecera je to co na obed aj s polievkou. Tak mi to vyhovuje a som spokojna.

evinqua
24. aug 2020

Ranajky jogurt, cerealie s mliekom, kasa, tvaroh.... a vecera tepla/varim kvoli sebe mam rozne diety, takze akurat mu zmenim to, ze doma mal rano pecivo a desiatu jogurt a teraz to bude opacne