Vylúčenie zo škôlky kvôli pocikávaniu

barnes
19. nov 2020

Ahojte, mam 3r a 2 mesiace stareho syna, ktory pred dvoma mesiacmi nastupil do skolky a pravidelne sa nam stava, ze sa pocas poobednajsieho spanku pocikava. Nie kazdy den, ale skoro kazdy den. Po mesiaci nam bolo povedane, ze ak to neprestane tak ho budu musiet vylucit. Do skolky chodi rad, ma tam vela kamaratov a jediny problem je to pocikavanie. Proste tak tvrdo spi, ze sa nedokaze zobudit, ze mu treba, dokonca sa ani nezobudi ked uz je mokry a v klude si spi dalej. Ked sa aj pocika vobec si z toho nic nerobi, prve co urobi ked vstane tak sa chyta medzi nohy ci nie je mokry a ked ma suche pyzamo tak krici na vsetkych, ze sa nepopisal a tesi sa tomu. Urcite v skolke nema ziaden stres ani nic, doma sa pocika iba obcas ci cez den alebo v noci, je pravda ze doma si ho viac ustriehneme, chodi cikat pravidelnejsie a castejsie. Chapem, ze v skolke kde je 20 deti sa nebudu venovat len nasmu synovi, ale sme uz naozaj z toho zufali, lebo nechceme aby ho kvoli tomu vylucili a stratil by svojich kamaratov 🙁

nevenka
19. nov 2020

@barnes Mna hlavne napadlo, ci on to nema preto, ze sa poobede napiju a idu hned spat a ked tvrdo zaspi, tak sa nevie na to zobudit. Synovi sa to tiez stavalo, ked som neustriehla mnozstvo tekutin pred spanim, on ale zacal chodit do skolky o rok neskor, kvoli tomu, ze som bola s malou doma. Nemate to odsledovane, to pitie pred spanim? Skor ucitelky poprosit, aby dozreli, ze sa pred spanim naozaj dobre vycika. Dcerke sa to stavalo tiez, ale len obcas v skolke, ju proste nenapadlo, ze pred spanim sa ma vycikat a nehoda bola raz dva. Ucitelkam je asi lahsie "hrozit" vylucenim...🤔

basska_b
19. nov 2020

Je to zvláštne, ako keby ich nedali vycikat pred spánkom? kamarátka hovorila, že majú také "hromadné cikanie" pred spanim i po spani

sara07
19. nov 2020

skusit vynechat na obed pitie a viac krat cikat ale vylučit dieta pre toto sa mi zda krute

zuzanaete
19. nov 2020

A nemozu mu davat na spanie v skolke plienku? V nasej skolke davali, ked bolo treba. Bolo by skoda vylucit dieta iba kvoli tomuto. Nemoze za to, ze sa nezobudi.

barnes
autor
19. nov 2020

@nevenka on sa vycika pred spanim, udajne mu davaju aj menej pit, ze menej uz ani nemozu, ale neviem kde je pravda. Osobne si myslim, ze to kolko vypije nedokazu ustriehnut. Ja neviem kde sa to v nom berie, ze sa dokaze po hodine a pol spanku tolko popisat.

barnes
autor
19. nov 2020

@zuzanaete v statnej skolke mu plienku neda, dieta musi byt pred nastupom riadne odplienkovane.

sono2
19. nov 2020

@barnes nech mu dajú plienku. Vybavené.
Nevidím v tom problém

kath1210
19. nov 2020

Ahoj, mam rovnako stareho syna s rovnakym problemom. Par tyzdnov sa drzal ale postupne sa zase zacal pocikavat, ucitelky najorv verili ze sa to zlepsi, ja som navrhovala plienky ony nechceli, neskor mi same navrhli nech mu plienky prinesiem, musi si ju po spani sam v satni vyzliect a dat do sacika aby ostatne deti nevideli, vraj by sa mu mohli smiat. Funguje to. Samozrejme to musime riesit ale reagujem tu prero aby som ti napisala ze podla mojho nazoru je to o pristupe a porozumeni uciteliek a UrCITE to nie je na vylucenie. Sla by som za riadiitelkou anrozumne sa o tom porozpravala dufajuc ze ona ma opacny pristup ako triedne ucitelky.

kath1210
19. nov 2020

@kath1210 este dodam, ze aj moj sa ide pred spanim vzdy vycikat, pit mu davaju ako ostatnym, doma mu vecer pit ani nedavame, budime ho o pol noci spiaceho ho davam cikat- vycika aj dva deci- a ak tak rano komplet mokry. Nie som urolog ale co slm sa docitala, chyba mu hormon vazopresin a takym detom sa tvori viac mocu pocas spanku a v kombinacii s vekom a nedozrelostou to vyustuje do pomocovania. Musime to riesit s pediatrom.

maminkasisa
19. nov 2020

@kath1210 nemyslim si, ze to nie je na vylucenie. V statnej skolke ma byt dieta odplienkovane. Keby sa to stavalo obcas, nepoviem, alebo zo zaciatku, kym si deti zvyknu, ale autorka pise, ze je to skoro kazdy den. Oni musia kazdy den prezliect a vyprat celu postelnu bielizen.

barnes
autor
19. nov 2020

@kath1210 problem je ten, ze to nam oznamila riaditelka skolky 🙁

sapetka
19. nov 2020

Nerozumiem tomu. A co ked sa popiska?no boze niektore deto to tak maju jednoducho. Prezlecie ho do sucheho tebe nachysta sacok s vecami a po probleme. Ale vylucit? 🤦‍♀️🤦‍♀️Otras

barnes
autor
19. nov 2020

@maminkasisa ano beriem, ze to musia vyzliect, ale pereme si to sami a kazdy den nosime ciste. Uz sme si aj kupili vlastne nahradne plachty, jedine co musia urobit je ze mu musia vyvliect navliecku a spolu s plachtou nam dat do tasky na domov na opratie.

maminkasisa
19. nov 2020

@barnes ak nepracujete, nedalo by sa po neho chodit na obed? Ked sa mu v skolke paci a ma problem v spanku? Neriesili ste to s pediatrom? A na noc ma este doma plienku? A cez vikend na obed ked spi, zobudi sa pocikany?

asfodelka
19. nov 2020

@barnes kamaratkyn chlapec mal podobne problemy. Isli k urologovi a mal hyperaktivny mocovy mechur. Chodi cikat casto cez den, kratko udrzi moc? Ak ano -Mozno skus pomoc odbornikov.

barnes
autor
19. nov 2020

@maminkasisa doma nema plienku ani na obed ani v noci. V noci ho dacame po 1,5h ako zaspi vycikat a uz vydrzi az do rana. Kriticka je len ta prva hodina ked zaspi. Doma mu nevadi ked ho budime, ale v skolke to vraj vyskusali a plakal. Pocas obedneho spanku ho vobec nebudime doma, lebo ako som pisal vieme si ho ustriehnut.

barnes
autor
19. nov 2020

@asfodelka cez den ked je hore vydrzi dlho, osobne si myslim ze v skolke prvy krat cika az tesne pred spankom a doma ho davame min 3x aj ked povie, ze ist nechce vzdy sa nejak dohodneme a ide a vzdy sa vycika.

asfodelka
19. nov 2020

@barnes no na Tvojom mieste by som v skolke povedala ze skusis vysetrenie aby ho nevylucili. Pamatam ze kamoska maleho budila aj v noci na cikanie. Ked sme boli v kine stale cez film odbehoval. Dali mu dake lieky a uz je vsetko dobre, je uz velky skolak. V skolke sa tiez kvoli tomu pocikaval v spanku. A mozno je Tvoj drobec zdravy 🙂

79viktoria79
19. nov 2020

@barnes a doma sa nepocika? ved noc je dlhsia ako obedny spanok,ja by som ho na obed brala domov a ked vydrzi nech ta potom aj spi

dzinka777
19. nov 2020

@barnes ahoj.aj my sme si tym presli.skoro kazdy den.ucitelky mi vraveli nech mu dam plienky,no ja som nedala.myslela som si,ze si zvykne pisat do plienok a bude to bludny kruh.po roku problem sam vymizol ked nastupil o rok do dalsej triedy

dzinka777
19. nov 2020

@dzinka777 chodil pisat stale pred spanim,no aj tak sa nikdy nezobudil na pisanie.preslo to casom

ada85
20. nov 2020

Aj mojej staršej sa minulý rok stalo že sa niekoľkokrát pocikala. Plienky jej dávať nechceli-statna skolka ale navrhli kúpiť tie podložky z lekárne.postupne to prešlo.

sense
20. nov 2020

@kath1210 3jricnemu urológ lieky nepredpise... Toto sa rieši ak problém pretrváva až do predškolského veku nakoľko do 5-6rokov ma dieťa čas.... Toto som riešila aj ja s dcérou u nefrologicky
A predtým ako nasadia lieky skúšajú iný metódy plus merajú aj veľkosť mechúra, či sa mechúr vyprázdniť dostatočne, plus svalstvo panvového dňa, robia uroflowmetriu... My sme robili aj denník koľko krát pila kedy a koľko, koľkokrát cikala... Koľkokrát počkala... Atd

juliette173
20. nov 2020

Syncek ma podobny problem. Tiez sa pocas poobedneho spanku zvykne pocikat. Na noc ma dokonca stale plienku. U nas plienky tvrdohlavo odmietali, ale posledne 2 tyzdne je to lepsie a ma suche pyzamko. U nas v skolke postelne obliecky peru oni, ale ani raz mi nehovorili vycitku, ze by nemal do skolky chodit. Vzdy pekne oprali, aj ked sa napr. pocikal 4x do tyzdna. O vyluceni u nas nebola ani rec. Toto by som riesila na tvojom mieste. Precitaj si smernice, co ma vasa skolka, kde je nieco take napisane. Mozno by som zbehla s malym k dr. (pediatricka, mozno urolog), nech mi da papier, ze za to nemoze, ze je to v tomto veku bezne. Toto nie je dovod na vylucenie podla mna. Tohto by som sa drzala, neexistuje, aby mi dieta vylucili zo skolky, ked vsetko periete vy a ked je to v tomto veku normalne. Pretoze skutocne to kludne moze kludne trvat este 1-2 roky. A to bude cely cas doma? Nedaj sa...

meluela
20. nov 2020

@sense presne tak, do 5 rokov sa ziadne lieky nedavaju, len rezimove opatrenia. tie lieky su vcelku svinstvo, takze to ma zmysel len ked pocikavanie uz vazne narusuje fungovanie dietata (napr. pocikavajuci sa skolak ktory ma kvoli tomu strach ist do skoly v prirode). Pocikavanie je vacsinou o nezrelosti nervovej sustavy a chce to len cas. Trojrocne dietatko je este velmi malinke a proste stane sa, ze sa obcas pocika.
@barnes
V nasej skolke som pocula, ze sa deti smeju chlapcekovi co sa pocikava a ze trebars nedostal lizatko ked niekto daval k meninam ostatnym detom :-/ to mi pride velmi krute (predpokladam ze to vychadza od uciteliek ten pristup), hoci on sa pocikava aj mimo spanku, cize to ma trosku pod kontrolou, ale aj tak to nie je dovod aby sa takto k nemu spravali.

zuzanaete
20. nov 2020

@barnes Pocikavanie pocas spanku nie je o odplienkovani a ani o sikovnosti dietata. Ako uz bolo spomenute, je uplne v poriadku, ak sa dieta pocas spanku pocikava do 5 rokov. Nikto to riesit nebude. Je to o dozreti organizmu (tvorbe hormonu) a toto sa ovplyvnit neda. A dieta naozaj nemoze za to, ze ma tvrdy spanok. Ani toto nevie ovplyvnit. Nech si riaditelka dostuduje veci o vyvoji organizmu. Naozaj nezmysel kvoli tomuto vylucovat dieta zo skolky.

trevis12
20. nov 2020

@barnes moj syn ma momentalne 6 rokov. Tiez ked spi nedokaze sa zobudit na cikanie. Presne ako pises aj ked je mokry nezobudi sa a spi aj pocikany dalej. Az teraz nas poslala doktorka k nefrologovy. Robili sme zaznam o tom kolko vypije, ci sa pocika a pod...zatial mam dali odporucanie menej ale castejsie pit a dalej zapisovat. Predtym sme ho davali vycikat v noci spiaceho. To dost pomohlo. Ak sa ti pocikava len v spanku a maju s tym problem skus ho davat iba do obeda do skolky. Bude to aj pre neho menej strasujuce lebo ktovie co mu na to hovoria ucitelky a deti.

saxana000
20. nov 2020

Vie sa obliect sam?dohodni sa s ucitelkou ze mu k pyzamku pribalis nohavickove plienky ktore si sam oblecie pred spanim a vyzlecie po spani ako sucast pyzamka.ked mozu mat niektore deti dudlik v skrinke alebo mojkaca..on sa nepocikaca len sa nezobudi na cikanie a to je velky rozdiel.ak budu chciet vyjdu vam v ustrety.je podla mna jednoduchsie natiahnut mu gatky ako nakomplet prezliekat celu postielku.

mogaa
20. nov 2020

@barnes s týmto neurobíš nič, je to vyslovene na škôlke.....ak sa rozhodnú ho pre to vylúčiť, tak ho vylúčia a nepomôžeš si, lebo dieťa má ísť do škôlky odplienkované.....naša nastúpila do škôlky v oktobri tiež sa tam ten prvý mesiac pocikávala skoro každý deň - raz za deň a skoro denne + hrýzla tam deti.....takže skoro denne sťažnosť že sa buď pocikala alebo niekoho pohrýzla......predtým chodila do súkromnej škôlky tam sa nepocikávala(občas raz za čas sa nehoda stala,hlavne keď boli vonku) ale deti tam nehrýzla.....doma na nočník chodí sama takže sa nepocikáva.....cca po mesiaci boli deti z jej triedy choré, takže bola v triede 2týždne u stredných....tam ani pocikávanie ani hryzenie.....teraz nastúpila do svojej triedy - hryzenie už nie je ale občas sa pociká.....ale teda zatiaľ jej to tolerujú , tak uvidíme....3bude mať v januári, možno preto jej to ešte tolerujú, ale osobne si myslím že pocikávanie aj hryzenie bolo adaptáciou, majú jednu učiteľku ktorú k nim prehodili od predškolákov lebo rodičia sa sťažovali že po deťoch kričí, takže aj to môže byť dôvod........

mogaa
20. nov 2020

@barnes u nás sú škôlky kde povolia tú nepremokavú podložku a teda aj škôlky kde trvajú že nesmie byť ani podložka ani nohavičky, či plienka......záleží od danej škôlky, skús sa dohodnúť s učiteľkou či môže mať v postielke tú nepremokavú podložku, to by bolo najjednoduchšie riešenie...