Krém po dátume spotreby. Čo sa s ním deje?

sjuzocka
12. máj 2011

Rada by som sa spýtala, čo sa deje s krémom po dátume spotreby... Nechápte ma zle, nie som žiadny žgrloš, ale teda mám tu krém na opaľovanie z minulého leta, ešte je ho tam dosť, vyzerá tak isto ako pred rokom, ale už mu práve skončila doba spotreby a keď pozerám na to značenie ešte aj že spotrebovať do 12 mes. od otvorenia, môžem tento drahý krém hodiť do koša... ale veľmi sa mi nežiada ho vyhadzovať, nie je to len taký marketingový ťah? aby sme si furt kupovali nové krémy? 🙂 čo sa také môže na kréme pokaziť? keď vydrží rok, pár mesiacov navyše by už nemuselo uškodiť nie? 🙂) či..? Máte niekto negatívnu skúsenosť s používaním krému po dátume spotreby? Ak je tu niekto kto to vôbec robí :D

zuzkat1
12. máj 2011

@sjuzocka ja sice vobec neviem co sa deje s kremom po datume spotreby ale kedze su to v podstate chemikalie ja osobne by som to nepouzila..a uz vobec nie na malu... predsa len tam pri posobeni vzduchu urcite prebiehaju nejake chemicke reakcie a myslim ze asi pre nasu pokozku nie su ziaduce... ale tak odbornik nie som, len toto je moj nazor🙂

luly13
12. máj 2011

@sjuzocka riesim presne to iste. mam ho skoro plny. faktor 50. parkrat som ho s nim uz natrela, lebo to, ze sa ma spotrebovat do 12mesiacov od otvorenia som si vsimla vcera 😅 . no a maly ziadna reakcia...

titkovamiriam
12. máj 2011

ja by som tiež po zaruke krém nepoužívala,tak isto ako v ostatnom sa v nom možu mnozit bakterie a plesne,z dobrych chemikalii sa stanu zle a krem na opalovanie po expiracii uz nemusi byť ochranný!!!pouzila by som ho tak na topanky alebo vyhodila a nabuduce by som kupila mensie balenie.radsej v lete kupit dva ako takto vyhodit.Ved krem na opalovanie sa pouziva cely rok na jar v zime stale ked svieti slniecko a dalsia vec može vyvolať negatívnu reakciu na urcitu zlozku a potom budes mat problem s inou kozmetikou!!!

brnka
12. máj 2011

@sjuzocka , ja si zase myslim, ze urcite tam je nejaka casova rezerva, takze podla mna este tak 1 - 2 mesiace bude urcite v pohode. resp. by som ho pouzila nie pre deti ale pre seba 🙂

berus222
12. máj 2011

ja vsetko po dobe spotreby vyhadzujem. je to chemia a nebudem tym natierat dieta, aj ked je mozno este dobry. este sme nespotrebovali ani raz cely krem, ci zimny, ci letny.

sjuzocka
autor
12. máj 2011

@zuzkat1 no ved prave to, ze su to chemikalie... keby to bolo na prirodnej baze, tak jasne, tam si viem predstavit ze by to mohlo kvasit alebo co 😅 ale taketo konzervanty a kadeco... uplne seriozne premyslam ci to nie je obchodny tah.. teda bavim sa tu o par tyzdnoch - mesiacoch po spotrebe, nie roky samozrejme... rozmyslam kde by som sa mohla dopracovat k relevantnej info... asi nejaky chemik by sa tu zisiel 🙂) inak moja svokra, ta lubi kupovat veci den pred ukoncenim spotreby, co sa precenuju :P (sice potraviny, to je ine) - nemam to rada :D - ona vzdy vravi "to je MINIMALNA trvanlivost, nie MAXIMALNA :D a potom doda "nist tomu neni!" a koniec diskusie :D

nibiru
12. máj 2011

baby nechcem bit zla ale ako viete ze tie kremi boli otvorene pred 12.m robila som v obchode a ked som videla ako vatcina zakaznikou kremi otvaraja tak tiez kozmetiku,spirali,ruze,pilingi a podobne.ked sme sa ako pracovnicky ohradili ze ich prosime aby to nerobili ze tovar ma urcitu zaruku od otvorenia stazovali sa na nas ze sme drze a oni su zakaznici
samozrejme ak ste krem kupovali v lekarni tam by sa to stavat nemalo.

zuan
12. máj 2011

@sjuzocka tiez mam ten problem. nikdy ten detsky krem s UV faktorom nespotrebujem. ale snad dva tri mesiace nie su problem. urcite to obsahuje nejake benzoany alebo parabeny, ci nieco take konzervacne..
potraviny aj ja vyhadzujem po datume spotreby.

lenka311
12. máj 2011

Nemám s tým zlé skúsenosti - ale na sebe. Na dieťati by som to isto neskúšala.

azarijka
12. máj 2011

@sjuzocka na deti by som to nepouzivala,ale na seba pouzivam kozmetiku max 6mes po datume spotreby...

zuzkat1
12. máj 2011

@nibiru vsak ja ratam s tym ze tam je vsetko pootvarane zasadne beriem uplne posledny krem v krabici lebo tie prve su na milion percent otvorene.. tie zadne maju aspon aku taku mizivu sancu ze otvorene neboli...a prave preto ze viem ze boli v obchode uz otvorene, tak urcite by som nepouzila este aj po vyznacenom datume spotreby, lebo uz aj tak sme to zrejme presvihli...

zuzkat1
12. máj 2011

@sjuzocka nist tomu neni🙂 to je dobre🙂 na seba by som mozno pouzila ale na malu nie...

nibiru
12. máj 2011

@zuzkat1 no sak to uplne najlepsie je sa riadit datumom vyroby

hasleerka
12. máj 2011

ja sa len tak spýtam ... tie krémy sú v obchode prístupné každému, takže v podstate neviete či ten krém bol otvorený alebo nie ... ako potom riešite spotrebu do 12 mesiacov od otvorenia????

zuzkat1
12. máj 2011

@nibiru asi tak... ja kazdy ro prevetram kremy🙂 a vzdy kopec povyhadzujem vseliakej kozmetiky... mala som uz napriklad ruz ktory bol asi 2 mesiace po zaruke a ja ze ved to nic a potom ma stipali pery...myslim ze aj s kremom je to to iste, nemusis sa hned vyhadzat ani nic podobne ale ten skodlivy ucinok tam podla mna bude

zuzkat1
12. máj 2011

@hasleerka ja riesim tak ze ked sa jedna o opalovaci krem tak u mna ma sancu len v tu sezonu ktoru som ho kupila..kazdy rok kupujem nove balenie...

kamilka22
12. máj 2011

No, ja to riesim tak ako Zuzkat1, kazdy rok kupujem novy opalovaci krem, pri dvoch detoch ho uz aj minieme, tak som bez problemu. Ked som mala len dcerku, tak mi vzdy dost ostalo, ale nemilosrdne som ho vypleskla, tie usetrene peniaze mi nestoja za to, ze by dcerka mala nejaku alergiu, ci ekzem. Rovnako to robim aj s potravinami. Aj ked manzel je taky, ze v pohode zje jogurt 2 dni po zaruke a sama viem, ze mu este nemoze nic byt, ale moja "psychika" ma nepusti....

katrinka8
12. máj 2011

Ja by som sa ani tak neobavala toho, ze tych par tyzdnov po dobe spotreby sa mu nieco stane v zmysle vyvolania alergie alebo exemu (ale tak zase nejake 2 - 3 mesiace "po" by som to uz asi vyhodila), ale skor toho, ci ma ten krem este ochranny ucinok (teda ci ten faktor este funguje). Aj mna by to veru ale zaujimalo, ako to funguje, co to nie je len taky obchodny tah...

brnka
12. máj 2011

aj tak si myslim, ze na kozmetike by mala byt uvedena doba spotreby - clovek nikdy nevie, ako dlho to v obchode stalo. A aj ked to nikto neotvoril, urcite to nemoze byt dobre x rokov........

saskarisko
12. máj 2011

ahojte,
ja si myslim, ze sa tam znizuje ucinnost ochranneho faktoru.
napr. pri dezinfekcnych prostriedkoch je to tak, ze po dobe spotreby su stale ucinne, a postupne sa ta zakladna latka znizuje. v domacnostiach je to ok, ale v zdravotnictve by sa uz pouzit nemohli 😉

denisocka
13. máj 2011

@sjuzocka dobra otazka, mam doma X kremov po ,dnes ich vyhodim,nejak som ich pozabudla a zavadzaju v poličke . ináč,kremy po zaruke dorazí MM,ten sa natiera stale len čo vyjde slnko,aj v zime musi,lebo ma taku plet,že hned reaguje na slnko .

a detom som pre istotu vzala v zime v akcii - 75% krem ktorý vyšiel par eur ,takže aj keby sa neminul,nebude ma hnevat vyhodit to,ale beztak to dorazi drahý ... teda ,neviem či sa bude striekať farebným sprejom 😀

luciferova
13. máj 2011

Vy si presne napisete na teglik/tubu, kedy ste ho otvorili? lebo ja teda nie a pri vsetkych moznych kozmetikach a inych veciach niekedy fakt netusim 😅 navyse mozno ho uz dobra dusa predomnou b obchode testovala 😅

A co tak krem v spreji, ako maju napriklad antiperspiranty, tam sa nema ako dostat vzduch, bude este ok?

cmulinko
13. máj 2011

Ja pravidelne kontrolujem vsetky kremiky a podobnu kozmetiku ci uz pre deti alebo pre nas a ked je nieco po zaruke,tak to hned okamzite vyhadzujem bez ohladu na to kolko to stalo.Nastastie u nas nehrozi,ze kupim nejaky extra drahy krem.Ja sa ani nemalujem a mam jediny krem na tvar a to mi staci.Manzel ma tych haraburd na a po holeni omnoho viac,ale tiez mu to kontrolujem 🙂 ...a ked sa tak zamyslim ja som inak taky Lojzo cistic 😀 ,lebo kazdy mesiac kontrolujem aj lieky ci trvanlive potraviny,konzervy....proste vsetko pucujem 😀

daylong_matej
13. máj 2011

@sjuzocka @zuzkat1 @luly13 @titkovamiriam @brnka @berus222 @nibiru @hasleerka @kamilka22 @katrinka8 @saskarisko @denisocka @luciferova @cmulinko
Ahojte

Dátum minimálnej spotreby je doba, na ktorú výrobca vykonával tzv. stabilitné skúšky a na základe ich výsledkov vie garantovať funkčnosť a bezpečnosť produktu počas celej doby spotreby.

Čo sa týka otvárania produktu v obchode, to je presne dôvod, prečo pri slnečnej ochrane je vhodné kupovať produkty v lekárni. Eliminovanie prípadnej kontaminácie z vonkajšieho prostredia sa dá dosiahnuť použitím tzv. dávkovača. Nedá sa mechanicky otvoriť a pri stlačení vydá vždy rovnaké množstvo produktu, takže je možné veľmi presné a spoľahlivé dávkovanie. To je obzvlášť praktické u detí. Bližšie informácie tu:
http://www.daylong.sk/sk/produkty/daylong-kids-50

titkovamiriam
13. máj 2011

@daylong_matej
Ahoj 🙂
mne je minimalna spotreba jasna 🙂 som laboratnka tak ja vsetko po jej dobe vyhadzujem a s kozmetikou by som urcite neexperimentovala 🙂 Kremy na opalovanie uz roky nakupujem v lekarni,pretože než idem skusiť nieco nove mi dajú vzorku na odkušanie 🙂 a kedže doma sme vodno - letné živočichy 🙂 ich minieme veľmi veľa ,obe starsie deti sa už chodia kupať na jazero,či už sami alebo zo zverami 🙂 ja rada robím v zahradke a milujem slniecko takže nieje nad dobrý krém na opaľovanie a po opaľovaní 🙂

hasleerka
13. máj 2011

ja sa práve dnes chystám ísť kúpiť do lekárne DAYLONG 50 ...

rosienka
13. máj 2011

tak sa mi zda, ze väcsina sa nespolieha na vlastny usudok a zdravy rozum, ale na to, co im natlacia do hlavy vyrobcovia... nasla som k tejto problematike clanok v nemcine ktory jasne potvrdzuje, ze kremy na opalovanie vydrzia v pohode bez ujmy niekolko sezon (aspon 3 roky) a ze sa ich ucinnost ani po 12 mes. neznizuje. Jediny a najlepsi indikator toho, ze sa da krem uz neda pouzit je to, ze uz zle napacha, farba sa zmenila, pripadne konzistencia - oddeluju sa zlozky a zle sa rozotiera. Inak sa da bez obav pouzit aj nasledujucu sezonu a netreba sa obavat alergie, ci nebodaj ekzemov. A ked uz nie ako opalovaci, urcite ako hydratacny. Nic "zle" na s nim po roku nestane, ani sa v nom nezmenia "dobre" chemikalie na "zle" chemilakie a podobne hovadiny, co som tu citala 😀 Jedine pri produktoch pre dojcata, deti a pri citlivej pokozke treba produkt rychlo spotrebovat, lebo neobsahuje tolko konzervantov, cim sa doba spotreby skracuje. Ale vo vseobecnosti vydrzia kremy 30 mesiacov po datume MINIMALNEJ trvanlivosti.

Meines Wissens ist das mit dem LSF-"Verfall" ein Ammenmärchen und nur von der Industrie in die Welt gesetzt um mehr von dem Zeug abzusetzen. Man erkennt es ja schon daran, dass eben KEIN Verfallsdatum draufsteht. Du kannst es so lange benutzen, wie es dir noch ok und appetitlich erscheint und sich die Komponenten noch nicht getrennt und zersetzt haben. Das hängt natürlich von der Lagerung ab und wieviel Konservierungsstoffe enthalten sind. "Sensitiv"-Produkte oder Sonnencreme für Babys usw. enthalten meist weniger bzw. gar keine Konservierungsstoffe und werden entsprechend schneller unbrauchbar.

Im Netz fand ich dazu z.B.:
Lichtschutzfilter zersetzen sich mit der Zeit und verlieren ihre schützende Wirkung gegen die UV-Strahlung. Sichere Anzeichen für einen Verderb sind unangenehmer Geruch, veränderte oder ungleichmäßige Konsistenz und Verfärbungen.

Und auf dieser Seite http://www.sonnen-portal.de/sonne/experten.html steht zu dem Thema:
Wie lange sind Sonnenschutzprodukte haltbar?
Üblicherweise sind sie mehr als 30 Monate haltbar. Bei einer kürzeren Laufzeit muß der Hersteller die Mindesthaltbarkeit der Produkte auf der Verpackung angeben. Deshalb wird in der Produktentwicklung meist eine Dauer von fünf Jahren berücksichtigt. Auch angebrochene Produktpackungen können in der nächsten Saison aufgebraucht werden. Lediglich bei kleineren Resten sollte man auf die weitere Verwendung verzichten, da sie eventuell durch den Kontakt mit Sauerstoff verdorben sein können.

Und auf dieser Seite http://www.unserehaut.de/115.html unter Punkt 18. steht:
Verlieren Sonnenschutzmittel ihre Wirkung, wenn sie alt werden?
Sonnenschutzmittel enthalten normalerweise Konservierungsstoffe, so daß sie nicht verderben. Für die UV-Filter garantieren die Hersteller drei Jahre Haltbarkeit. Anhand der auf der Verpackung angegebenen Chargennummer können Sie beim Produzenten das Herstellungsdatum erfragen.

Also ich geh immer nach meinem Gefühl - wenn die Creme in Ordnung aussieht, benutz ich sie durchaus mehrere Urlaube lang. Ich konnte bisher noch nie eine Verminderung des Sonnenschutzes feststellen, sie schützen auch nach 3 Jahren noch wunderbar.

Wie lange sind Sonnenschutzmittel verwendbar?
So lange das Produkt noch gut riecht und homogen ist, ist es auch noch verwendbar. Außerdem hat ... den Kundenwünschen entsprochen und so bei bei der ...-Marke SUNDANCE auf allen Produkten ein Mindesthaltbarkeitsdatum (z.B. MHD 4/2005) angebracht. Bei sachgemäßer Lagerung sind die SUNDANCE-Produkte weit über 30 Monate hinaus haltbar. Das gilt auch für den UV-Schutz.

denisocka
14. máj 2011

@rosienka tak! Super si to napisala a skopcila.

stardust
14. máj 2011

@rosienka ty si im to ale natrela 😀 😀 😀