Nemôžem sa zobudiť

2. okt 2023

Ahojte, v poslednom čase sa mi stáva taká zvláštna vec a preto hľadám niekoho, kto môže mať podobnú skúsenosť alebo aspoň nejaké vysvetlenie. Keď zaspím (cez deň, v noci sa mi to ešte nestalo) tak sa neviem zobudiť. Jednoducho mám pocit že som otvorila oči, dokonca som aj pozrela na hodinku ktorú som mala pred sebou a pomyslela som si že už je jedna hodina, musíš vstávať a chcela som vstať, ale zistila som, že sa neviem pohnúť, s ničím, ani hlavou ani rukami, nič. Nič povedať, žiaden zvuk ani pohyb, ale pritom som normálne premýšľala že musím niečo urobiť aby som sa zobudila. Potom keď sa mi podarilo zobudiť, tak skutočne bolo na hodinke 13:00, takže som asi fakt nespala a teda na tú hodinku pozrela? Jednoducho ako keby som spala ale nespala alebo naopak, ako keby som už bola hore ale pritom som spala? 😁 proste ani to neviem opísať ale bolo to strašne nepríjemné, fakt som sa prestrašila, že čo ak som napr. ochrnula a onemela a takto už proste ostanem. Nakoniec som sa nejak už zúfalo v mysli presviedčala že musíš pohnúť hlavou a pohla som, vtedy som sa ako keby zobudila, už som normálne vnímala svet a vedela sa hýbať. Stalo sa mi to už minule, lenže som to ešte nepoznala, takže ma to vystrašilo, ale myslela som si, že som proste iba mala taký sen. Keď sa mi to stalo dnes už som to poznala a hneď som sa preľakla, že čo ak sa teraz už fakt nedokážem zobudiť, resp. už takto ostanem. Čítala som čo-to o spánkovej paralýze, ale tam ľudia videli postavy a podobne, ja som nič také nevidela/nepociťovala.. ďakujem

zmrzlinka2021
2. okt 2023

To iba časť mozgu pracuje, to sa stáva ľuďom casto

luthine
2. okt 2023

Ja sa vopred ospravedlnujem za vpad mimo temu, ale nemozem to vydrzat, hoci statocne bojujem. Hodinky su pomnozne podstatne meno, ktore nema jednotne cislo. Ak myslis tie na stene, to su hodiny a tie tiez nemaju jednotne cislo. Inak drzim palce s riesenim tvojho problemu, nech vsetko dobre dopadne.

autor
2. okt 2023

@luthine ospravedlňujem sa, sila zvyku 😁

dori92
2. okt 2023

Spankova paralyza, telo ešte spí a hlava si už ide svoje 😅

zuza265
2. okt 2023

Nie vzdy pri spankovej paralyze je nutne vidiet postavy alebo cosi. Niektori opisuju aj ako “vysli z tela” a cestovali atd. Vlastnu skusenost nemam, ale bolo obdobie ked som o tom dost citala, lebo ma to zaujalo. Podla mna to moze byt ono, ale zaujimave, ze sa ti to deje len cez den

jana_eyre_2
2. okt 2023

A nie si veľmi unavená? Z nejakého dôvodu asi spavas cez deň - možno máš iný režim v noci, telo v únave reaguje úplne inak..

Ja napríklad pracujem na ranné zmeny, bežné by som mala vstávať tak o 3tej ráno ale už sa.mi tak pokazil spánok že sa preberiem o 1-2 a už neviem zaspat.. potom okolo obeda doslova odkvecnem.na pol hodinu a spím - ale tak divné že normálne vnímam čo sa okolo mňa deje, ale nedokážem nič urobiť, telo si proste pýta spanie..

tamvtme
2. okt 2023

Spankova paralyza, je to vlastne opak namesacnosti - ked si namesacna, telo je hore ale hlava spi, pocas spanovej paralyzy telo spi ale hlava je hore....mne sa to stalo parkrat len s tym rozdielom, ze nie len ze som sa nemohla pohnut ale nemohla som ani dychat, alebo som si myslela, ze nemozem dychat, to uz neviem posudit a snazila som sa zo vsetkych sil nadychnut lebo uz som bola presvedcena, ze sa zadusim....a potom som precitla, videla som to iste, tu istu miestnost aj vsetko naokolo ako v paralyze, cize to nebol sen.....

autor
2. okt 2023

@jana_eyre_2 nakoľko som tehotná, tak som viac unavená, keď sa mi dá, tak si pospím cez deň, ale je to taký nepokojný spánok, stále totižto mám niekde v hlave, že čoskoro musím ísť po malú do škôlky, takže sa často budím a sledujem čas 😁 toto sa mi začalo stavať až teraz a je to fakt nepríjemné

diaszoky
2. okt 2023

Neviem co to je ale jedno viem, ze tiez neznasam denny spanok. Vecsinou som po nom zla, unavena mam nocne mory, a pre mna ma taky slofik viac skody ako osohu

aidan133
2. okt 2023

ano bude to spankova paralyza, moze mat viacero pricin, ako prave nedostatocny spanok a unava ale samozrejme aj stres, tiez som citala ze u ludi co spia na chrbte je vacsia sanca spankovej paralyzy ale tak ja ju mavam nech spim akokolvek 🥲 a ano ked si das slofika pocas dna tak vtedy je vacsia pravdepodobnost ze ju budes mat takze by som sa toto pospavanie snazila vylucit. A ked uz ju mas a teda nevies sa pohnut skus zacat hybat prstami na nohach alebo rukach, ine asi neviem poradit

k47
2. okt 2023

Ja napríklad mám takú verziu, ze som úplne bdelá, ale neviem sa hýbať (okrem očí). Zjavne je to celá škála.

luthine
2. okt 2023

To je uplne v pohode 😊 Snad som nenahnevala❤️

lilyianka
2. okt 2023

Ako sa píše vyššie,jedna sa o spankovu paralyzu. Ja som ju zažívala iba v noci s tým,že som videla postavy. Nepríjemné obdobie.

nikha2809
2. okt 2023

Spánkova paralyza, doslova si opísala to čo som zažívala aj ja vždy keď som zaspala cez deň.Po pôrode sa mi to nestalo ani raz

jaga18
2. okt 2023

Aj u mňa je to takto, keď náhodou cez deň zaspím. Je to hnusný pocit a dávam si veľký pozor, aby som už ani náhodou cez deň nezaspala.

marca12
2. okt 2023

To je spankova paralyza,priserny stav. Mne sa to stava v noci. Precitaj si nieco o tom. Ked sa mi to stalo prvy krat,myslela som,ze sa zblaznim od hrozy. Mala som uz aj taku prihodu,ze ma nejaka prisera dusila,normalne som videla ako mi niekto sedi na hrudi,chces ju odohnat a nemozes sa ani pohnut. Ked sa ti to stane,nemozes sa snazit pohnut. Len si hovor,ze klud,za chvilu to prejde. Ja som si to uz natrenovala a viem sa ovladnut a pockat,kym sa budem vediet pohnut.

domak2
2. okt 2023

Nastav si budík, lebo takto máš podvedomie aktivne aby si nezaspala po dcéru a telo unavene a potom nespolupracuje. Ja som tehotná tiež večne na obed chrapala ale vždy budík nastaveny aby som nezaspala ísť po dcéru, potom som bola kludnejsia

akvi
2. okt 2023

Ja to ma ked si zdriemnem cez den. Vnimam vsetko, ale ak by som mala pohnut rukou, tak neexistuje. Ja si to praveze uzivam, mne sa v tom stave paci 😅 Ale u mna to je tak max 20 minut.. a len cez den..

mara66
2. okt 2023

Presne toto sa mi stávalo, tiež len cez deň. Ale po 20-ke sa to vytratilo.

macatt
2. okt 2023

Aj mne sa to stalo 3x v noci, tie 2 razy ma to dosť vydesilo a tretí x už som vedela čo to je a užila som si to tiež ako píše @akvi, čakala som kým to odozneje úplne v kľude, bolo to zaujímavé😅
Daj si budík o trošku skôr a čakaj kým sa telo zobudí, zrejme potrebuje vypnúť, tak ho nechaj🤗

k47
2. okt 2023

Hej, ked sa snažím pohnúť, tak mi akurát tak tuhnú svaly, možno nejaké kŕčovité myknutie. Ale viem to zlomiť, keď sa sústredím len na pohnutie končekom prsta - to väčinou ide - a potom odtiaľ postupne rozhýbať (prsty, ruka, paža, telo,...). Možno u niekoho iného je to iný kúsok tela.

ejmylia
3. okt 2023

Toto som aj ja mala isté obdobie, spomínala som to aj lekárovi a ten kukal na mňa či som v poriadku 😀 Potom som to už radšej ďalej nerozvádzala a riešila som si to po svojom. Stačí fakt skúsiť vstať, dať si budík skôr. Nech sa pomaly zobúdzaš, nech tak precitneš.