Neskutočná únava po antidepresívach

9. júl 2023

Ahojte už pol roka beriem AD. Vyskúšala som už asi 3 druhy,no prvé dva mi nesadli. Tak mi potom dali sertralin.
Začala som sa cítiť o čosi lepšie,no len v tom zmysle že aspon ráno vyleziem z postele a nechcem sa zabiť a uz aspon neodstrkujem od seba ludi co su mi blizky.
Trapi ma ale to ze sa neustale citim unavena,jak keby som bola sfetovana,toto trva cca pol roka. Hovorila som si ze to zvládnem,ze vsak cas za ktorý niekomu zaberú AD môze byt mesiac,môze to byt aj rok... Ale vidím na sebe ze ráno dokým si nedám dávku tak sa cítim úplne fresh,ale potom som úplne unavená to trvá tak dve tri hodiny po uziti liekov,potom sa dám nejako dokopy,ale som v blbom stave z tej únavy co sa mi vzdy vytvorí po uzití. Neviem ci hladina dennej dávky uz potom ku veceru klesá,ale ja zrazu cítim ze neni som unavená. A cez noc si hovorim ze keby sa takto citim cez den tak porobim toho viacej...
Bolo mi odporucene uz skusit aj znizit davku ked ma to tak unavuje,ale pri nizsej dávke som absolutne nic nevládala a zase sa mi objavili myslienky na nezitie.
Ja uz neviem... na naladu pomohli,ale to ako mi zvysili unavu a ze sa po nich cítim unavená ako po párty...celé zle.
( A nie,nieje to tým že by som v noci bývala hore napr. Do 5tej rána...odkedy som na ad chodím spať včas,ale napr. dnes keď toto píšem som si dovolila pozrieť dlhší film🤣,takže naozaj týmto to nebude)
Mimochodom som 20 ročná študentka,cez skolsky rok to bolo horsie,furt som si nosila do skoly kavu.
No kto zazil toto po antidepresivach pochopi.
Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem všetkým čo sa tu podelia s podobnou skúsenosťou💗

slovakboy
9. júl 2023

Nemám podobnú skúsenosť iba trochu podobnú. Mna tiež antidepresíva uspávali ale ja som to pochopil tak že to tak má byť a ľahol som si a spal. Mohol som pretože som maródoval. Potom som spal večer ľahol som a spal som ako bábätko. Hoci lieky som bral rano. Mne AD veľmi pomohli. Ale aj psychoterapia. Psychiater sa vyjadril, že lieky mi pomohli len na 10-20% zvyšok bola dobrá psychoterapia. Chodíš k psychologičke? Dodržujes režim a cvičenia? Vzbudzovanie si pokoja a šťastia?

lavender94
9. júl 2023

Keď ťa to uspava, môžeš po dohode s doktorkou užívať tabletky na večer

autor
9. júl 2023

@slovakboy psychologičku mám pravidelne,vytvorila som si potom aj režim pár mesiacov od začiatku liečby,ale tá únava z AD ma fakt niekedy úplne vycucáva počas dňa.

autor
9. júl 2023

@lavender94 chce sa mi z nich spať počas dňa. Tabletky na večer užívam už dlho

eliska13
9. júl 2023

Aku berie dávku?

lavender94
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lavender94
9. júl 2023

Ale veď píšeš, že ráno kým si nedáš, tak sa cítiš fresh. Tak ich berieš ráno, nie?

eliska13
9. júl 2023

Pocity depresie sú najsilnejšie ráno.Tzv.ranne pesima.ak si dáš liek večer posobia v noci a ráno si unavená.Daj si lieky ráno, alebo doobeda.bud nepíšeš pravdu, ale berieš viac liekov.Okrem toho si ľudia čo sú najvýkonnejší ráno a ostatni poobede a večer.Z toho čo píšeš som nepochopila kedy ich berieš.Pytaj sa psychiatra

autor
9. júl 2023

@lavender94 áno ráno ich beriem,ale reágujem na to že si mi napísala že po dohode s lekárkou môžem brať tabletky na večer(teda na spanie ktoré už beriem)

autor
9. júl 2023

@eliska13 Ja som nikde nenapísala že ich beriem večer. Ja som napísala že k večeru mám pocit že akoby sa ich účinnosť od toho rána kedy ich zoberiem znížila a zrazu sa cítim menej unavená. Potom mám ešte druhé lieky čo si dávam večer a tie sú na spanie. Asi sme sa nepochopili

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. júl 2023

Zabudla som tam napísať že beriem aj tabletky na spanie ktoré berem večer. Sertralin berem okolo 9tej ráno.

pink_lady
9. júl 2023

Moj syn (14) tiez berie a tiez tak 2h po zalomí je jedno ci jev škole či doma 🤷 a maju sa brat rano...on berie este aj rispen ale ak ho vynechame tak je to rovnako

pink_lady
9. júl 2023

Inak robili ti odběry? Napr hormonalny profil?

autor
9. júl 2023

@pink_lady však áno ja ich beriem ráno 🙂( už som to sem písala len asi niektorí ma nepochopili z toho ako som to písala) no mám to rovnako...zobere ma po nich únava

autor
9. júl 2023

@pink_lady Áno,robili dokonca už 2x lebo im nejaký ešte chýbal. Krvný obraz a hormóny sú v poriadku 🙂

lavender94
9. júl 2023

Ale nemyslím to tak, že brat ich na spanie, ale tak že aby si nebola z toho unavená, tak si tu tabletku, čo berieš ráno dáš večer a ráno z toho už tak unavená nebudeš. Keď píšeš, že večer už unavená z nich nie si, tak tým, že by si ten sedativny účinok odspala, ráno by si bola fresh. Sertralin je určený na dlhodobé užívanie, takže by to ten antidepresivny účinok nemalo ovplyvniť. Určite nie je dobré, že si unavená cez deň, to mi príde kontraproduktívne

luccija
9. júl 2023

Unavuju Ta lieky na spanie.Na spanie utlmia a AD povzbudia začarovaný kruh.Ja som raz mala lieky na spanie Stilnox, až po naobedovani v práci som nebola otapena nikdy viac.Rano, keď som išla do práce som bola ako v polospánku na mňa veľmi zle vplývali plus nízky tlak.A AD zvyšujú účinnosť ukludnovak, liekov na spanie a potom si ako "matoha" ja som nevedela v práci triezvo rozmyslat

slovakboy
9. júl 2023

V tom spočíva možno aj tá liečba, že sa viac spí. Teda ak si preťažená a mozog to potrebuje. Samotný spánok ale nie je liek na depresiu len pomáha pri liečbe. Veľa spánku dokonca môže byt aj prejav depresie v niektorých prípadoch. Si nladučka máš krásny život pred sebou skús tie myšlienky na nich popracovať a keď už musíš spať tak možno či by si ich nemohla brat naobed a nie ráno.

julia2002
Odpoveď bola odstránená
Zobraz