Postup pri vyberaní nervu zo zuba

19ninka27
13. apr 2013

Baby včera som bola na zubnej pohotovosti...lebo ma ukrutne bolele zub...:/ strašne veeelm,už sa to nedalo vydržať verte či nie 2 dni som nespala,bolo mi už stoho na grc...🙂..tak som sa odhodla isť..Chcem sa Vás spýtať aký je postup pri vyberani nervu ?..Lebo mne sestrička povedala že mi zubár vyberal nerv zo zuba,ale mne sa nezda🙂 neviem ako to vyzera,ja som žiadny nerv nevidela že by vyberal 🙂 prišla som ,lahla si do ,,smrtelného kresla,,🙂 a už to začalo pichol mi injekcii,a potom mu spravil do zuba velkuuu dieru a už len čistiť,stakími ihlami tenkími uplne dnu do zuba...to je vyberanie nervu ?..či nie?..a tu dieru mi nechal tam že to mi ma obvodna vyplniť teda zaplpmbovať,lenže ja som mu vravela že nemam čas isť knej kedže pracujem a ked nepracujem tak som doma s malím...a zubarku mam 160 km od nás☹ a ten zub ma aj tak bolí ..aj dnes.. Baby ta diera ma bude bolieť bez zaplombovania?..aspon do kým nebudem mať čas isť ku svojej obvodnej ..Prosím napíšte mi ako vyzera vyberanie nervu zo zuba,lebo neviem prečo ale mne sa nezda že by mi ho vyberal 🙂)

ada510
12. feb 2014

@registracia456 taký zub sa má čistiť kazdy týždeň a až ked to neboli zaplniť vynen zubára lebo inak o ten zub prídeš!

kiki68
12. feb 2014

ak to nebolelo,tak ej ten zub uz mrtvy,uz ked tahal nerv bol mrtvy, lebo inak to boli strasne,ja som to pocitila na sekundu,skusil to uz trosku tahat,ale este tam pripichol dalsiu injekciu a pockal,potom som necitila nic, hned sa tam daval nejaky dren a docasna plomba,ta sa potom vymenila po RTG kontrole za normalnu bielu.
Cize mna to nejak nebolelo, ale bala som sa toho dost. Zub mi funguje dalej,len je teda mrtvy,ale nezmenil farbu ani nic. Cchce to poriadneho zubara, nemoze nechat nieco tak hlboke otvorene, byt Tebou obvolam vsetkych lepsich zubarov v okoli a nanominujem sa k nejakemu ako urgent. Mna stalo vyberanie nervu sice 200eur,ale cert to ber, nic som necitila...

kristykuba
22. feb 2014

ahojte ,
ja som momentalne na novom zelande a tu su ceny u zubara ze mate rovnake hviezdicky pred ocami ako od bolesti zuba....takze zvazujete ci to stoji za to.... mna zub prvykrat bolel este zaciatkom .... ale vzdy ma bolel presne iba raz za mesiac...tym myslim raz za mesiac brutalna bolest nespite a pod nadavate a zaprisahavate sa ze na druhy pojdete k zubarovi aj keby vas to neviem co stalo......ale vzdy na druhy den po bolesti ani stopy ...tak sa to tahalo viac ako 5 mesiacov.....a potom som zacala guglit co moze sposobit zanedbany zubny kaz a to co som sa docitala (rakovina, smrt, ....) ma dohnalo ist v momente k zubarovi.... iba konzultacia (3 min.) ma stala 70 dolarov ale zo strachu som povedala ze ideme do toho (cistenie root canals) ...stalo ma to 600 dolarov a dala mi tam pravdepodobne tu docasnu vlozku a objednala ma na stvrtok ze zaplombovat (dalsich 650dolarov) ...tak uvatujem ci mi moze ta vlozka (pri setrnom jedeni -- velmi setrnom -- som ochotna ostat aj iba na tekutej strave) moze vydrzat dalsich 5 mesiacov? alebo to musim ist dat zaplombovat....dakujem

lia09
13. jún 2014

ahojte mne vyberali nerv zo zuba pred tyzdnom a akosi ma to zacina pobolievat.Zubarka mi zub najrpv preliecila a az potom vyberala nerv.A potom mi spravila rtg a vraj je to pekne vycistene takze nechapem preco ma to teraz trosku boli.Neni to nic hrozne ale praveze po zakroku ma to nebolela a teraz to zacina.A tak som citala ze by to malo boliet len 2-3dni,ci?

vtka
26. jún 2014

@ada510 ahoj chcem sa opytat, mne zubarka chce vyberat nerv a hovorila ze odumrie a bude sedy (dfm ze neščernie) ale všetci tu pisete, ze po vybrati nervu vam dali blombu a bolo ok. Tak ako to teda je?

ada510
26. jún 2014

@vtka Ahoj no je fakt že ten zub už nebude ako predtým ale troška bude presvitnejsi a krehkejsi ale ked sa spraví dobrá plomba neni to vidieť ale čierny určite nikdy nebude to sa báť nemusíš heh ani som taký nevidela a ani môj neni čierny ;)

deniska181176
26. jún 2014

@kiki68 fakt 200eur?ja som platila asi cca 25eur hm...

sampo
26. jún 2014

@lia09 toto sa aj mne stalo. Zacalo boliet. Robil mi to na 2x potom. Dost neprijemne 😝

oros
28. jún 2014

Mne na jedno sedenie vytiahli nervy, hneď mi ho aj zaplnili a zaplombovalu. A nemám žiadny problém. Je dobre si dať takýto mŕtvy zub zaplombovat čo najskôr, lebo mŕtvy zuby sa viac lámu a môže sa zlomiť tak, ze sa nebude dať viac zaplomvovat. A nie je nad vlastne zuby. A počas každého čistenia kanalikov si musí doktor spraviť 2x rtg.Najprv či je korenovymi nástrojmi úplne po špičku koreňa a po zaplneni, či zaplnil po špičku. Lebo vela zubarov, hlavne tychto obvodných vyplní len polku koreňa alebo dva vyplní a jeden nie a potom sa na koreni robia zápaly.

rainee
28. jún 2014

ahojte, mna asi tiez caka vyberanie nervu, vobec sa mi do toho nechce. rozmyslam ci si necham este raz zub preplombovat (uz som ho mala 2x opraveny u byvalej zubarky ale stale ma boli, je to akoby tlak plomby na nerv, zapal tam nie je a zub je zivy) alebo rovno vybrat nerv. len sa bojim aby som o ten zub neprisla, pocula som ze ten zub zosivie a potom vypadne lebo je uz mrtvy 😒

oros
28. jún 2014

@rainee ked tá ten zub stale boli, už je podrazdena dren a treba nervy vybrať. Vôbec sa nemusis báť, ze zub vypadne, to je blbosť. Ak je zub celý doplombovany, najlepšia je korunka.

belasy_motylik
28. jún 2014

@rainee ja ti môžem dať kompletné skúsenosti z vyberania nervov, mám v ústach hotový cintorín 😀 Pokiaľ zub odumrie sám, tak sa len vyberie nerv, pokiaľ nie, treba nerv umŕtviť a v priebehu 2-3 dní odumrie. Vyberanie je úplne v pohode, umŕtvovanie je bolestivé tak 2-3 hodiny po vložení vložky, potom by to malo byť už ok.

sampo
28. jún 2014

@rainee aj ja som mala tlak plomby na nerv, ukazoval mi to aj na rtg, ze skor ci neskor (v mojom pripade-ja som taky jeho speci pripad 😉 ) mi to tak rozdrazdi, ze mi ho bude musiet vybrat. Zub az tak velmi nezosivel a neprisla som on, takze neboj 😉

rainee
28. jún 2014

@belasy_motylik takze bud sa to umrtvi vlozkou a nerv odumre alebo daju injekciou a potom ho tahaju? Asi dost to potom po zakroku boli, hadam par dni? 😝

Baby dakujem za info, ja som bola len v nadeji ze mam sfusovanu plombu, po zbruseni na pohotovosti to nebolelo (vlozka) ale mam tam zas pevnu plombu a znova boli, tak uvidime co povie zubar po rtg.

dadulkasch
14. aug 2014

@19ninka27 ahojte,neviem či to je ešte aktualne postup aj komplikacie som videla ale kolko stoji tento ukon mna objednal na 3krat

bmb
24. feb 2015

Ahojte mam 9 rokov a zajtra idem k zubarovi ide mi vrtat zub ☹ mam tam hlboki kaz a v nom nerv a hrozne mi v nom trha a mude to bolet ked mi bude trhat?

ivka2501
28. máj 2016

@ada510 ahoj . viem ze je to uz davnejsie co sa to tu riesilo.ale aj tak skusim. pred 6 dnami mi dal zubar do zubu umrtvovaciu vlozku. povedal ze ak to bude moc boliet mam prist a vyberie mi ju. kazdy den zub citim. nie je to moc velka bolest preto som este nesla ku nemu. ale napriek tomu si musim dat ibalgin rano a poobede lebo sa cez to nemozem sustredit a ucit sa na maturitu. je normalne ze to pobolieva alebo po tolkych dnoch by to uz nemalo byt citit?

ada510
28. máj 2016

@ivka2501 ahoj no zvykne to odumret po 3 dnoch cudne ze to este zije chodte teda k zubarovi pondelok ze to nezabralo nech vybere nervy a mate pokoj...

eliska71
29. aug 2016

@ada510 mozem sa opytat ked som mala nervy vybrate na zaciatku tehu a teraz koncim 9 mesiac a dnes mi vlozka vypadla tak co s tym dalej?ci uz len vydrzat s otvorenym zubom?

ada510
3. sep 2016

@eliska71 treba to vycistit a doplnitcaspon vložku aby sa to nezapalilo a po porode sa mozu zaplnit korene...

mirka193
1. jan 2017

@ada510 Zdravím Aďka, vo štvrtok som bola u zubára, mala som deravý zub a veľmi ma bolel tak mi tam dal liečivú vložku. O deň neskôr som dostala silné bolesti tak som išla na zubnú pohotovosť (sobota) kde mi zubár vložku vybral a povedal že z toho zuba už nič nebude. Povedal že vložka zle reagovala na nervy a tlačila na ne, preto som mala bolesti. Na pohotovosti mi teda tú vložku vybral, myslím že prevrtal dieru k nervom a dal mi tam vložku na umrtvenie nervov. Zub nebolel celé poobedie. Dnes ráno som sa na bolesti znova prebudila. Myslíte že bolesť je spôsobená účinkom vložky na umrtvenie nervov? Koľko dní bolí asi vložka? Ďakujem za Vašu odpoveď Mirka

ada510
1. jan 2017

@mirka193 môže to pobolievat nijaké 3 dni ale bolesť bývalá byt stále menšia a nemala by sa stupňovať si týždňa by sa to malo aj vybrať potomka vyčistia korene aspoň 2 až 3x potom sa zaplnia nakoniec sa správy limba a zub funguje ďalej bez nervov ..

nikulka1
1. jan 2017

Ja som zubarka,,,ta diera tam moze byt maximalne tyzden, aj to len pod antibiotikami...je to predsa diera do kosti !!! Nesmie sa znecistovat. Sup k zubarovi. Ak ho nemas tu, tak na taku pohotovost ked ti to minimalne precistia a daju vlozku.

mirka193
2. jan 2017

@ada510 bolesť ustúpila..trošku to ale pobolieva stále. Ďakujem 🙂

stanusa999
7. feb 2017

Ahojte, zajtra bude týždeň ako mi zubárka vybrala nervy zo 6-ky stoličky,prečistila mi dva koreňove kanáliky (rtg nebol robený) a zub mi nechala otvorený. No zub ma stále pobolieva, niekedy skoro vôbec, inokedy fakt len trošku ale cítim ho, občas ma tam na sekundu pichne,trpnu mi líca a boli ma ucho na tej strane...no čo mi najviac nedá pokoj, zub je stále citlivý na zahryznutie, aj keď si po ňom poklepkam... Znamená to že mi tam ostal nerv? Zajtra mam ísť k zubarke, bojím sa, co ma čaká 😔

draik
7. feb 2017

@stanusa999
Endodonciu nevedia robiť všetci, niekedy ju komplikujú korene zuba. Nechať otvorený zub, aby sa tam dostala nečistota, nie je zrovna najšťastnejšie. Ak boli kanáliky vyčistené, hnis odtiekol a zub je otvorený, tak by extra bolesť nemala byť.

stanusa999
7. feb 2017

@draik to ani nie je extra bolesť, dokonca si málokedy dám tabletku od bolesti..povedala mi ze, si mam zo zuba vycuckavat... Ja si doň pred každým jedlom vkladám vatu, aby sa mi tam nedostal bordel... A ešte otázka: môžem ísť aj k inej zubarke, aj keď u tejto mam vedenú kartu?

draik
7. feb 2017

Pravá ruka mi tu píše, že hláška "mam zo zuba vycuckavat" svedčí o amaterizme a že zub je najlepšie otvoriť, vyčistiť, uzavrieť a urobiť kontrolný rtg. Otázne je, kto by si rozrobenú prácu zobral na triko.

stanusa999
7. feb 2017

@draik tak bohužiaľ, aká dedina také služby, poriadny zubári ďalej v meste už nových pacientov neberú, som z toho na nervy, pre zub som si už vytrpela dosť, preto sa ho nechcem vzdať... O rtg sa nám ani nesníva

reuska1
7. feb 2017

@nikulka1 Dobrý deň. Poprosím radu aj ja. Mám tiež vytiahnuté nervy v zube a mám v ňom dočasnú vložku. Teraz mi dr. plánuje urobiť koreňovú výplň a zaplombovať. Ale hovorila, že je aj taká možnosť, že tá výplň sa tam nedá, ale dá iba plombu. Ale že neručí potom ako zub dopadne (čo samozrejme neručí ani keď tam výplň bude).
Ten zub ma niekedy v noci začne pobolievať na dotyk.
Čo si o tom myslíte. Mám sa rozhodnúť. Nechce sa mi investovať 90e za výplň, ak je predpoklad, že ten zub aj tak po čase pôjde von. Mohla by tam byť len plomba bez výplne?