Raw strava

lussy23
18. jan 2013

Ahojte. od jari prechádzam na surovú stravu. 🙂 Je tu ešte nejaký vitarián? Pridajte sa.

moon1979
19. jan 2014

@sirinka to fakt? uff 😝 priznám sa, že na mňa moc, neexistuje hádam zelenina, ktorú by som nezjedla, ale teda mám predsudky poniektorú zjesť neupravenú 😅

sirinka
19. jan 2014

@moon1979 ja to chapem... Otazka je, ci mas volu to minimalne vyskusat alebo nie 🙂 ja napriklad tie sampiony nejem nikdy same, ale vzdy v salate a v podstate ich chut nie je prilis vyrazna, nestazoval sa zatial nikto, kto tou mna ochutnal...

zuzkat1
19. jan 2014

Baby otazka. Len zo zaujmu... Detom davate normalne jest?

moon1979
19. jan 2014

@sirinka
hmm nedokázala by som sa takto stravovať vo full režime ... nevidím problém dať si pár dní v mesiaci takých "čistejších" ale 365 dní v roku to nie

leak61
19. jan 2014

@soniamalinik Ahoj, ja by som chcela od teba tu knihu Heal yourself v AJ 🙂 Uz som o nej niekde citala, ze je vraj dobra...Mozem poslat do IP adresu? 🙂

leak61
19. jan 2014

@moon1979 ja som jedla aj surovu brokolicu, aj karfiol a v pohode, chuti mi to. Je to skor o zvyku, ze je standard to jest tepelne upravene, aspon na pare.

sirinka
19. jan 2014

@moon1979 ved ani ja nie, ale snazim sa postupne menit nas jedalnicek na zdravsi a surove potraviny k tomu istotne tiez patria.

ajka006
19. jan 2014

mala by som otázku, ale neviem, či som správne: nemáte niekto skúsenosť so spirulinou a zelenou pšenicou, ja som si ich kúpila minulého roku hlavne kvôli pečeni, lebo mám s ňou problém, ale postupne som ich vypustila z jedálnička, lebo ma po nich strašne nafukovalo, neviete náhodou, kde by mohol byť problém? resp. jedia vitariáni také niečo? vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď a prajem príjemný večer.

soniamalinik
20. jan 2014

@leak61 ano, posli mi tvoj emai

soniamalinik
20. jan 2014

@ajka006 zo spiruliny som sa pogrcala pred par rokmi, beriem teraz zeleny jacmen znacky Zeleny zivot, nemam s tym problem.
Kupila som tu: http://www.mojavitalita.sk/obchod/zelene-potrav...

a este nerozbalene balenie som kupila tu:

http://www.docsimon.sk/tovar/mlady-jacmen-juice...

soniamalinik
20. jan 2014

@leak61 ja prave tieto potraviny vobec surovne nemozem, mojmu priatelovi ich ale davam surove.

Mam strasne malo kyseliny zaludocnej, priserne ma potom pali zaludok. Ale inac RAW foodisti ich jedia surove.

soniamalinik
20. jan 2014

Z knihy Markusa Rothkranza:

MISTAKES MANY RAW FOODISTS MAKE
- too many SWEET desert foods- chocolate, “raw” cheesecake, cookies, cakes, parfaits -too much fruit ***
-too many dehydrated foods- crackers, cereal, breads, kale chips, candied nuts
-not enough cleaning out**(enemas/colonics) to help detox regularly (one of the biggest)
-not enough leafy greens (should be half of diet) (second biggest reason)
-roots are main “vegetable” source. Roots have too much sugar and starch, cut down !
-don’t chew food enough (undigested cellulose digest, causing gas, malnutrition)
-not enough stomach acid (from too much sweet stuff, not enough bitter) hence the gas
-don’t exercise enough. ** Cardio and weight bearing exercises are necessities
-bad food combining (nuts and fruit etc)
-too many ingredients in recipes- need to keep things simple
-don’t soak nuts and seeds
-eat too many nuts (seeds are much better)
-eat before bed (should stop eating after dark)
-Agave nectar (latest findings say it isn’t good for you)
-eat the same foods over and over, not enough variety (leads to deficiencies)
-Stress (too worried about things) or in Denial (head in the clouds, not grounded)
-they cheat more than you think. It’s ok until cheating becomes a secret addiction
-not enough vital minerals (seaweed, magnesium, MSM etc)
-not enough supplemental enzymes
-don’t go to sleep early enough (around 10)
-didn’t get mercury fillings removed- major toxic dump into body from raw detoxing

soniamalinik
23. jan 2014

Slovenský preklad z knihy: Heal Yourself 101 - Markus Rothkranz

CHYBY, ktoré robí veľa RAW Foodistov

(osobne si myslím, že tieto chyby robia aj bežne sa stravujúci ľudia)

- jedia príliš veľa SLADKÝCH dezertov - raw čokoládu, raw koláče, raw sladkosti, príliš veľa sladkého ovocia - vytvára to kvasenie v žalúdku, prekyslenie organizmu a parazity sladké milujú
- jedia príliš veľa raw dehydrovaných produktov - krekry, sušienky, chleby, čipsy, kandidované orechy - telo potrebuje čerstvé a šťavnaté jedlá, príliš veľa suchých jedál, hoci sú raw vysušujú telo
- nevykonávajú dostatočné množstvo očistných techník - napríklad klistýr pomáha pri pravidelnom detoxikovaní organizmu (najčastejšia chyba raw foodistov)
- nejedia dostatočné množstvo zelených potravín, listovú zeleninu (napr. listový zeler, kel, špenát, šalát...) - zelená listová zelenina by mala tvoriť polovicu stravy raw foodistov (druhá najčastejšia chyba)
- chyba je aj keď raw foodisti jedia ako hlavný zdroj zeleniny zeleninu koreňovú (napr. mrkva, cvikla, koreňový zeler) - takáto zelenina obsahuje príliš veľa cukrov a sacharidov
- jedlo dostatočne neprežujú, nepremiešajú so slinami, trávenie začína už v ústach! - zle strávená potrava spôsobuje plyny v črevách a zlú vstrebateňosť živín
- veľa raw foodistov nemá dostatok žalúdočnej kyseliny, čo spôsobuje plyny v črevách a pálenie v žalúdku (jedia príliš veľa sladkých jedál, nejedia dostačné množstvá horkých potravín)
- necvičia dostatočne, pravidelne - cardio cvičenia a cvičenia zamerané na zvýšenie svalovej hmoty sú nevyhnutné
- raw foodisti zle kombinujú potravu (napr. miešajú orechy s ovocím, ovocie so zeleninou koreňovou a podobne, kým si nezlepšia tráviaci systém, mali by jesť čo najjednoduchšie a nemixovať krížom krážom podľa receptov na internete...)
- používajú príliš veľa prísad v receptoch, jedlách - heslo je: čím jednoduchšie, tým lepšie
- nenamáčajú orechy a semiačka - namočené orechy a semiačka na mininálne 4 hodiny sú stráviteľné pre telo
- jedia príliš veľa orechov, semiačka sú oveľa lepšie, lepšie stráviteľné, aj opice jedia viacej semiačok ako orechov
- jedia pred spaním (prestaňte jesť keď sa zotmie alebo maximálne 2 hodiny pred spaním zjesť niečo ľahké)
- Agávový nektár, sirup - podľa najnovších výskumov nie je dobrý pre zdravie
- jedia rovnaké druhy potravín dokola - vzniká nedostatok živín, je potrebné viacej obmieňať
- Stres - žijú v prílišnom strese, príliš sa obávajú, strachujú alebo naopak Popretie - žijú s hlavou v oblakoch, v tomto prípade potrebujú viacej uzemniť
- veľa raw foodistov podvádza viac ako sa zdá, z toho môže vzniknúť tajná závislosť, poruchy príjmu potravy...
- nepríjmajú dostatok životne dôležitých minerálov (napr. z rias, MSM, magnézium...)
- nepríjmajú dostatok doplnkových enzímov
- nechodia skoro spať - najvhodnejšie je ísť spať medzi 9-10 hodinou večer, telo sa najlepšie zregeneruje
-nedali si odstrániť amalgánové blomby zo zubov - ortuť v nich je pre telo jedovatá, uvoľnuje sa postupne pri žuvaní, hoci lekári tvrdia, že šú neškodné, neverte im
- nerobia dostačne veľké prestávky medzi jedlami - jedlo sa musí stráviť a potom sa môže jesť daľšie

dudri
23. jan 2014

@soniamalinik dakujem za preklad 😉

delideli
30. jan 2014

Ahojte, mohli by ste mi poradit stranku, kde by som nasla nejake sikovne a hlavne jednoduche raw receptiky aj pre nevitarianov (tym myslim, ze o RAW food/vitarianstve... nemam nastudovana prakticky nic...). Moze byt aj v AJ. Prechod na RAW (zatial) neplanujem, ale rada by som zaradila do nasho "obycajneho" jedalnicka trocha viac surovej stravy, len mi chyba inspiracia..Velka vdaka.. 🙂

soniamalinik
31. jan 2014

@delideli

Ja tiez nie som raw foodista ale ku kazdemu jedlu sa snazim jednoducho pridat nejaku surovu zeleninu alebo semiacka. Recepty si vymyslam sama.

Zaujimava je kniha od Ann Wigmore - Klíčení rostlin / http://www.martinus.sk/?uItem=42950

Teraz v zime sa snazim pestovat mlade vyhonky, sice to zaberie vela casu, ale su to zive antioxidanty.

Knihy v AJ ti mozem poslat. Na predchadzajucich strankach niekto vlozil linky na facebook to raw food skupin

delideli
31. jan 2014

@soniamalinik : dakujem krasne,to vyzera zaujimavo (ta knizka)- kedysi som sa tiez pohravala s myslienkou, ze budem jedavat klicky, stroskotalo to ale prave na tom,ze som nevedela ako na ich pestovanie (ani mi nenapadlo,ze o tom moze byt knizka 🙂) ak mozem, tam poprosim aj o tie knizky v AJ (posielam mail. adresu do IP).dakujem

sabinazv
31. jan 2014

ja klicim podla tohto a zatial bez problemov 😉

soniamalinik
31. jan 2014

@sabinazv ja iba namacam v chladnicke, neklicim kedze som tehotna a bojim sa listerie.
Potom este pestujem mlade rastlinky v hline.
Namacam aj konopne semiacka, neviem, ci to treba. Niekto namaca aj mak, to som si tiez nie ista, ci je potrebne.

sabinazv
31. jan 2014

konopne nenamacam... a mak namacam vtedy, ked z neho robim makove mlieko 🙂

soniamalinik
5. feb 2014
nanyka
8. feb 2014

@hanka_xy áno, medzi raw-foodistami je veľa fanatikov, tiež takýto prístup nemám rada... trošku tolerancie by im neuškodilo,no... osobne to nehrotím a nepovažujem za raw za jedno jediné správne... ak pomôže, super, ale netreba to nútiť svojmu okoliu... toto sa často stáva ľuďom, ktorý prepadli svojmu egu a myslia si,že všetko vedia najlepšie.. je pravdou,že raw už pomohlo veľa ľuďom vyliečiť rôzne neduhy, a asi práve preto to takto hodí ľudí do extrému...s bratom nič nenarobíš, neboj ale, to ho podľa mňa časom prejde...

to,že veľmi schudol, je príznačné... tiež ale pozorujem,že naozaj to ľudia preháňajú a práve často na raw robia veľa chýb, nemajú dostatok výživy, nemajú zastúpené všetky výživné zložky a potom prichádza katastrofa - telo začne trpieť a prichádzajú aj choroby...sledujem veľa raw ľudí, ktorí vyzerajú nezdravo, podvýživene, sú ako takí zombies,no... ale na toto všetko si musí prísť on sám, teraz mu nepomôžeš tým, keď mu budeš vysvetľovať, bude to kontraproduktívne a zbytočne sa odcudzíte...
chápem,že máš oňho strach, no naozaj to nemá zmysel...

mnohí si myslia,že stačí,ak budú celé dni chrúmať len ovocie, pritom okrem toho,že kvalitné ovocie či aj zeleninu dostať kúpiť je dosť veľký problém... ďalej fruktóza obsiahnutá v ovocí vo veľkom množstve poškodzuje pečeň .. toto sú tzv. frutariáni, no ešte som nevidela jediného, ktorý by čo len vyzeral zdravo...

nanyka
8. feb 2014

@moon1979 obe sa dajú jesť surové, ale neodporúčam vo veľkých množstvách,hlavne nie na začiatku raw, kedy telo ešte nie je celkom zvyknuté... normálnu porciu však v pohode, nakrájať na maličké kúsočky, zaliať nejakou dobrou omáčkou a hotovo.. a hlavne dobre pokúsať 🙂
z karfiolu je dobrý recept na "rizoto", nastrúha sa na struháku na drobné a pridá sa podľa chuti,čo má človek rád...

nanyka
8. feb 2014

@ajka006 áno,aj vitariáni jedia spirulinu a zelený jačmeň,ale len vo vysokej kvalite.. nafukovalo ťa asi preto, že to reagovalo s tvojou stravou - väčšinou s jedlami z múky... to je dobré vylúčiť, inak moc nemá význam užívanie týchto produktov...
osobne mám výborné skúsenosti, jačmeň si však objednávam z USA, je vo vysokej kvalite, porovnateľné s tým z GW a hlavne NEOBSAHUJE VLÁKNINU - čo je veľmi dôležité pri tomto, lebo to len sťažuje proces čistenia.. ten,čo ja objednávam, je z džúsu z jačmeňa, ktorý je následne vysušený na prášok... je to omnoho vyššia kvalita, než len vysušené steblá a pomleté z jačmeňa...

nanyka
8. feb 2014

@soniamalinik áno, všetky semiačka a aj orechy sa musia namáčať kvôli deaktivácii inhibítorov, ktoré každé obsahujú a tým bránia aktivácii enzýmov...
čiže ak sa nenamáčajú, nemá ich konzum vôbec význam...

moon1979
8. feb 2014

@nanyka ale asi bez ryže, či? 🙂

nanyka
8. feb 2014

@moon1979 áno, určite bez ryže, preto som dala rizoto do úvodzoviek 🙂

ajka006
24. feb 2014

@soniamalinik ďakujem krásne za preklad

ajka006
6. mar 2014

@nanyka ahoj, pozerala som si v kníhkupectve knihy od Normana Walkera, o ktorých si písala a chcela by som sa ťa opýtať,hlavne na: žiariace zdravie, omládnite a čerstvé šťavy. prečítala som si na prebaloch týchto kníh, že sa tam píše o šťavách a ich účinkoch pre telo. je každá z týchto troch kníh o niečom inom, doporučuješ kúpiť si všetky tri? ďakujem za odpoveď.

soniamalinik
3. apr 2014

@ajka006 ja som sa pridala na facebooku k tymto skupinam:

https://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/
https://www.facebook.com/groups/485770414772675/

v dokumentoch maju rozne knihy, nie len o raw food, daju sa stiahnut zadarmo, ked sa pridas k skupinam