Raw strava

lussy23
18. jan 2013

Ahojte. od jari prechádzam na surovú stravu. 🙂 Je tu ešte nejaký vitarián? Pridajte sa.

cherry1981
10. dec 2013

@nanyka Ahoj prosim Ta existuje aj nejaka kniha s receptami ?

vejula
18. jan 2014

@soniamalinik
@lucia31
@lussy23
@leak61
@soniamalinik ahojte 🙂 Tak sa chcem časom k vam pridať. Neviem či na 100%, teraz v zime asi ešte nie, možno na leto. Momentalne ( sice len necelý tyžden no dufam, že to vydržím) som zo stravy vylučila, všetky tie hotové vyrobky z obchodu (keksy, tyčinky, musli, piškoty..... a take tie somarinky) Od dnes chcem vylučiť aj mlieko. Okrem obedu by som chcela jesť len surovu stravu, na obed, kedže je zima a citim, že potrebujem aj niečo teple tak budem ešte variť. Dnes rano som robila makové mlieko, ktoré mi velmi chutilo a uplne super nahradilo kravské. Spravila som si z neho aj ovocný koktteil, osladila som ho tak, že som do neho rozmixovala par sušených datlí. Mnam bolo super. Tešim sa ak sa niektora z vas ozve a budeme si môcť povymienať skusenosti a rady 😉

svetllana
18. jan 2014

Hmm..žeby Rebečkine tortičky..?

leak61
18. jan 2014

@vejula AHoj, drzim prsty. 🙂Ja som tiez v stadiu, ze vela o tom citam, ziskavam informacie a chcem postupne vyskusat prejst na taku stravu. 🙂 Tiez sa snazim vacsinou jest napr. na rananky ovocie, vecera salat a podobne...na obed si ale vacsinou dam v praci napr. salat s ryzou alebo zemiakmi. Neviem zatial odolat, musim zapracovat na pevnej voli...a tom obede v praci. :D Uz len kvoli tomu, ze bude zaujimave sledovat, co so mnou spravi povedzme tyzden na raw. ako sa budem citit a taaak.... ako si robila to makove mlieko? 🙂 Ja by som chcela zacat uz trosku skor, niekedy v nasledujucich tyzdnoch...uz ma to tak vnutorne coraz viac laka... a chcem si kupit kuchynsky merac teploty, aby som si mohla robit polievky aspon trosku teple, ked je von chladno : D

vejula
18. jan 2014

@leak61 ahoj 🙂 tak to mlieko som robila tak, žesom večer namačala mak vo vode 100g maku na 800ml vody. A rano som to rozmixovala. Ta voda normalne zbelie ako mlieko. Potom som to precedila cez latkovy plienku. PREcedene mlieko som dala opäť do mixera hodila som tam zopar sušených datlí a pomixovala som to s nimi. Mnam vyborne - tie datle tomu daju sladku chuť. Inak z toho vycedeneho maku som potom urobila take guličky. pridala som do neho ovsene vločky popučene datle, urobila guličkya obalila v kokose. Mnáááám 🙂 Teraz na večer som robila raw pomazanku - cviklovu. Teraz si ju prave manželik ide dať, tak som zvedava či mu bude chutiť - ja som ju jedla len tak s rajčinami surovými. KEdže varene už len na obed 🙂

krisstinaa
18. jan 2014

@vejula @leak61 makove mlieko je super s bananom rozmixovanym. a skusala som aj mandlove mlieko a ovsene. su fantasticke. niektore len tak ciste, ale super su ked si z toho urobite smoothie. hlavne vlockove mi nechutilo len take ciste. ale s ovocim bolo skvele a zdrave. a skusala som raw cuketove spagety. mnamka. cuketu som nastruhala tym speci struhadlom, ktore vam z nich urobi spagety, pridala som nakrajane cherry paradajky, trochu rukoly (nemusi byt) dala par kvapiek olivoveho oleja, balsamica a soli.

sirinka
18. jan 2014

@vejula mak sa pouziva cely ci mlety?

vejula
18. jan 2014

@sirinka mak sa použiva celý 😉

@krisstinaa ano kukala som aj tie cuketové špagety, len ja nemam ten špagetovač.... Videla som aj jeden fajny recept na cuketové špagety s cviklovou omačkou, vyzeralo to pekne. Tie mleika vcyskušam, ja som aj z toho makoveho urobila smoothie - mangove 😎 😉 Zajtra idem skusiť sezamove mlieko, tak som zvedava ako to vypali, potom dam avizo či chutilo 😉

sirinka
18. jan 2014

@vejula dakujem, idem vyskusat

vejula
18. jan 2014

inak reakcia manžela na cviklovu pomazanku : Na to, že je to len zelenina sa to dá 😀 😀 No ale sam chce niečo spraviť so stravovaním, lebo v poslednom čase vôbec nema energiu stále je unavený, už je z toho nešťastný. A kamaratka, ktorá je 2 mesiace na raw strave potvrdila, že ma vela energie, že jej stačí spať 5 hodín denne a cez den funguje bez problemu... Tak som zvedava, či aj na mna to bude mať takyto učinok. Ja by som nebola proti 😵

krisstinaa
18. jan 2014

@vejula a ako sa robi cviklova omacka? posli mi stranku odkial cerpas. a urcite das vediet ako sezamove mlieko. celkom som zvedava

vejula
18. jan 2014

@krisstinaa joj, ja praveže rôzne stranky kukam,a teraz ti hladam tu cviklovu omačku a nemôžem to najsť 😖 ked natrafim určite tu hodim link 🙂 Ty si 100% na raw strave?

soniamalinik
19. jan 2014

@vejula
@leak61
@krisstinaa
@sirinka

Ahojte,
nase tela su premnozene bakteriami, parazitmi, virusmi... Preto nedokazeme byt po cely rok na 100% RAW and 100% Live strave.
Ja cerpam hlavne od zahranicnych autorov, top 2 su tyto:

1. Markus Rothkranz - stranka v cestine: http://www.markusrothkranz.cz/uvod/, knihu Heal Yourself 101 mam v anglictine stiahnutu vo worde a PDF, mozem poslat emailom. Je to zatial najlepsia kniha aku som citala ohladom zdravej stravy. Da sa kupit aj v cestine za 25 EUR v citackovej podobe, vola sa Uzdrav se sam.

2. David Wolfe - The Sunfood Diet Success System - mam to stiahnute z internetu v anglictine vo forme do citacky

V anglictine je ten text narocnejsi na citanie. Tiez su obaja Americania, jedia kopu bio Avokad, bio papaji...
U nas sa dobre Avokado neda dostat.

Podstata je vsak, jest co najmenej cukrov a sacharidov. Pretoze prave to chcu parazity, kvasinky, bakterie v nasom tele, to miluju. Pozrite si na internete protikvasinkovu dietu, ze comu sa vyhnut. Ale prave banany, zemiaky, susene ovocie, obilniny, mrkva, sladka tekvica, cvikla patria medzi sacharidove jedla.

Treba jest teda hlavne horku a ostru zeleninu a mlade rastlinky.
Ja si pestujem v bio hline z Baumaxu: Zeruchu, redkovku, horcicu, brokolicu, Alfa-alfa - zelene vyhonky pridavam do jedla.
Riadim sa podla knihy od Ann Wigmore - Klíčení rostlin / http://www.martinus.sk/?uItem=42950

Nestaci jest len RAW food, treba jest aj Live Food - cize plody zjest do 30 minut od odtrhnutia.

Tiez si treba davat pozor na rozne semienka a oriesky. Ak nie su aspon 4 hodiny namocene vo vode, su nestravitelne, takze to je potom uz lepsie si dat domace kura.

Ja namacam na cca 8 hodin a potom jem surove semiacka: slnecnica, tekvica, sezam, konope.
Z orieskov namacam na cca 8 hodin: mandle, lieskovce, vlaske orechy.
Nenamacam: mak, lanove semiacka, ale skusim namocit a rozmixovat.

Do kazdeho jedla pridavam aj rozne korenia, pozrite si na webe Ajurvedske korenia, niektore su hrejive, ine chladive.

Kedze som teraz tehotna, tak az tak vela korenin nepouzivam, tiez nemozem ist na ziaden detox.

Niektory ludia, ja patrim medzi nich, maju malo kyseliny zaludocnej. To znamena, ze ak si dam surovu brokolicu, kalerab, karfiol, kapustu... Strasne ma pali zaludok, takze aj vela varim. Z toho sa da ale casom vyliecit. K tomu je prave dobre si precitat tie 2 knihy spomenute hore.

Daco sa da cerpat aj z tejto stranky: http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi...
Je to doveryhodnejsie ako casopis Zdravie.

Ja osobne planujem detox po kojeni. Ale kedze mi zistili nevyliecitelny druh kandidy, chcem obmedzit sacharidy a cukry iba nevyhnutne davky. Teraz pijem kazdy den Zeleny Jacmen a jem 1 lyzicku denne Novri vlociek. Chlorella je tiez skvela, treba jest, ked mozete. Vsetko su to zelene potraviny.

Napiste, ak mate nejake zdrave tipy. Hlavne obchody alebo knihy.

barcelona94901
19. jan 2014

pridám pár stránok,ak tu ešte nie su
rawguru.com,recepty

https://www.facebook.com/rawlifesk tu si možete objednať ,alebo sa prihlásiť k Janke aj na kurz,je to slniečko ,som fandom jej fb stránky,dokáže náramne navnadiť chuťové poháriky a možno ju aj tu viaceré poznáte zo zumby

https://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/
https://www.facebook.com/groups/485770414772675/

rady,recepty,niekedy aj zábava,hlavne skusenosti na cz stránkach je toho dosť

horana
19. jan 2014

Zaujimava tema.
Ja som sice skor smerom do makrobiotiky zamerana, nie prisne, v kombinacii s vegetarianstvom, v zime obcas aj to masko, surovych veci mam rada vela, ale hlavne cerstve so zahradky jar-jesen, plus rozne divoke bylinky a jedle kvety, v zime sur.zel. vo velkom ale nie, energeticky ochladzuje, tam skor kvasene - napr. na pickles nedam dopustit to je zazrak, alebo take ktore vedia prezit skladovanie aj prirodzene, jablka, mrkva...hlavne z nasho klimatickeho pasma aby boli. Zit len na surovom mi nerobilo z dlhodobeho hladiska dobre, na nejake kratsie ocistbe kury je to fajn, ale neviem ci je to podla konstitucie, ci krvych skupin ci akej kombinacie ale mam dojem akoby ani vsetci ludia nemali jednotny typ travenia, a to, co niekomu vyhovuje, inemu moze skodit. Treba byt k sebe uprimny a pozorovat sa, co dodava energiu a vitalitu.
Napr. ajurveda hovori ze setrnym varenim sa do jedla pridava "zivel" ohna a ze rozne potraviny sa transformuju v uplne ine druyh chuti (napr. varena cibula je sladka), ze to skratka nemusi byt len mrtva hmota ale nieco naopak naviac pridane, "alchymicky premenene". Praxou tak nejak mam tendeciu verit ze je to tak...
Mne sa napr. aj dost osvedcilo mierne prisposobovat stravu jednak podla rocnych obdobi a jednak aj podla faz mesiaca, aj ked nie som fanatik, casu je malo, takez skor drobne upravy vzhladom na to kedy ma napr. telo tendeciu viac sa ocistovat a vylucovat prebytky a kedy naopak hlavne viac prijimat ziviny a naberat.

Nech je ak chce, drzim palce kazdemu kto sa odhodla akokolvek zmenit stravu smerom k lepsiemu, nakolko to robi fakt zazraky. A z vasich receptikov, ak nejake uverejnite sa rada inspirujem, lebo inspiracie nie je nikdy dost.

demo
19. jan 2014

pri rozhodovani, ci prejst alebo neprejst na 100 percentu raw stravu je dobre zobrat do uvahy aj osobnu fyzicku a psychicku konstituciu. Aj najzapalenejsi vitariani, ktori su zaroven vzdelani a zaujimaju sa o rozne medicinske systemy uznavaju, ze surova strava nie je pre kazdeho. Je fajn nastudovat si napr. ajurvedu - uznavany system, ktory je prepracovany do najmensich detailov a vyvija sa niekolko tisicroci. Podla nej je napr. typ "váta", pre ktoru je surova strava hotovou pohromou. Iny typ, napr. "kapha" ju zvladne a moze mu byt prospesna.

1bambula
19. jan 2014

v BA je RAW restauracia Bemba, robia aj kurzy a prednasky

vejula
19. jan 2014

@demo a ako zistiš aký typ si?

demo
19. jan 2014

@vejula robi to ajurvedsky lekar roznymi metodami, ale orientacne sa da urobit aj test. urcite su takje testy aj na internete, musi ich byt plno - teraz je ajurveda velmi trendy 🙂. V zasade plati, ze cista váta, pita co kapha sa vyskytuje iba zriedkavo, vzdy su to kombinacie. co prevazuje, podla toho sa treba skusit riadit. konstituciu ovplyvnuje aj rocne obdobie. napr. zima nahrava váte - a preto je zima uplne nevhodna pre nabehnutie na raw stravu - plati to vseobecne, v zime to nie je vhodne pre ziadny typ.

vejula
19. jan 2014

@demo no mne tam vyšla ta pitta najviac... no ale nie čista. Asi treba len vyskušať a pozorovať či telu robí ta strava dobre alebo zle

demo
19. jan 2014

@vejula urcite skusat a pocuvat svoje telo. pitta ma silne travenie, cize mozes experimentovat 🙂. tu moze byt ochladzovanie (cize surova strava) prijemne, najma v teplom pocasi.

soniamalinik
19. jan 2014

@demo ja ma 3 knihy od doktorky Vinod Verma o Ajurvede. Jedna z nich je kniha receptov v anglictine. Jej stravovaci system ma od surovej stravy velmi daleko. V jej receptoch je strasne vela sacharidov a potom mlieka, ghee, masla, jogurtov. Vela veci, ktore sa tykaju jogy su super aj co sa tyka korenia. Popisuje, ktore ma ake vlastnosti.

Este som bola 2x na sedeni u Pavla Hloska v Ajurvedskom centre. Dal mi presny rozpis, co jest, kedy jest, co nejest... Povedal mi, ze mam vsetko varit, tak som rok varila aj jablka...!

Teraz hladam zlatu strednu cestu, som zavirovana a mam kopu zdravotnych problemov. Bola som aj na Cinskej medicine.

100% raw momentalne nie je pre mna vhodne, snazim sa kombinovat vsetky smery, aby sa mi zlepsilo travenie. Ale prave ocista Markusa Rothkranza sa mi zda najvhodnejsia. Ajurveda taketo ocisty neuznava, max tusim 3 dni pre prevahu Vaty. Ja ale potrebujem ocistu na medzibunkovej urovni. Chystam sa na to o pol roka, ci to vydrzim uvidim. Trva to 2-3 mesiace.

soniamalinik
19. jan 2014

@vejula nikto nie je iba jeden druh konstitucie. Mne vyslo ze som Vata8, Pitta5, Kapha8 podla tepu v Ajurvedskom centre v Bratislave - Pavol Hloska.

demo
19. jan 2014

@soniamalinik ajurveda neuznava surovu stravu, uviedla som ju ako metodu, ktora moze pri uvazovani o raw strave dost pomoct, pripadne moze vysvetlit, preco niektorym ludom surova strava neprospieva. rozhodne su to ludia u ktorych dominuje váta.

demo
19. jan 2014

@soniamalinik inak aj ajurveda sa vyvija, nezastavila sa v case. takze po novom ani ona neodporuca prehanat to s mliekom, pricom jogurty v nezriedenej podobe (lasi) nepovazuje za prospesne vobec. ghee je podla mna super vec, cisty tuk -na tom nie je nic zavadne. akurat tie sacharidy (obilniny a ryza) asi zatial neprehodnotili.

hanka_xy
19. jan 2014

@nanyka môj brat pred rokom prešiel na raw stravu a strašne išiel dolu z váhou, myslím, že okolo 30 kg a mne sa nezdá, že opeknel, všetci v okolí sa ma pýtajú, či je chorý alebo čo...na 190 cm chlapa váži 70 kg a to je podľa mňa dosť málo... On tvrdí, že sa cíti skvele, s tým ekologickým zmýšľaním to bude tiež pravda, ale inak mi pripadá taký zmenený, trocha sme si prestali rozumieť, lebo stále sa všetky debaty zvrtnú na stravu a na to, ako sa my ostatní zle stravujeme atď.

keenfan
19. jan 2014

@hanka_xy môj brat podobne..asi 5-6 rokov dozadu prešiel na vegetar.stravu..a nedávno dokonca vylúčil aj ostatné veci živočíšneho pôvodu..ale s tým že začal vynechávať raňajky a cvičí niečo ako jógu..ja zo zdravým stravovaním problém nemám..ale nemôžem byť zlá zato že mäso stále jem a nevzdám sa ho..a celkovo, nechce si ani poradiť, veď vynechávanie raňajok-total blbosť..a tak..a tiež sa tuším blíži k tej váhe ako Tvoj a výšku má asi 186...nechápem, ale od istého času sa nestarám..je to tak lepšie 😕 😲 🤐

hanka_xy
19. jan 2014

@keenfan ani ja už sa mu do toho nemiešam, je to jeho rozhodnutie...je dospelý chlap zodpovedný sám za seba. On tým úplne žije, všetko len bio a len surovú zeleninu a ovocie a to zo dňa na deň, dovtedy všetko rad radom jedol, to sa mi zdá tiež šok pre telo. Ale tak čo, snáď mu taká strava bude na prospech, je o tom presvedčený...

moon1979
19. jan 2014

@nanyka možno blbá otázka, neštudovala som čo všetko obnáša toto stravovanie, ale teda ak ide o surovú stravu, neviem si predstaviť ako sa dá zjesť brokolica alebo karfiol bez tepelnej úpravy 😅 ja si robím zeleninu na pare, mám rada zeleninu aj ovocie, ale teda niektoré druhy zeleniny si fakt nedokážem predstaviť zjesť bez úpravy 🙂

sirinka
19. jan 2014

@moon1979 surovy karfiol je vyborny, ale brokolica mi surova velmi nechuti... Ale zjest sa to da bez problemov aj surove. Ja si krajam aj surove sampiony do salatu a nikdy by som neverila, ake su vyborne 😉