Raw strava

lussy23
18. jan 2013

Ahojte. od jari prechádzam na surovú stravu. 🙂 Je tu ešte nejaký vitarián? Pridajte sa.

soniamalinik
3. apr 2014

odporucam precitat si tieto knizky, z hore uvedenych skupin sa daju stiahnut zadarmo:

Markus-Rothkranz---Uzdrav-se-sam.pdf
Victoria-Boutenko---Zelená-pre-život.pdf
Helmuth Wandmaker – Nejzdravější výživa

je tam mnozstvo knih a informacii v slovencine, cestine a anglictine

ajka006
3. apr 2014

@soniamalinik ahoj, ďakujem za link, určite sa pridám.

dudri
14. apr 2014

Kde mam zohnat knihu-recepty Skola zive stravy recepty sladke i pikantne. Vsade vypredali. Existuje pdf.?

soniamalinik
15. apr 2014

@dudri nasla som to na ulozto, vo worde, mozem ti to poslat emailom, posli mi sukromnu spravu

katka954
1. máj 2014

@soniamalinik mohla by si to prosím poslať aj mne na mail ?
ďakujem 🙂

soniamalinik
17. máj 2014
soniamalinik
17. máj 2014

Zelene banany obsahuju vela skrobu, ktory je tazko stravitelny pre telo, dozrievanim sa skrob meni na lahko stravitelny cukor, zrele banany maju byt zlte s hnedymi bodkami ako je banan na obrazku pod cislom 7.

Aby banany dozrely, staci ich nechat doma v izbovej teplote.

Banany mozu byt presnive na koncoch, tutu plesen umyvam eko saponatom alebo detskym mydlom.

Banany neznasaju chlad, preto sa nesmu davat do chladnicky.

Niektore recepty obsahuju mrazene banany. Zrele banany osupeme, dame do sacku a do mraznicky. Potom z nich robime nariklad rozme smooties.

soniamalinik
17. máj 2014
soniamalinik
24. máj 2014

Vtip o raw foodistoch
obrazok 1 - ako spolocnost vnima raw foodistov
obrazok 2 - ako sa vnimaju raw foodisti

cobhan
24. máj 2014

@soniamalinik odkial mas ten obrazok prosim ta. Potrebovala by som na doma nieco podobne v A4 velkosti

soniamalinik
24. máj 2014

@cobhan neviem uz najst tuto stranku, ale bol tam len takyto maly obrazok a slovenska stranka

bridgetfidget
24. máj 2014

@soniamalinik pre upresnenie, ten obrazok 2 je 'ako raw foodista naozaj vyzera', nie ako sa on sam vnima ( vnimat sa mozem ako sexbomba a to neznamena, ze nou som) 😀

soniamalinik
24. máj 2014

@bridgetfidget ja som raw foodista... tento obrazok beriem ako vtip naozaj 🙂 moja mama mi totizto stale vtlka do hlavy, ze vizeram ako na obrazku 1

soniamalinik
24. máj 2014

Kombinovanie stravy v slovencine.

zabka88
26. máj 2014

baby, ktoré ste prešli na raw, prosím vás ako ste to spravili? zo dňa na deň? alebo postupne napr. jedno jedlo denne, potom dve.. a tak?

barcelona94901
18. jún 2014

@zabka88 treba postupne

barcelona94901
19. jún 2014

@zabka88 na ulož to sa dá stiahnuť okrem iných aj knižka
http://www.martinus.sk/?uItem=84391

na fb je množstvo stránok kde ti v pohode poradia ,pridávaju aj recepty,skusenosti atd
raw,vitarián,živá alebo surová strava ,
https://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/
https://www.facebook.com/groups/rawfood.sk/
https://www.facebook.com/groups/587142658027073/

Janka F.má tiež fajn stránku,robí aj kurzy ,pridáva recepty atd
https://www.facebook.com/rawlifesk

https://www.facebook.com/vitarian.cz?fref=ts

https://www.facebook.com/pages/Vitariánsk/20715...
je toho koooopec
tu na mk je tiež skupina ,kde baby pridávaju recepty,veľmi dobrá je aj vo fore,su tu skvelí vegetariani ,ako napríklad aj Jaron,pridávaju množstvo receptov,rád ,mne už sto krát poradili,su to super ľudia
ked začneš hľadať ,ono sa ti to rozšíri 😀

http://www.rawsuperfood.cz/rawsuperfood/5-RAW-r...

a množstvo zahraničných stránok ,ja ked niečo nájdem uložím si to sem do fotoblogu

http://www.clinic24.eu/clanky/82/raw-food-zivot...

veľa šťastia 😉

zabka88
19. jún 2014

@barcelona94901 ďakujem veľmi pekne , budem čítať 🙂

soniamalinik
27. jún 2014

Moj oblubeny raw foodista - Natural Hygienist je momentalne John Lockman. Na youtube ma cez 100 videi. Rozprava o vsetkom. Je to v anglictine, mozno objavite aj nejake videa so spanielskymi a inymi titulkami.
Tu je jedno video:

https://www.youtube.com/watch?v=tV-x11iMCH8
mawka
31. júl 2014

@soniamalinik ahojky. mna by zase zaujimalo, ci sa doplnate aj nejakymi mineralmi, vitamin B12 a podobne?

soniamalinik
31. júl 2014

@mawka nie som vzorovy raw foodista, skorej sa snazim liecit zo zaludocnych problemov. B12 je jediny enzym, ktory telo potrebuje, ak je na raw food. Raw foodisti preto jedia neumyte domace ovocie a zeleninu, kde je hlina s organizmami, ktore tvorbu B12 podporia v crevach. Niektori jedia surove vajecne zltky, niekto cerviky... V sucasnej dobe je ten problem, ze zijeme v priliz sterilnom prostredi a vela ludi trpi zaludocnymi potiazmi, takze B12 nevie spracovat z raw food rias. Ja osobne rozmyslam nad vajecnym zltkom varenym, muslou alebo malou rybou. Najlepsia na diskusiu ohladom raw food je skupina https://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/

mawka
31. júl 2014

@soniamalinik dakujem, tam som chvilu bola a zdrhla som stade 😀 prilis fanaticke na mna. mne sa myslienka raw paci, pretoze sama mam najradsej ovocie, zeleninu, ryby, keby som nemusela, nevarim. ale tak rybu mam rada na pare napriklad alebo na grile. maso nejak k zivotu nepotrebujem, obcas ma chyti vylozene hlad po mase, ale je to kratkodoba zalezitost. teraz mam mesiac cas, som sama, tak rozmyslam, ze by som to na sebe vyskusala, co to so mnou urobi. len je fakt, ze na nedostatok vitaminov skupiny B som strasne citliva. takze vravis, ze vareny vajecny zltok.. a to jeden denne alebo kolko?

soniamalinik
31. júl 2014

@mawka ja som uplny vegan 5 mesiacov, kedze som pred tym jedla maso, takze zasoby mam. Deficitom zacnu trpiet ludia po 3-10 rokoch na veganskej strave. Mne maso vobec nechyba, ale potrebujem avokado sem tam zjest. Avokado sa dost porovnava k masu. Avokada kupujem v Lidli, su sice total tvrde, ale po 3-4 dnoch na tmavom mieste v teplej izbe dozreju. Deficitu B12 sa vobec netreba bat na rok. Ja som po tehotenstve a kojeni, takze preto sa mohol minut rychlejsie.

mawka
31. júl 2014

@soniamalinik hej, v liudli maju dobre, sem tam aj makke kupim 🙂 tak teda skusim, uvidim. nechcem o tom len kecat, chcem to zazit, potom mozem posudit, ci mi je lepsie bez varenia, bez masa a podobne. ale tak nejako citim, ze sa mi ulavi celkovo. pretoze ked zjem normalne jedlo, citim sa ako slon. a som furt hladna. ked nejem varene, tak mi je lepsie, sa citim odlahcene, plna energie a nemam stale hlad. mne ide o toto hlavne, nech mi je ok.

cobhan
31. júl 2014

@mawka MM uz niekolko tyzdnov hovori, ze tu skupinu opusti, ale zatial nic 🙂 aj ked teda je pravda, ze sa tam vacsinou hadaju kvoli kravinam. My ideme na raw postupne, coraz viac raw veci v jedalnicku, ale uplne raw urcite nebudeme...to sa da tak v Grecku ale nie v Irsku..na SK jar, leto, jesen v pohode, ale v zime si to velmi predstavit neviem. Tu B12 neviem, mala by byt v dateline...ale odskusane to este nemame.

soniamalinik
1. aug 2014

@mawka
@cobhan
ja mam hlavne problem, ze sa strasne prezieram a jem krizom krazom, kedze mam dlhe roky traviace problemy, snazim sa dodrziavat postupy na zahojenie travenia, je to dobre aj pre beznych ludi:
1. rano 300-500 ml. vody okolo 30-37 stupnovej, cakat, kym sa voda vstreba, cca 15-30 minut.
2. ranajky melon, tak aby som nemala napnuty zaludok, cakat, kym vytravi
3. po pol az hodine dalsi melon
4. 15-30 minut pred jedlom vypit vodu 1 pohar, odstatu alebo dojcenecku napr. Rajec. Voda precisti telo, dalsie jedlo menej kvasi v zaludku.
5. obed - co sa najde, ovocie so salatom, namocene semiacka so salatom, uhorkou... Z ovocia telo dostane cukry a ziviny, listova zelenina telu doda viac mineralov a omega
6. ked je cas varit, na veceru si uvarim zemiaky, tekvicu, cuketu - so salatom, uhorkou, nejakou zeleninou, trochu nori vlociek koli jodu, na veceru preferujem radsej menej vodove jedla alebo jem posledne jedlo o siestej, aby som v noci nechodila na WC
7. pocas dna jem hlavne stavnate ovocie, paradajky (rataju sa ako ovocie). Jest treba len ked predchadzajuce vytravy.
8. Ak susene, tak len vopred namocene, ide o to, ze telo je dehydrovane z nezpravneho zivotneho stylu. Susene ovocie a raw food krekry telo vysusuju. Preto sa odporucaju tieto jedla len ak clovek cestuje...
9. Oleje sa neodporucaju, je to cisty tuk, telo nepotrebuje tolko tuku, potrebuje vodu, tuk ziska aj z trochy semiacok, avokada, cerstveho kokosu (kupujem v Tesku). Olej je spracovana potravina, poziva sa externe napr. namiesto kremov UV, po sprche, na vrasky... Niekt. oleje maju priliz vela omega 6, co skodi cievam. Lanove oleje mozu byt zase nespravne spracovane a tym padom toxicke.
1. byliny, cesnak, koreniny, caje, zeleny, cierny... kakao - su to stimulanty, treba sa im vyhnut, ak sa da. Telo ich nepotrebuje, brzdia ociste tela. Ludia stale potrebuju nieco na nastartovanie tela, nejaky stimulant... treba sa snazit zbavit takychto zavyslosti postupne. Ja neuzivam absolutne ziaden kofein cca 2 roky, alkohol 3 roky.
10. nejest nic studene ani priliz teple (nad 38 stupnov), brzdi to traveniu.
11. ludia zabudaju vsetko prezuvat, neprezute jedlo telo nestravy, nespracuje a neziska z neho ziadne ziviny.
12. nemiesat viacej ako 5 roznych potravin v jednom jedle, uprednostnovat mono stravu, ovocie+listova zelenina.
13. tych krokov je neskutocne vela a treba na to postupne ist. Netreba sa hned nalepkovat ako raw foodista 100%, radsej dodrziavat zasady spravneho travenia, aby si telo zobralo co najviac zivin z potravy a zregenerovalo sa. Vela ludi do toho skoci a zacne jest krizom krazom, len aby to bolo vsetko surove. Potom to rychlo vzdaju, lebo ich od toho odhovori okolie alebo im je zle (ja som zivy priklad prezierania hocicoho, ale nevzdavam to). Tiez mam problem, ze surova strava je priserne draha... Aspon na zaciatok, kym si telo zvykne na mensie porcie.

Vhodna zelenina surova: salat dubovi list, salat frizee, salat rosso, rimsky salat, salat bianco, salat polnicek, mlady spenat, mlady mangold, rukola, stonkovy celer, klasicky salat ak iny nie je. Salaty kupujem u jednej pani na Mileticke alebo v Rakusku Bio za 1.50-20 EUR kus.

mawka
1. aug 2014

@soniamalinik tak ja mam vyhodu teraz, mesiac som v praci, mesiac ma tu zivia co si len zmyslim, mesiac mozem jest kvalitne zeleniny, ovocia od vymyslu tela.
bylinky by som neodsuvala na vedlajsiu kolaj, ani cesnak. byliny mozu mat a maju blahodarny ucinok na telo, nielen stimulacny. cesnak mozno drazdi, ale nevymenila by som ho za nic na svete. to mi uz pride divne. mame jest prirodu-ale nemame jest prirodu. myslim si, ze z kazdeho rozku trosku 🙂
oleje nevysadit uplne tiez. vo vela veciach suhlasim, ale nie uplne so vsetkym. niektore veci mi pridu proste hodne omezujuce a divne.

soniamalinik
1. aug 2014

@mawka ano, je to dost omedzujuce, aj mne sa to tak zda. Ale je to ocistny program, treba nabehnut pomaly, mne to trvalo 2 roky a este som si nezvykla. Je to program na Crohnovu chorobu a tazke problemy s travenim, ako mam ja.
Cesnak je u nas velmi oblubeny a ludia sa bez neho nevedia zaobist. Cesnak je prirodne antibiotikum, antibiotika sa beru len ak je clovek chory a potrebuje ich.
To plati aj o ostatnych bylinach. U nas je bylinkarstvo velka tradicia a caje pijeme uz od narodenia. Bylinky su tak isto lieky, ktorymi nieco liecime. Netreba to s nimi prehanat. Ak ma clovek chut na danu bylinu alebo koreninu, treba za tym hladat pricinu. Vela ludi miluje stiplave papricky... to moze byt sposobene tym, ze maju napr. premnozene parazity v tele. Ja osobne milujem kopor a petrzlenovu vnat. Chyba mi vit. C a mineraly.
Drzim palce v skusani raw.

mawka
1. aug 2014

@soniamalinik aha aj ja milujem kopor a vnat, tu by som najradsej jedla od rana do vecera. jasne, ze mi chyba vit. C, som fajciarka. ale osobne radsej doplnam prirodzene ako z lekarne, proste vitaminy, mineraly z lekarne to az v krajnej nudzi.