Čo si vziať a ako sa pripraviť na kyretáž?

anniqa
26. jan 2009

ahoj kočky, v stredu idem na kyret. Doktorka my to aja vysvetlila aj všetko, len som bola v takom stave, že som ju aninevnímala, poradte mi, čo si mám vziať so sebou, ako dlho to bude trvať a na čo si mám dať pozor? za všetky odp. dakujem

kuspitka
13. sep 2012

@kukucg a kedy ti lekar dovolil zas sa snazit?

kukucg
13. sep 2012

@kuspitka dr mi odporucila pockat dve, tri ms a ze mozme, ale trvalo nam 9 mesiacov kym sa zadarilo

kuspitka
13. sep 2012

@kukucg tak my chodime na umele oplodnenie..

milagros
20. sep 2012

@usacek79 ahojkyyy tak genetiku uz mame spravenu ...cakame na vysledky...a vraveli mi ze aj tie trombofilne mutacie daju vysetrit...myslis ze to staci alebo mam ist este na hematol.?

usacek79
21. sep 2012

@milagros ahojky 🙂 no tak toto je zaklad - na hematke mozu este kuknut celiakiu, stitnu zlazu, homocystein (najma ak ti zistia nejaku mutaciu..) ja by som este na hematku skocila, ved to je najmenej, par ampuliek krvi a vies vsetko 😉

milagros
21. sep 2012

@usacek79 no len problem je ze kam Drakulovej som uz volala ale ze beru len BA niektore obvody.......inak stitnu som si davala kontrolovat u obvodnej este ked som bola tehu a celiakiu som si urobila ten domaci test

usacek79
21. sep 2012

@milagros no to som nevedela, ze Drakula neberie hocikoho 😒 tak skus normalne vygooglit nejakeho hematologa v tvojom okoli.. ale tak zas ak mas stitnu aj celiakiu v poho, tak pockaj na tie mutacie a az v pripade, ze ti nejaku zistia potom zhanaj hematologa - tam je totiz potom dolezita hladina homocysteinu, ktory s mutaciami suvisi a robi velku neplechu, a to zistuje hematolog..
ak ti mutaciu nezistia, tak zas taky zasadny hematolog nie je. skor potom hormonalny profil mozno a teda prinajhorsom tu reprodukcnu imunologiu.
a pripomen mi prosim, kolko mas za sebou potratov? lebo po 1-2 by som este reproimuno asi neriesila, kedze to nie je lacny spas a naozaj to mohli byt stale len nahody, resp. co to odhali ta genetika uz mozno...

milagros
21. sep 2012

@usacek79 no 1 ale uz aj z toho som mala dost zato som aspon nieco riesit chcela trochu psychicky nech sa aspon ukludnim lebo pri druhom tehu by som bola asi riadne nervozna...ale to budem asi aj ked tieto vysetrenia by som mala......a vy ako pokracujete?

usacek79
21. sep 2012

@milagros no tak to ti zatial bohate staci, tie vysetrenia, co uz mas 😉 pri druhom tehu budes nervozna aj tak, ver mi, aj pri kazdom dalsom, to je predsa normalne, toboz pre konikove matky 😀

no ja mam za sebou uz styri potraty v priebehu jedneho roka, som uz profik 😠
teda stvrte bolo mimomaternicove, teraz pred 2 tyzdnami som s tym lezala v nemocnici, takze mna uz neprekvapi nic a teda uz to ani vobec neriesim, ani ma to vobec nerozhadzuje - clovek si zvykne na vsetko 🙄
je to skor uz len take - "uz zase?"
ale hlavne ja furt nepochybujem o tom, ze sa to raz podari, preto nejako vobec nezufam, ani nehystercim, ani nenadavam na osud, proste len musim byt trpezliva - nikdy nevies, preco si take veci musime preskakat, ale isto nam to nieco ma povedat a tak to prijimam a snazim sa byt lepsi clovek, aby som si karmu uz vyzehlila konecne 😉
mame s muzom take heslo teraz, ze "Cislo 5 zije" 😵 takze teraz si davam opat nejake 3 cykly pauzu (aj tak tento cyklus vobec neviem kedy zacal a kedy skonci, lebo spinim v podstate bez prestavky uz 5tyzdnov), opat cosi pocvicim, pochudnem co som sa tri mesiace nic nerobenim nabrala a potom nejako pod vianocnym stromcekom splodime to nase cislo 5 🙂 esteze to nam ide tak dobre - VZDY na prvy pokus a za to som velmi vdacna 😉

kukucg
22. sep 2012

@usacek79 Teraz citam ze si mala zase smolu, ach 😠 to ma mrzi... a vsetko ok po mimomaternicovom?? kedy ste na to dosli?

usacek79
22. sep 2012

@kukucg aaale, v pohode, clovek si zvykne na vsetko 🙄

no ze to nie je vsetko OK som pochopila ked som opat zacala uz v 5tt spinit.. tak som sla v 6tt k lekarovi, v maternici nic nevidel, ani sliznica nebola tehotensky zhrubnuta, nic... tak som sla na hcg a bolo 167, mizeria 😖
na druhy den bolo 157, takze to doktor zhrnul ako nejaky nepodarok - potrat a ze mam prist pre istotu o tyzden, ci bude nula hcg.
o tyzden som prisla a bolo 423 😠 cele zle... na druhy den som mala ist na sluzobku, ktora by mi zabezpecila veeelmi slusne peniaze, tak som normalne bola zuriva, ze nech ma pustia, ved mi nic neni 😀
tak mi povedali, ze len cez ich mrtvolu a nechceli ma pustit ani pre pyzamo domov 😅
totiz nasli uz aj toho mimoňa v pravom vajcovode 😠 mal 3x1cm a teda to uz bolo na hrane, ze to rupne...
a teda od 6tt som furt spinila, viac ci menej, obcas kde tu kusy masa 😕

takze ma vo stvrtok 30.8 (to som bola 7tt) capli do nemocnice a cakala som automaticky laparoskopiu na druhy den..
v piatok (hcg kleslo len na 418) na vizite vsak primarka zahlasila, ze ma budu do pondelka sledovat, brat mi hcg a nic ine... skoro ma drblo v prvom momente! akoze prelezat vikend v nemocnici, platit si 18eur nadstandard len tak, ked by som mohla proste kazde rano prist na krv a keby nieco, za 10minut som autom v nemocnici 😠

tak som zavolala ocovi (on je celkom znamy lekar..), co som teda este nikdy nevuzila, aby mi nejaku protekciu v nemocnici riesil, ale teraz ma to nasralo, a teda zrazu mi nabehla opat do izby primarka, ze teda mi da 24h priepustku, len nech neodchadzam na reverz, lebo by mali natahovacky s poistovnou 😠 no tak som ostala este jednu noc - rano bolo hcg 383 a prisiel za mnou prednosta kliniky, osobne urobil utz a pol hodinu mi vysvetloval, co je to mmt, ako sa to riesi atd - ako najlepsi kamos, bolo to vtipne vidiet ten rozdiel, ako sa k cloveku lekari chovaju, ked je akoze "protekcny", predtym ked som tam lezala, tak o mna ani nezakopli, naopak - jak s husou so mnou jednali (nie prednosta, ini lekari..) 😠
nuz a povedal mi, ze to hcg mi klesa len pomalicky, ale aj tak je to dobre znamenie, ze mimon uz teda rast nebude a je to mrtve, co ma teda priamo uz neohrozuje na zivote.. ale teda, ze by bolo fajn, ak by mi to hcg zacalo klesat vyraznejsie, lebo potom by sa dala laparoskopia ( a teda odstranenie vajcovodu) aspon pre tuto chvilu vynechat, lebo by bola sanca, ze sa to vstrebe..

tak a to co nastalo je pre mna dokaz, ze sila vole a rozhovor s vyssou mocou dokazu zazraky!
ja som cely vecer stravila akymsi "modlenim" (nie som clen ziadnej cirkvi) k vsehomiru, nech ma usetri odstranenia vajcovodu...
no a teda pripominam, ze dovtedy klesalo hcg takto - 423, 418, 383....
a voila! dalsi den bolo 217!!!
a dalsi den 106!!!
proste to zacalo padat uuuplne uzasne na moje velke potesenie 😵 tak teda prednosta povedal, ze mi davaju 3 mesiace na to, aby som si mimoňa upratala 😀 potom by urobili tu laparku a bud tam cosi furt bude a teda vajcovod pojde aj tak het, alebo nebude a haleluja 🙂
a tak som sla v utorok domov z nemocnice a rovno na dovolenku do Alp, aspon o to som neprisla 😉

no ale tak som rozmyslala, ze ako ja poznam to svoje telo, tak zvazujem, ze proste na tu laparku nepojdem vobec...
pojdem predtym na utz a ak neuvidia ani stopu, tak sa na to vykaslem - ono utz nevidi uplne presne, ci tam nahodou neostala akasi vydut, ze sa to nevstrebalo 100% a teda pri dalsom oplodneni teoreticky by to mohla byt prekazka, cez ktoru oplodnene vajce neprejde, ale tak si hovorim, ze ved aj tak by mi v tom pripade tu laparku napokon robili.. 😒

ak by som na laparku sla, tak by som musela mat dalsie 2-3 mesiace odklad otehotnovania a tolko sa mi cakat nechce... a navyse - kazda laparoskopia (a je jedno z akeho dovovu, hoci aj len pre vyberanie slepaku), zvysuje riziko mimomaternicoveho o cca 10-15%
a to je dalsi minus...

ja uz tie potraty zvladam uplne profesionalne, takze ja to proste risknem bud - alebo a vzhladom k mojmu nezlomnemu optimizmu som si opat ista, ze tentokrat vto uz proste vyjde 😵
samozrejme, ak by utz o tie 2-3 mesiace mimona videl, tak na laparku pojdem 😖
ale ako povedal aj moj oco - som "viktor- cistic", ja sa zbavujem spolahlivo vsetkeho 😀 tak snad to v tomto pripade bude pravda 😉

medzitym si davam urobit tu reprodukcnu imunologiu a teda mozno aj fragmentaciu muzovych spermii, ci to nahodou nie su nejaki degeni, hoci pochybujem, ze by boli taki sikovni a oplodnili ma 4x na prvy pokus..
ale tak za ten test nic nedame, tak to asi urobime 😉

no verte ci nie, ja si stale myslim, ze to vzdy bola len zla konstelacia a ze mi nic zasadne nezistia a to nase "Cislo 5" bude zit 😵 niekedy pod stromcekom vianocnym by sme sa na to vrhli, to uz aspon budeme mat istotu, ze ten koniec sveta sa 21.12 nekonal 😀

a ako sa dari tebe? vidim, ze tyzdne krasne pribudaju, jupiii 😵

a sledujem, ze tu sa tehotnie jedna radost, ale nemam cim velmi prispiet, kedze som nikdy nebola snazilka a skor by som tu len kazila naladu tymi svojimi jednoduchymi otehotneniami a zas potom mrzutymi koncami 😠

ufff, tak iny roman som dala - to je za tie mesiace mlcania 😀 😀

usacek79
22. sep 2012

@kukucg jeeezis, som degen - nemyslela som tym tehotnenim tuto skupinu, ale tu sukroku "nevzdavame sa ani po potrate" 😉

kukucg
22. sep 2012

@usacek79 No teda, hej hej riadny roman, ale som rada ze vajcovod ostal bo som sa zlakla, tak drzim palce nech sa to vstrebe a nemusis ist na tu laparku.... tea ale je to zahada ze si ok a aj tak sa vam to vzdy pokazi 😒
Som rada ze nestracas optimizmus, za to si vzdy mala moj obdiv 😉 Tak na vianoce drziiiiiiiiiiim palce 😵 😵 😵
Aspon ze s otehu nemate problem, leby ste sa na kazde narobili pol roka, rok to by bolo na nervy 🙄
Nam to veru uteka celkom, uz vieme ze to bude dievcatko tak sa tesime, vyzera ze je zdravucka a vsetko je ok, tak verim ze mame najhorsie za sebou a bude uz len dobre 🙂

usacek79
22. sep 2012

@kukucg juuuuj dievcatko, to je moj tajny sen! 😵 gratulacie!!

no prosim ta mne teraz jeden velky odbornik povedal, ze chyba moze byt prave v tom, ze som prilis zdrava! ze prilis zdravo jem, mam prilis vzornu zivotospravu 😠 ze mam naozaj mozno proste prilis silnu imunitu 🙄
mi odporucal zacat jest fastfoody, obcas si dat alkohol, menej ovocia a zeleniny a nepit len vodu s citronom, ale aj nezdrave sladene napoje 😀 tak to uz su ake rady! som ho s tym s prehladom poslala do pr..., akoze nebudem jest hnusy, ani pit alkohol, ani sladke patoky ani keby co bolo, proste na prvom mieste som JA, mam hranice, co som ochotna urobit a robit nieco, z coho mi je zle len pri pomysleni odmietam..

no ved uvidime, co ta reprodukcna imunologia, ja ani neviem, ci by som bola ochotna brat ani ten prednison, ktorym sa znizuje imunita, to by som naozaj velmi, velmi, velmi zvazovala, zatial to vnimam tak, ze skor nie...

ja to skor beriem tak, ze budem skusat aj do aleluja, potraty so mnou uz nic nerobia (akurat tak naseru) a teda proste to raz vyjde.. (a keby nie, tak sa svet nezruti, je nas tu uz na planete aj tak prebytok.. 😠 )

kukucg
22. sep 2012

@usacek79 Tak to su rady za milion 😀 😀 😀 akoze fakt, nejak sa mi nechce verit ze by ti zdravy zivotny styl sposoboval potraty 😕 😕 a chapem ze sa toho nechces vzdat, ved preco bysi aj mala ! Ten prednison je veru na zvazenie, je to tiez svinstvo ale zase ak by bola imunita naozaj jedniny problem mozno by to za pokus stalo. No ved uvidis co ti povedia, ale ja tipujem ze nic, ako vzdy 😉
Zlatino isto to vyjde raz, urcite 😉

usacek79
22. sep 2012

@kukucg
dakujem, no ja si uvedomujem, ze teraz tu sekam machra, jak si prednison nedam ako za svet, ale viem si predstavit, ze ked by mi to potvrdili a teda jedine, co by ma delilo od donosenia by bolo par mesiacov NIZKYCH davok prednisonu, tak by som sa asi samozrejme nalomila 😅
ale aj moj muz povedal, ze pre neho je najdolezitejsie, aby som bola zdrava ja a bude ma podporovat v akomkolvek rozhodnuti, ktore ma neohrozi, je to poklad 😵

milagros
23. sep 2012

@usacek79 jaaaj bozee tak zase .....inak obdivujem tvoj optimizmus ......ja som skor strachoprd...a to mas pravdu hlavne konik vyvolava strachy lebo kym som sem nechodila ani som nevedela co je MA alebo trombofilia......ale tebe uz tusim robili vsetky vysetrenia nie?

marecek1
23. sep 2012

@usacek79 ahoj, práve čítam, že už máš za sebou aj mimomaternicové... pred nejakou dobou som do tejto témičky tiež písala, a vždy ma dostal tvoj optimizmus, a hlavne to, ako si ideš "po svojom" ... z tvojho príbehu čerpám veľa, dúfam, že už nikdy v živote si nezažijem MA, ale keby náhodou, tak by som určite nechala moje telo, aby sa s tým vysporiadalo samé... lebo sa mi zdá, že niektorí lekári robia radšej kyretáže ako na páse...

budem ti držať palce, aby to "číslo 5" u vás vyšlo 😉

usacek79
23. sep 2012

@milagros dakujem 🙂 veru, modrykonik je na jednej strane fajn, ze neumrieme blbe, ale nikde nenajdes tolko diagnoz, ktore zasadne presne sedia aj na teba a navyse polovica z nich je urcite smrtelnych 😀 😀 takze ak niekto nema naozaj silnu psychiku, nemal by sem v tehu radsej chodit 😅
ale nie, zas da sa tu dost dozvediet - nezmyslov aj faktov, tak si treba overovat 😉
no mam za sebou takmer vsetko -. teraz idem uz len na reprodukcnu imunologiu a muz zrejme na fragmentaciu spermii, tym by mali byt nase vysetrenia hadam uz kompletne 🙂

@marecek1 jeej dakujem za mile slova, ja by som rada bola v tom optimizme vzorom, lebo to je fakt jedina cesta, ako byt v pohode a to je presne to, co telo potrebuje 😉
no veru, uz mam v zbierke aj mimomaternicove, nech sa mi rozsiruju medicinske obzory 😠 😀
dakujem velmi pekne za prianie, cim viac pozitivnych myslienok, tym radsej mi to uz hadam vsehomir dopraje, takze som vdacna za kazde uprimne prianie 😵
a co mas nove ty v ramci tehotnenia?

marecek1
23. sep 2012

@usacek79 v rámci otehotnenia?
nič a všetko.
v podstate od toho posledného MA sa nám nedarí, a nedarí...
ja mám hormonálny profil OK, ovulku tiež odsledovanú, istú dobu podporenú clostilbegytom, folikuly sa tvoria, praskajú,... tiež vyšetrenia ako hematológia, genetika, máme s mm ok,
a otehotnieť sa nám aj tak nepodarilo. preto sme sa s gynekológom dohodli, že pôjdeme do centra. môj lekár má podozrenie na nepriechodnosť vajcovodov, no ale uvidíme, v centre bude asi postupnosť taká, že mm najskôr SPG, a potom ak bude všetko ok, tak ja preskúmať tú možnú nepriechodnosť.
nechce sa mi čakať donekonečna. akurát teraz v piatok idem k lekárovi po papiere. teším sa, aj neteším.

usacek79
23. sep 2012

@marecek1 hmm, zeby od narodenia tvojho marecka sa ti znepriechodnili vajcovody...? 😕
no tak ten spermiogram to je uplne nic, len si muz vycvrnka do nadobky a okamzite v mikroskope u lekara uvidite vysledok 😉
priechodnost vajcovodov zistia jedine laparoskopiou 😖 nuz ale tak ak nic ine nenajdu, tak asi chod do toho..
ja to ale uprimne povedane vidim skor na nejaku chybu u muza.. 😕 co zas kym nema nulu je vzdy riesitelne 😉

drzim palce, nie je preco hadzat flintu do zita 😵

marecek1
23. sep 2012

@usacek79 nie, nebude to po narodení Mareka, po ňom som tehotná bola, len to skončilo MA. a následnou kyretážou.

ale určite nehádžem flintu do žita,
ak by mi laparka mala pomôcť k druhému dieťatku, tak ju podstúpim, jednu už mám za sebou, prežila som raz, prežijem aj druhý.

usacek79
23. sep 2012

@marecek1 no ved to prave - to som presne myslela skor ako "akademicku" otazku, lebo ak jedno dieta mas a pred nedavnom si otehotnela, hoci neuspesne, tak kedy by sa preboha tie vajcovody stihli zrast...?
nuz ale tak mozne je isto vsetkom no naozaj ako poslednu moznost by som to brala.. 😒

ved uvidite, co ten spermiogram, lebo to sa vie rychlejsie pokazit, staci par mesiacov zlej zivotospravy, stupajuci vek, malo sexu... 😒

z.k
27. sep 2012

Ahojte aj ja som po kyrete bohužiaľ už druhýkrát tento rok.Prvýkrát v apríli 8tt.Mali sme počkať tri cykly a potom začať skúšať podarilo sa hneď a štvrtá mrcha už neprišla no a bohužiaľ pred dvoma týždňami v sobotu silné krvácanie a večer už som bola na sále spontánny potrat bola som v 5tt.Lekár mi povedal že 2 krát je v norme,že prečo sa to stalo sa rieši až po treťom.Aj tak ma to veľmi trápi neviem sa s tým nejak zrovnať.Viem že to bolo len na začiatku,stáva sa aj horšie ale aj tak ma to strašne ubíja.Mali ste aj Vy podobné pocity?Mám dve zlaté baby,ale veľmi sme chceli ešte jedno.Túžba je síce veľká,ale už mi chýba odvaha ešte raz by som to už nechcela zažiť a riziko tu asi je. ☹

ondatra2
29. sep 2012

@z.k inak dost blbe povedat 32 rocnej zene, ze az po troch potratoch sa bude riesit, preco sa to stalo. nechapem tychto doktorov. to ako dokedy mas cakat?

timona
29. sep 2012

ja sa snazim otehotniet pomaly tri roky...neviem co je horsie, ci opakovane potracat, alebo neotehotnet vobec. Je to chore ale pomaly tu zavidim babam co opakovane potratili, lebo vidim v tom nadej ze raz im to vyjde, nemozu potracat donekonecna..Ja som ine ako negativny tehotensky test nevidela 2,5 roka, potom konecne dve palice, ale netesila som sa ani tyzden a bol potrat. od vtedy nic, aj ked ovulka presna ako hodinky, spermiogram len trochu pomalsie spermie-ale zase vidim ze s ovela horsimi spermiogramami otehotneli baby aj na prvy pokus IVF, co sa mne ani zdaleka nepodarilo....niekedy si hovorim, ze radsej by som potracala ako sa stale pozerat len na biele testy...

eviq
29. sep 2012

@timona neda mi nezareagovat....pozor na to, co si zelas, lebo sa ti to moze splnit....asi len tolko, kedze ja patrim k tym babam, ktorym to potracanie zavidis...

timona
29. sep 2012

@eviq ja viem ze to potracanie je hrozne, stacilo mi raz a neber to moje zavidenie doslovne. moj prispevok bol skor len takea uvaha ze co je horsie-ci ked niekto v priebehu dvoch rokov 4 x potrati, ale ma vysoku sancu ze o dva mesiace po potrate je opať tehotný a je velka sanca ze to dobre dopadne, alebo niekto kto si tri roky sleduje ovu, pomaly si v tom case uz ani nic neplanujem, a vzdy s nulovym vysledokom, ze proste nema ani tu nadej ze tentokrat to dopadne dobre.

ondatra2
29. sep 2012

@timona no neviem, vyskusala si si oboje, tak by si mala vediet, co viac boli, ked tak, uz len pre tvoj organizmus urcite tie potraty su horsie, najma ak si bola na kyrete. Ja som otehotnela na prvy raz a v 12.tt som potratila a teraz 5 mesiacov sa snazime a neotehotnela som. Ja viem, nie su to tri roky ako ty, ale viac ma boli ten potrat, ovela viac. A navyse, ak si raz otehotnela, tak uz mas aj ty nadej, ze sa to podari znovu a drzim palce, aby to uz potrat nebol. Aj ked neviem, ci je to uz teraz pre teba po tej skusenosti je nadej, ze nebudes potracat donekonecna...

timona
29. sep 2012

@ondatra2 popravde povedane aj ked som potratila , tak ten tyzden co som vedela ze som tehotna bol asi moj najkrajsi v zivote-alebo aspon v poslednych mozno cca 10rokov a je pravda ze aj potom to bolo pre mna akoby povzbudenie, ze aj mozem otehotnet (ale tak samozrejme je rozdiel ci niekto potrati v 5 tyzdni alebo v piatom mesiaci), ale teraz ked vidim ze uz ubehol odvtedy pomaly rok a stale nic, tak by som mozno uvitala aj dalsi pozit. test aj keby to malo dopadnut opat nezdarom, aspon koli tej nadeji...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre