Príčina spontánneho potratu

sweetdreams
16. máj 2018

Ahojte,

ako viaceré z Vás tu na MK mám za sebou už druhý spontánny potrat. Budúci mesiac by som mala ísť na nejaké vyšetrenia (myslím, že doktor spomínal hematológiu), ale ako som sa dočítala, príčinu aj tak väčšinou lekári nezistia.

Kolegyňa mi v práci povedala (určite to myslela v dobrom), že podľa nej som veľmi chudá, či nebude príčina tam.... A niečo v tom zmysle mi povedali aj naši, že by som mala viacej jesť... Manžel, ktorý je so mnou dennodenne, nemá pocit, že by som sa v jedle nejako obmedzovala, ani ja si to nemyslím. No ale ako mi to povedali, odvtedy mi to vŕta v hlave.

Je pravda, že som vždy bola chudšia ako väčšina dievčat, ale zase nikdy som nemala problém s príjmom potravy ani som nechodila spať hladná alebo tak. Nemala som ani žiadne vážne zdravotné problémy. Mávam síce na testoch menej železa, ale nič kritické, železo som pri oboch tehotenstvách brala. Pri oboch tehotenstvách som sa taktiež snažila jesť viac a zdravo, pchala som do seba čo najviac zeleniny a ovocia, jedla som aj bravčové mäso, ktoré z duše nenávidím, nemala som ani kvapku alkoholu či kávy, a aj tak to dopadlo zle.

Prosím, máte niekto skúsenosť, ako zvládajú tehotenstvo štíhle resp. chudé ženy? Mám sa snažiť pribrať nasilu (aj na úkor nezdravého jedla) alebo je to hlúposť a mám to všetko pripísať zlej zhode náhod?
Všeobecne sa hovorí, že silnejšie ženy môžu mať tento problém, ale ako je to teda s nami chudými?

Ďakujem vám za Vaše rady.

hennyinnsbruck
16. máj 2018

Ahoj.... Ja som mala 2x biochemicke... Pri prvom som mala 43kg pri druhom 44kg... Teraz som 3x tehu - otehotnela som pri 46,7kg.
Ak budu vysetrenia ok netrap sa nad tym ze si chuda.
Pri prvom biochemickom som sa na to lekarky pytala ci to je problem, u mna to nebol. Mala som menstr, ovulaciu, krv vysledky ok. My povedala nech robim co ma bavi a na vahu mam kaslat.

V ktorom tt si potratila?

slavvicek
16. máj 2018

Ak mas menstruaciu,tak tvoje telo je pripravene zivit 2.tvora...,ak ms stratis pre nizku vahu,tak priroda vie co robi,su zeny co maju pod 50kg konstitucne- tam teda hlavny problem asi nebude si myslim....1.tehotenstvo moze mat problem s uhniezdenim vajicka,deje sa to castejsie nez si myslime...uz ked sa to stalo viackrat,moze byt porucha v zrazanlivosti krvi,ci uz v krv.dostickach,zraz.faktoroch alebo mutacia genu a vselico ine...preto specialne hematologicke vysetrenie k vyluceniu inych ako gynekologickych pricin... Drzim palce nech vsetko dobre dopadne a na 3.krat vsetko vyjde ako ma!!!!

marylynn
16. máj 2018

No s tou chudostou ti neporadim, ale teda mnohým ženám na príčinu tými testami prišli. A hematologia je asi na prvom mieste, len okrem mňa poznám asi 3 ženy, ktoré mali problém práve v tomto. Takže podľa mňa počkaj na výsledky testov a uvidíš. Držím palce.

soldi
16. máj 2018

tiez vidim skor problem v hematologii (tam byva casto pricina plus este aj v stitnej zlaze) nez vo vahe. urcite nejedz nasilu, telo vie najlepsie, co mu treba a co si ma pytat 🙂

sweetdreams
autor
16. máj 2018

dakujem vam...clovek uz hlada pricinu vsade, asi milionkrat som si to vsetko presla v hlave a stale neviem, kde mohla byt chyba. uvidim, co ukaze hematologia.
o jedno som prisla v 8tt a o druhe v 7tt. ten druhy potrat bol len minuly tyzden. zakazdym to vyzeralo, ze sa vyvinul len gestacny vak bez plodu.
menstruaciu mam nepravidelnu , cyklus 20 - 42 dni, co mi zas nepride az take hrozne.podla vsetkeho byva aj ovulacia, tak neviem. povedala som si, ze budem jest viac, ale priberat nasilu asi naozaj nema zmysel.

hennyinnsbruck
16. máj 2018

@sweetdreams uvidis co ukazu vysledky.. Drzim palce aby boli ok, moze byt ze je vsetko ok a proste sa len malinke dobre neuchytilo, resp nevyvyjalo. Teraz sa nad tym netrap(viem ze to neni lahke) ale nepomozes si s tym... Po 2 bioch som sa velmi bala dalsieho tehu. A vsetko je ok zatial klop klop.... Ako pises jest nasilu neni dobre, tiez som to skusala a len zaludocne problemy som mala... Ked vsetko v tele funguje ako ma je jedno kolko vazis. Ale ten cyklus mas dost skakavy.

soldi
16. máj 2018

@sweetdreams ak si otehotnela tak ovulacia prebieha urcite. Partner ma urobeny spermiogram? Kludne moze byt chyba v morfologii spermii, to tiez byva casta pricina potratov

sweetdreams
autor
16. máj 2018

@hennyinnsbruck dakujem. vyzera to, ze ovulaciu mavam normalne cca 14 den a chyba je az v tej druhej polovici cyklu, preto som brala pri prvom duphaston a pri druhom progesteron laadepharma, aby sme to poistili... no ale nepomohlo. tak verim ze do tretice bude vsetko dobre. a ty si sa teda tiez snazila pribrat?

sweetdreams
autor
16. máj 2018

@soldi spermiogram zatial nema urobeny. lekar povedal ze mam pockat na prvu menzes po potrate a potom nas posle na vysetrenia. zatial mi nepovedal presne na ake, ale je mozne, ze aj na spermiogram. zda sa mi ze vravel hematologiu a genetiku, ale nie som si ista, lebo som bola trochu mimo ked mi to hovoril

hennyinnsbruck
16. máj 2018

@sweetdreams duphaston som brala aj ja... Pri prvom tehu nie, pri druhom ano a aj teraz... Do teraz beriem... Hej hej skusala hrozne som vyzerala (podla okolia) ale ja som sa vela hybala... Sport, praca, psy..... Ale ako mi lekarka vravela ze vaha s tym nic nema som sa na to vykaslala... Potom mi ale zistili problemy s kolenom cize som musela rapidne ubrat so sportovych aktivit a z prechadziek so psami. Vtedy som si kupila vibracnu platnu... 😂😂😂 Na tej najprv Schudla a Potom pribrala. - svalovu hmotu... Teraz ako som otehu som mala vahu 46.7kg. ...

sweetdreams
autor
16. máj 2018

@hennyinnsbruck a pricinu tych dvoch ti nezistili?

hennyinnsbruck
16. máj 2018

@sweetdreams.... . Kebyze si tak skoro nerobim test (pred MS) tak Ani neviem ze som bola tehotna... Patrila som k tym blaznivym snazilkam posadnutymi testovanim😂ano Priznavam😂😂 ale po 2 hom sa ma lekarka pytala ci nechcem ist na genetiku. Ja som povedala ze nie ze dam tomu poslednu sancu... ☺️

sweetdreams
autor
16. máj 2018

@hennyinnsbruck a to aj ja tak, o obidvoch tehotenstvach som sa dozvedela v 26. den cyklu ;) proste ked sa snazis, tak si robis testy, lebo si zvedava :D

hennyinnsbruck
16. máj 2018

@sweetdreams presne 😉co uz s nami😂😂

tatianaba
21. máj 2018

Mam kolegynu,ktora bola strasne chuda...otehotnela a dnes ma maly pol roka. Takze to problem byt nemusi.

montemotherone
23. máj 2018

@sweetdreams nečítala som diskusiu, možno sa budem opakovať... Ak normálne ješ, nemáš iné problémy, nemá význam sa prepchávať. Pre pokoj v duši si možno daj urobiť krvné testy na štítnu žľazu. To, že sa to nedá vždy zistiť nie je pravda. Práve na hematologii ti môžu zistiť trombofiliu, ktorá môže zapríčiniť spontánny potrat a ktorému sa potom dá nasadením liečby zabrániť. U mňa to bolo rovnako. Nikto ma ale nikam neposielali. Asi by som ďalej potrácala a trpela... Išla som po vlastnej linke, po ďalšom otehotnení sa nasadila liečba a bez problémov som porodila chlapa ako hora 🙂

vierka0508
23. máj 2018

Inak, ked som potratila ja, boli sme sa dat s manzelom obaja vysetrit. Nejake percento jeho spermii malo deformaciu hlavicky a povedal nam dr.v heliose ze aj to mohla byt pricina potratu. Ze sa k vajicku mohla dostat takato zdeformovana spermia a preto sa to nevyvijalo spravne.

sweetdreams
autor
23. máj 2018

@montemotherone ďakujem, na hematologiu by som mala ist buduci mesiac.
Ja osobne si myslim, ze nemam nijaky problem so stravovanim, len ako som pisala, viacej ludi mi povedalo, ze by som mala pribrat v tejto suvislosti. Ale napriklad lekar s k mojej vahe nijako nevyjadroval.
Clovek sa snazi najst pricinu, stale to nosim v hlave a rozmyslam, co som mala spravit inak...

sweetdreams
autor
23. máj 2018

@vierka0508 dakujem, a na toto vysetrenie manzela poslal kto? Aj vam poradili nieco, ako tym spermiam pomoct?

vierka0508
23. máj 2018

@sweetdreams isli sme tam sami od seba, plati sa za to...doktor povedal ze da sa s takym vysledkom spermiogramu otehotniet, ze je sice sanca mensia ale da sa. Potom sa uz s tebou dohodnu ci chces este skusat normalne alebo nejak tomu pomozu. Dal mi lieky aby sa mi zacalo tvorit viac vajicok, aby bola sanca vacsia. Ani som ich nezacala brat a uz som bola tehotna 😀

sweetdreams
autor
23. máj 2018

@vierka0508 aha, ďakujem. nam sa otehotniet podarilo vzdy po 3 mesiacoch, co zase nie je az taky zly cas, len to potom dopadlo zle... tak dufam ze do tretice uz to bude dobre.

vierka0508
23. máj 2018

@sweetdreams tak skuste nejake centrum asistovanej reprodukcie...tam vam urobia vsetky testy na mieste, od krvnych az po geneticke

montemotherone
23. máj 2018

@sweetdreams a koľko teda vážiš, aká si vysoká?

juriva
23. máj 2018

A nech ti vysetria antifosfolipidovy syndrom...

sweetdreams
autor
23. máj 2018

@montemotherone meriam 181cm a vazim 60 kg .....takto sa ti tych 60 kg moze zdat vela, ale ked si to prirovnas k vyske...

sweetdreams
autor
23. máj 2018

@vierka0508 a do takého centra sa môžem objednať aj bez doporučenia mojim gynekológom? v prípade, ze mi nieco zistia, tak výsledky prinesiem môjmu gynekologovi alebo uz budem "liecena/sledovana" u nich?

zana124
23. máj 2018

@sweetdreams ja mam cely zivot 172cm a 50kg, za sebou dva potraty, zistili mi trombofiliu. Vobec to nie je o vahe, pokial mas MS. Ja som teraz v 32tt, malicky je o 3 tyzdne vo vyvoji popredu a to mam plus 5 kil. Takze svoje kila vobec neries. 😊

vierka0508
23. máj 2018

@sweetdreams aj bez doporucenia gynekologa a vsetko si tam uz riesia oni.

montemotherone
23. máj 2018

@sweetdreams ja mám 175 a tiež 60. Vôbec to nie je veľa 🙂 Ani strašne málo 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre