Existuje nejaká poradňa pre budúcich bezdomovcov?

gta5man
24. nov 2023

Bohužial rubriku pomoc v núdzi všeobecná diskusia nemáte, tak som to dal do sekcie čo je k tomu najbližššie. Neviete či existuje nejaká všeobecná poradňa (linka, chat) pre bezdomovcov resp. ľudí ktorým to hrozí? Akože také obecné rady že na koho sa obrátiť, čo vybaviť, na aké typy pomoci má nárok, na aké úrady ísť. Kde dajú usmernenie pre ľudí čo nezvládajú život a nevedia držať tempo so svetom tak aspoň čo môžu spraviť pre to aby sa mali lepšie keď už im hrozí bezdomovectvo. Keď nechcem byť ten druh bezdomovca čo sa motá pri stanici a pije alkohol, ale skôr taký aktívny že predávať nota bene, alebo za strechu nad hlavou a teplú polievku, nejakú prácu akú zvládnem. Či existuje nejaký projekt, program, pre tých slabších a ohrozených?

gta5man
autor
25. nov 2023

@gabriela2023 mám osobitnú školu a na ZŤP moja diagnóza nedostačuje. Som autista.

gta5man
autor
25. nov 2023

@stanulienkat ja som práve z tých. A preto prijímam svoj osud. Takí končia ako bezdomovci keď nič nevedia. To je v poriadku. Ale v rámci toho bezdomovectva sa chcem hýbať. Vieš ako ligy vo futbale že bežný život je prvá liga, a bezdomovectvo je piata liga. Proste hráč z piatej ligy sa môže pohybovať v mantineloch na aké má. Nemôže o prvej lige ani uvažovať. Ja si to priznám. Je to tak. Tak aspoň v rámci toho bezdomovectva sa chcem mať čo najlepšie.
Som presne z tých čo 10x im vysvetlíš ajtak všetko domotajú. Takže o tom sa ani nemá zmysel baviť že sa uchytím. Tak riešim to na čo reálne mám. Niesom životaschopný = skončím ako bezdomovec ale zase niesom alkoholik, nemám dlhy, tak v rámci tých mantinel sa chcem mať čo najlepšie. Viem že na viac nemám tak mi stačí mať základ ako stravu, mať sa kde umyť, vyspať sa. Viac ani chcieť nemôžem a som si toho vedomý.

sun_shine_2020
25. nov 2023

@gta5man ahoj, skus da ozvat do OZ Dobry pastier. Mozno by ti vedeli s niecim pomoct (p.farar pomaha najma ludom bez domova). Niektori pracuju pri zvieratach, na poli - co si dochovaju a vypestuju, tak z toho ziju).

stanulienkat
25. nov 2023

@gta5man predsa máš rodinu, maš rodičov .... Treba sa oprieť o nich. A strašne veľa robí aj vyžarovanie človeka. Nevidím ťa síce naživo, ale už z tvojich slov sa sám seba staviaš do pozície lúzra. Musíš trošku sebavedomejšie vystupovať. A žiadna práca na svete nie je hanba, takže kľudne aj zametať chodníky. Skús sa zamestnať v nejakom Mestskom podniku. Zarobíš pár šušňov Ale budeš mať prácu a strechu nad hlavou. A pravdepodobne trpíš aj depresiou, tak skús sa liečiť a možno získas nový pohľad na svet.

dharmasanata
25. nov 2023

A ešte ma napadajú chránené dielne.

janka2927
25. nov 2023

Tiez odporúčam OZ Dobry pastier

gta5man
autor
25. nov 2023

@stanulienkat presne to aj robím, chcel by som také typy prác ako majú tí VPP cez obec ale tam je to problematické lebo tam sú ludia čo odpracujú sociálne dávky. Chápeš ako funguje kapitalizmus ta vieš že za také práce nikto nedá mzdu a pracovnú zmluvu. Snažia sa väčšinou také dať väzňom, dobrovolníkom, tým čo sú na sociálnych dávkach. Keby také dávali na TPP už som tam. Problém je že ide len o biznis teda výkonných ludí čo vyprodukujú. Práce kde neni produktivita to nikto nechce zastrešovať. To by tu musel byť nejaký sociálny režim alebo silná sociálna pomoc ako v Holandsku kde prakticky zrušili bezdomovectvo. Pomohla by aj New World Order (šíria to hoaxeri) kde by bola nepodmienená mzda pre každého. Ale to je len sen. Trhová ekonomika nemá miesto pre neschopných.

gta5man
autor
25. nov 2023

@dharmasanata chodím k psychiatrivi a pýtal som sa na to ale nejako to zahovoril. Asi moja diagnóza neni dostatočná.

gabriela2023
25. nov 2023

Nemáš nárok na invadný dôchodok? Keď máš autizmus tak tým pádom by si mohol pracovať v chránenych dielňach ?( Ja ich málo a sú obsadené ale tak možno aj to je cesta)Možno nechceš ID kôli predsudkom ale keď si už rozmýšľaš nad Notabene. Ja mám kamaráta ktorý má autizmus a pracuje ako skladník.Vo výrobe nestíhal kôli kvótam . Ale on nemá ztp preukaz ani ID .

gta5man
autor
25. nov 2023

@gabriela2023 nedajú, neni dostatočná diagnóza asi. Presne ako vravíš vo výrobe som nestíhal, tak ma dali do skladu, tam som zas všetko domotal, kolegovia vrieskali po mne.

gta5man
autor
25. nov 2023

Už som skúšal všetko. Rôzne zamestnania a integrovať sa medzi normálnych. Vždy ma však vyčlenili alebo šikanovali, alebo nezvládam pracovné tempo. Niekde som nesplnil ani kritéria, neprešiel testami. Skúšal si vybaviť invalidný, chodil po psychiatroch, snažil sa dostať do chránených dieľní. Nič z toho nevychádza tak už len ten bezdomovec ostáva. A snáď sa v nejakej komunite uchytím.

chichua
25. nov 2023

@gta5man keď máš osobitnú školu plus autizmus si aj invalidný? Ak si aspoň čiastočný invalid tak by si sa mohol pozrieť po chránených dielňach

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kubkovamama
25. nov 2023

@gta5man chránené dielne,sanitar,opatrovatel,pomocný personál v nemocnici.U nás sú podmienky na prijatie fyzická zdatnosť,základné vzdelanie,nič viac,lebo ženy,sestry proste nezvládame 20x denne manipulovať s 80kg imobilnymi pacientmi,voziť stravu po oddeleniach,prevážať prádlo do pracovne,atd,robia to ženy,ale nevládzu a vždy je pre muža voľné miesto.Skus sa popytat po nemocniciach,nebýva to na profesii apod.Opatrovatelov mužov je ako maku a sú veľmi žiadaní.Ake musíš si urobiť kurz 270hod.

martul
25. nov 2023

@stanulienkat rodičia povedali že keď nebude mať robotu nech odíde

akvi
25. nov 2023

@gta5man inak nechce sa mi veriť, že máš osobitnú školu, vyjadrujes sa lepšie, ako polka MK 😅

trema
25. nov 2023

Co tak kurz osetrovatelstva, sanitar v nemocnici? Praca v domove dochodcov, v nemocnici

stanulienkat
25. nov 2023

@trema to by nedaval

gabriela2023
25. nov 2023

@gta5man nechceš si popísať aj na inej sociálnej sieti( messenger, fb ) Nevzdávaj to kôli sebe samému.Viem ľahko sa dohovorí .Koľko krát je únavné začínať zas od nuly.Mám také isté skúsenosti diskriminácia od zamestnávateľa kôli diagnóze, šikana zo strány kolegín ale aj od zamestnankýň úradu práce. Gramatiku máš dobrú nechceš vyskúšať nejakú prácu z domu . Kde by si nebol v kolegtive . Napr nedávno som videla ponuku práce písanie článkov pre chránenú dielňu ( 2 mesiace dozadu neviem či to je aktuálne) Možno nejaký rekvalifikačny kurz z úradu práce. Neviem grafik ? Keď máš len osobitý školu . Zvládol by si ?

majla87
25. nov 2023

@gta5man posobis velmi inteligentne. Drzim ti palce, nezvdavaj sa.

bloger
25. nov 2023

@gta5man Sociálne podniky alebo nejaká kaviarnička kde obsluhujú ľudia s hendikepom.

janage
25. nov 2023

@martul rušňovodič predsa robí psychotesty.

h2
25. nov 2023

@gta5man Ja normálne nechápem, ze človek, čo má prejav, ako ty, by mohol mať problém sa zamestnať. Pôsobíš na mňa, ako normálny inteligentný človek.

gta5man
autor
25. nov 2023

@kubkovamama ktorá nemocnica? Ak je v okolí tak aj k vám.

gta5man
autor
25. nov 2023

@akvi poruchy správania, liečený na psychiatrii 3x…

gta5man
autor
25. nov 2023

@stanulienkat bol som sanitar v nemocnici a vyhodili ma s tým že na to podľa nich nemám. Takže uhádla.

gta5man
autor
25. nov 2023

@majla87 to je jeden zo základných četov autizmu. V jednej veci vynikajú ale v ostatných nezvládajú.

gta5man
autor
25. nov 2023

@janage jasné veď do MHD som sa pchal a nedal som ich.

gta5man
autor
25. nov 2023

@h2 odpoveď pre mailu87. To je to.

gta5man
autor
25. nov 2023

Mne to pripadá ako keby som mal demenciu. Stále som roztržitý a nepozorný. Ako zabúdam veci. Že vyberám z bankomatu a odídem pred tým než vysunie peniaze, zabudnem nákup v obchode, zabudnem si mikinu/čiapku keď položím. Keď som bol na výlete cez dovolenku tak som 2x stratil mikinu. Tak že ju proste niekde položím a zabudnem. Síce toto sa stáva ľuďom ale mne pravidelne a ešte sa to pritvrdzuje: Pamätám si len tolko že som dával bicykel do pivnice. Druhý deň som len náhodou išiel že tam zanesiem vreco a dvere dokorán, svetlo svieti, a nechápal som ako je to možné. Vôbec si nepamätám. V jednej práci sme robili inventúru a bolo treba spočítať diely a vyplniť papier. Bolo tam napísané úplne iné číslo (ďaleko odlišné ako počet dielov) vynadali mi a ani som nevedel vysvetliť ako sa to stalo. Lebo to nebolo že sa pomýlim o dva kusy ale namiesto 58 tam bolo že 236 čo je úplne odveci. Ani neviem prečo som to tam napísal. Proste ako keby mi vynechával mozog. Čo to bude nabudúce? Pustený vodovod, plyn? Toto už je na hlavu. Ešte sa čudujete že ma nikto nezamestná?