Pas pre dieťa do 5 rokov

jami2
14. máj 2012

Dobrý deň,
počaula som, že po novom už musí mať každé dieťa pas. Vraj deti do 5 rokov je ešte možné zapísať aj do pasu rodiča, ale už môžu z toho robiť v niektorých krajinách problém. Som slobodná matka. Zaujíma ma či môže môj bývalý požiadať o pas dieťaťa, príp. jeho zapísanie do svojho pasu, bez môjho súhlasu. Styk otca s dieťaťom, ani výživné zatiaľ nie je vyriešené súdnou cestou, takže ani nemám rozsudok o zverení do mojej výchovy. Viem, že pri rozvedených rodičoch sa pas vydáva tomu, kto má dieťa zverené, ale ako je to pri slobodných matkách? Nájdu sa tu nejaké mamičky v podobnej situácií, ktoré pas vybavovali? Môže vycestovať s dieťaťom v rámci EÚ aj bez pasu? Hrozí mu niečo?

ani3012
9. jún 2012

@karaa veď ti dávam za pravdu 😀
len fakt neviem,prečo sa to u nás v MA nedá...ja keď som malej išla dva týždne dozadu pre pas,tak jedna pani vychádzala aj s malou von,že musia kúpiť kolky

karaa
9. jún 2012

@ani3012 a plati sa priamo pri okienku, kde ta vybavuju, pracovnicka ti da pokladnicny doklad ako potvrdenie o zaplateni. tiez to nemali nikde vypisane, ze sa da platit v hotovosti, proste asi sa spoliehaju, ze vsetci vsetko vieme - ani ja som si nebola ista 😉

nibiru
9. jún 2012

.mna zaujalo ked som sa pytala nato ako maju vyriešenu platnost pasov ked sa robia novorodencom a pani zlata mila že prečitajte si podmienky a dodala 😀 😀 😀 😀 tak hoci je pas pre dieta do 5r. na 2r pas je nutne vymenit ak už nieje zrejme kto je na fotke teda tak či tak ma rodič povinnost ak už sa dieta nebude na prvej foto podobat pas vymenit čiže asi o 6-12m. 😅

prasiatko30
9. jún 2012

@nibiru no neviem ale mne tie prve pasy u oboch deti vydrzali 2 r a verunemala som problem pri prechode cez hranice i ked bolo zrejme ze to 3 m babetko z fotky sa uz na tu 2 r slecnu co suverenne prechadzala cez kontrolu uz moc nepodobalo a napr minule som videla rozhovor s nejakou znamou hereckou sa mi vidi ze to bola charlize theron- a ta sa rehotala ze.jej dieta sa uz vobec nepodoba na to dieta co ma fotku v pase jej dietata a podla vsetkeho bud v statoch alebo teda v juznej afrike plati babetkovsky pas 5 r 😅

nibiru
9. jún 2012

@prasiatko30 ono možno to pri kontolach neberu až tak važne len strašne riešili v tv ako to bude s babatkami tak mi nedalo sa opytat 😀 no zostala som riadne prekvapena 😀 ako šikovne to vyriešili ak by aj problem bol vlastne je to tvoja chyba lebo ty maš povinnost si dat v tom pripade pas vymenit.

iguska
9. jún 2012

moje deti mali take babatkovske fotky na pase, mali len niekolko mesiacov a pas platil 5rokov; ziadny problem, ze sa dieta nepodobalo 😎

ani3012
10. jún 2012

@karaa veď práve že odtiaľ tá maminka vychádzala von pre kolok na poštu a potom sa vrátila späť

zuzkap2
12. jún 2012

baby mam dilemu ☹ o dva tyzdne ideme na dovcu , malej pas plati este 5 mesiacov, ale vraj pri vstupe do krajiny musi mat aj po vstupe pas platny min 6 mesiacov a ja teraz neviem ci jej ist rychlo dat robit novy alebo nie.

prasiatko30
12. jún 2012

@zuzkap2 zalezi o aku krajinu sa jedna v ramci EU obycajne nemas problem mna len na sk upozornili ze malej za niekolko dni kadukuje ale inak no problem ak ides do nejakej inej exotickejsej krajiny tak sa treba informovat na prislusnom velvyslanectve lebo ak tam je podmienka min platnost pasu 6m tak ta na hranici proste nepustia do krajiny alebo co je tiez este velmi pravdepodobne let spolocnost ta nenecha nastupit do lietadla

mirka907
12. jún 2012

@zuzkap2 idete do Turecka? lebo tam je naozaj podmienka ze 6 mesiacov platny

lara13
23. júl 2012

@ani3012 a nevies mi poradit ako to je ked otec dietata nieje zapisany v rod. liste? tiez potrebujem ten rozsudok? ze je maly zvereny do mojej starostlivosti? lebo to mi pride divne...

ani3012
23. júl 2012

@lara13 nie,nepotrebuješ nič 🙂 švagriná nemá zapísaného otca v R.L. pri malom a nepotrebovala nič,okrem rodného listu a kolok 😉

lara13
23. júl 2012

@ani3012 no lebo som sa zlakla, jedna mamicka mi tu napisala ze mi bez rozsudku nevydaju pas... a ze ako chcem dokazat ze je moj, ze je mi zvereny do starostlivosti, ale mi neslo do hlavy ze komu inemu by mal byt zvereny ked otca v rod. liste uvedeneho nema 😀 ved to da rozum, ze to je blbost...