Ako veľmi môžem kričať pri pôrode?

glia
9. apr 2008

Mam taky problemik...ked som rodila prveho synatora, bola som dost hlucna a doktorka na mna za to aj revala, ze nemam kricat, ale tlacit... 😖 tak sa vas chcem opytat, ake mate skusenosti vy, lebo caka ma druhy porod a neviem, ci si mam hryzt do ruky, aby som si zvykla na bolest a lepsie ju znasala 😀 😀 😀 , alebo si mam kricat kolko mi je po voli, ked mi to pomaha... 😉

zuzla2
4. jún 2008

mne dr. este pred porodom povedal,ze ked mi kricanie pomoze pri porode,tak kricat mozem...
tak som si aj zakricala..alebo zavrieskala??? 😀 ked som malu uz tlacila..a to kvoli tomu,ze som xcela,aby bola cim skor von 😎 na druhy den mi moja znama povedala,ze hned vedela,ze ja rodim..podla toho revu 😀

pocas kontrakcii som len predyxavala a sa zaprisahavala,ze sa uz 2x na take nieco nedam nahovorit 😀 😀 😀

magda22
5. jún 2008

ja som tiez kricala, ale len pri kontrakciach, asi desat hodin, a sestricky ma zatvarali na izbach a pytali sa ma ci musim tolko kricat, ze ci ma to naozaj tak bolii, boli fakt hnusne...

katka_25
5. jún 2008

Ahojte, v pondelok som bola v nemocnici na pôrodnej sále na istom vyšetrení, práve tam bola jedna holka, na 1. dobe pôrodnej, no normálne som ostala v šoku, som prvorodička, vyľakala som sa, stonala, ochkala, kričala, som povedala sestričke, že keď človek toto počuje 😀 tak dostane akurat fasa strach prisť rodiť 😀 😀 😀 povedala, že tiež nerozumie tomu, prečo sa vyšetrenia robia pri pôrodnej sále, že prvorodičkám to na odvahe teda nepridá a mala svätú pravdu. Kurnik, už som sa nejak psychicky pripravovala na to, ale som tam kde som bola, ked som to počula, bojím sa jak čert kríža 🙂 Možno blbá otázka, bez toho to nejde ? 😀 😀

najjanka
5. jún 2008

Ja mam za sebou treti porod, z toho prve dva boli s EPI, takze v pohode, bez kriku. Teraz som chcela vyskusat bez Epi, s tym, ze ked to nepojde, tak nech mi ju pichnu, mala som vsetko vybavene a zaplatene.
Lenze neratala som s tym, ze porodim tak rychlo.
Voda mi odtiekla o 23.15, o polnoci sme vyrazili do nemocnice (to som si este nieco pobalila do tasky a narychlo doma dala glycerinovy cipok, nech nemusim v porodnici). Dosli sme o pol jednej, a este som nijake bolesti necitila, az na centralnom prijme to prislo.
Kym som dosla do porodnice (9 poschodie, sla som vytahom, nie peso), tie kontrakcie uz boli fakt silne, ale este sa dali predychat. O 0.45 ma PA vysetrila a vravi, ze som na 5 cm a ze hlavicka je vysoko, nech si este lahnem na pol hodinu na monitor.
Vtedy som si myslela, ze nastala moja posledna hodina - kontrakcie boli silne ako svina, dychat sa fakt nedalo, len kricat a aj to som si este hryzla do ruky (hybat som sa samozrejme na monitore nemohla 😠 ) nech nepobudim pol oddelenia. Cakala som, kedy ta bolest pominie, lebo predtym boli medzi kontrakciami nejake pauzy na predychanie, kedy bolest totalne polavila, lenze ta pauzicka vobec neprichadzala a ja som tam jacala, ale fakt mi to pri kontrakciach pomahalo.
Zrazu som pocitila ohromne tlaky a vravim, ze uz rodiiiiim, ale vyzarali, ze mi neveria a zahlasili, ze nech radsej idem na porodnu salu. Moj presum bol tiez dost hlucny, lebo som mala pocit, ze mam v zadku olovenu gulu, fakt nic moc na chodenie.
Ledva som si lahla na stol, dvakrat som silno zatlacila a "maly" bol vonku, bolo 01.05. Inak uz pri samotnom tlaceni sa mi kricat vobec neziadalo, lebo to uz ma skoro vobec nebolelo, to boli fakt len silne tlaky. A ked mi povedali, ze maly ma 5.15 kila, hned to vysvetlovalo vsetko.
Inak z mojho kricania tam nikto nebol nadseny, kazdy mi dal pocitit, ze maju radsej, ked ma rodicka epidural, dokonca lekar ma nazval "falosnym hrdinom".
Nebyt tych blbych poznamok z ich strany, tak mam na ten porod velmi dobre spomienky, lebo bol rychly (1h50 minut) a naozaj prirodzeny. Ja si myslim, ze bolest proste k porodu patri a je na kazdej z nas, ako sa z tou bolestou vyrovna.

zuzmag
6. jún 2008

Ahojte, ja som si pri porode tiez trosku pokricala,hoci doktor mi povedal aby som nekricala, ja som mu jednoducho povedala, ze prepacte ale ja musiííím 😀 😀 😀 😀.Tak sa usmial a robil si dalej svoju pracu 🙂 Mne to pomohlo potom som na treti raz zatlacila a malicka bola vonku.....

horallka
6. jún 2008

Katka,
položila si peknú otázku v závere, či bez toho to nejde - mala si na mysli asi tú bolesť pri pôrode, že? Tak ťa asi nepoteším - ale bez nej to naozaj nejde, musíš to len vydržať, už ťa to neminie tak či tak, tak sa dopredu nestresuj a teš sa na bábo. Všetko prejde aj pôrod a keď bude po ňom, budeš v náručí držať krásne mimi a zabudneš na všetky tie nepríjemnosti okolo pôrodu. Ináč, ak sa predsa len tak veľmi bojíš tej bolesti, daj si radšej hneď na začiatku pichnúť epi. Ja som išla rodiť ako veľká hrdinka bez epi, lebo som si myslela, že keď to je môj druhý pôrod, tak to už musím zvládnuť - prvý bol s epi, no ale zlomila som sa a priam som doktora žobronila o epi. Asi takéto hrdinky na sále nemajú radi, no ale čo už. Tú bolesť ti nikto nepomôže stráviť, je len tvoja, tak to tak musíš brať. Ináč, ak pichnú epi neskoro, už nemusí zabrať. Mne tuším ani poriadne nezabrala, lebo som už bola riadne otvorená, ani doktor mi to neodporúčal, ale bola som v takom delíriu, že som priam o ňu prosila na kolenách, tak mi ju pichli. Držím palce pri pôrode.

pizicek
6. jún 2008

ahojte kazdej znas pomoze ked si zakrici ja som kricala len ked ma nastrihla bolo to hrozne ale porod bol velmi rychly.

lenkka
7. jún 2008

ahojte,
ja som si takisto pokricala a dost dlho, kedze moj porod bol vyvolany (rano som bola uplne uzavreta ako konzerva, prenasala som uz 8 dni) prebiehal porod dost divne. Najprv normalne kontrakcie a potom z nico nic pri 5 prstoch porodne tlaky ktore mi kazali zadrzat a netlacit. Viete si predstavit vyse hodiny udrzat taketo nieco? No nekricte pri tom. Samozrejme som sa cela komplet potrhala znutra, pretoze som este nebola poriadne pootvarana. Kazdy tvrdil to este nemozu byt tlaky a povazovali ma za niekoho kto neznesie trochu bolesti, pritom den pred tym mi robili zatazovi test a divili sa ako dobre znasam kontrakcie. Viem ze toto vsetko bolo vyvolanim porodu. Ked som potom lahla na stol hned som tlacila a mala bola asi na 2 kontrakcie vonku. To bolo pre mna ulavou najvacsou ked mi povedali ze mozem konecne tlacit. Na vsetko clovek zabudne ked pozrie na svoje dieta. Je to nieco uzasne. 😉 Drzim vsetkym maminkam buducim palce, ked som to zvladla ja..tak to urcite zvladne kazda..jaj a este mala som zaplatenu epi a nedali mi ju - nestihli - kedze som tlacila od "5" 😀 pritom som ich zobronila nech uz mi to pichnu, neviem preco tak neurobili, co uz. No aspon mi usetrili peniazky:o) ale na druhej strane som bola s tych co si povedali naco trpiet ked nemusim. Pri druhom porode urcite budem znova za epi aj ked netusim ako je to s nou 🙂

winona24
7. jún 2008

no dámy,tak ako čítam tieto Vaše zážitky nie je mi všetko jedno..mňa čaká prvý pôrod,takže si vôbec neviem predstaviť do čoho idem..nepatrím k ľuďom,kt.by mali vysoký prah bolesti a práve preto si myslím,že bolesť pri kontrakciách budem "prehlušovať" krikom.. 😀 😀
ja si myslím,že by personál mohol byť po tejto stánke ústretovejší...každá žena ináč zvláda bolesť...sú ženy ,kt.ani nemuknú za celý pôrod a sú ženy,kt.si potrebujú dobre od pľúc zakričať...a dostať to takto zo seba...
no som naozaj zvedavá ako to zvládnem ja...dám potom vedieť..

gucz
8. jún 2008

katka-25 kričať nemusíš, je to len na tebe, ja som nekričala, ale ja nejak nefňukám ani pri iných bolestiach (hlava, menzes, zlomenina) pokiaľ sa to dá zvládnuť. Ale ak by Ti to pomohlo, tak si zakrič, nebudeš ani prvá ani posledná. A neboj sa pôrodu, veď pomysli si len na to, koľko ľudí behá po svete a všetci sa museli narodiť. Neboj zvládneš to!!!!!

gucz
8. jún 2008

najjanka mať 5,15kg bábenko, si naozaj hrdina 🙂 😉 🙂 , moja mala len 2,620 kg a aj to ma museli zašívať. To bolo asi jediné, čo sa mi na tom pôrode nepáčilo, ostatné bolo vcelku v pohode.

horallka
9. jún 2008

winona24,
pozerám, že termín máš až v septembri, tak sa dopredu zbytočne nestresuj, a vychutnávaj si tehuľkovanie. Byž tehotná je super, i keď mňa už ku koncu to bruško dosť "otravovalo" - ma tlačilo a nemohla som dobre spať. Ale stojí to za to - všetky tie peripetie, aj okolo pôrodu. Aj keď si prvorodička, to neznamená, že budeš mať automaticky ťažký pôrod, poznám baby, ktoré prvé bábo porodili ani nevedeli ako.Ja som pochopila, keď som bola teraz v pôrodnici, prečo personál nie je voči rodičkám "ústretoví" tak ako by sme si to predstavovali - i keď ja sa na prístup doktorov a sestričiek absolútne nemôžem sťažovať- ako som mala možnosť sledovať, s pôrodmi to tu išlo ako na bežiacom páse, v jeden deň sa narodilo aj päť detí, takže oni to berú ako rutinu a pri takejto frekvencii nie je možné a ani to od nich nemôžme žiadať, aby sa s každou rodičkou zosobňovali a vžívali do nej. Je to ich práca a oni to už berú ako rutinu.
A ešte jedna vec- keď budeš správne dýchať, ako ti budú kázať, tak nebudeš ani kričať. Všetko je to v psychike a v hlave- uvidíš.

winona24
10. jún 2008

ja viem horallka,ze je este zbytocne robit "paniku" ohladom porodu...len si to tak uvedomujem,ze cas sa krati a ani sa nenazdam a bude to tu...stale mi to pride take neuveritelne..

😀 😀

titkovamiriam
10. jún 2008

ja som zvrieskla pri poslednom tlaceni a to tak ze som pocula svoj vlastny hlas ako jacim 😀

maaja
10. jún 2008

najjanka, a to si v Ruzinove rodila ?

teda ja som si pri porode troska zakricala 😅 teda som "nahlas rozpravala" napriklad o tom ako ja zomriem a podobne 😀 ale nikto mi nepovedal, ze by som mala byt ticho, ani facku mi nikto nedal 😎 proste ma pocuvali ... ale tiez mi to trvalo len kratko, tak keby som im tam mozno troska dlhsie "nahlas rozpravala" tak by ma stisili asi, ne ? 😉

luculka
10. jún 2008

tak to ja som ani necekla.... 😅

maaja
10. jún 2008

inak ako pise horallka, ak sa spravne dycha ako oni kazu - tak sa ani nekrici ... teraz ked si tak spominam - tiez mi kazali ako dychat a vtedy som bola ticho 😀

mimmka
10. jún 2008

ja som bola ticho...mala som EPI 😀

gulicka
10. jún 2008

tak ja mam usmevnu prihodu mojej sestry, ta vraj kricala tak, ze jej dr povedal, citujem: Pani inzinierka, miernite sa, nie ste v telenovele 😀 😀 😀 ... sestra ma strasne nizky prah bolesti, uz od detstva, rodila v 36tt, 1700gramove dieta... si ani neviem predstavit, keby mal 3kg a viac 😉

ja som nevrieskala, ale nejakymi zvukmi som si veru musela pomoct 😉, vsak aj pri roznych sportovych a inych vykonoch vydavame roooozne zvuky, vsakze 😎

mimmka
10. jún 2008

no nám pri pôrode povedali, že môžme aj spievať....no mne nebolo do spevu 😀

natana
10. jún 2008

žienky neda mi nenapisať, kedže mam za sebou dva porody a každy bol uplne iný. pri prvom som nala take strašne kointrakcie, že ked som sa po neviem koľkých hodinách dopracovala k tlačeniu ani som nevedela ako sa volám a aby som vobec vladala potlačit, museli mi niečo pichnuť. a to som sa snažila dýchať ako nas učili na cvičeni a ani som nemukla pri tlačení, len som uhkala stonala ... a aj ked som dýchala tak ako sa má aj tak sa mala pridusila a museli mi ju doslova vytláčať z brucha aby sa nezadusila. Ale ked sa rodila tak som nemala ani silu zakričať a to som sa potrhala až do stehien že ma šili hodinu.
pri druhom som nemala žiadne kontrakcie (bola som už v nemocnici tak ma davali aj na monitor) len strašne bolesti na omdletie. celu noc ma nechali len tak, že ved nemám kontrakciie, že nerodim ani lekárku nezavolalii, vraj nebude vstavat zbytočne aby ma vyšetrovala a nad ránom, ked som myslela že zjem tyče od postele od bolesti, ma vyšetrila sestrička a zdesena ma odvliekla ny voziku na porodnicu, kde mi ani klistir nestihli dať. a poviem vám, že pri tlačení som strašne kričala aśi trikrát. manžel ledva stihol prisť (a to byvame 5 minut od nemocnice) ale vraj ten vresk museli počut aj naši susedia v paneláku, že akoby ma rezali za živa.
no nemožem za to. v tej chvili nad tým nerozmýšlate. ja som pri tej bolesti ani nepočula čo hovoria sestričky, takže zbytočne by mi hovorili, že nekričte. ale vytlačila som ju rýchlo asi ta 5 minut. a potom prišla ta strašná ulava a až potom mi zvonil ešte moj vlastný hlas v ušiach.
neviem čím to bolo, že pri prvom dá sa povedať že v konečnom dosledku horšom porode som nekričala a pri to druhom ako pavian.

ale myslim že mi ten krik pomohol a ulavilo sa mi, aj ked v danom okamihu som nerozmýslala, že budem nebudem kričať, prišlo to samo, proste bez toho to nešlo.
takže kludne si zakričte ak vám to pomože a nervozne sestry a doktorov si nevšimajte.

lila794
11. jún 2008

Ahojte!! Dobra tema!! Ja som si vzdy hovorila, ze ked budem rodit, nebudem kricat 🙂 Haha! Rodila som 22hod. moj krpec mal presne 4kg, bol velmi vysoko a nedalo sa mu von - hoci velmi chcel, lebo tie kontrakcie boli neznesitelne. Skoro som odtrhla ruru z radiatora!! Tak nakoniec ma z porodneho stola odniesli na operacku, ked ma tam priviazali a nemohla som sa ani pohnut, prave vtedy boli kontrakcie najsilnejsie - revala som na celu nemocnicu - anesteziologicka mi musela davat kyslik, lebo porodnici akosi mali cas... Ked uz ona do nich zrevala, tak konecne sa uracili ma rozrezat!!! A viete co? Vobec mi nevadilo, ze som tak kricala - nedalo sa to ovladat.

A este k tomu kriku - pomaha, ked je manzel pri porode, vtedy si nedovolia ukaznovat vas, aby ste tolko nevrieskali. V nase porodnici sa to stava!! 🙂

dididi30
11. jún 2008

lili ja som bola v nemocke v anglicku kvoli tlaku, tam rodila zhodou okolnosti dalsia slovenka no a ta ti vrieskala az mi zle ostalo, a nikto jej ani pip nepovedal.....
ja ked som rodila na sk, tak ani len pip som nemohla, , teraz si to v anglicku vynahradim 😀

funilieta
11. jún 2008

ja som revala jak salena na celu nemocnicu!!!!!!!!!!!!!!!!! trosku mi povedali ze sa mam ukludnit, ale to sa rpsote nedalo, bolelo to ako svina

dididi30
11. jún 2008

funilieta, ti verim, mna to caka tiez 🙂 ale bola by som rada, keby to bolo ako pri malej, takmer ziadne bolesti 😎 inak malinka je zlatunka 😉

adetka
11. jún 2008

mne sestricky zakazali kricat... aj ma okrikovali ked som zacala... ale ja som jacalaaaaa... vsak sa to nedalo inak vytlacit 😅 ... posledne minuty som odpadla do bezvedomia... a zobudila som sa az na plac Mirky a bolest (dotrhala som sa).... mozno som si tym krikom vedomie vykricala 😀

dobromila
13. jún 2008

zaujimava tema,

mne vzdy pripadali take divne tie porodne sceny vo filmoch, kde rodicky kricia a bola som o sebe presvedcena, ze ja zo seba okrem nejakych tych vzdychov a fucania nevydam zo seba nic podobne, ale...clovek mieni a situacia meni...

Mala som od rana kontrakcie a maly sa narodil az podvecer, personal v nemocnici - v Bojniciach, hlavne lekari boli velmi (mierne povedane) neprivetivi...Jedna sestricka ma nutila zostat v sprche, lebo vraj to pri kontrakciach pomaha, pricom mne nepomahalo vobec nic a strasny problem som mala pri kazdej jednej, ze ci sa v tej smyklavej mokrej sprche udrzim na nohach a nespadnem. Bol so mnou aj manzel, to bola moja jedina zachrana, aj ked ani jeho masirovanie krizov bolest nezmiernovalo, ani vesanie sa na rebriny, fitlopta, lah, sed, stoj, nic, vsetko jedno...kricala som pocas asi dvoch hodin, pri kontrakciach, samotne tlacenie som potom uz len "prevrcala". Lekar ma cely cas okrikoval. Inac nastrih a potom sitie som citila uplne presne, cele sitie som prerevala.

Moj nazor je taky, ze krik pri bolesti je uplne prirodzeny. Ked si tresnem nohu o roh postele, tak mimovolne zjajknem, takisto, ked ma od samej lasky uhryzne moj milovany syncek pri hre - pri tom nie je cas na rozmyslanie, ci je to aukanie spravne alebo nie...

Zostava mi len dufat v lahsi dalsi porod, kedze jedinacika neplanujeme 😉

bejby29
13. jún 2008

Nechapem preboha, kde ste to rodili, ze vas okrikovali sestricky??!

dobromila
13. jún 2008

este som chcela dodat, ze nakoniec mi uz vela sily na tlacenie nezostavalo, ale nie kvoli kriku, ale kvoli uzasnemu nariadeniu v nasich "skvelych" porodniciach, ze rodicka nemoze nic jest a ani pit. Bol horuci jul, nejedla a nepila som od rana, pricom som porodila nakoniec az o pol siestej vecer a este mi sestricky k strasnym kontrakcnym bolestiam pridali na tri razy prepichovanu zilu na ruke...

dobromila
13. jún 2008

bejby - zial, na Sk...........je to tak ☹ 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre