Aký býva prvý pôrod?

simonaluk
11. júl 2021

Ahojte,,, aký býva prvý pôrod?,,,, ja som síce ešte len v 5 tt ale tak veľa vecí ma zaujímajú aj keď sa zdá ze je na to ešte kopec času ale vedieť skôr neuškodí...U nás totiž už dlho nebol nikto tehotný žeby som videla začiatok toto očakávaného pôrodu (viem možno sa to zdá smiešne) po pravde nemám sa koho na také veci opýtať, samozrejme každá to ma inak... Ja sa bojím najviac toho samotného pôrodu ako bude prebiehať?
Načo sa pred pôrodom pripraviť... Koľko cca trvá pôrod prvorodicky... Po pravde dosť sa bojím ale tak človek sa celý život báť nemôže, každá žena si tým raz prejde...🙂

s_a
11. júl 2021

Známa rodila niekoľko hodín, ja som bola do dvoch hodín od príchodu do nemocnice vybavená, ani epi mi nestihli dať a najhoršie kontrakcie trvali asi polhodinu a za pár minút som ho vytlačila 🤷🏼‍♀️ ale áno bolelo to, ale mala som to aspoň veľmi rýchlo za sebou

simonaluk
autor
11. júl 2021

@s_a aha... A co po pôrode aké to je?

mamamasama
11. júl 2021

za mna super, bezbolestne, rychle, celkom sme sa nasmiali 😂😅🤣

denden77
11. júl 2021

po porode je to pecka, lebo uz je "po" 😁

michaella24
11. júl 2021

Ahoj, nemyslím, že na pôrod sa dá pripraviť. Možno bude perfektný a možno bude traumatický. Ja som sa nebála o nič viac ako je taký ten bežný strach prvorodičky, bola som pozitívne naladená, do poslednej sekundy vtipkovala... Verila som si, ako to zvládnem a všetko bude fajn, nebála som sa bolesti ani ničoho. Dokopy pôrod od prvej kontrakcie trval 20 hodín, dieťa zo mňa vytlačili, pretože ja som už nevládala a nikam sme sa poriadne nepohli. Vracala som od konktrakcií a šialenej bolesti, na ktorú nefungovala už ani epidurálka, bola som vyčerpaná a bol to najhorší a zároveň najlepší deň v mojom živote. Ďalšie peklo ma čakalo po pôrode... Odporúčam ti neriešiť to. Nezaoberaj sa tým. Užívaj si tehotenstvo, keď môžeš, skús aniball, buď aktívna, ak to pôjde, ale neporovnávaj sa s inými ženami. Nerieš, to je najlepšie 🙂 Možno to bude podľa tvojich predstáv, možno úplne inak ♥️

veronice
11. júl 2021

Moj prvy porod.. 16 hodin kontrakcie, neotvarala som sa, malej zacali klesat ozvy a bum akutna sekcia.... Aj take sa stava 🤷‍♀️ ale celkovo na porod som sa tesila, nebyt toho dramatickeho zaveru tak by som to aj hodnotila pozitivne 😎 ako som sa citila po porode ti popisovat nejdem, proste nebol to med lizat ale prezila som 🙈

mamamasama
11. júl 2021

@michaella24 chyba.. na porod sa da pripravit.. a to teda riadne...

s_a
11. júl 2021

Ako čo myslíš po pôrode? 😀 Ja som 4 dni v nemocnici preplakala lebo som chcela ísť domov a všetko tam dole ma bolelo 😂 asi po mesiaci som sa cítila lepšie fyzicky aj psychicky 😀 ale ty môžeš porodiť úplne v pohode a byť plná eufórie hneď, ja som z tých, čo si na to počkali 🤷🏼‍♀️

s_a
11. júl 2021

@mamamasama podľa mňa to skôr myslela tak, že nikdy žena nevie, čo príde, či jej pôrod bude trvať polhodinu, alebo pol dňa s kadejakými komplikáciami 🤷🏼‍♀️

michaella24
11. júl 2021

@s_a ďakujem, a áno, tak to bolo myslené @mamamasama

zuzuliatko18
11. júl 2021

@simonaluk moj porod bol rychly, vlastne som v porodnici ako takej Bola ledva polhodinu,kym SA maly narodil. Cely den mi bolo tak divne, boleli ma krize a brucho, ale bola som u svojho lekara a Este poobede NIC nenasvedcovalo tomu, ze Rodim a pred 23 bol.drobec na svete. Najviac si pamatam, ze ma bolelo zasivanie, asi preto, ze opadol najvacsi stres. Rodila som mesiac pred terminom a maly bol koncom panvovym, takze som sa cely cas velmi Bala onho, aby bol v poriadku. Vlastne take ukludnenie prislo az na druhy den, ked som ho konecne videla a mohla si chytit.
Dovtedy som mala asi take bezne obavy prvorodicky, ze ake to bude. Bolelo to riadne odkedy mi praskla plodova voda, ale do porodu to trvalo odvtedy necele dve hodiny.
Nemyslim, ze sa da na to pripravit stopercentne, nikto nevie, co SA stane a kedy porod pride, ale zvladli to zeny predtym a celkom rychlo SA na Tu bolest da zabudnut, ked ma clovek to vytuzene babatko pri sebe konecne.

de_zi
11. júl 2021

Ja som porodila o dva dni od odtoku plodovej vody. Z toho cely den nepravidelne kontrakcie, minimum spanku a potom vyvolavanie oxytocinom, takze 6 hodin stupnujucich sa naozaj silnych kontrakcii. Celu dobu som stala na nohach a medzi kontrakciami som zaspavala, manzel ma podopieral lebo sa mi triasli kolena a oci v stlp. Strasne som sa vzdy bala sekcie, no ked mi oznamili, ze to ukoncime sekciou pre nepostupujuci porod, tak sa mi ulavilo ako nikdy v zivote.
Na porod som sa tesila a nebala som sa no nikdy by mi nenapadlo, ze si tak dlho vytrpim. 😅 No su urcite aj este horsie pripady. 🙃 Mam mesiac po porode a jazva uz takmer vobec neboli, fungujem normalne. Len prvy tyzden bol tazky.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ckatka
11. júl 2021

@simonaluk vieš čo...po mojej prvej a jedinej skúsenosti s pôrodom, (skončil nakoniec cisárskym aj keď to bolo celkom dobre rozbehnuté...), by som dnes už oveľa viac času venovala príprave na kojenie a kontaktovala dobrú laktacnu aspoň mesiac -dva pred termínom pôrodu.
Mne veľa dal napríklad kurz hypnoporod...po ňom som sa absolútne pôrodu nebála a tešila som sa z každej sekundy ktorá ma priblizovala k môjmu bábätku. Bolo to super. Akože jasne...po cisarskom to boli ako sviňa...ale kedykolvek by som to pre moje dieťa podstúpila zas. A to som totálne posero a neznášam ani len odber krvi.

mabenn
11. júl 2021

Odporúčam kurz, resp. knižky o tehotenstve a pôrode a období po, prípadne dulu, tu ti každý napíše príbeh o sebe, ale ty sa potrebuješ pripraviť sama za seba.

danulicek
11. júl 2021

báť sa určite nemusíš, hoci aj ja som s prvou vyvolávačkou mala všelijaké pocity a radosť to teda nebola :D Ale ono všetko, všetko prejde 🙂 Prvé tehotenstvo som mala rizikové, rodila som dlho, malého mi vyvolávali. Druhého syna som ani poriadne nevedela, že rodím. Na toto sa podľa mňa nedá celkom pripraviť, i keď na pôrod ako taký určite áno. Ale vždy tá situácia sa vyvíja v danom momente.

Ja som veľký stresman, ak ide o vážne životné okamihy, ale na pôrod som sa nastavila čo najviac pozitívne. Absolútne som nepozerala videá, neskúmala, neriešila viac, ako bolo pre mňa v danom momente nutné. A to mi veľmi pomohlo. Personál bol fantastický a spolupráca s nimi mi pomohla to zvládnuť do úspešného konca. A veru v najväčších kontrakciách som si hovorila, že už nikdy nebudem sexovať, nikdy nebudem chcieť ďalšie dieťa a vlastne už nikdy nič :D :D A to boli obe deti plánované, ale teda pri skákaní na fit lopte počas kontrakcie som sa cítila všelijako, len nie ako budúca mama 🙂 Prenášala som, malého mi vyvolávali. Rodila som od prvej kontrakcie (čo som vedela, že je asi kontrakcia) cca 20 hodín, ale tak intenzívne cca 12. Samotný pôrod už netrval dlho, len ten proces pred... To bol nekonečný príbeh. Otvárala som sa veľmi pomaly, museli mi pichnúť plodovú vodu. Ak by sa to nerozbehlo, tak už ma pripravovali psychicky na cisarák. Našťastie, "o 5 min 12" malý zavrešťal 🙂 A čo potom? Potom je to celkom hormonálna jazda, ale s oporou to všetko určite zvládneš 🙂 Čo by som ti možno poradila, je - pripraviť sa na to, že prvý pôrod nebýva často "bleskovka", ale môže byť, samozrejme... Ale v konečnom dôsledku už ten uzlíček na hrudi stojí za to všetko. Držím palce 🙂

tehotna40
12. júl 2021

Ahoj, naštuduj si všetko co ta zaujíma, priprav sa ako najlepšie vieš ale nestresuj a užívaj si tehotenstvo. Ja som mala prirodzený porod naštudovaný od A po Z, myslela som si, že sa odrodim hádam aj sama doma 😀 a keď tu, v deň termínu po vyšetrení odtiekla voda o pol 12 dobeda, o 20.00 začali kontrakcie, ktoré trvali neuveriteľných 13 hodín, keď som bola uz otvorená na 9 cm, malej začali padať ozvy a skončila som akútnou sekciou. Takže áno, dopadnúť to môže ako koľkvek, ale hlavne treba byť v kľude. Ak si naštuduješ dýchacie a uvoľňovacie techniky tie bolesti môžu byť znesitelnejsie. Držím palce a prajem veľa zdravia.

tehotna40
12. júl 2021

@mabenn ti dala asi narozumnejsi a najlepsi komentár

julie19
12. júl 2021

@simonaluk nikdy nevieš, aký bude tvoj scénar, myslím že sa môžeš tak všeobecne pripraviť .. kurz, knižky, príbehy iných mamín.. ale aj keď budeš počuť 100 variantov aké mali iné ženy pôrody, tak ty môžeš mať 101. jednoducho každý si to zažije za seba... my sme boli 4 kolegyne z práce tehotné s prvými detmi naraz, behom roka sme všetky 4 porodili svoje prvé deti.. každá jedna to mala inak... prvá preležala mesiace v nemocnici a rodila zhruba o mesiac skôr, ja som rodila 1 deň pred termínom, ďalšia vyše týždňa prenášala a posledná mala plánovanú sekciu ale voda jej praskla o pár dní skor, tak to riešili na počkanie :D ... aj celkové priebehy pôrodov boli úplne iné... môžem hovoriť len za seba, ale ja som napr. mala týždeň pred pôrodom silných poslíčkov, čo som už nevedela vydržať od bolesti, ani spať ani chodiť, ani nič, doma som skackala na fit lopte, predýchavala som bolesti, už som malú prosila nech konečne vylezie, aj v pôrodnici som bola že už je to naozaj moc, ale poslali ma domov že ešte musím vydržať... až mi končne uprosted noci praskla voda.. a ako na potvoru, žiadne bolesti, žiadne kontrakcie, ja som išla vysmiata do pôrodnice, tam zistili že sa neotváram tak som si ešte na izbe kukala telku, čítala knihu, dala som si obed aj večeru, proste ako hotel :D až sa rozhodli že už nemôžme viac čakať a začali vyvolávať.. od prvej dávky oxytocínu 7 hodín bolesti, a otvárala som sa tak pomaly že už nevedeli čo so mnou, dávali mi čípky, dva krát klystír, nejaké ďalšie infúzie kde ani neviem čo bolo... tlačila som cca 45 minút, bol to moj vrcholný športový výkon :D ale nakoniec ma nastrihli a malá sa dostala von, vtedy prišla taká úľava akú som nikdy v živote nezažila.. zotavovanie bolo na počudovanie super, zo sály som odišla po svojich a po 6 týždňoch som sa cítila akoby som nikdy nerodila🙂

ivangeline
12. júl 2021

Prva akutna sekcia. Druhy skutocny a prirodzeny...trval dlho,nakoniec vyvolavacka,lebo konkrakcie nepricjadzali a otvorila som sa len na 4cm za pol dna odtekania plodpvej vody a potom to slo... bolestive ku koncu (tie kontrakcie) ale porod bol zazitok. ;) Teraz som zvedava,co bude..Rodim koncom leta. 🙂

kiki68
12. júl 2021

Moj 7,5 hod, ale ozajstne bolesti tak 4,5 hod.

simonaluk
autor
12. júl 2021

@julie19 a čo to nastrihnutie a zošívanie to boli asi najviac čo?

julie19
13. júl 2021

@simonaluk nastrihnutie vôbec neboli, ani nevieš kedy to stihnú ... aspoň ja mám taku skúsenosť ... vtedy máš tie najväčšie kontrakcie a tlačiš ako o život takze keď ta nastrihnu je to skôr úľava... potom to šitie je nepríjemne, lebo už ako porodiš bábätko tak kontrakcie zmiznú ale že zo sekundy na sekundu, zrazu necitis žiadnu bolesť, nič .... ranu mi potom samozrejme doktorka lokálne umŕtvila takze to nebolo nejaké neznesiteľne ale predsa len cítiš že ti tam šije, mna šila teda asi pol hodiny, stehy som mala aj vnútri aj vonku ale ako vravím, zošila to dobre a do konca šestonedelia som ani nevedela že som rodila

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre