Jedenie pred pôrodom

andreasiskova3
27. máj 2014

Ahojte, chcem sa opytat ci ste jedli alebo pili pred porodom. Ja mam ist zajtra rodit a nakolko cakam dvojicky , doktor mi povedal, ze sa nemam rano najest ak by sa to skomplikovali a museli mi robit cisarsky. Ja mam ake velky problem rano nejest, ja som potim odstavena, nevladzem ani existovat a som slaba ako mucha. A to mam potom este aj vladat rodit? Ak by som sa najedla ake je tam potom riziko, ak by som teda ozaj sla nakoniec cisarskym? Diky za kazdu skusenost.

katy2
27. máj 2014

ja som na obed jedla segedinsky gulas, poobede som bola objednana na kontrolu k porodnikovi, na sono a prietoky a kedze sa mu nieco nepozdavalo, hned ma prijali a k veceru sa mi sekciou so spinalom narodila dcerka 🙂 bez komplikacii

mirka0703
27. máj 2014

ja som jedla a pila az kym neslo do tuheho :D nikto mi nic nezakazaval, prave mi kazali vela pit , ale to som tiez rodila mimo SK...tak si sa mala spytat dr. preco nemozes....

bettynka222
27. máj 2014

@andreasiskova3 ahoj, ja mam velmi nízky tlak, nízke železo a od hladu vraciam - tiez sa teda musim ráno najesť. Ráno mi v den pôrodu urobili hamiltonov hmat a dr. ma pustila este domov sa osprchovat a najesť. Ja som uz ale jesť nemohla a stále som vracala (prakticky celé tehotenstvo). Ked som prišla do nemocky, tak som ich poprosila o infuziu, pretože som velmi vracala. Aj tlak mi namerali príliš nízky, tep vysoký (mam to tak stále). Ta infuzia mi velmi pomohla 🙂
A co sa týka operácie, asi je tam problem, ze by si po prebrati z narkozy velmi vracala...ale to neviem iste

talula
27. máj 2014

ja som zjedla jedno jablko pred porodom a asi za hodinu som ho aj vyg*cala, takze neviem ci sa to jedlo v tebe aj udrzi ked sa najes.... a je pravda, ze po porode som bola tak hladna ako nikdy!!

anega79
27. máj 2014

mne vyvolavali posledny x som mohla jest vecer o 6, o 7 vecer mi mala vyvolavacku, mala sa narodila rano o 10 neplanovanym cisarskym.

ichbinich
28. máj 2014

Syn sa narodil planovanym cisarskym, na obed som sa dozvedela, ze vecer sa ide na to. Tak som bezala domov a nieco zjedla 😉 To bolo asi 6 hodin pred cisarskym. Po cisarskom som ja nedostala nic jest, iba infuzku. Manzel dostal oblozenu misu a robil mi chutky 😉 😝

Dcera sa narodila prirodzene. O 10 rano na kontrole mi lekarka vravi, ze sa otvaram, tak som sa normalne naobedovala, o 3 sme boli v porodnici, dcera sa narodila o 6. N a jedlo som nepomyslela, proti zavrati mi dali nejaku infuziu uz na sale, ale pit som mohla. Po porode som dostala normalne veceru.

Ja osobne si myslim, ze radsej nejaku malickost zjest hned rano, lebo nik nevie, kedy ta vyvolavacka zaberie. Potom ti v nemocnici mozu dat infuzie, ale ak mas obavy, aby si tam vobec dosla, tak si radsej nejaku malickost daj. Niekto tu odporucil bebe dobre rano, to su 4 male keksiky, zdvihne ti to trochu cukor, ale nezaplni zaludok natolko, ze by sa ti pri pripadnom cisarksom za bohviekolko hodin malo vratit kopu zvratkov... Tolko moj osobny neprofesionalny nazor...

luy
28. máj 2014

Pre väčšinu procedúr je nutné, aby ste mali prázdny žalúdok. Možnosť zvracania, prípadne vdýchnutia nestrávenej potravy a tekutiny do pľúc, je tým významne redukovaná. Niektoré anestetiká potlačia vaše reflexy, takže normálne obranné mechanizmy organizmu nepracujú. Napríklad Vaše pľúca sú chránené pred vdýchnutím cudzích predmetov, ako je i nestrávená potrava. Táto prirodzená obrana nie je prítomná počas anestézie. Pre vlastnú bezpečnosť musíte postiť (žiadne jedlo, pitie) pred operáciou najmenej 6-8hod., u tehotných pacientiek je interval dlhší - aj viac ako 12hod. Anestéziológ Vás zároveň poučí, ktoré lieky z vašej chronickej medikácie užijete, ako a kedy. Pre vlastnú bezpečnosť je nutné dodržať pokyny o hladovaní a užití liekov, nedodržanie týchto postupov môže byť príčinou odloženia operácie, event. ohrozenia vlastného zdravia.

Celková anestézia - je metóda, ktorou sa dosiahne narkóza a bezbolestnosť použitím anestetík podávaných:

inhalačne (vdychovaním anestetického plynu zmiešaného s kyslíkom cez masku)

vnútrožilovou injekciou (prostredníctvom vnútrožilovej kanyly sa podá liek do žily a tým do krvného obehu)

kombináciou uvedených spôsobov (najčastejší typ)

Endotracheálna intubácia (zavedenie dýchacej trubice do dýchacích ciest) cez ústa je často nevyhnutná (hlavne pri operáciách brušnej dutiny, dlhších operáciách).

Regionálna anestézia - zahŕňa injekciu lokálneho anestetika na znecitlivenie operovanej oblasti tela. Regionálne anestéziologické techniky zahŕňajú:

spinálne blokády

epidurálne blokády

blokády horných a dolných končatín a pod.

Súčasne je možné podať lieky vnútrožilne alebo inhalačne, aby ste sa cítili pohodlnejšie, ospalo.

Lokálna anestézia - zabezpečí znecitlivenie malej oblasti injekciou, často ju podáva operatér. Pri podávaní lokálky nie je obvykle nutná prítomnosť anesteziológa.

luy
28. máj 2014

Zabudla som vyšie uviesť,že pred plánovaným cisarakom nerobíte dobre svojmu lekárovi,nie je to jeho ješitnoť ,že to nakázal,ide o VAŠE ZDRAVIE A VAŠE DIEŤA.

kiki68
28. máj 2014

ja osobne odporucam hroznovy cukor, aj pocas porodu, tam sa nema co stat, lebo to nie je ako jedlo,ale nergie to doda slusne. Ja to chapem,ja by som nevladala a omdlela,a potom by prestali mat zabavu, uz raz sa to mi to stalo,ze som im od toho hladu, 12 hodin pred operaciou nejest skolabovala pred narkozou a trepalo ma tam ako pri zachvate, potom ma prebrali,ale okamzite mi hadzali vysoku davku glukozy, aby sa to neopakovalo. Takze radsej si dat hroznovy cukor ako riskovat to,ze nastane takato situacia.

jvlo
28. máj 2014

Môj pôrod začal v stredu ráno a porodila som v sobotu nadránom, pokial by som sa nenajedla nemala by som silu tlačiť......na sále som jedla ale len hroznový cukor a snickers. Snickes som dokonca jedla, ked ma doktor vyšetroval....a nič nenamietal

aries24
28. máj 2014

tak baby toto som nemala ani citat.Nic o tom ze sa nemozem najest som nevedela,a poviem vam,ze ja som sa teda napraskala asi najviac vo svojom zivote/v noci/ 😀 a nikdy na to nezabudnem 😀 a nebudem vam hovorit ani co,ale od dietnych veci to bolo na hony vzdialene 😀 hned na to som dostala kontrakcie,nakoniec som isla cisarskym a vsetko bolo v pohode,ale ako citam,tak nastastie 😅

andreasiskova3
autor
28. máj 2014

All tak nakoniec som to vydrzala bez jedla ale ked som zacala byt roztrasena od slabosti tak mi dali infuziu - glukozu a hned mi bolo fajn. Hladna som sice bola ale zvladla som to a potom som pojedla vsetko co som videla 😀.

bronia13
29. máj 2014

ja som vedela ze idem rodit cisarskym a povedali ze od polnoci ziadne jedlo ani voda, no ja ako nahlse som prisla pred porodnicu tak ma chytil taky smed ze som vypila pol litra vody, vtedy mi to bolo jedno, nechapala som ze som taka smedna, doktorovi som samozrejme nic nepovedala a pri alebo po porode nic nekomentoval, jest mi nchybalo len ta vodaaaaa 😉 tak co ja viem ja som pila tak mozno co to mozes zjest nie?

bronia13
29. máj 2014

@ichbinich preco ti nic nedali jest po cisarskom nechapem??? ja som jedla o dusu 😀

bronia13
29. máj 2014

@andreasiskova3 tak gratulujem ku dievcatkam!!!!, neprecitala som si tvoj posledny prispevok, no vidis sikulka dokazala si to 😉
dievcata mali peknu vahu, uf nezavidim ti nosit skoro 5kg hm... ale sice ja som nosila drobca a mal 4kg a ja plus 20kg to tiez bolo co vlacit to moje telo zo sebou 😀
ja som z dvojcat a ja som mala 1,4kg a sestra 1,7kg - boli sme asi mesiac v inkubatore ja myslim (co mama vravela 😉 ) 6 tyzdnov.... narodili sme sa 2 mesiace do predu

aries24
29. máj 2014

@andreasiskova3 Gratulujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nech ste vsetci zdravucky a stastny 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ichbinich
30. máj 2014

@bronia13:
Neviem, preco mi nedali. Doniesli jest len manzelovi, a robil mi chutky 😝
Ale zato potom rano super ranajky, aj s kavickou 😉 😀

bronia13
30. máj 2014

@ichbinich hm to ja som sa napchavala zaraz po porode - 4 x denne som si mohla vybrat z 8 sran jedalneho listka,mnam mnam este nam aj hostinu prichystali ked sme odchadzali z nemocnice 😉

dulkagabulka
2. jún 2014

v Hainburgu ti priamo pri pôrode dajú nielen výdatné jedlo, ale dostaneš pokyny , že treba piť aspon liter tekutiny za hodinu, pričom sami ti prinesu, bud sladky čaj, alebo sladku malinovku - a to napriek tomu, že je komplikacia a hrozi cisarsky.. Ina May Gaskin napisala : " Kategoricky prehlasujem, že keby sme našim ženám pri pôrode zakazovali jesť a piť, nedosiahliby sme tak vynikajúce výsledky."
Iná situácia je, ak ženu čaká plánovaný operačný výkon a iná, ak ju čaká prirodzený pôrod. V našich pôrodniciach bohužial aj pri prirodzenom sa k žene správajú tak, akoby ju vždy čakala operacia. Pôrod je obrovský výdaj energie, obrovská práca. Som zvedavá, ktorý športovec by si dal vytrvalostný výkon bez prísunu energie. 😉 Práve energia vo forme jedla a pitia žene môže pomôcť zváldnuť aj komplikovanejší pôrod.

sense
2. jún 2014

vecer som jedla normalnu veceru som v nemocnici dostala, o polnoci mi odisla voda , mala sa narodila rano, pit som mohla aj pocas porodu, potom ako ma zasili som dostala ranajky cca polhodka po porode a dve hoidny a obed....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre