Poloha koncom pánvovým. Môžem ísť v Trenčíne na sekciu?

erienka
28. apr 2013

Dobry vecer. Som v 35 tt a babatko (dievcatko) je odzaciatku otocene KP. Docitala som sa tu na fore v uz starsich prispevkoch, ze v TN neradi posielaju taketo matky na sekciu, pokial na to nie je naozaj dovod. Ja si vsak netrufam rodit prirodzene. Uvedomujem si rizika cisarskeho rezu i to, ze to pre dieta nie je dobre, no z prirodzeneho porodu mam v takejto situacii strach. Nemate s Trencinom s tymto skusenost? Prehovarali vas na prirodzeny porod alebo ste rodili sekciou? Dakujem

katrinka8
28. apr 2013

@erienka .- ahoj, este stale ma Tvoje babatko vela casu sa otocit hlavickou dole 😉 Dietatko sa moze otocit aj tyzden pred porodom. Taketo rozhodnutia su predcasne, nestresuj sa zbytocne vopred.

martinano
28. apr 2013

@erienka tak ja som v tn pracovala teraz som na md, nikto ta do prirodzeneho porodu nemoze nutit, ak je babo kp a bude nadalej a ty budes trvat na sekcii urobia ju na 100%!mali mse vela mamiciek,ktore mali strach a rodili sekciou
vela stastia zelam

erienka
autor
28. apr 2013

@katrinka8 no ved to, cele tehotenstvo som sa psychicky pripravovala na normalny porod (ucila som sa dychat a relaxovat) a zrazu prislo toto a moznost cisarskeho rezu. Celu ma to vystresovalo a mam pocit, akoby som bola opat na zaciatku...

erienka
autor
28. apr 2013

@martinano dakujem za povzbudenie

katrinka8
28. apr 2013

@erienka - napisala som Ti odpoved aj s linkami a vymazalo mi to 😠 😠 Vlastne som chcela len tolko, ze sa nemusis zbytocne stresovat vopred, mne sa dcerka otocila asi az 2 tyzdne pred porodom, dokonca som bola tiez na kontrolnom sone neviem ci nie v 37tt, bola priecne. Povedali mi, ze to je v pohode, ze babatko ma cas 🙂 A mali pravdu, otocila sa 🙂
Nasla som tieto linky, mozno Ti nieco z toho pomoze:
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/poznate-cvicenie-na-otocenie-babatka/
http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/poro...
http://mamaincity.blogspot.sk/2012/07/moje-tipy...

cerez
29. apr 2013

Ja som mala dcérku tiež otočenú KP. Vôbec sa mi neotočila. Rodila som sekciou. Nemôžem povedať, že som sa nebála. Bol to môj prvý pôrod. Ale úprimne nevedela som si predstaviť prirodzený pôrod KP. Epidurál neprichádzal do úvahy, keďže bolo KP. Sekcia prebehla v poriadku, dnes má moja kočka 8 rokov. Druhý pôrod už bol prirozdený a syn otočený hlavičkou dole. Držím ti palčeky!

maruska123
29. apr 2013

Ahoj, moja dcera bola otočená KP, rodila som v TN sekciou, som im povedala že prirodzene rodiť nepôjdem aj ked sa primár krútil a vravel, že kedže je to moj druhý pôrod a prvý som rodila prirodzene, tak to pre mňa by nemal byť problém, aj tak som sa bála a urobili mi sekciu, sekciu robia v takomto prípade najneskôr v 40 týždni plánovane, inak aj sekcia bola pre mňa hrozná , nakoľko som rodila aj tak aj tak, neviem ktorý pôrod bol lepší, podľa mňa všetko dosť bolí

erienka
autor
2. máj 2013

@cerez fiha, to som nevedela, ze pri KP sa nemoze dat epidural. To naozaj?

cerez
5. máj 2013

@erienka Prepáč, že som nepísala skôr, ale dnes som sa vrátila z nemocnice. Mne bolo vysvetlené, že pri KP dieťatko nepostupuje do pôrodných ciest tak ako keď je dieťatko otočené dole hlavičkou. Preto sa epidurál nedáva. Keďže som mala urobené predoperačné vyšetrenie a ani boky neboli dostatočne široké, rozhodli sa pre sekciu. Neľutujem. Druhé dieťatko už bolo otočené v poriadku a pôrod prirodzený. Skús sa aj ty o tom informovať u svojho lekára, ale mne to vážne takto vysvetlili v pôrodnici. Držím ti palčeky.

erienka
autor
5. máj 2013

@cerez dakujem za vysvetlenie

erienka
autor
14. máj 2013

@martinano prosim ta, ak mozem este otazku. Na internete k TN nemocnici som sa docitala, ze partner môže byť pri mne na operačnej sále počas pôrodu a dokonca aj na oddelení šestonedelia – na nadštandardnej izbe. Je to pravda?
A co sa tyka tej izby, tak pokial viem, je tam len jedna nadstardantna - od coho zavisi, ci sa na takuto izbu dostanem? Dakujem vopred

martinano
14. máj 2013

@erienka ak sa robi cisarsky priamo na operacku ho nepustia,ale caka pred nou a hned ako vyberu babatko moze ist za nim, kym ho osetria daju mu ho popestovat ukazu tebe a nechaju s tatikom potom,ale zalezi samozrejme od zdravotneho stavu babatka, ak je vsetko ok prebeiha to takto, ak by si rodila normalne samozrejme je tam cely cas s tebou.v tn je uz trosku zmena nadstadartne isby su uz 3 a ked je volna mozes na nu ist, je jedna na ktorje mozes byt aj s partnerom, po cely cas pobytu

erienka
autor
14. máj 2013

@martinano dakujem za odpoved. A pokial by som mala planovany cisarsky rez, mohla by som si tu nadstandartnu izbu vybavit uz dopredu, alebo sa to da az vtedy, ked sa uz dostavim do nemocnice na sekciu?

martinano
14. máj 2013

@erienka ak by si mala planovany cisarsky kludne avolej na oddelenie,ze vtey a vtedy nastupujes a chces nadstandart mozes tam byt uz ako tehulka, nemusis byt len po porode 😉

erienka
autor
14. máj 2013

@martinano super, dakujem!

lussi2
14. máj 2013

@erienka ahoj ja ked som rodila minuly rok v TN som mala stastie lebo vsetky nadst. izby mali volne a mohla som si vybrat. Vyber si izbu kde je aj WC, lebo na tej jednej nebolo. Mala som stastie aj v tom, ze nebolo nikoho na vzdycharni a tak mi dovolili mat manzela pri sebe, inak to nedovolia. Moze byt s tebou az ked uz budes na porodnej sale ☹ ....inak by som tam bola cely den sama. Bola som stastna,ze ho mam pri sebe, odporucam🙂

hela_tn
14. máj 2013

@erienka ja som rodila v oktobri, mala bola tiez KP, cakali sme do poslednej chvile, ci sa otoci, pre istotu som mala aj predoperacne vysetrenia spravene..nakolko sa ani 2 dni pred odhadovanym terminom porodu neotocila, rodila som cisarskym v spinalnej anesteze..
primar mi sice este pred zakrokom tvrdil, ze kludne mozem rodit aj prirodzene, co som ja odmietla, taktiez som bola pripravena rodit normalne, aj na cvicenia som chodila, ale len za predpokladu, ze by bolo dieta normalne..robili mi aj odhad kolko asi bude mala vazit, dospeli k zaveru 2 dni pred porodom, ze bude mat do 3,5 kg, co sa do takejto hmotnosti vraj rodi normalne aj ked je dieta KP, nakoniec mala mala 3 720 g a kratky pupocnik, takze prirodzene by to asi ani neslo..
primar mi do spravy napisal, ze striktne odmietam vedenie porodu prirodzenou cestou, preto bude tehotnost ukoncena cisarskym rezom..:P
u mna nezaberali ani ziadne cviky, ani dohovarania, mala sa neotocila..
porod bol rychly, horsie bolo po nom ten nasledujuci den..na salu nepustia partnera a ani dieta nechcu po vybrati z bruska prilozit na prsia, co mna dost sklamalo, ale tak co uz..
manzel cakal pred salou, malu mu po tom, ako ju odvazili, omerali a obliekli doniesli a mal ju pri sebe az kym mna neodnasali zo saly..
mali sme nadstandardnu izbu pre dvoch, ale na nu ta daju az 24 hodin po porode, ak je vsetko ok, najskor budes lezat na pooperacke a nebudes sa moct hybat..mne manzel strasne pomohol, neviem si predstavit, ako by som tam prezila bez neho, ja som bola rada, ze sa vobec dokazem hybat a nie sa este aj o malu starat, tu nam dali na izbu az na dalsi den /cize po 2 dnoch od porodu/ a uz sme ju mali az kym sme nesli domov..velkou vyhodou izby je aj polohovacia postel, lebo si neviem predstavit, ako by som sa inac postavila z postele🙂

erienka
autor
15. máj 2013

@hela_tn dakujem za odpoved. Mna sa tiez snazia vsetci gynekologovia presvedcit na prirodzeny porod a hovoria, ze nemam citat veci po internete. Ale bojim sa presne toho, co sa stalo tebe - ze neodhadnu hmotnost (zatial hovoria, ze mala ma 3080) a ze bude pupocna snura bud kratka alebo obtocena okolo krku. Ja nezvladnem absolvovat vsetky tie veci spojene s prirodzenym porodom a potom este aj pripadnu akutnu sekciu. Mam zle svedomie, ze chcem ist na planovany cisarsky rez, citim sa ako zbabelec, ale som prvorodicka a mam strach rodit prirodzene v tejto situacii.
Inak, co sa tyka pritomnosti otca pri porode, tak pokial viem, tento sumar o TN porodnici pisal primar a tam je vyslovene napisane, ze otec moze byt pri porode. Taktiez pisu, ze po porode prikladaju babatko na brucho: http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodn...
Takze nerozumiem, preco to tak nie je. Nemala si potom problem s kojenim, ked ti ju hned neprilozili na prsia?
Co sa tyka nadstandartnej izby, na ktorej by som mohla byt s manzelom, bojim sa, ze sa mi ju nepodari vybavit, myslim, ze v mojom termine bude rodit vela zien - zaciatok juna je tusim celkom casty...Uz teraz sa modlim, aby sa mi usla.
Este som sa chcela spytat, ze ci davaju nejaku naladovku pred cisarskym. Alebo ci ma niecim trochu utlmia. Ozaj, a spravali sa k tebe aspon trochu milo? Nedali ti "vyzrat", ze si sa rozhodla pre cisarsky? Dakujem

hela_tn
16. máj 2013

@erienka moja gynekologicka o prirodzenom porode ani neuvazovala, ta mi vravela, ze jednoznacne cisarsky, aj co som sa radila s inymi gynekologmi, tak vraveli, ze radsej mam ist na cisarsky, ze zbytocne to silit..nemyslim si, ze si zbabelec, skor sa na to pozeraj tak, ako som sa na to pozerala ja, ze nebudem predsa riskovat, ze sa mi narodi pridusene dieta, pripadne dopadne este horsie..takze z pohladu zdravia dietata som bola rozhodnuta rodit cisarsky..taktiez to bolo moje prve dieta, strach tam bol tiez, ale vsetko bolo nakoniec ok🙂neboj, aj u teba bude!
otec pri porode ako aj prilozenie dietata sa realizuje len za predpokladu, ze rodis prirodzene, nie ked sa dieta narodi cisarskym rezom, takze vyjadrenie je spravne, ale neuplne🙂)
problemy s kojenim som nemala ziadne, dokonca mlieka mam stale tolko, ze by som uzivila este minimalne dalsie dieta a mame aj plny mrazak namrazeneho mlieka, takze v tejto oblasti by som sa neobavala..dieta ti po cisarskom nosia kazde dve-tri hodiny na chvilku, vraveli, ze si ju mam prikladat, no ja som bola rada, ze ju vobec vladzem drzat a nie sa este stelovat na kojenie..
nadstandardna izba, kde moze byt aj manzel je len jedna, potom su este dalsie dve nadstandardne, ale tie su len pre jednu osobu, takze tam by si mohla byt len sama..
musis pocitat s tym, ze 24 hodin po porode budes na intenzivke a budu ta stale monitorovat, takze izbu potrebujes az na dalsi den, napriklad ja ked som rodila, tak bola obsadena, hned pri prichode som nahlasila, ze chcem nadstandard a uvolnila sa na dalsi den, ked ja uz som mohla byt prelozena na normalnu izbu, takze nezufaj, keby bola nahodou obsadena, akonahle sa uvolni, mozes sa tam prestahovat..a okrem toho dieta ti aj tak hned nedaju, davaju ho az v podstate dva dni po cisarskom..
cisarsky som mala v spinalnej anesteze, to znamena, ze vsetko vnimas, len si necitis od pasa dole, takze oblbovak ti netreba🙂potom po porode ti na izbe budu davat infuzky na stahovanie maternice a proti bolesti.. pred zakrokom ti akurat daju daku infuziu, aby si sa nepovracala ci co mi to vraveli, ze to je🙂
milo sa teda spravali vsetci, sestricky boli perfektne, mala som aj super spolubyvajucu na intenzivke, co rodila predo mnou asi 2 hodiny, takze pohoda..jedine primar pri vysetreni pred porodom nebol moc mily, ale kaslat na neho..
proste si stoj za svojim a pokial sa neotoci, tak kasli na vsetkych, co si myslia, mysli hlavne na malu, nech je vsetko ok a zbytocne neriskuj..podla mna nie je nic horsie, ako ked rodis normalne, poriadne sa vytrapis a potom aj tak skoncis na cisarskom..

erienka
autor
16. máj 2013

@hela_tn dakujem za odpoved, upokojila si ma 🙂

erienka
autor
16. máj 2013

@hela_tn jaj, a este tom som sa chcela opytat, ze ked si sa 2 dni pred terminom rozhodla pre ten cisarsky (ak tomu spravne rozumiem), tak si bola vtedy uz hospitalizovana? Lebo uz som na nete nasla viacero vyjadreni lekarov, ze vraj KP polohy maju byt hospitalizovane od 38tt. Mne vsak nikto nic take nespominal

zonjushe
16. máj 2013

@erienka
vobec sa nemusis citit ako zbabelec..sice som za spontanny porod a neuznavam dobrovolne sekcie, ale v tvojom pripade by som sa rozhodla rovnako..ja osobne by som nemala odvahu ist ako prvorodicka rodit KP..aj ked viem, ze v minulosti to bolo bezne..takze v tomto som za sekciu..

hela_tn
16. máj 2013

@erienka nebola som vobec hospitalizovana,chodila som do poradne ku svojej gynekologicke,ta mi potom dala výmenný lístok na zvolenie konzilia v nemocnici,tam som šla normálne dole do ambulancie aj s tým lístkom,zároveň mi dala žiadanky na interné a este dake vyšetrenie-to kvôli narkoze..bolo to tuším okolo 38 tt. V nemocnici na gynde mi vraveli,ze mame cas,ze mám prísť o dva týždne a uvidí sa co ďalej a ze si mám dat urobiť tie predoperacne vyšetrenia..tiez som mala strach, aby sa to samé dovtedy nerozbehlo,ale našťastie nic🙂potom som bola v stredu v nemocnici na ambulanci dole na gynde a tam mi povedali, ze mám prísť další den ráno nalacno..o ôsmej ma prijímali a o 11,58 sa mala narodila..

erienka
autor
21. máj 2013

@hela_tn ahoj, mozem prosim este jednu otazku? Dnes som bola v nemocnici na poradni a povedala som, ze som sa rozhodla, ze chcem sekciu. Na moje prekvapenie gynekolog ani slovkom nenamietal. Povedal ale, ze mam prist este buduci tyzden na poradnu, pricom sekcia sa vraj robi az v 40.tt (termin mam 5.6.). Tak som sa chcela spytat, ze ci este pojdem aj na nejaky pohovor k primarovi, ktory sa ma bude snazit presvedcit o prirodzenom porode. Radsej sa chcem na nieco take psychicky dopredu pripravit 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre