Sťažnosť na doktora, ktorý bol pri pôrode

beatka1
10. feb 2013

chcela by som sa spytat ci mi tu niekto nevie poradit ci sa da podat na doktora co bol pri porode staznost aj dva mesiace po porode.ci uz nie je neskoro.ak nie je kde sa tak da urobit.nepacilo sa mi viacero veci co sa odohrali pred porodom aj pocas neho.robili mi ukony o ktorych mi vopred ani nepovedali.napr.dali mi vyvolavacku bez mojho vedomia a spravili aj kristellerovu expresiu pocas porodu taktiez bez mojho vedomia.citala som,chartu prav pacienta alebo nieco take a tam bolo,ze pacient ma pravo na informacie,a ze informovany suhlas pacienta je nevyhnutny pre kazdy zdravotny a liecebny ukon.ze ci sa da na to odvolat.prosim kto vie aspon nieco o tomto nech poradi

stastnamamulka
10. feb 2013

@beatka1 podla mna so staznostou velmi nepochodis,hoci...skusit to mozes...myslim si,ze ak si PRED porodom vyslovene NEODMIETLA nejaky zakrok/postup/metodu,vacsina lekarov to berie/moze brat za automaticky suhlas...nieco ako,ze im plne doverujes a spoliehas sa na nich.Nestretla som sa s tym ani pri jednom mojom porode,aby mi spominane metody oznamovali dopredu.Podanie "vyvolavacky" mi oznamili ako "chodte za sestrickou,da vam cipok" 😖 😀 ...nemam lekarske vzdelanie,ale spominana k.expresia mozno uchranila tvoje dietatko od nejakych tazkosti po porode,verim ti,ze to nebolo nic prijemne,ale ak ste ty aj dietatko v poriadku,neriesila by som to,brala by som to ako ponaucenie do buducnosti 😉

stastnamamulka
10. feb 2013

iste uznas sama,ze ako pises "pocas porodu" nebol cas na to,aby ti strkali papier a pero do ruky a pytali si tvoj suhlas s ukonom

sissy27
10. feb 2013

@beatka1 ty sa chceš sťažovať ani nevieš poriadne na čo, len si niekde čítala, žeby si sa mohla 😝 prepáč, ale to mi príde na hlavu postavené, to ako keby bolo teraz moderné sťažovať sa a žalovať lekárov, lebo spravili niečo, čo mi nebolo príjemné, no a čo, že to bolo asi opodstatnené a že lekári sa tak rozhodli asi pre dobro rodičky a dieťaťa... keby ťa nechali trápiť 24hod tiež by ti to asi nebolo príjemné a to by si sa zas mohla sťažovať, že nepoužili všetky dostupné metódy, aby pôrod urýchlili...
a okrem toho - ak si spomeniem na svoj pôrod, nevidím tam nikde priestor na otázky, vysvetľovanie, podpisovanie informovaného súhlasu a podobných záležitostí - a to som mala pôrod rýchly, jednoduchý a bez komplikácií, ale keby sa mi vtedy niekto niečo pokúšal vysvetľovať a očakával odomňa, že to pochopím a podpíšem,tak asi nie 😀

hradnapani
10. feb 2013

@beatka1 tak pokial ja viem a pamatam sa, tak pri prijme do porodnice som podpisovala nejake papiere a tak matne si v tych bolestiach pamatam, ze to bolo aj o tom, ze suhlasim s ich postupmi alebo nieco na ten sposob. Takze predpokladam, ze toto sa povazuje za formu informovaneho suhlasu. Som si ista, ze nemocnica si to takto osetruje. A urcite, tak ako v tvojom pripade, oni vopred vobec neinformuju, co ti idu robit a podobne. Na toto treba byt pripravena vopred a ak nieco nechces, tak ich o tom aj vopred informovat.

beatka1
autor
10. feb 2013

@stastnamamulka to ze to uchranilo moje babatko neverim,pretoze sesetricka mi zacala tlacit na brucho uz na zaciatku porodu ked som este len zacinala tlacit.takze preto viem,ze tam este ziadne problemy byt nemohli.bol tam aj moj manzel takze mam svedka

beatka1
autor
10. feb 2013

a dakujem.prosila som o poradenie.ale nasla som tu vacsinou iba odsudenie.ved ja som sa len pytala sorry.hm co uz.

beatka1
autor
10. feb 2013

@stastnamamulka a ozaj spominana expresia je uz vo vacsine vyspelych krajinach zakazana lebo je velmi nebezpecna pre zdravie rodicky aj dietata

beatka1
autor
10. feb 2013

@hradnapani to mas pravdu.pri druhom porode si uz dam tu namahu spisat nejaky ten porodny plan.som si predtym z toho v podstate robila srandu ked som o tom citala (o tom plane),ale po terajsej mojej skusenosti si uz dam tu namahu,pretoze uz nechcem zazit to co som zazila pri tomto porode.lepsie povedane po nom.mala som velke problemy sa po tom zakroku zotavit.fyzicky i psychicky

janinah
10. feb 2013

@beatka1 je to podľa mňa neskoro a trochu divné,že ti to začalo vadiť až teraz....prečo si nekomunikovala s lekárom,sestrou vtedy? bol tam aj manžel,prečo ste sa neozvali? prečo ste sa neozval ihneď po pôrode,ak na to počas pôrodu nebol čas,energia?...a tiež bol isto čas a možnosť trebárs na druhý deň po pôrode sa dotyčného lekára opýtať prečo robil to a ono a nechať si veci VYSVETLIŤ...netuším,či si oni o 2 mes. pamätajú,čo presne robili počas tvojho pôrodu,neviem ako podrobne sa úkony značia..skúsiť môžeš,ale ja osobne by som na toto nemíňala energiu,tú by som teraz dala pre dieťa a v prípade ďalšieho pôrodu by som sa už inak "zabezpečila"

libka1
10. feb 2013

@janinah mas 3 deti, takze aj vela skusenosti s porodmi... nechcem sa jej zastavat, ale pocas porodu sa clovek nevie nejak uspesne branit, aspon ja som mala pocas prveho porodu zo vsetkeho strach a vela nenormalnych veci som si uvedomila az po par hodinach a utvrdila sa v tom pri druhom porode, to som rodila inde kde bol uplne iny pristup a tak som zistila (presnejsie povedane utvrdila sa) ze som sa nemylila a ze na prvom mieste to bolo nenormalne skoro po 4 rokoch 😝

keziah
10. feb 2013

@beatka1 urcite to ide, skus pogooglit a pohladat na stranke uradu pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, prinajhorsom nic nedosiahnes, ale nic horsie sa ti nestane 🙂
drzim palce
skus este pohladat v ramci fora v temach venujucich sa prirodznemu porodu, pred casom tu bola aj tema, ze co mozem odmietnut ako rodicka, ale nejde mi otvorit, mozno tam ti baby budu vediet poradit erudovanejsie ako tu

libka1
10. feb 2013

@janinah mas 3 deti, takze aj vela skusenosti s porodmi... nechcem sa jej zastavat, ale pocas porodu sa clovek nevie nejak uspesne branit, aspon ja som mala pocas prveho porodu zo vsetkeho strach, nevedela som co ma ako byt a vela nenormalnych veci som si uvedomila az po par hodinach a utvrdila sa v tom pri druhom porode, to som rodila inde kde bol uplne iny pristup a tak som zistila (presnejsie povedane utvrdila sa) ze som sa nemylila a ze na prvom mieste to bolo nenormalne skoro po 4 rokoch 😝

jarhal
10. feb 2013

@beatka1 ak mozem prispiet ......
tak ja som zazila pomoc pri porode pred 16 rokmi
a poviem ti ani si velmi nespominam kto vsetko tam bol bolo ich vela
po 18 hod.na sale bola som vysilena syn bol uz v porodnych cestach a porod nepokracoval.
vytlacat tlacit prisli vsetci co tam boli a len jednu osobu si pamatam sanitarka zena mozno 100 kg zenska a najvyssia zena co tam bola tak sa fakt snazila a myslim ze urcie mi nechcela zlomit rebra ..lebo to sa stalo ..ale ja som bola stastna ze to syn prezil aje vporiadku...
ani ma nenapadlo sa na nu hnevat..o par dni ma prisla pozriet na izbu a doniesla mi hackovane ponozky pre maleho...
bol to najhosi cas na zlomene rebra lebo dlllho to bolelo pri kazdom vstavani a kojeni...nemohla som nic na bolest iba algifen kvapky mi dali ked na rtg.zisili ze su fakt zlomene...
neviem ti poradit ako sa teraz mas zachovat..ale ak by som bola na tvojom mieste tak by som bola velmi stastna ze to dobre dopadlo....nehnevaj sa ale ....mohlo to skoncit horsie a lekar v takej chvili mysli len na zachranu a pomoc...nie na chartu prav
prajem vela stastia

beatka1
autor
10. feb 2013

@libka1 presne ako hovoris.vravim bola som este dlho mimo.neskor ked ma prepustili z nemocnice som dostala vysoke horucky a musela brat antibiotika potom my ochorelo aj bambino takze preto az teraz riesim.a keziah presne chcem aspon skusit ked uz nic ine

samara1609
10. feb 2013

@beatka1 no ja neviem co su velke problemy pri zotaveni kedze to bolo pred par mesiacmi a zjavne si uz fit. akoze vobec tvoje stavy nespochybnujem,len mi neni jasne na co konkretne sa chces stazovat..lebo len minies horu papiera a podla mne kedze nic nieje tebe ani dietatu sa stane velke h...o.ušetri si stres a nabuduce skus ineho doktora..lebo ja osbne by som sa po porode stazovala na x veci ale uprimne som rada ze sme zdrave.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
libka1
10. feb 2013

@beatka1 mozno to fakt nestoji za plytvanie energie stazovat sa, ale pokial si to mas niekedy v buducnosti vycitat ze si to nespravila tak to pre vlastny dobry pocit urob! ja by som ich tam aj teraz po 4 rokoch najradsej oplula za to ako sa spravali 😠 hajzlici...

libka1
10. feb 2013

sorry za 2 prispevky, nejak mi to blbne 😅

adajlo
10. feb 2013

No ja sa tiez priklanam k nazorom dievcat,aby si sa tesila,ze mas zdrave dietatko ja som rodila pred dvomi mesiacmi sice nie na slovensku ale v taliansku a tu by sa tato metoda tiez nemala pouzivat podla noriem europskej unie,ale aj tak doktorka tlacila na brucho lebo jednodnoducho sa uz maly musel narodit a som rada lebo moja kamaratka,co sme mali rovnaky termin porodu ale ona rodila o den skorej a mala sa pri porode pridusila a nedychala ked sa narodila a museli ju ozivovat a tym sa jej poskodil mozog(ju asi nechali dlho v rodiacich cestach) a teraz sa musia rozhodnut kedy malu odpojit od pristrojov lebo po 2 mesiach uz neni ani sama schopna dychat... ☹

moon1979
10. feb 2013

@beatka1
@stastnamamulka
@janinah

baby, každý má právo byť informovaný o tom, čo sa s ním bude robiť ... a aj pri pôrode alebo vyšetreniach je na to priestor, aby lekár komunikoval s pacientkou, lenže bohužial na SVK to nie je zvykom na žiadnom oddelení ... hlavne pri nečakaných bolestivých vyšetreniach si myslím, že by lekára nezabilo, keby upozornil pacientku, " idem Vám pomôcť, ale bude to trošku nepríjemné a bolestivé, nebojte sa, neublížim Vám ... " (nemusí zrovna vymenovávať všetky latinské výrazy, stačí jednoducho, len nech má rodička alebo ten pacient pocit bezpečia a dôvery) ....

mnoho rodičiek, hlavne prvorodičiek je vystrašených lebo nevedia do čoho idú, tak by ich mal ten personál skôr upokojiť, aby mali pocit istoty a bezpečia a nie ešte viacej vystresovať svojim prístupom ....
mne tiež urobila mladá čerstvá doktorka nečakane zákrok - manuálne rozťiahnutie krčka maternice - myslela som, že sa zbláznim, taká obrovská bolesť z ničoho nič to bola a to som ani nešla rodiť, myslela som, že mi urobí len bežnú kontrolu ako som otvorená, na žiadne zákroky som nebola pripravená a nemala som ani žiadne bolesti ... skoro mi roztrhalo kríže od bolesti o bolesti brucha ani nehovorím a samozrejme som začala krvácať ... absolutne ma neupozornila, keď som sa zvýjala na koze, síce tichučko, ani hlas som nevydala, tak žiadny komentár k tomu, že aby som vydržala, už to bude alebo čokolvek, čím by ma trošku upokojila a to, že som začala krvácať ani nekomentovala ... ja prekvapená idem na wcko a všade krv, v strese som išla za sestričkou a len mi povedala, aby som si to sledovala, keď to bude masívne, aby som sa ohlásila ... a to som ležala v pôrodnici ..... proste nulová informovať a to je to, čo je zlé ...

lenže pokiaľ sa pacienti budú stavať k tomu tak, že im je všetko jedno a nech si lekár robí čo chce a pacient je ten, čo má držať hubu a krok aj za cenu toho, že sa s ním bude narábať nedôstojne a charta práv pacienta bude len zaberať miesto na stene pri dverách aby stena nebola úplne prázdna, tak to v našom zdravotníctve aj bude vyzerať ... Opakujem, nikdy som sa nestavala k jednotlivým úkonom odmietavo, ale považujem za podstatné, aby ma upozornili na to čo idú urobiť, obzvlášť ak ma čaká neočakávané - teda napr. spomínaný veľmi nepríjemný bolestivý úkon ... stačí málo, upokojiť a povzbudiť ...

v zahraničí je to samozrejmosť ... asi kvôli čomu, že? ...

katka1981
10. feb 2013

Samozrejme, ze mas pravo podat staznost kedykolvek, na cokolvek a na kohokolvek. Len neviem, ci sa chces stazovat preto, ze ukony, ktore s tebou lekar nekonzultoval mali nasledky, alebo len z principu. Ja som mala zazmluvneneho lekara, mnohe mamicky tu pisali, ze ten lekar tu ma uz svoj funklub. Bola som s nim nadmieru spokojna. Nekonzultoval so mnou vyvolavacku, ani zatlacenie na brusko. S porodom som bola maximalne spokojna a to zatlacenie na brusko, kt. mi urobila PA som vnimala naozaj velmi jemne, skor ako dotyk, je pravda, ze som mala epiduralku, este som sa nato pytala aj manzela, ci tlacila moc, lebo ja som to ozaj vnimala ako dotyk, nic neprijemne. Bratrancova zena mala modrinu a vnimala to strasne, ale v inom meste rodila. Jedine co som sa na poradni bavila s porodnikom, ze by som nechcela nastrih, povedal mi, ze nikdy nestriha len tak, ze by si zbytocne robil robotu a ani ma nestrihal ani nesil. Nepoznam mamicku, s kt. by lekar konzultoval vyvolavacku ani zatlacenie na brusko. Co sa prosim ta stalo, ze ta to tak nahnevalo? Praskla ti maternica? Ublizili babatku?

stastnamamulka
10. feb 2013

@fidka79 ano,to mas pravdu,ze tzv.vyvolavacka nie je akutny zakrok,ale povedzme si kolko mamiciek-prvorodiciek tusi,ze napr.napichnutie infuzie a podanie cipku odspodu je TÁ "vyvolavacka"? 😉 bohuzial,niekde to takto stale funguje,n e k o m u n i k a c i a rodicka verzus lekar/porodnik,alebo mozno nevedomost na co sa pytat,co ponechat na lekara atd atd...

mariannan
10. feb 2013

ja som išla na príjem kôli prenášaniu a pýtala som sa na všetko čo sa okolo mňa dialo..ešte mi PA vysvetlila aj ktoré číslo na monitore je tep srdiečka..ibaže to bola smena, ktorá ma nerodila ☹ rodila ma nočná smena a tá už nič nepovedala...vlastne si ma vôbec nevšímali, na bolesti mi len oznámila, že to nie sú kontrakcie, to sa mi len rozťahuje panva a tak som "skapíňala" v obolestiach od 1:20 do 5:40..keď som im po 2hodinách odklačaných v sprche oznámila,že krvácom mi len stroho oznámila, že to je OK a mám ísť na kozu,že ma pozrie..5:43 zistila čuduj sa svete rodíte...o 6:00h bola malá na svete ...ale to mi museli prepichnúť vodu, ktorá bola až tmavohnedá, tak rýchlo dr mi pomáhla otvoriť sa (bola milá, celý čas sa ospravedlňovala) a keď mi oznámila, že pri kontrakcii mám tlačiť som už mala pocit, že nič necítim tak PA, ktorá si ma celú noc nevšímla s pohŕdavosťou oznámila "rodička vôbec nespolupracuje" a spolila si s PA, ktorá stála na druhej strane ruky na mojom bruchu a tlačili...skutočne neviem povedať či to bolelo ale bolo to nepríjemné..no mne a mojej princeznej to zrejme pomohlo lebo pediatrička mi povedala, že sa mi malá narodila v hodine dvanástej...samozrejme mi malú nedali, ukázali mi ju na 3sekundy a zobrali na pozorovanie..tak ja si nesťažujem na daný zákrok ale na nevšímavosť personálu spiaceho na koze počas nočnej služby !!!! teraz už viem, že ak sa rozhodnem pre druhé dieťa tak tam už rodiť nepôjdem a určite si otvorím hubu na kohokoľvek a čokoľvek čo sa mi nebude páčiť !!!
Možno nie priamo k téme ale chcela som tým povedať, že ako prvorodička ozaj nevieš čo komu ako ale treba sa ozvať...ja osobne som pôrodom psychicky trpela asi polroka..tvrdila som, že nikdy viac...po 11.mesiacoch už tvrdím, že ak raz áno učite nie tam...aby som si "uľavila" napísala som svoj príbeh do "mamičkovského časopisu"..možno pomohol nejakej prvorodičke, ktorá sa vďaka nemu ozvala..

bebe2013
10. feb 2013

Nepomozem ti, ako na to, ale je super, ze sa chces ozvat. Lebo ak sa nikto neozve, veci sa nikdy nezmenia k lepsiemu. Drzim ti palce.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evening_star
10. feb 2013

@beatka1 Necitala som si vsetky prispevky, ale nedaj sa, ja by som sťažnosť podala, aspoň už len pre vlastný pocit satisfakcie. Nechapem zeny, co tu pisu, ze ved hlavne ze sme zdrave a mas uz tri deti, vask uz si zvyknuta, nie? Tu na Slovensku je to typicka mentalita - drz hubu a krok. Nase porodnictvo je vo vsetkych smeroch sto rokov za opicami vybavenim porodnic, osobnym pristupom porodnikov, pouzivanymi metodami a vedenim porodov. Nastastie sa povedomie zien na Slovensku zacina prebudzat a zacinaju bojovat o svoje prava. Napr. som vdacna za obcianske zdruzenie Zenske kruhy, ktore sa snazi o humanizaciu porodov. Ja som sa tiez citila v porodnici ako kus masa, a nie ako clovek. Samozrejme cest vynimkam, boli v nemocnici aj dobre duse, hlavne sestry na odd. sestonedelia. Ale porodna sal s celym osadenstvom, rovnako ako sestry na novorodeneckom, katastrofa. The freedom in a country can be measured by the freedom of birth :http://

https://www.youtube.com/watch?v=0-U_6AM6EVs

"We made birth a profit making industry."

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre