Strach z pôrodu

katulienka28
27. jún 2013

ahojte buduce mamičky...bliži sa mi termin porodu a ja mam neskutocny strach rodit..som prvorodicka tak možno asik preto,alebo aj koli tomu,že každy ma straši a hovori ake je to strašne rodiť,či už normalne alebo sekciou..mam strach priam až miestami panikarim,že čo ma čaka...nemožem spať a vkuse som nervozna..no nane vydržanie somnou..prosim vas poradte ako sa mam zbaviť toho strachu aby som sa až tak nebala..je tto naozaj až take zleeee...som sama čo sa tak boji??? ☹

tomikejt
27. jún 2013

@katulienka28 aj ja som mala pozitivny skrining, nejake hodnoty boli zvysene, doktor mi volal na mobil, bola som na dalsich vysetreniach a tie uz boli ok.. mam zdraveho krasneho syna 🙂 tieto skriningy obcas ukazu vyssie hodnoty.. samozrejme chapem tvoje obavy, ale ak ostatne testy boli ok, myslim ze sa nemas coho bat 🙂

cerez
28. jún 2013

@katulienka28 To je presne to, keď sa počúva kto mal aký pôrod. Vykašli sa na to a mysli len na seba a dieťatko. Každá máme prach bolesti iný a neznamená, že keď tá alebo tá mala také bolesti, pre teba môžu byť naopak znesiteľné. Ináč, nemôžeš vedieť aká je to bolesť, keď si to nezažila. Takže ak máš strach je to skôr strach z neznámeho. Možno to hovorím, lebo to už mám za sebou. Ale prvý som mala sekciu a druhý klasický. Takže som šla tiež do neznámeho. Ale nepočúvala som horory druhých žien. Držím ti palce nech to zvládneš a vravím to furt, pri pôrode mysli už len na to, že budeš za chvíľku držať maličké v náručí.

althejka
28. jún 2013

jedine co o porode ja poviem je, ze ked som zacitila na sebe to teplucke mimino,pozrela sa na mojho chlapa,co tam stal ako sltp a slzil, isla by som rodit aj 8x . 🙂

cicamica1980
28. jún 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

ja som rodila vo februari. mala som tu na MK precitane vsetky hororove scenare a cakala, ze to bude strasne. najviac som sa bala nastrihu a pichani epiduralu.
nakoniec epidural pohoda, nastrih pohoda, sitie pohoda.
kontrakcie boleli, ale kludne pojdem rodit este raz, ak by to bolo take iste🙂

trish31
28. jún 2013

Ja sa tiez bojim porodu a dost,ale presne ako tu bolo pisane,necitaj ako kto rodil,nevypytuj sa,kazda sme ina,kazda sa chovame a citime inak.Koniec koncov,ono to babatko porodit musis,cize ten strach nam velmi nepomoze 😉

eeffka
28. jún 2013

@trish31 Ja len na povzbudenie, ked som cakala 1. tak ma tlapla jedna co mala uz 3 po ramene ze nic neboj, dajak ho uz len vytlacis 😀 , ako doteraz si na to spomeniem , ze aku mala pravdu a to 2porody za sebou.

janie80
28. jún 2013

Vobec to nie je take zle... Ja som sa porodu nebala prave preto, ze som nepozerala videa, nikoho som sa na porod nepytala, ked bol niekto tak aktivny, ze mi chcel porod vykreslit ako horor, stopla som ho, ze toto ja pocuvat nemienim a takisto som necitala ziadne hrozostrasne historky... Jednoducho som si povedala, ze nejako porodit musim a strach mi nepomoze... Spolahla som sa na to, ze ked uz pojde do tuheho, na strach uz nebude cas... 😅 Takto sa len zbytocne stresujes a stresujes aj svoje babatko... Ved na konci je uzasny zaciatok noveho zivota a neskutocny pocit, ze "tento maly zazrak je len moj? Toto som dokazala?" 🙂

nae
28. jún 2013

@katulienka28 Skús sa viac tešiť. Ja som sa na oba porody tešila, že konečne uvidím tých malých štuplov, aké majú vlásky, nožičky, že si ich ovoniam. A keď sa budeš na ten proces príchodu tešiť, pojde to ľahšie, uvidíš. Nikto ti nebude tvrdiť, že tam nie je bolesť, ale poviem ti jedno - ženy to zvládnu, chlapi by to nezvládli 😉 Buď rada, že si žena, že máš tp možnosť mať u seba svoje mláďatko a porodiť ho - to je neopakovateľný zážitok. Držím palce.

trish31
28. jún 2013

@eeffka ved toto,nejak von ist musi tak co uz narobim

samantha185
28. jún 2013

no ja som na tom rovnako.. pomaly sa to blizi a ja sa bojim cim dalej tym viac.. a nezabera nic.. ani ukludnovanie, ani citanie.. nic...je to len cim dalej tym horsie

anjelik87
28. jún 2013

Ja som sa na porod vooobec nebala lebo som nevedela aka to je bolest. Lenze ja mam asi nizky prah bolesti. .. Poviem ti takto. .. Natrih som vobec necitila oni pichaju injekciu na umrtvenie takze toho sa neboj ja som si tiez nevedela predstavit ze jezis ako ma zaziva roztrihnu ale vobec som nic! necitila iba tu teplu krv co mi zacala tiect ked to mam tak opisat 🙂 kontrakcie boli hrozne ale mne dali vyvolavacku takze boli neprirodzene urychlene, nepomahalo mi ani predychavanie ani fit lopta nevedela som ako si uz mam ani sadnut, toto z brucha som si stiahla dole lebo ma to obmedzovalo no komedia 🙂 a sitie som tiez necitila lebo ja som stihla byt este aj v narkoze takze sitie tiez neviem ako boli. Najlepsia faza je ked uz babo tlacis von to je taka ulava od tych kontrakcii 🙂 ale nechcela som ta tym nastrasit len povzbudit ze aj ked to bolelo tak chystam si to opat zopakovat lebo to k tomu patri tak ako uz baby tuto pisali a je to krasny pocit! A nechod sekciou ak nemusis lebo ked uz ked sa budes moct tesit z babatka tak by si mala len bolesti a dlheee hojenie rany po tom a tak pri normalnom porode sa budes citit fit uz na druhy den. Drzim palce a daj vediet aky bol porod ten tvoj 🙂

marylis
28. jún 2013

@katulienka28 No ja som bola v porodnici na izbe s babou co sla sekciou a na druhy den behala jak lan. Ja som sa nevedela v posteli ani len otocit! Esteze tam bola a mi pomahala, inac by som ani vstat nedokazala. Takze tolko moja skusenost so sekciou 😉 NO a na bolest si kup epiduralku. Mne ju pichli a do 10.minut som nic necitila. Akurat tlacenie bolo vyslovene ze neprijemne, ale neboj, urcite to prezijes 🙂

katulienka28
autor
28. jún 2013

ja viem že najlahšie epiduralku..ale pocula som že to vobec nezabera alebo aspon je to idividualne..pretože poznam kamošky čo rodili s epiduralkou a take bolesti mali že koniec....fakt,neviem,nikoho nechce, strašiť ale ja som ju mala navrhnutu a odmietla som ju...a dalšia vec picha sa do chrbtice...a ja sa bojim...aby sa niečo neprihodilo...uvidime,,ešte ani neviem ako budem rodiť,či normalne alebo aj sekciou...len viem ,že je to strach z neznameho....všetko sa uvidi ak ten den pride..určite Vám dam vedieť..že čo a ako...ale aj tak dakujem všetkym,ktore ma tak super povzbudzujete..je to fakt super pocit,že sa aspon na chvilu ukludnim a nestresujem 😀 len do kedy 😝

lenyy
28. jún 2013

pre mna je porod jeden z najkrajsich zazitkov a to niesom ziadna masochistka🙂. skor by som sa obavala a mala strach co po porode🙂 tam to uz nieje len na chvilu ale dieta na cely zivot.

katulienka28
autor
28. jún 2013

@lenyy no tak toho sa tiež bojííííííííím 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no strašne dačo somnou 😀 bojim sa aj-aj.... 🙂

lenyy
28. jún 2013

@katulienka28 no s novorodencom to jednoduche nieje - aspon pre mna nebolo najma kojenie a podobne veci. ale raz sme si tie dietky spravili tak mame za ne zodpovednost a lubime ich automaticky🙂

zuzik311
28. jún 2013

pre mna bol tiez ako pre @lenyy porod super zazitok.. hlavne sa neboj lebo si to privolas aby to bolo tazke... mysli pozitivne a bude to fajn, drobec za to stoji

katulienka28
autor
28. jún 2013

@lenyy presne tak ja ho lubim ešte ked je v brušku,,ale aj tak dieťa je na celyyyyyyyyyyyyy život nie na hodinu 😀 tak verim že to zvladnem(e) mam skveleho manžela a aj mamka mi pride ukazať..kupanie..atd, a veci s babom suvisiace..najhoršie je že ak bude plakať,,no a teraz???? čo mu je??tam je obava,spravne držanie..atd...brrrrrrr 😀 mna to ešte len čaka... 🙂

alenockap
28. jún 2013

@katulienka28 ja som sa neskutočne bála porodu, normálne som rozmýšľala,že pojdem za dákou psychologičkou 😀 , ale vybavila som si epidurálku a super.... maximálne spokojná, a to malý ma 4250g a 56cm... ono chrbát miesto vpichu ti umrtvia, a až potom zavádzajú tú kanilu či ako sa to volá, nič som necítila,ešte sa aj sestričky čudovali,lebo že to nevyzeralo dobre či som naozaj nič necítila 😀 , po porode ma prišiel anesteziolog skontrolovať či nemám náááhodou bolesti hlavy alebo chrbta,ale nič. Tá epidúrálka bola pre mna super po celonočných kontrakciách,lebo musíš byť na neviem už koľko otvorená.

alenockap
28. jún 2013

@katulienka28 mne ked malý začal plakať v nemocnici,som ho odniesla sestričkám nech ho utíšia 😀 ono človek sa časom naučí čo a ako, ani držať som ho nevedela,nieže to okúpať...a môžem povedať,že najlepšie bolo ked sme boli s manželom donútení ho okúpať sami / pokakal sa / , rýchlejšie sa naučíš, v tomto som bola nakoniec rada,že mi mama nechodila kúpať malého 🙂

katulienka28
autor
28. jún 2013

@alenockap .samozrejme ak to zvladneme spolu s manželom že nam to pojde,tak ano..beriem ale ak naaaaahodou 😀 nie tak pribehne pomoc 😀 😀 😝

nikky222
28. jún 2013

@katulienka28 ja som sa tiez napocuvala hororovych pribehov a mala som super uzasne rychly a malo bolestivy porod. Netreba sa bat, treba mysliet, ze uz ta len chvila deli od momentu, ked si toho drobceka konecne uvidis. Skoda, ze toto nikto nespomina a neopise prve chvile po porode, v zivote som nezazila nic krajsie a emotivnejsie ako ked sa babo narodi a daju ti ho.

majca1581
28. jún 2013

ja mam tiež neskutocne obavy ale predstava že budem svoje dietatko uz konecne drzat v naruči mi dava velku silu ....a skor by som uz chcela rodit ako by som sa toho mala bat 🙂 ale vsetko v pravý čas :*

zuzkag2
28. jún 2013

@katulienka28 ja som sa tiez neskutocne bala, ale uplna panika, a sama som nevedela coho sa bojim... asi snad toho, ze budem niekde lezat, odhalena, naha, ze ma uvidi milion ludi, hanbila som sa dopredu, a tiez som sa bala aj bolesti, ale zas, to som si stale hovorila, ze je to od-do, ze to nejak vydrzim. ale potom som lezala v nemocke asi 2 mesiace pre porodom, maly sa skoro vypytal na svet, a presla som rukami mnohych lekarov... a ti boli vsetci tak uzasni, dbali na intimitu, na moju hanblivost a bla bla, ze ten strach uplne zmyzol. a nakoniec som mala tak uzasny porod... prva doba porodna prebehla doma, v noci, rano to ustalo a ja ze sa uz nic viac nebude diat... ale dr. ma pozrel a ze uz som na 6 cm otvorena. a do 2 hodin bol maly na svete. ja si vlastne samotny porod ani velmi nepamatam, v takej neskutocnej euforii som bola. nebojkaj, vsetko bude tak ako si to budes predstavovat. ver v silu myslienky.drzim palceky

minaz
28. jún 2013

ja som si vždy, keď ma začala chytať panika z pôrodu povedala: že na svete je predsa 6 miliárd ľudí a niekto ich predsa porodiť musel. A keď to zvládlo toľko žien, zvládnem to aj ja a zvládneš to aj ty. 🙂

basburianka
28. jún 2013

Hlavne prestaň strašiť samú seba ;) Pred prvým pôrodom je to ťažké, lebo nevieš, do čoho ideš, to je jasné...Ja som sa na druhé dieťatko pripravila úplne inak, bola som naladená tak, že som sa strašne tešila, ako moje telo bude dokonale spolupracovať s mojím dieťatkom. Sme perfektne vybavené na to, aby všetko prebehlo tak, ako má, čím sa do toho menej zasahuje, tým lepšie. Nič neurýchľovať, telo vie, čo robí, potrebuje na to svoj čas a svoje tempo. Prvého syna som rodila tak "klasicky" - pri kontrakciách som zatínala zuby, počítala do 20 a chcela to mať rýchlo z krku...Nebolo to nič hrozné, ale zase ani moc príjemné...Druhú dcérku som prežívala úplne inak - kontrakcie treba zhlboka predýchavať, hlavne nezatínať zuby, nesťahovať sa do seba - tým vlastne ideš sama proti svojmu telu, ktoré sa snaží roztiahnuť. Takže čím budeš uvoľnenejšia, tým to bude lepšie a budeš sa ľahšie otvárať. Dcérku som porodila behom pár hodín, neboli to nijaké obrovské bolesti, skôr len tlaky a pocit nepohodlia, bez akýchkoľvek liekov, bez nástrihu, bez šitia, bez zranení (som drobná 160cm, dcérka bola také priemerné 3 a pol kilové bábätko)...a bol to vážne zážitok z inej galaxie. Viem, že je to pre teba asi náročné, ale skús viac dôverovať svojmu telu, že je dokonale pripravené na takýto výkon. Samozrejme, že môžu nastať nejaké nepredvídané okolnosti, ale na to sa teraz vykašli. predstavuj si, ako to pôjde všetko hladko, sila myšlienky je neuveriteľná. Pôrod je strašne veľa o psychike, sama vieš, že ak si vystresovaná, si celá v kŕči, stiahnutá a to určite neuľahčuje bábätku cestu von, práve naopak. Keď ti bude zle, mysli na to, že tvoj strach prežíva ja tvoje bábo, tiež nechápe, čo sa to s ním deje, snaž sa mu to uľahčiť. Okolnosti pôrodu vôbec nie sú zanedbateľné, keď je mama aj bábo hne´d po pôrode v pohode, všetko ide ľahšie. Prepáč, že som sa tak rozkecala, ke´d som bola tehotná, veľa som si čítala o prirodzenom pôrode a je to moja srdcová záležitosť. Mrzí ma, že sa stále živia mýty o hororových pôrodoch, namiesto toho, aby boli ženy povzbudzované a nabádané k viere vo vlastnú silu. Ja nie som žiadna "hippisáčka", ale myslím, že je obrovská škoda, že sa predpôrodné prípravy neuberajú smerom k prirodzeným pôrodom, ktoré znamenajú oveľa menej bolesti pre matku aj pre dieťa a ovaľa jednoduchší začiatok spoločného života. Prajem veľa síl, najmä tých psychických ;)

dvebabulky
28. jún 2013

katulienka, nie si sama co sa boji, aj mna vystrasili niektore reci o nevydarenych porodoch :( doporucujem profylakt. cvicenie v nemocnici, ja som chodila na kramare k dr. jandovej, a okrem toho ze som pokecala s ostatnymi maminkami tak nam dr. aj vysvetlila porod, ako dychat a na co byt pripravena. urcite som tym ziskala trosku taku istotu. cely porod je hormonalny roller-coaster, telo ta samo zavedie, priroda to ma uzasne zariadene, pokus sa tesit sa na babatko, a snazit sa zostat v klude, lebo to najviac pomoze aj tebe samej pri porode. a kludne povedz ze sa bojis, mas strach, tie sestricky a asistentky to chapu, a uistia ta, treba s nimi komunikovat. ja som sa bala strasne tiez, na prijme som sa rozplakala, no a nakoniec vsetko super, este sme sa nasmiali s nejakymi medikmi na porodnej sale, vraj ze ked nemam prave kontrakciu tak nevyzeram ze rodim 😀 no a ver mi ze ked to zvladne take leco ako ja, tak potom uz naozaj kazdy, ako tych 6mld porodov pocas minulych rokov 🙂

monci8888
28. jún 2013

@katulienka28 nemas sa coho bat 🙂 je to super zazitok, osobne keby sa da, tak rodim ako jablonka kazdy rok 😝 dobre sestricky ti pomozu a upokoja ta a urcite pomaha aj partner pri porode, je to taka moralna podpora, ze v tom nie si sama 🙂 par hodin po porode uz ani nebudes vediet, ze si rodila. urcite prajem vela stastia a nestresuj sa, tym sa len vynervujes tak, ze vlastny strach ti nedovoli uvolnit sa

petula8
6. júl 2013

to je normálne, každá žena sa bojí, ale treba robiť všetko čo ti lekár povie a potom sa nemáš čoho báť, je to najkrajší zážitok pre ženu keď porodí zdravé a krásne bábätko, je to nezabudnuteľný zážitok 🙂 🙂

ematko29
9. júl 2013

@petula8
@monci8888
@dvebabulky avšetky ženy,čo ste katulienku povzbudzovali,dnes by už mala porodiť 😀 Pravdepodobne 🙂 boli sme v kontakte auž mala riadne kontrakcie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre