Je anesteziológ povinný prísť k vyžiadanej epidurálke?

samantha185
11. júl 2013

ahojte, chcem sa poradit, popytat, ake mate skusenosti, ak mam vsetky potrebne vysetrenia k epiduralke a pri porode si ju vyziadam, je lekar povinny prist a pichnut mi ju? Pretoze som sa dozvedela ,ze pokial si sama nevybavim nejakeho anesteziologa z danej nemocnice a nezaplatim mu do vrecka , mimo tych 100 eur co u nas stoji epi, tak mam smolu a jednoducho lekar nemusi prist ...

katren
11. júl 2013

@samantha185 ano, musi prist....

slniecko77
11. júl 2013

@samantha185 pokial prislusna nemocnica nema tuto "sluzbu" v ponuke tak anesteziolog pride len pocas normalnej pracovnej doby, nie pocas sluzby, v pripade, ze by si rodila po 15.30hod.

samantha185
autor
11. júl 2013

V cenniku nemocnice je normalne zaradena epiduralna anesteza - 100 eur. Co si samozrejme zaplatim, s tym ratam, ale to ze mam navyse davat nehorazne peniaze navyse lekarovi, ktory je za svoju robotu plateny? to je chore..

slniecko77
11. júl 2013

@samantha185 najlepsie si to bude zistit v nemocnici, spytaj sa v porodnici tam ti to objasnia 😉

samantha185
autor
11. júl 2013

Praveze toto mam z nemocnice, preto sa pytam ci to vobec mozu nieco take..
@slniecko77

janinah
11. júl 2013

@samantha185 tých 100 eur ide komu?nemocnici? nemyslím si,že by v službe /nočné,víkendy/ mali toľko anesteziologov,aby niekto išiel k epiduralke,určite budú potrebnejší i iným operáciám,teda sa môže stať,že mimo prac. doby anesteziolog nebude k dispozícii a peniaze ti vrátia potom...švagriná tak šla rodiť,dohodla sa s konkretnou lekárkou,že príde kedykoľvek /nie zadarmo,to je snáď jasné/ale dopadlo to tak,že bola nedeľa a kým dotzčná lekárka odniesla svoje dieťa k babke,že ide na porodnicu,tak bolo neskoro a švagrina porodila bez epi 😉 ..teda radím sa oficialne pýtať trebárs mailom nemocnice ako je to mimo prac. doby

marcelatje
11. júl 2013

@samantha185 a keď si anesteziológa nevybavíš tak ti to pichne upratovačka? Veď keď si epi raz zaplatíš je na nemocnici aby zabezpečila zodpovedného človeka, nie? To v ktorej nemocnici majú takéto praktiky? Veľký bič a malý dvor na takých "profesionálov" !!!!

slniecko77
11. júl 2013

@samantha185 hej, mozu. Vo viacerych nemocniciach je to tak, ze poskytuju epiduralnu anesteziu len v pracovnej dobe, problem moze byt napr. v nedostatku anesteziologov, alebo im nechcu platit sluzbu navyse.
Z vlastnej skusenosti ti napisem, povodne som o EDA uvazovala ako o moznosti, do porodnice som prisla otvorena na 10cm a porodila bez akychkolvek utlmujucich liekov a latok. Mna omnoho viac bolelo otvaranie sa ako kontrakcie pri tlaceni. Pri dalsom porode uz o EDA nebudem ani uvazovat, tymto ta vobec nechcem presviedcat, aby si si EDA nedala aplikovat, ale je tu aj tato moznost 😉

slniecko77
11. júl 2013

@marcelatje asi nevies o com pises a ako to v nemocnici chodi 😖 EDA nie je zdravotnou poistovnou preplacana a ani to nie je standart, takze zalezi od konkretnej porodnice ci tuto sluzbu vobec poskytuje.

dejnas
11. júl 2013

@marcelatje pochopiteľne, že keď jej EDA nepichnú, tak nič neplatí

marcelatje
11. júl 2013

@slniecko77 ešte som svojprávna - myslím 😕 - tak viem čo píšem. S týmto som sa totiž stretla až tu nakoľko tam kde som rodila je anesteziológ asi samozrejmosťou. Čo v takýchto nemocniciach robia s akútnymi prípadmi? 😕 😕 😕 😕
@dejnas to je snáď jasné, nikde to nespochybňujem

slniecko77
11. júl 2013

@marcelatje gratulujem 😉
Samozrejme sluzba na akutne pripady je pokryta, ale pokial viem fyziologicky porod nie je akutny pripad pre anesteziologa.

marcelatje
11. júl 2013

@slniecko77 ďakujem, začínala som pochybovať 😕
asi hej, ja som však rodila akútnou sekciou a to by som mala iné bobky keby to bolo mimo pracovnej doby a vedela by som že anesteziológ doma sladko spí 😕 😕 😕 😕 😕

samantha185
autor
11. júl 2013

mne len pride chore to, ze napriek tomu ze si epi chcem zaplatit , tak mi ju mozno nebude mat kto pichnut, lebo nedam lekarovi navye peniaze do vrecka..

slniecko77
11. júl 2013

@marcelatje to by bolo nelegalne keby nebol v sluzbe ziaden anesteziolog, v kazdej nemocnici ich je potrebne mnozstvo. Ale kedze EDA nie je garantovany vykon, je to nadstandard tak je na nemocnici ci bude tuto sluzbu poskytovat a v akej miere. Ako som uz pisala, niekde je to nedostatok anesteziologov, niekde nedostatok penazi pre sluzbu navyse..zostava si vybrat porodnicu kde tuto skuzbu poskytuju 24/7 alebo zobrat na seba "riziko", ze ju nedostanem.

dejnas
11. júl 2013

aj ja som mala prvú sekciu akútnu, samozrejme, že anesteziológ došiel aj mimo pracovnú dobu...
epidurál - nie je "akútny", preto si to nemocnice riešia asi individuálnym spôsobom... a preto je najmúdrejšie informovať sa v konkrétnej pôrodnici, ako to tam funguje

kkl82
11. júl 2013

jasne, ze kludne moze odmietnut prist. v kazdej nemocnici je nedostatok anesteziologov a je uplne prirodzene, ze su viac potrebni na urgente nez pichat epiduralky pri porode. taktiez je nutne, aby niekedy oddychovali, nadcasov maju tolko, ze by nimi utiahli dalsie dva plne uvazky (a bohuzial im ich nikto nepreplaca). preto je uplne jasne, ze ich nemocnica nebude kvoli epiduralke tahat z postele, ak su prave po 24-hodinovej sichte. najma, ak na druhy den maju dalsiu sluzbu a musia byt akotak oddychnuti, aby nespackali anestezie pri planovanych operaciach ci urgentnych zakrokoch...
a bohuzial, ak je lekar aj napriek tomuto ochotny prist, je to len na nom a v nasom chorom systeme za to bude ocakavat osobny priplatok od pacienta priamo do vrecka... no bohuzial, v tomto pripade mi to dava aj zmysel ☹. mame v rodine anesteziologa a ked vidim, aky je vytazeny, az je mi ho luto. a to som za normalnych okolnosti dost nasrdena na vsetkych s titulom mudr...

aristka
11. júl 2013

ak nemocnica má tú možnosť a ponúka aj epidural a ty si zaplatíš,má ti ju prísť pichnúť anesteziológ aj o pol noci ak je to len cez deň musia to tam mať napísané,ak nedáš do vačku je hlúposť a komu anesteziológov je málo vidieť aby človek vedel komu platiť a prečo ,keď platím nemocke mám dať aj dovačku.... ☹ takže pekne si zavolaj kam pôjdeš rodiť alebo ak absolvuješ anest.vyš.musíš byť informovaná ak by to nepichali v službe...

radlinka
11. júl 2013

@samantha185 ano, anesteziolog sa musi dostavit na stanovene miesto v stanovenom case. Podla priebehu ti povedia, ci je dostatocny cas na pichnutie epiduralu, ktory zaplatis normalne nemocnici (porodnici). Treba sa nato spytat kompetentnych napr. primara oddelenia. Je jedno aka casova doma, ak je tato moznost rodickam ponukana a mas to naplanovane a rezervovane, musi prijst aj o pol noci na tvoje vyziadanie. Sama si mozes zvazit a pripomenut ked uz budes tam, ze si ziadas epidural ako bolo dohovorene a oni ti poslu anesteziologa. Kludne sa co najviac informuj na porodnickom odd, pripadne priamo u anesteziologov. 😉 K nam napriklad prisla anesteziologicka viac krat a v pohode stihla este medzitym aj velku operacku, tak sa nemusis obavat ze by tam nikto nebol na porudzi. Neboj vsetko zmaknete 🙂

andrejka1974
11. júl 2013

ja som mala epiduralku, a od vtedy co mi ju pichli o 10.00 az po koniec porodu aj pocas sitia boli cely cas pri mne, jednoducho som ju mala zaplatenu dopredu a ked som bola otvorena na 4 prsty tak zavolali anesteziologa a to som rodila minuly rok na sibacku, na velkonocny pondelok a nebol s tim vobec problem 🙂 🙂 🙂 🙂 urcite ho tam mat budes v kazdej hodine aj chvili 🙂 🙂 🙂 🙂

aristka
11. júl 2013

ono gynekológia nikdy nemôže byť nepokrytá anesteziológom z dôvodu akútnych sekcií,kde sa koľkokrát ide na sekundy a aj pri samotných pôrodoch sa sem tam niečo prihodí ,že sa musí rýchlo ratovať,ale už záleží na nemocke ,ako má anesteziológov podelených aj v službe...

tatko_bebe
12. júl 2013

Boze nastacim sa cudovat, ked citam Vase skusenosti, asi to zavisi hlavne od nemocnice.. Kazda vacsia nemocnica musi mat ARo a tam su pritomni anesteziologovia, cize zavies peduralny kateter mimo beznu pracovnu dobu by nemal byt problem, ale ako citam tak asi je.. Treba si to dohodnut asi dopredu v pripade pochybnosti aj ked osobne si myslim ze zena by mala rodit spontanne ak nema ziadne zdravotne rizika a problemy

samantha185
autor
12. júl 2013

@tatko_bebe ak by si cital poriadne tak by si vedel ze sa tu pise uz o dohodnutych epi s nemocnicou a podmienkach ktore nemocnica bohuzial ma.
a ze zena ma rodit spontanne?? zijeme v . storoci, preco mame trpiet ked si mozme pomoct?? toto moze napisat jedine chlap

tatko_bebe
12. júl 2013

samantha pises o niecom o com nic nevies, lebo taku blbost moze napisat len zena bez nejakych odbornych informacii. Tehotenstvo nieje choroba ani porod nie.. dnesne moderne zeny mi pripadaju ako zdegenerovane dobou... ako rodia zeny v nejakych primitivnych kmenoch? riesia nejaku bolest-epiduralku?

samantha185
autor
12. júl 2013

Som zdravotna sestra, takze velmi dobre viem o com pisem.
Mna nezaujima ako rodia alebo rodili zeny v kmenoch, dnes je ina doba , podla teba este by sa najlepsie rodilo aj doma nie?

tatko_bebe
12. júl 2013

@samantha185 ak si zdravotna sestra tak mi nehovor ze je fyziologicke potlacat epiduralkou bolest v mene Tvojho komfortu, a nevkladaj mi do ust nejake Tvoje dohady, problemom dnesnej doby je ze zeny sa cpu antikoncepciou poamly od prvej menstruacie, potom ked im klesa reprodukcny koeficient tak chcu mat prve dieta a nakoniec to zakoncia takymi perlami ako sekcia a epiduralka, lebo sak naco budem trpiet....

jolly84
12. júl 2013

@samantha185 uplne zdielam Tvoj nazor, zene sa pomoct, aby tak netrpela. ale chlap nevie, tak najradsej sponntane a tam, kde to na nu pride, no seeeen 😎

jolly84
12. júl 2013

@samantha185 ja som sice rodila v pondelok, co znamena, ze v praci boli vsetci. nechapem, zaco by chceli brat peniaze naviac? vsak je to ich povinnost, za ktoru ide plat a cez vikendy musia tiez pracovat. je to smutne,ze sa toto deje ☹
pochopila som dobre, ze toto sa moze stat aj mimo vikendu?

jolly84
12. júl 2013

@tatko_bebe ale dnes je velky problem v otazke pocatia aj chlap. a zena ze sa cpe antikoncepciou, je zas len skrz Vas 😀
( bez urazky, prosim, neber osobne )

samantha185
autor
12. júl 2013

je to obycajna injekcia na zamiernenie bolesti, tak ako u zubara , u traumatologa a kdekolvek inde.. ako pozeram miesas tu jablka s hruskami, ak nemas k tejto teme priamo co povedat, tak tu nepis hluposti.. Chcela by som vidiet teba na porodnej sale aky by si bol statocny.
@tatko_bebe

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre