Pôrodnice v Bratislave a ústretovosť pri plnení pôrodného plánu

didianac
7. okt 2013

Ktora porodnica v BA je najustretovejsie k rodickam? Priatelka mojho brata chce co najprirodzenejsi porod, bez epi, oxitocinu, bez vyvezovania noh, chcela by porodne kreslo. Ma za sebou uz 2 porody a zle skusenosti, (teraz by najradsej rodila doma) aj s psychickym natlakom na rodicku aby co najskor porodila. Dalsie podmienky su napr.dotepanie pupocnika, prilozenie dietata hned na telo matky a ponechanie co mozno najdlhsie a pod. Asi ma nenapadne vsetko ale za kazdu skusenost dakujem 🙂

usacek79
7. okt 2013

@didianac vyzyvam @dulkagabulka na odpoved 😉

v skratke - drzim tvojej skoro svagrinej palce, ked najde v BA porodnicu, kde jej vyjdu v ustrety s tym, co popisujes, nech nam da urcite vediet 😅 obavam sa vsak, ze nas dobre spravy necakaju 🙄

seemani
7. okt 2013

@didianac ja neviem poradiť, ale vyjadrím sa k tej pupočníkoej krvi, to dotepanie som chcela aj ja, ale je to hlúposť, dieťa má krvi akurát dosť a keď nechávali na žiadosť mamičky dotepať, deti boli strašne prekrvené a nejakú dobu trvalo, kým sa im krv znížila na normu. určite ste si všimli prehnane červené bábätká aj pár dní po narodení. Takže stým by som si to rozmyslela ešte.
Ja osobne som pôrodný plán chcela tiež, ale potom som sa nato vykašlala. Ono ak nie sú žiadne kompikácie, tak ten pôrod je aj tak prirodzený, lekári nebudú do nej nič pchať keď netreba. A keď treba, tak sa jej pôrodného plánu nebudú predsa držať, keď bude treba pomôcť jej alebo dieťatku. epi jej aj tak nedajú, za tú sa vopred platí, takže toho sa báť nemusí. Čo sa týka toho nátlaku, stým neurobí nič ani keby mala pôrodnú knihu, to záleží na povahe tých, čo budú mať službu. Ešte by ich s tým akurát viac vytočila. Mne nohy nevyviazali, bola som kľudná, nebolo treba. Pokiaľ by som sa však skrúcala, určite by som ocenila vyviazanie nôh, pretože sťahovaním nôh k sebe by mohla bábätku trvale poškodiť mozog. Ak mu nechce ublížiť, nech nevymýšla a nechá to na lekárov. Ver mi, že vtom stave si ani nebude uvedomovať, že robí niečo zle.. To sú reflexy, aj to sťahovanie sa do klbka, veľa žien to robí.
Dieťa jej priložia tak či tak, ak bude všetko bez problémov, a nechajú jej ho stále, prevezú ich spolu na šestonedelie. samozrejme, zoberú jej ho len na nevyhnutný čas, umyť ho a zavynúť. A ešte ma napadá vyvolávačka, tú môže tiež odmietnuť, pokiaľ nie je žiadny problém.
Ja osobne som primára pred podaním vyvolávačky požiadala iba o to, aby pri pôrode neboli žiadny študenti /rodila som cez deň, to sa tam hemžili/ a nebol z toho moc nadšený, vravel, že mám právo na túto požiadavku, ale takisto oni majú právo, ba povinnosť, zaškolovať nových lekárov a keby každá žena toto odmietla, ako by potom mohli byť nový lekári? Bez praxe? Tu sa stretávajú dva zákony, a ťažko je s takouto požiadavkou. Nakoniec sme šli cez kompromis a pri pôrode asistovala len jedna študentka. Vďaka bohu zato, neviem si predstaviť, že by tam celý ten gang 😀 na mňa vykúkal spoza lekárovho pleca :D

dulkagabulka
7. okt 2013

@didianac
porodit prirodzene je zatiaľ na Slovensku / tým padom aj v BA/ nemožné...nie je možné..

pod prirodzeným pôrodom ja chapem taký, ktorý nie vyvolaný, nie je nijako urýchľovaný (chemicky ani mechanicky), matka má slobodnú voľbu pohybu počas celého pôrodu,(nielen počas prvej doby pôrodnej) , dieťato sa narodí v polohe,ktorá vyhovuje matke (až 80% žien si vyberá kľak, čup, stoj)-netlačí dieťatko na pôrodom kresle...nepichá sa oxytocín, pupočník sa preruší až po dotepaní, neodnáša sa dieťatko a je s matkou ošetrované ako neoddeliteľná jednotka..a všetci ošetrujúci k žene pristupujú s rešpektom a poskytujú jej intimitu..

odporúčam íst porodiť do Hainburgu,alebo Vyškova

nina88
7. okt 2013

@dulkagabulka Alebo doma. 😉

nina88
7. okt 2013

@dulkagabulka čo je pravdy na tom, čo píše
@seemani ,že :,,to dotepanie som chcela aj ja, ale je to hlúposť, dieťa má krvi akurát dosť a keď nechávali na žiadosť mamičky dotepať, deti boli strašne prekrvené a nejakú dobu trvalo, kým sa im krv znížila na normu. určite ste si všimli prehnane červené bábätká aj pár dní po narodení. Takže stým by som si to rozmyslela ešte.,,

seemani
7. okt 2013

@nina88 nám to vravela žena,ktorá vedie o tomto semináre, takže myslím si že niečo na tom pravdy určite je..

nina88
7. okt 2013

@seemani Jedna žena povedala, vieš, to je také... Potrebujem viac,aby som sa rozhodla tomu uveriť. Príde mi to nelogické úplne. Veď aj v prírode cicavce ,,trhajú,, šnúru až bohvie kedy... No neviem, idem študovať, mám na to 3 mesiace. Panika stúpa,ale odhodlanie nechať sa viesť svojimi pocitmi ešte viac.

dulkagabulka
7. okt 2013

@nina88 dotepanie nie je hluposť
porzi v mojom fotoblogu tu na MK moje satusy-najdeš tam viac odkazov na članky o dotepani
dokonca aj pri cisarskom sa to da:

http://cord-clamping.com/2011/09/08/cesarean-de...

hama27
7. okt 2013

@dulkagabulka, @seemani, @nina88
Ja som tiez svojho casu patrala po informaciach o dotepani pupocnika a nasla som okrem ineho aj toto:
http://www.mamaajapredeti.sk/poradne/archiv-por...
A tento isty nazor som citala aj v clanku jedneho ceskeho hematologa, ten sa mi ale teraz nepodaril narychlo najst. Takze, kde je pravda, tazko z nasej laickej stranky povedat ....

dulkagabulka
7. okt 2013

@nina88 doktor Leboayer označil predčasné prerušenie pupočníka za, teraz parafrázujem, lebo neviem, či si presne pamatam tu vetu: "akt nepredstavitelného násilia, ktorého dôsledky si nevieme ani predstaviť"

dulkagabulka
7. okt 2013

@hama27 hladaj zahraničné zdroje- overené štúdiami

dulkagabulka
7. okt 2013

prave sme toto-prerušenie pupočnika, preberali v našej skupine na FB..

teraz som našla toto: tam je aj ten citat od Leboayera
http://www.aperio.cz/poradna/27223

seemani
7. okt 2013

@nina88 tá žena je študovaná a vedie o týchto veciach semináre, tak neviem si predstaviť dôverihodnejší zdroj.A sama bola svedkom pôrodov bez dotepania a s dotepaním.. Tak neviem 😀 internet bude asi menej dôverihodný, nie?

asocial
7. okt 2013

Ja si myslim, ze porodny plan je zbytocnost...realita je ina..aj ja som snivala o kontrakciach, ako budu silniet a ako porodim maleho..a hla..vsetko bolo inak...tyzden po termine, ziadne zarucene rady na vyvolanie porodu nepomohli...kontrakcie prisli po hospitalizacii v nemocnoci
.no neotvarala som sa..tak to slo umelo...a som rada..maly ma uplne zakalenu plodovu vodu okolo seba..hned mu sli odsat vodu ...cely chudak vysuseny
.a problemy s kozou doteraz...4 kozne diagnozy...a nejake dotepanie pupocnika mi bolo potom sumafuk...maleho mi priloZili
.
Rodila som na antolskej a som spokojna...ok..kojeniu by sa mohli viac venovat...
Chcem povedat, ze moze mat porod vysnivany ako chce..realita moze byt ina

dulkagabulka
7. okt 2013

@seemani aj ja som bola svedkom pôrodov s dotepaním i bez dotepania 😉

dulkagabulka
7. okt 2013

@asocial pôrodný plán a prirodzený pôrod je vhodný pre zdravú mamičku, s dieťatkom v zdravom postavení, porodené v termíne...
ak sa vyskytnú akékoľvek komplikácie, každá mamička chce , aby sa problém vyriešil- ak to neide prirodzena, tak aj medikamentami, aj zásahmi
ženy mávajú v pôrodných plánoch písané, že si želajú to a to v prípade fyziologického pôrodu, ak nepride ku komplikáciám..

kiki68
7. okt 2013

a co tak do Hainburgu ist?to je asi najblizsie,kde zeny rodia prirodzene a pokial nie su komplikacie nikto s nimi nic nerobi...ako nieco to stoji,ale zase svaty pokoj je asi prednejsi...a ked chce niekto dotepat pupocnika placentu cojaviem zasadit pod jablon,aby bola dcerka pekna a ako jablon sladka,tak tam asi najskor vyhoveju 😉 Mozno do BA ked uz by som si vzala porodnu dulu,lebo inak mam dojem,ze si robia co chcu...

hallie
8. okt 2013

@kiki68 lenže v Hainburgu sa tuším cena začína 1500 eurami pri ambulantnom pôrode. ak si v nemocnici pár dní, vyšplhá sa to aj na 4000 eur :-/ Nie že by mi za to dieťa nestálo, ale naozaj je to trošku drahá sranda pre väčšinu mamičiek.

K téme - ono to asi v našich nemocniciach veľmi záleží od lekára - je ich pár, ktorí sú ochotní diskutovať a urobiť ústupky. Počula som takéto odporúčania na lekárku v Ružinove a lekára na Antolskej.
Ja predbežne budem rodiť na Kramároch, keďže tam rodí môj lekár. Ale neviem, či si to nerozmyslím, ak sa nedohodneme vopred. Mám z toho trochu stres. S tým, že mi niekde u nás dajú placentu som sa už viacmenej rozlúčila, ale rada by som naozaj rodila bez nástrihu, vyvolávačiek, oxytocínu, epidurálky - pre to urobím všetko vopred, vrátane nacvičovania s epinom. Nenadchýňa ma ani predstava klystíru, o tom si chcem rozhodnúť sama. Robili mi ho raz v živote a bolo to strašné. A tiež by som sa rada čo najdlhšie voľne pohybovala a polohovala ako chcem. Je mi ale jasné, že v sede, kľaku, či na štyroch ma porodiť nenechajú :-/. No a dotepanie a priloženie je pre mňa úplný základ, ak sa budeme handrkovať o tomto, hľadám ďalej.
@dulkagabulka, prosím, neporadíš - je väčšia šanca, že sa ku mne budú správať ako k človeku (najmä ak pre nich budem premúdrená prvorodička) s manželom, mojou matkou alebo skúsenou dulou? podľa toho by som si vybrala spoločníka pri pôrode 🙂 lebo mám tušáka, že veľkomožných pánov doktorov asi bude najviac vytáčať práve dula ☹

dulkagabulka
8. okt 2013

abmulantný pôrod v Hainburgu (ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie a matka odíde do 24 hodnín) stojí nejakých cca535 €, čo zas nie je tak veľa, ak si človek spočíta koľko dá tu lekárovi plus nadštandart, epi- tak to možno vyjde aj viac..

dula je viac menej nevítaná všade...
najlepším by bol manžel, ktorý je "vyškolený"
ako napríklad tento
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

problémom najvačším je, že u nás nemôžeme rodit s PA...lekár je totiž vysoko špecializovaný na patológie a pri fyziologickom pôrode ani nemá čo robiť...a ak si žena zazmluvní lekára, s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa takmer istote porodí vyvolávačkou a lekár tým, že je zazmluvnený, sa bude snažit urobiť pre rodičku to, čo sám považuje za najlepšie- teda urýchlovanie a zásahy 😒
Zatiaľ som ešte nepočula o žiadnom SK lekárovi, pri ktorom by žena mohla porodiť NAOZAJ prirodzene

To, ako vyzerá prirodzený pôrod som videla iba v Hainburgu
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
aj toto je Haniburg
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

prirodzene po cisárskom KP v Hainburgu
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

skrátka to, čo je u nás považované za život ohrozujúce a nebezpečné, je tam normálne
to čo je u nás normálne (rutinné nástrihy, poloha na chrbate či v tzv"polosede", oxyotocín atd) je tam nenormálne 😒

usacek79
8. okt 2013

@seemani nuz pre mna je urcite doveryhodnejsim zdrojom internet, kde je zverejnenych X studii na tuto temu (odbornych), ake jedna pani... urcite nepreferujeme dotepanie preto, ze niekde na diskusnych forach sme si to precitali..
a to je vzdy aj o subjektivnom nazore, takze ak sa raz pani priklonila na stranu "odporcov", tak holt to bude propagovat z tohto pohladu..

dulkagabulka
8. okt 2013

@hallie áno, viem že sa to môže vyšplhať na veľkú sumu a velmi ma to hnevá, že si žena musí v podstate druhýkrát zaplatiť za to,aby boli dodržiavané jej ľudské a pacientské práva..
treba písomne žiadať nemocnicu ešte pred pôrodom o splnenie tvojho vopred vysloveného priania (treba tam uviesť body ktoré si želáš pri fyziologickom pôrode a žiadať odpovedať na každý bod zvlášť - napríklad- želám si porodiť bez rutinného nástrihu, želám si porodiť bez rutinnej aplikácie oxytocínu, želám si vybrať polohu pri pôrode - odmietam rodiť na pôrodnom kresle, želám si hned po pôrode neodniesť zdravého novorodenca na vyšetrenia, meranie, váženie si želám až po 2 hodinách a samoprisatí, želám si byť ošetrovaná s dieťaťom ako neoddeliteľná jednotka ..atd..atd..) Treba sa odvolať na všetky platné právne predpisy

a kedže nad slnko jasne, že ti v žiadnej pôrodnici nevyhoveju, treba následne žiadať poisťovnu o preplatenie nákladov tam, kde ti to splnia...sme občania EÚ a máme nejaké práva
odhliadnuc od toho, že sme ľudské tvory, ktoré majú svoje práva

hallie
8. okt 2013

@dulkagabulka ďakujem za rady, poviem to mužovi a kamarátka právničke, aby sme sa na to pozreli. ešte máme našťastie na to dosť času 🙂
mám toho istého lekára ako usacek79 a keď sa ona nedohodla, zrejme sa to nepodarí ani mne, ale ja som fakt ochotná to malé napokon vytlačiť aj v ľahu, len nech mi dovolia sa hýbať, sprchovať, kľačať a robiť všetko možné aspoň dovtedy a nestrihajú ma ☹

hallie
8. okt 2013

@usacek79 a hlavne - aj gynekológovia študovali to isté a jeden ti povie, že nástrih mať musíš a iný, že je proti nemu (okej, u nás ich je málo 😀). to, že niekto niečo študoval neznamená, že jeho názor je jediný správny 🙂 môže mať len isté presvedčenie, ale iný študovaný to môže vidieť celkom inak.

dulkagabulka
8. okt 2013

@hallie si ochotná si dať urobiť aj amniotómiu (pichnuť vodu?) a vytlačit babo v lahu riadeným tlačením (že ti oni budu kazat ked a ako tlačit) napriek tomu, že prave toto pri fyziologickom pôrode stažuje babatku cestu von(napr. ide proti gravitacii, tebe tlačí na cievy, ktoré ho zásobujú krvou, tým pádom sa môže dostaviť stres) a tebe zvyšuje pravdepodobnosť poranenia?

hallie
8. okt 2013

@dulkagabulka no, dúfala som, že bez epi budem vedieť ja sama najlepšie, ako tlačiť... či nie? ☹ naivná som, však? ☹

kiki68
8. okt 2013

Ja mam to stastie,ze v AT zijem,takze nemusim toto riesit,ale mne to na SK pride dost zle,sa mi zda ten ich pristup pretechnizovany alebo ako to nazvat pri porodoch.

Osobne by som tam isla do SK nemocnice s dulou,lebo v tom stave,ked clovek rodi bude tazko vnimat vsetko a ohanat sa pravnymi predpismi,ze toto nechcem,tamto nechcem.

Este kamoska rodila v Banskej stiavnici,ci kde ej taka ta sukromna porodnica, tiez isla co najprirodzenejsie na to a ma krasne spomienky.Lenze trepat sa kdesi so Stiavnice z BA...no to je lacnejsi ten Hainburg.Ale zase nesmie sa nic stat,aby dieta neviezli potom do AKH 😒

dulkagabulka
8. okt 2013

@hallie môžeme ti v OZ Ženské kruhy s tou žiadosťou pomôcť

dulkagabulka
8. okt 2013

@hallie ty to určite budeš vedieť, ale oni to budu vedieť lepšie a budeš tlačiť tak, ako ti povedia oni- teda hlavne veeľmi silno a rychlo (rychle a zběsile 😀 )
fakt som to videla iba v Hainburgu, že nechali ženu tlačit vtedy,kedy chcela ona a tak, ako chcela ona - na SK zatiaľ nemožné

dulkagabulka
8. okt 2013

@kiki68 slovenská dula v nemocnici nemôže nič- nemôže tlmočiť tvoje priania a nemôže sa miešať do zdravotníckych kompetencií ☹
teda dula by ti v tomto nepomohla

kiki68
8. okt 2013

to fakt nemoze nic? lebo manzel mi tam pride len ako taka podpora,teda ten moj je na ludi gestapak a uz som videla aj policajtov sa pred nim fakt klepat,ale boh vie co by robil keby tam vidi mna nejaku zbedacenu,spotenu a funiacu jak lokomotiva...tak fakt len do Rakuska ist rodit,ak to clovek nechce mat riadene niekym inym...
ako raz som zazila SK gyndu pri kyrete a bohate mi ten pristup stacil na to,aby som na SK nikdy rodit nesla...som si pripadala ako v slepicarni na pasovej vyrobe....doslova mi to pripominalo to,ked mi kamos veterinar hovoril ako sa na praxi kastruju prasiatka,ze jeden vezme,rizne,poda druhemu a takto dokolecka...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre