Používanie návlekov v škôlke

qwerty81
7. sep 2012

Ahojte. Chcem sa opytat maminiek deti, ktore chodia do skolky: pouzivaju sa vo vasej skolke, v chodbe pri skrynkach navleky na topanky? U nas to minuly rok nova upratovacka zaviedla. Vraj sa poskodzuje podlaha podrazkami a podpatkami, cim mysli cierne smuhy na podlahe. Ide mi o to, ze tie navleky su latkove, spinave, casto premocene... Pripada mi hnusne aby som to vobec chytala do ruky, alebo si to obuvala na bose nohy, ked mam napr. sandale. Upratovacka trva na pouzivani, bez ohladu na to, ake je pocasie. Ci je sucho, mokro, sneh-nesneh. Moze mi skolka nejakym sposobom nariadit pouzivanie - ze musim? alebo, mozu syna vylucit zo skolky preto ze ja nerespektujem nariadenie? Uz si to vylepili aj na dvere...

popelka5000
7. sep 2012

Ja si pamätam,ze to bolo aj u syna este v skolke ,ale kazdy to dodrzoval asi tak tak tazden v sept.a potom na to kaslali.Hlavne preto ,ze napr:ja som letela syna zaviest do skolky šup šup a utekala som jak vichor na bus do prace.Cize nebolo kedy hore dole navliekat ,vyvliekat.Ja byt tebou idem za riaditelko ,alebo zavolam jej a vysvetlim jej preco odmietam ,hlavne z hygienickych dovodov.

zuzanocka
7. sep 2012

aj v nasej skolke su pri dverach navleky presne take ako opisujes 😝 s cedulkou, ze "ziadaju rodicov, aby pri vstupe do budovy pouzivali navleky" ja ich vsak uspesne ignorujem uz 6 rokov, co mi tam postupne deti chodia.. topanky si vzdy poriadne ocistim na rohozke pred dverami; deti a p. ucitelky tiez prejdu obute do satne, ked idu z vonku..
ked je rodicovske, alebo riesim nieco s ucitelkou a vchadzam do triedy, vyzuvam sa, topanky necham pred dverami triedy.

ake nariadenie vyvesili? ze vylucia dieta, pretoze rodic nenosi navleky? ak ozaj inak nedaju, byt na tvojom mieste, zadovazim si take, ako su v nemocniciach -. predavaju sa pri oddeleniach z automatov v takych plastovych gulickach - a nosila by som tie - svoje.. neviem si vsak predstavit, ako sa rano, ked deti idu na osmu do skolky, kvantum rodicov pri dverach suka do navlekov..... 😨

sisaha
7. sep 2012

@qwerty81 aj u nas su navleky, ale igelitove. zase treba pochopit, ze nez rodič odvedie dieta do triedy, tak prechadza po chodbach, po ktorych chodia aj deti v papučkach. Nehovoriac napr. o roztopenom snehu, kde moze prist k urazu... Tak ako si treba dat navleky napr. pri vchode do rehabilitacneho zariadenia, tak treba aj inde kde to vyzaduju. Treba si len zvyknut...Mozes si kupit vlastne, za 0,50 eur a nosit si ich so sebou. Budu len tvoje, budes respektovat ich pokyny a vsetci budu spokojní..

qwerty81
autor
7. sep 2012

@zuzanocka Vyvesili nariadenie, ze sa maju nosit navleky. Aj to v podstate ignorujem, ale upratovacka z toho robi 3. svetovu a nechce sa mi s nou kazde rano natahovat. Hned v prve rano po prazdninach na mna vybehla ze navleky, ze ona dva mesiace kolenackovala a drhla podlahu, o com si dovolim pochybovat - ze dva mesiace.... A nie je to nahodou jej napln prace? Niektori rodicia ich nosia, niektori nie, ale mam pocit, ze sa navaza stale len do mna 😒 Na rodicku to chcem riesit, ale myslim, ze ked sa ozvem, tak ma tam niektore premotivovane matky zlincuju - co povie skolka je svate a mam pocit, ze upratovacka je tam viac ako riaditelka.

sissy27
7. sep 2012

@qwerty81 poviem ti tak - vymeň sa na dva dni s upratovačkou v škôlke, a potom uvidíš... ak sa ti hnusia tie ich návleky, požiadaj riaditeľku o zavedenie jednorazových igelitových (čo ale niekto bude musieť financovať), alebo si zožeň vlastné a používaj tie...

@zuzanocka v našej škôlke návleky fungovali v pohode, nikto nepindal a nebol ani žiadny nátreske medzi dverami...

sissy27
7. sep 2012

@qwerty81 len tak mimochodom, tebe je jedno, v akom prostredí bude tvoje dieťa celý deň? doma sa tiež nevyzúvate, ale v špinavých topánkach špacírujete po celom byte? a koľkokrát za deň ty zmývaš doma podlahu? lebo upratovačka v našej škôlke to robila niekoľkokrát za deň a ver mi, nie je za to až tak kráľovsky zaplatená, a to nemá na starosti len chodby, ale aj 4 umývarky, 4 triedy a 4 šatne, ktoré treba denne povysávať, jedáleň, dvor... ďakujem pekne za pár takých rodičov ako si ty 😝

barcelona94901
7. sep 2012

@qwerty81 áno používaju a nikdy mi to nevadilo,rovnako ako v nemocnici,ak ti vadí ich návlek ,tak si šupni do kabelky svoj a máš to

mmaatt
7. sep 2012

neviem, prečo sa toto rieši, veď je to v záujme každej mamičky, aby jej dieťa bolo v čistom a bezpečnom prostredí. U nás to tiež nikto neriešil, každý nosil návleky. Ja som musela môjmu mužovi dokonca ušiť, lebo mal takú veľkú nohu s topánkou, že sa do žiadnych poriadne nezmestil a aby sa netrápil, tak som mu ušila (a tie si nosil všade, kde bolo treba). Je to len pohodlnosť. Lebo keby každý rodič prešiel v mokrých topánkach (keď vonku prší, alebo sneží), tak potom tie deti by si to nosili na papučkách na koberec v triede a tam sa potom na ňom hrali. Treba požiadať pani upratovačku, aby ich častejšie prala. Veď aj doma sa vyzúvate, nestačí si poriadne topánky utrieť o rohožku, či?

janano
7. sep 2012

@qwerty81 a je taky strasny problem kupit si vlastne navleky, tie igelitove a pouzivat len tie? Ved ich das do sacku a strcis aj do vrecka. 😉

barcelona94901
7. sep 2012

@sissy27 a ešte pomáhaju najmenším prckom s obliekaním ,vyzliekaním,maju toho veru dosť,plus tá naša sa starala aj vonku o kvietky,zametala,odpratávala,pomáhala im aj pri obedoch..atd
robia za pár "šušnov"
moj syn na pani upratovačku nedal dopustiť ,samozrejma,že aj jej sme dali čokoládove srdiečko z lásky a vdaky ,je predsa doležitou sučasťou školky ,ale su rodičia čo dieťa zanesu a odnesu dieťa do školky a si nevšímaju aj tie dobré veci 😉

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
7. sep 2012

@barcelona94901 absolútny súhlas... robia za minimálnu mzdu alebo na dohodu, aby si privyrobili k dôchodku a ozaj robia, naša upratovačka bola prvá v škôlke a posledná odchádzala, kým dala všetko do poriadku, jakživ som ju nevidela len tak nečinne postávať, nedajbože oddychovať...ak som jej mohla pomôcť hoc len takou maličkosťou, ako dať si návleky, tak mile rada... tak ale holt sú medzi nami aj takí, ktorí si prácu "nejakej upratovačky" nevedia vážiť 😒

zuzanocka
7. sep 2012

jezkoveoci, preco sa hned do niekoho navazat ??? nikto tu predsa nedegraduje "nejake upratovacky".. podstata "problemu" bola v tom, ze navleky su mokre, spinave.. budem ich chytat do ruk? nebudem. zadovazim si svoje alebo sa vyzujem. bodka.

viac krat tu padlo riesenie - nosit si navleky svoje.. a ako si spravne, @qwerty81 napisala - porozpravaj sa o tom na rodicku s tym, nech pani upratovacka navleky castejsie perie.

a @qwerty81 paci sa mi vyraz "premotivovane mamicky" 😀 😀

zuzanocka
7. sep 2012

@piacere ironia ironia ironia.. 🙄 kazdy mame svoje... niekto problem s navlekmi.. niekto zaklada x tem "moje 3,4,5,6,7-tyzdnove dieta nekaka" co obliect 7,8,9,10,11,12-mesacnemu?" a podobne.. ved budeme rady, ze nemame vaznejsie problemy, no nie? 😝 😉

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sympa1
7. sep 2012

@qwerty81 ano mame navleky v skolke...apsolutne bez problemov sa pouzivaju...sice nie z dovodu ze by sa podlaha mohla poškodit kvoli opatkom...ale z dovodu snehu,daždu..blata..a neviem coho co sa moze nanosit do šatni a chodby a deti sa tadial cely den pohybuju, niesu stale len v triede. takze problem nemame

ivet78
7. sep 2012

ahojte dievčence. tak pridám aj svoj názor. nečítala som názor , aby ma to náhodou neovplyvnilo...ale určite si túto diskusiu prečítam. Ja mám práve teraz už 4 dievku v školke... tri staršie chodili do školky inde... a tam sa návleky nepoužívali...boli to staré školky...ale prítulé a vždy pekne upratané...ale teda dole klobú pred učitelkou a upratovačkou... moje deti všetky začali chodiť už v 3 rokoch do skolky a veru mali dosť aby všetko bolo pre dieťa zabezpečené a aj na ne dohliadnuté a jasné že pri tom hodne pomáhali učitelkám aj upratovačky...čiže keby som mala pomôcť takto upratovačke že si dám návleky tak verte mi že si ich dám...
a teraz tú najmladšiu mám v inej školke z dôvodu sa presťahovania... je to úplne novučká školka... priestory nové , komplet prerábka vo vnutri aj vonku...a všetko nové umyvadlá, skrinky , postielky... no uplne všetko a tiež sme rodičia boli oboznámený s tým, že sa budú nosiť návleky... ja s tým problém nemám a velmi rada to pre nich urobím... lebo moje dieťa neplače v školke a sú tam úžasné učitelky... a ked vidím ako sa jej venuje alebo teda deťom sa venujú aj učitelky aj urpatovačky a moje dieťa je stále vyčesané, plné zážitkov a dobrých dojmov... prečo by som svoje dieťa ukracovala tým...aby som si nedala návleky... lebo mi je jasné..že ked bude pršať... tak tam bude upratovačka stáť s handrou a bude to utierať...aby sa deti nešmykli alebo nemali mokré ponožky... a tým bude menej s detmi, (ved by som bola hlúpa...aby som dieťa ukracovala o tento čas kedy sa všetky deti zídu a upratovačka už bude upratovať a pomáhať v kuchyni ) som fakt rada, že v tejto školke to takto funguje
takže za mna u r č i t e si n á v l e k y o b u j e m

qwerty81
autor
7. sep 2012

@sissy27 poviem ti tak: kludne by som menila. Ta nasa upratuje 2 triedy, dve umyvarky a jednu chodbu. Ci pomaha detom s obliekanim to neviem, ale kamoskina dcera mala pravidelne oblecene nohavice naopak - zips a gombik na chrbte. A dalsia vec, x krat sa stalo, ze ked pridem pre syna, rano ci poobede, p. upratovacka sedi pri ucitelkach a druzna debata. S kocikom matky do chodby nesmu (tie co maju babatka) a nechavaju ich vonku, lebo kocik poskodzuje podlahu (neviem ako), ale ze si v chodbe parkuje bicykel p. upratovacka je v najvacsom poriadku. Ona ma vlastne pravidla... A vazit si pracu upratovacky si viem, sama som kedysi upratovala 3 poschodovy hotel v rakusku 12 hodin denne.

sissy27
7. sep 2012

@qwerty81 ak nie si spokojná s tým, ako si svoju prácu upratovačka (ne)robí, môžeš podať sťažnosť, najlepšie písomne, riaditeľke škôlky, alebo zriaďovateľovi... prípadne ju môžeš vymeniť a ukázať jej, ako to má vyzerať 😉

zuzanocka
7. sep 2012

no a sme doma.. hlavne ze ste zakladatelku osocovali, ako ona pomaly ani nie je clovek, ze si nevazi PANI upratovacku..

@sissy27 preco si taka utocna? :-/

masinka
7. sep 2012

u nas v skolke su vsade koberce, deti sa prezuvaju dole pri vchode a dalej idu len v papuckach. Rodicia nosia navleky, nikto s tym nema problem... aj ked v zime po prvom pouziti su mokre a spinave - upratovacka ich dava potom susit na radiator 🙂 Ked ich nechcem chytat, vyzujem sa pri brane a idem len v ponozkach.
Kedze sa mi nechcelo vyzuvat prostrednu dceru (ktora do skolky nechodila) a navleky su velke a vyzuvaju sa jej, tak babka usila dva pary mensich navlekov a nosime si ich so sebou.... raz za par dni jeden operiem a vsetci su spokojni 🙂
V lete pred rodickom sa mi usiel posledny par navlekov, akurat taka XXL velkost. V sandalach sa mi po kazdom kroku vyzuvali. Po tretom potknuti som ich zobrala do ruky a tak ma stretla riaditelka - dostala som poriadnu hubovu polievku... tak ale aspon viem naiso, ze mam dieta v cistom prostredi 🙂 A ked idem aj s najmladsou, mozem ju kludne nechat po zemi stvornozkovat.

dazdovka
7. sep 2012

@qwerty81 V nasej skolke to nevyzadovali, upratovacky boli skvele, sikovne a mile, vzdy to rychlo vyzmyvali, ak bola clapkanica.. Co mi napada, ak odmietas tie navleky, tak sa vyzuj a chod bez topanok, ked s tym maju problem.

cikyta
7. sep 2012

@qwerty81 My ich máme. V letných mesiacoch ich nepoužívame. No v iných ano. S pochopitelných príčin. Nikto s tým nemá problém....

qwerty81
autor
7. sep 2012

@zuzanocka vies, ono to je na MK uz standard (reakcia sissy27). nedaj boze, ze sa nieco opytas, hned si taka-hentaka. ani jedna z nich do tej skolky nechodi, neboli tam a nevedia ako sa p. upratovacka chova - ako general. to ze oni maju uzasnu a obetavu neznamena, ze aj ta nasa je taka. Krasne na tom je, ze tu niektore baby mudruju, hodnotia ma a vyskakuju, ale ani v jednom prispevku som nenasla odpoved na moju otazku. Ci mozu syna vylucit, ze ja nerespektujem pravidlo.

@piacere Nerobim z toho nejaky ober problem, len ma zaujimalo ako to chodi v inych skolkach. Mala som chodit po meste do vsetkych skolok a pytat sa - nosite navleky??? Tak som to hodila sem. Na toto forum je, nie? Ak som ta pobavila, tak som len rada. Dalsi dobry skutok na moje triko 😉

ginger_fox
7. sep 2012

@qwerty81 plne sa s tebou stotožnujem. Do mňa, keďže som tie návleky nemala na nohe sa pustil jeden premotivovaný otecko 😀 Nemám ich problem používať, keď je mokro, ale na sandale si ich nedám 😝 A raz sa mi stalo, že som si ich na gumakoch všimla až keď som nasadala do auta. Hold, skončili v najbližšom odpadkovom koši.

sisaha
7. sep 2012

@qwerty81 ty nevies, ze upratovacka a vratnik su najdôlezitejsi ludia vo firme? 😉 A teraz vazne, je jedno, ci je niekto general, alebo nie.. Ak ta na to upozornila (v dobrom) a ty na nu z vysoka prdíš a robíš si po svojom, tak sa nečudujem, že sa k tebe musi spravať ako keby si bola z pomocnej školy. To, že je tam od toho, aby čistila čierne čmuhy od topanok? podla mna tam od toho nie je...a kazde zariadenie ma pravo vyžadovať respektovanie svojich nariadeni..Ak ideš do obchodu, tak si tiež berieš košík a nenakupujes priamo do svojich tašiek... Problemom ludi je skôr rešpektovanie druheho...a preto sa nečudujem, že z niektorých detí vyrastajú jedinci, ktorí bez problémov papuľujú učiteľovi...

molka
7. sep 2012

Mne sa používanie návlekov nehnusí, ale nemôžem ich používať, pretože mám problémy s kĺbami a nedokážem si ich navliecť. Každý chce rešpekt, ale kto rešpektuje starých a imobilných ľudí? Koľkokrát vidím babku, ako ide pre vnúča a pasuje sa tam s návlekmi... Neviem, ako to riešia v iných škôlkach alebo v zahraničí, ale musí byť predsa aj iné riešenie.

malinkaaninka
7. sep 2012

@qwerty81 ak je to nariadenie v škôlke,tak by som to rešpektovala.ak ti vadia mokré a špinavé,nos si svoje.

evka4
7. sep 2012

@qwerty81 kup si svoje igelitove navleky a budes mat po probleme.

sisaha
7. sep 2012

@molka ale no tak...starych a imobilnych ludi sem neplet...to je ina kategoria problemov... Ak ide pre vnuca babka, ktora chodit vie, ale ma problem s klbami, tak neverim, ze ak poprosi ucitelku, aby jej dieta priviedla k dveram, tak to neurobi. No v takychto pripadoch je uz zvazeni rodica ci bude posielat po svoje dieta cloveka s obmedzenou pohyblivostou...