Ako nastoliť režim 13-ročnej dcére, ktorá prechádza pubertou ?

22. jan 2020

Ahojte, uz si neviem rady. Mám 13 rocnu dceru,ktorá prechadza pubertou. Na zaciatku jej vychovy som urobila chybu,ja sama som nemala dobry vztah s mamou,tak som bola dcére viac kamaratka ako matka. Mala všetko vzdy dovolene. A teraz.... prestala sa učiť- z jednotkarky ma 2,3, prestala nam pomáhat doma,non stop je na telefone. Začala som mat pocit že sa na soc.sietach s niekym zoznamuje a bojim sa aby sa jej nieco nestalo,predsa je to len naivne mlade dievca. Telefonu sa radsejvzdá akoby mi ho mala dať skontrolovat. Ako mam prosim nastolit rezim skor ako bude uplne neskoro?

dragonheart
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanulienkat
24. jan 2020

@anita6666 Fúha skoro dospele zlatíčko nezaťažuješ s domácimi prácami ani úlohami? Kedy chceš aby sa to naučilo,alebo začalo robiť? Dala si mu navyk,ktory si prenesie do partnertva. Je to jedno,ci to je chlapec,alebo dievca.

h2
24. jan 2020

Neviem, možno žijem v sladkej nevedomosti matky 8-ročného dieťaťa, ale nerozumiem presne tomu, že prestala pomáhať. Akože prestala sama od seba niečo robiť, čo dovtedy robila? Alebo jej povieš, aby niečo urobila a neurobí to? Ak je to prvá možnosť, je to asi normálne, treba jej to pripomínať. A ak druhá, tak to si neviem predstaviť, že by som napríklad povedala, aby povysávala a ona čo? Povie, že nie? Alebo ako to presne vyzerá? U nás neexistuje, že poviem synovi, aby niečo urobil a on by to neurobil. (Až taká naivná, aby som čakala, že niečo urobí sám od seba, nie som. Ale keď poviem, tak urobí. Potom sa môže hrať.)

983
24. jan 2020

K pomáhaniu sa nevyjadrím ale čo sa týka mobilu a toho s kým si píše a zoznamuje sa. Tiež sa mi v puberte nepáčilo, že mi mama liezla do súkromia a chcela čítať správy. Bol to večný boj, aj tak nevyhrala radšej som mobil rozbila akoby mi mala čítať správy ( a to som tam naozaj nemala nič zlé, len obyčajné konverzácie so spoluziackami) proste mi vadilo, že chce kontrolovať moje súkromie až tak podrobne. Podľa mňa dieťa potrebuje mať svoje tajomstvá. Teraz to isté zažíva so sestrami - tiež majú 13. Silou mocou chcela vedieť s kým a čo. Rozprávali sme sa a nastavili to do takej formy, že dievčatá každý večer ukážu S KÝM SI PÍŠU ale nie čo si píšu. Podľa mňa je dôležité od kontrolovať len to či si náhodou nepíšu s cudzími chlapmi, uchylakmi a podobnne, nie im liezť do súkromia ktoré je medzi nimi a kamarátmi. Ešte majú pridanú mňa alebo druhu staršiu sestru medzi priateľmi na každej sociálnej sieti aby sme videli, čo zdieľajú a akých majú priateľov. Takto nám to funguje už dlhšie. Samozrejmosť bola vysvetliť im aj to aký ľudia pôsobia na sociálnych sieťach a čo sa im môže stať.

anita6666
24. jan 2020

@stanulienkat naučí sa vtedy,ked to bude potrebovať....ja nevychovavam dieťa do partnerstva,ale pre samostatný spokojný život...

berenika39
24. jan 2020

@vlcatask palec hore.
Mám doma počínajícího puboše a jednoho odchovaného (je už dospělý). Starší si na pravou pubertu počkal do 17ti a pak to byl kolotoč - ale vzhledem k věku jsem ho nechala trochu, aby narazil (přiměřeně) a poučil se z vlastní velké chyby - zabralo a sám si tak určil další cestu životem🙂. Je z něj fajn chlap, ženatý, dobračisko.
Mladší je zatím úplně v pohodě, ale tak vidím na něm, že se vyvíjí🙂)). Máme doma od doby, kdy jsme se nastěhovali do domku, dohodu o tom, kdo a co bude dělat a podílet se na chodu domácnosti, jsme vytížení, práce, sport, koníčky. Takže když chceme užívat, musíme se všichni zapojit. Rozumí tomu a je v akci (stará se o tříděný odpad, nosí do kontáku, stará se svého psa, myčka je jeho doména a s láskou mu přenechávám pro mě nenáviděnou činnost - fusekle a spol🙂)))). Nezabere mu to moc času, chvilku denně, ale bere to jako samozřejmost, vidí, že my s tátou taky děláme každý něco....co se týká mobilu - hraje s kamrády, ne že ne, kouká na telce na yt, ale má vymezený čas - když je všechno hotovo🙂. Koukám s ním, i hraju někdy s ním🙂, vím tak nějak, v čem lítá🙂

No, jen doufám, že to vydrží, vím, že přijdou drsnjší časy🙂)))

simca06022011
24. jan 2020

mna napadlo len jedno, ked citam o problemoch s chrbticou, chodi do kupelov? chodi na rehabilitacie, cvicenia, sporty? Lebo to je to, cim drzia rodicia okolo mna pubertiakov pri zivote. Deti co su v kupeloch kvoli chrbtici, niekolko tyzdnov, cvicia doma... rodicia na to dohliadaju, otravuju ale cvicia a vidim rokmi, ze uz to robia automaticky, ten pohyb im treba, ked si niekto zvyknea len utekaju okolo, zakricia ze docvicili a vybavene. CIze ked neustupis, stanovis nejake povinnosti, tak neexistuje aby si robila iba to co chce (mne mala nechodi na vela kruzkov, trvala som na jednom sportovom a jednom podla vlasnteho vyberu a tam aj chodi, doma ma ulohu vylozit mi umyvacku ked jej poviem a upratat hracky, spinave pradlo a nachystat stol cez vikend na obedy - primerane veku, je to jedinacik, trochu rozmaznany, popapuluje tiez, ked nechce nieco urobit... ).
Na mobil sa velmi lahko zvyka, nie je to ziadna namaha tukat do toho cely den, zabavne to je... proste skoro droga 🙂 Ma 11 a este je to dieta, aby si samo uvedomilo, kolko casu tym stravi... ze nechce ukazat? pozriem si... zduva sa, no nech... chce sa vzdat radsej mobilu? OK, odovzda mi ho a vybavene. A este existuje aj rozkosna Nokia tlacitkova a ta je uplne super, lebo je fakt na smsky a telefonovanie, cize ak je nutne dat dietatu telefon (u nas ked ide na vylety atd), tak je to najsuper volba. Je tam az hra hadik... :D ziadne ine hry, videa, ... nicove nic 🙂 Fakt je doba mobilov, je to ok, ze ho deti maju.. ale mali by sa vediet aj odtrhnut od toho, a kolkokrat ani my dospeli to nevieme... a s tym idu podla mna ruka v ruke aj zhorsene vysledky v skole, lebo naucenie proste nema cas a energiu.

nikuskakri
24. jan 2020

Určite odporúčam knihu Krotitelia displejov - Slávka Kubíková. Táto kniha by mala byť povinným čítaním.

simca06022011
24. jan 2020

Este k mojmu prispevku, ked maju povinnosti urobene, odcvicene, ulohy dokoncene.. nech su na pc a mobiloch nalepeni, kolko chcu 🙂 Ale nastrahy internetu by mali poznat (otazka je co take 13r dieta vie... )

brendaa
24. jan 2020

Ahoj skus si najst cestu k svojej dcere.... Je to ta najtazsia uloha vsetkych nas rodicov. Urcit si pravidla na ktorych budes trvat... Inak mobil jej mozes kontrolovat... 🙂

moni73
24. jan 2020

@stanulienkat uplne suhladim s @anita6666. Co sa da ucit na vareni, prani, upratovani? Bude to potrebovat robit, tak spravi. Pozrie recept, vari, bude potrebovat oprat, kukne pracku, prip. manual, operie, bude bordel? vysavac ma len 2 gombiky, tak nech ich vyskusa aj obidva, prach snad tiez dokaze utriet... atd. Nemam dieta na to, aby mi pomahalo s domacimi pracami (pokial teda vladzem)

eliska13
24. jan 2020

@moni73 alebo bude raz čakať, že to spraví ten druhý.Alebo sa mu bude zdať všetkého veľa a ťažké.Ja netvrdím, že deti a teenegeri majú doma muklovat, ale snáď niečo spraviť môžu.

stanulienkat
24. jan 2020

@moni73 to je aj o navyku. Chlapec,ktoremu mama utierala rit do 30, to potom bude vyzadovat od manzelky. A dievca,co nevie ocistit mrkvu a nevadi jej svincik okolo seba sa to tiez nebude v 30 ucit. My sme volakedy pomahali,nakupovali ako 7 rocni a neubudlo z nas. Terajsie deti su ako take nesamostatne teliatka. Dospeli ludia chodia s mamou k lekarovi. To matky si vychobavaju mesamostatnych neschopakov. Bezne vidim ako mamicky davaju smrkat 5-6 rocne deti. Probuh!!

hettinka
24. jan 2020

@anita6666 tiež má doma jedného puberťáka a druhá bude mať v lete 19. Nie som za to, aby deti boli preťažované domácimi prácami. Ale ruky im neodpadnú, ak doma pomôžu. U nás sa upratuje v sobotu, ak zaberieme všetci, máme to za 2 hodiny všetko hotové a môžeme spolu oddychovať.
Tiež sú to moje zlatíčka, dala by som im prvé posledné ... ale práve to, že sa naučia niečo uvariť, povysávať si, hodiť do práčky, to im v budúcnosti veľmi uľahčí život. Nemusím sa stresovať, ako bude dcéra fungovať na internáte, alebo ked sa raz osamostatní, že nebude nič vedieť.

Ale už chápem, prečo napríklad na školskom výlete si 16-17 ročné slečny vedia namaľovať papuľky aj očičká priam umelecky, na mobile dávajú 100 úderov za minútu, ale nevedia si obliecť paplón, vybaliť veci z kufra do skrine, a na záver vytrieť mopom podlahu v chate je priam nadľudský výkon. Dospelí chlapci si pri natieraní chlebíka skoro odrežú prst a nachystať drevo na oheň ich pre istotu nenechávam, nepotrebujem na výlet volať záchranku.

letfenixa
24. jan 2020

A teraz mi povedzte, v akom veku dieťa "zabudne" ako sa upratuje, varí, atd, nech sa viem duševne pripraviť. Mam malého syna, ktorý dnes prvýkrát s nadšením vysaval ( doposiaľ sa vysávača bál), umýval podlahu, pri varení asistuje stále, dáva špinavé oblečenie do koša na prádlo/práčky, atd. Mienim ho nechať robiť všetky domáce práce, o ktoré prejaví záujem (aj keď ma niekedy poráža) a časom mu nieco prideliť ako povinnosť.

gitusmezeiova
24. jan 2020

Aj ja mam podobný problém ale riešim to tak že "KOMUNIKUJEM JEJ REČOU" keď si už začala vzťah ako s kamarátkou tak tak aj pokračuj. Je v puberte to je normálne "sú aj horšie stavy" napr. Moja niekedy ani nereaguje 😀 ako a potom jej napíšem na meseger a zaberie to.. Alebo jej zavolám zato ja som v kuchyni a ona v deckej 🤣 a hlavne veľa sa rozprávať.. Musí v tebe vidieť niekoho komu môže dôverovať! Nerieši sa všetko krikom.. Ale mať také tajnosti.. Pre ňu je to veľa.. Skus sa votriet do jej situácie.. Občas aj ty maj pubertacke sklony.. A potom ti aj prezradí s kým si píše a pod. Keď to aj bude nejaký chlapec (nie chlap) nerob paniku.. Kamarátov hádam môže mať.. Ale pod kontrolou.. Jasné.. Neber jej mobil ani zmena hesla na WiFi či pod. Tí jej len uškodis.. Veľa sa rozpravajte.. Držím palce

marca12
24. jan 2020

@limetka69 spomen si na svoj hrdinsky koment,ked bude mat tvoja teraz 4 rocna poslusna dcera takych 13 a viac. Boli take hrdinky,ale puberta je svina a nastrah v dnesnej dobe velmi vela.

limetka69
24. jan 2020

@marca12 a ty docitaj dalej ako po prvy koment na ktory musis reagovat bez toho aby, si dosla dalej. 🙂

kaliiii
25. jan 2020

Ahojte. Mám 14 rokov tiež sa dá povedať že som v puberte. Na mobile strávim strašne veľa času. Ale nie že by som bola na sociálnych sieťach skôr počúvam hudbu. Na sociálnym sieťach som priemerne hodinu čo nie je až tak zlé. Veľmi rada športujem ale nemám na to peniaze. Milujem jazdenie na koni lenže jazdím málo keďže nemáme veľa peňazí a je to drahé.Ešte hrám futbal a vybíjanú. Kvôli peniazom ma všetko obmedzuje čiže sa chcem na celé kone vykašľať. Lenže zase by mi to bolo veľmi ľúto...S mamou nemám dobrý vzťah a s otcom už vôbec (rodičia sú rozvedený bývam u mami). Niekedy práve na tých sociálnych sieťach hľadajú deti pochopenie alebo možnosť sa porozprávať s ostatnými kamarátmi. Veľmi mi to pomohlo keď som sa cítila zle...písala som si o tom s kamarátkami ktoré mi pomohli. Nemala by som odvahu sa o tom rozprávať s mamou alebo kamarátkami normálne osobne. Škola je na druhom stupni ťažká čiže sa od toho odrážajú aj výsledky. Ja budem mať na polročnom vysvedčení 1 a 2. A som veľmi rada že som to na takýto výsledok dotiahla.

eliska13
25. jan 2020

@kaliiii máš fajn známky a je dobre, že sa venuješ sportu😀

bodka70
25. jan 2020

ja mám okrem 7 ročného syna ešte 16 a 19 ročnú dcéru, takže puberta u jednej už skončila a u druhej už to pomaly končí...som s nimi sama
k tomu vzťahu k puberťákom - ja som za rozumný kompromis, t.j. nie príliš direktívny ale zas občas je nutné od nich aj niečo vyžadovať. Menšie zhoršenie známok je v tomto veku bežné, ak nejde o zásadné zhoršenie, netreba z toho robiť vedu. Som za priateľské jednanie s deťmi, osvedčilo sa mi to, ktoré je ale zároveň spojené so samostatnosťou a zodpovednosťou.
Moje dievčatá majú svoje stále povinnosti, ja svoje, je to takto jednoduchšie, každý si tak pamätá svoje veci - ja napríklad umývam riad, upratujem kuchyňu, robím nákupy a upratujem svoju izbu a chodbu. Oni upratujú svoju izbu, wc, kúpeľnu a majú na starosti prádlo (pranie, vešanie, skladanie). psíka venčíme a kôš vynášame na striedačku aj iné veci. Raz-dva krát do týždňa vyberajú syna z družiny. Staršia už cez víkendy aj brigáduje, časť vecí si hradí zo svojich peňazí - darčeky pre kámošky, výlety, niektoré oblečenie.

Samostatnosti ich učím od mala. Keď počujem od dcéry že niektorým spolužiakom (stredoškolákom!!!) robia rodičia desiate či pripravujú veci do školy, mám dosť. 😨. Môj 7 ročný syn toho zvláda viac 🙂.

toto všetko ale nebolo vždy samozrejmosťou, v puberte boli krízy, odvrávali, papuľovali, bordel v izbe mali, mali sme aj hádky... ale vždy som sa snažila s nimi baviť ako s rovnocennými osobami - ktoré majú rovnakú hodnotu ako ja, avšak pozor - nie rovnaké postavenie. Ja mám za nich zodpovednosť, nie oni za mňa a teda tomu zodpovedajú aj o niečo väčšie právomoci - napr. aj právomoc obmedziť mobil či iné aktivity. to som našťastie nemusela robiť často. Všetko sa časom utrasie - chce to len trpezlivosť, slušné zaobchádzanie a štipku prísnosti... a potom budú mami s dcérami mať dobrý vzťah, aspoň u nás je to tak, som tomu rada 🙂

bodka70
25. jan 2020

mamy, sorry za chyby 🙂

kaliiii
25. jan 2020

@eliska13 ďakujem. Športovala by som oveľa viac ale nedá sa.😞

evabb35
30. jan 2020

Tak tie rehabilitačné cviky ju treba nejako donútiť. Vysvetliť jej koľko námahy je za tým, že vôbec chodí...určite to nenechať len tak...to nie...netreba to vzdávať...je to boj, ale určite neustúpiť...teraz v puberte sa jej to môže zhoršiť, nie je to až také jednoduché ako sa to na prvý pohľad zdá...tie cviky odcvičiť jednoducho musí.

evabb35
30. jan 2020

A ďalšia vec: aj pri domácich prácach sa posilňujú svaly, takže aj domáce práce vlastne pôsobia ako rehabilitácia. Je to pre ňu o to náročnejšie, ale práve preto musí tie domáce práce denne robiť. Je to pre ňu strašne dôležité. Nech maká na sebe. A neustúp. Však aj keď ste cvičili Vojtove cviky, tak sa jej to nepáčilo a protestovala a napriek tomu si s ňou cvičila. tie domáce práce sú pre ňu ako ďalšie Vojtove cviky. Je to veľmi ťažké, ale neustúp.

evabb35
30. jan 2020

Zase odstrihnúť od mobilu tiež nie je riešenie, lebo v tomto veku už deti dostávajú aj domáce úlohy a iné info cez edupage, obedy nahlasovanie atď....niektoré školy majú aj stránku na facebooku čo tiež treba sledovať...učivo si na internete nájde, študijné materiály...webové stránky ku učebniciam sa používajú...

petritko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabika0825
26. feb 2020

Mám pocit že na nej strašne lipneš. Má 13 v tejto dobe už je normálne že viac je na mobile a domáce práce ju nebavia ako predtým keď mala napr. 9,10.... je v puberte, čo čakáš. Jasné že by nemala presedieť celý deň na telefóne ale to že jej to budeš zakazovať A brať telefón tak tým nič nevyriešiš v tomto jej veku. A inak nie si trošku paranoidná? Myslim v tom že podľa teba sa s niekym zoznamuje.. myslela si tým že by bola na nejakej zoznamke? Ja si skôr myslím že si len píše s kamaratmi alebo spolužiakmi , alebo prezerá sociálne siete... jasné žr to môže byť hociako kedže v tomto veku deti skúšajú hocičo. Ale keby sa niečo dialo si myslím že by bola úplne iná a bolo by to vidno a ty ako matka by si si to všimla. Čo sa týka známok... ja som na konci základnej školy mala tiež známky 3ky povečšine a to nie je zas najhoršia známka. Keby prepadávala tak chápem tvoje obavy, ale toto nemôžeš riesiť... učivo už tiež nemaju také lahké ako predtým a teraz čo dávajú deťom sa učiť tak to sú niekedy také bludy ktoré v živote nikdy potrebovať nebudú a zbytočne ich len stresujú. Takže ja si myslím že môžeš skúsiť v rámci nejakého dohovoru jej povedať že sa ti toto nepáci a nesúhlasíš s tým ale sama si písala že ste mali skôr kamaratsky vzťah, čiže nečakaj že ked ju teraz budeš prísne zd*bávať tak že ťa pochopí. Drž sa naďalej takého vzťahu medzi vami ako to bolo doteraz a porozprávaj sa s ňou na takej úrovni to bude asi najlepšie...

maria11102006
26. feb 2020

Keď vezmete mobil zmení sa to ale iba na chvíľu dieťa musí povedať svoj názor a 2a3ky sú ešte dobre čo budeš robiť keď prinesie 4ku a vtedy jej zakážeš všetko dieťa musí samé zistiť aké drsné podmienky má život

maria11102006
26. feb 2020

Dieťa si musí začať budovať svoj život a nesmie byť závislé od rodičov a mobil niekedy je na to dobrý dá sa na ňom nájsť aj rady do života,stredná škola, a dieťa sa učí vybrať si možnosti