V akom veku dovoliť 11 ročnému dievčaťu sa holiť?

22. jan 2021

Maminky dievcat v zacinajucej puberte prosim ako to prezivate? Myslim zmeny nalad a podobne? A hlavne by som sa chcela poradit v akom veku ste dovolili dievcatam holit napriklad nohy? Dcerka ma 11 rokov a tu smolu, ze ma tmave naozaj viditelne huste chlpky.. najviac jej vadia na nohach a rukach.. ma uz z toho naozaj psychicke problemy, odmieta v lete nosit tricka s kratkym rukavom, kratase lebo sa jej v triede posmievali a mna to ozaj trapi..nechcem aby sa takto zle citila.. rozmyslam, ze jej v lete povolim a pomozem aspon

zbavit chlpkov na nohach

deti95060810
23. jan 2021

moja má v nedeľu 15 rokov, ale kedy sa slečna začala holiť tak to vážne netuším... 😉

susedka
23. jan 2021

Odpoviem z vlastnej skusenosti . Nasi mi tiez nedovolili sa oholit. Mala som tmave chlpy na nohach hanbila som sa v lete velmi. Mojim spustacom bolo ked mal naozaj blbe pripomienky moj spoluziak na zs. Tak som prisla zo skoly domov, ukradla mame ziletku a oholila sa .... na tie ruky sa informujte na kozmetike ci sa to neda len zosvetlit...

ladynaamah
23. jan 2021

Aj ja som si to prešla, no zo žiletky mi zarastali chĺpky a je fakt, že sa mi na niektorých miestach vytvorili nové. Na začiatok by som pre ňu volila skôr elektrický holiaci strojček. Poprípade skús sa spýtať či je pre ňu vhodný IPL epilátor. Mám ho doma , je úžasný, aj keď náklady sú vyššie, a to som bola v stave, že chcem trvalé medicínske odstránenie chĺpkov. No holiť si ruky a stehná nie je dobrý nápad. Videla som niekoľko báb na intráku čo im to po rokoch urobilo s pokožkou- celá drapľavá, vysušená a náročná na starostlivosť, čo sa týka stehien, ešte viac jej zhrubnú.

tana85
23. jan 2021

nemam dceru v tom veku, ale az budem toto s nou riesit, tak asi radsej depilaciu a popazusie ziletka kedze to je citliva oblast. ona ma este jemne chlpy a prave depilacia by jej ich esteviac preriedila, staci ist raz za mesiac a na ruky urcite lepsia volba ako ziletky - to som len raz urobila a nikdy viac, velmi neprijemne ked vyrastaju. a ci je to vhodne vzhladom na jej vek? ak to ona tak citi, tak ano, zacina uz vnimat svoje telo a ak su jej chlpy neprijemne, tak zakazovanim jej mozes len uskodit, ze bude citit odpor k svojmu vyzoru (zebude sama pre seba “hnusna chlpata”, to sebavedomiu nepridava)

blabla22
23. jan 2021

A prečo by ste to 11-rocnej nedovolili? Ku kadernícke jej ísť dovolíte? Lebo podľa mňa je to presne rovnaká úprava zovňajšku ako holenie

zuzinapipina
23. jan 2021

Po holeni budu chlpky skor hustejsie a tvrdšie. Ja by som skor poradila kúpiť ten vosk a depilacny vosk. Aj na ruky aj na nohy...na 3 tyzdne bude klud a potom začnú rast jemnejšie a svetlejšie. Príde mi to asi lepšie ako so žiletkou...

ivangeline
23. jan 2021

Ja som s tým mala tiež problém a holila som sa skoro. Mama chcela už skôr ale ja som bola taká proti. 🤣

thoughtfulweirdo
23. jan 2021

@ljzozv Nesúhlasím, že by to muselo byť len prebrate od rodiča. Ja som si napríklad cca v tom veku (5ty ročník na ZŠ, to približne vekovo sedí) už uvedomovala, ako kto vyzerá, kto už má akné, kto čo nosí oblečené, a chlpy veru tiež. Ja som okrem chlpatých nôh riešila aj svoje obočie, za ktoré som sa hanbila a vôbec nie preto, že by mi o tom niekedy niekto niečo povedal, či už v škole alebo doma alebo inde. Ale nebola som slepá a videla som, že mám chlpatejsie nohy ako trebárs moja spolusediaca v škole. A to moja mama fakt nebola a ani nie je z tých, čo by v kúpeľni trávili extra veľa času, neriešila svoj ani cudzí vzhľad, nedebatovala so mnou ani predo mnou o vzhľade. Jasné, že keď dieťa výrazné ochlpenie nemá, nebude to v 11 riešiť, lebo nemá čo riešiť. Ale keď ho má, tak si ho veľmi jasne uvedomuje aj bez toho, aby mu k tomu iní dopomáhali.

lucia147852
23. jan 2021

Ja som sa začala holiť v 12. A dcéra keď sa bude chcieť, tiež nevidím problém. Ruky a stehná by som s nou prebrala a skúsila najist iný sposob. Nspr tie krémy. Nech ozaj nemá ruky ako medveď. To je o hubu furt holiť ruky.

simona92101
23. jan 2021

@iwesska mam cierne vlasy,a veru tmave huste chlpky,ruky si holim raz za 2 mesiace a vobec niesu hustejsie a pichlave ☝rozpravat dietatu,ktore sa hanbi za to ako vyzera,ze sa jej nikto nebude chciet dotknut je uz prilis..
@autorka - viem sa vzit do koze tvojej dcerky,takisto som s tym mala problem,sneda pokozka,huste tmave vlasy a teda aj chlpky.tym,ze mi aj velmi skoro zacala menstruacia,tak aj ochlpenie bolo velmi vyrazne,mne to bolo velmi neprijemne,ci uz z estetickeho aj z hygienickeho hladiska.nohy aj podpazusie som si zacala holit v 6 triede,neskor aj ruky(ruky holim raz za 2 mesiace,chlpky dokonca aj prestavaju rast,to ze vraj budu pichlave a huste je mytus).urcite by som to dcere nezakazovala...mala som spoluziacku,uz na strednej,vyrazne ochlpenie,aj obocie,dokonca aj nad perou fuziky.rodicia jej nechceli dovolit holenie ani trhanie obocia..a pritom pekne dievca.ale co si chudera kvoli tomu prezila,posmesky hlavne chlapcov,a pritom co by dokazala jedna ziletka a pinzeta.

meringe70
23. jan 2021

Určite by som dovolila, najmä ak ma tmavšie chĺpky a trápi sa kvôli tomu.. možno by bolo fajn vyskúšať depilacny krém, aspoň na tie ruky - mne potom nedorástli take s pichľavým koncom ale veľmi jemné a je to Rýchlovka

lasina
23. jan 2021

Chlpky narastu len tak, koľko je vlasových folikulov v koži. Takisto aj vlasy . Či sa ostrihame dohola, alebo podstihneme, nebudú rast ani hustejšie, ale stále rovnako. Chlpky pri holení sú trošku tvrdšie, ale to iba preto, lebo starý chlpok sa osuchoval, trel o oblečenie... Holila som si všade chlpy, aj ruky, aj nohy, a mám ich rovnaké. No ja by som radšej volila depiláciu. Ta narozdiel od holenia, oslabuje vlasový folikul a chlpok prestáva rásť. Mne tiež doma naši nechceli nič dovoliť, ani holiť, ani vlasy ostrihať, proste nič...som sa napocuvala...ale urobila som si po svojom.

ljzozv
23. jan 2021

@thoughtfulweirdo to som skôr myslela k tým posmeškom v škole, že ich k tomu vedú rodičia (možno nechtiac)

sissy27
23. jan 2021

Rozmýšľaš, že konečne láskavo dovolíš vlastnej dcére cítiť sa komfortne?? Ako prepáč, ale už keď mi dcéra začne štrajkovať, že si nedá v lete sukňu alebo tričko s krátkym rukávom kvôli ochlpeniu a sama vidím, že je naozaj zarastená a ja sama by som sa tak neukazovala, tak ju nebudem trápiť, kým bude podľa niekoho vhodný vek.
A už vôbec mi hlava neberie, že na to treba oficiálne povolenie od teba, veď je to normálna súčasť hygieny tak ako sprcha alebo umývanie zubov. Kúp jej žiletky s ochrannou mriežkou nech si neublíži, prípadne vyskúšajte voskové pásky - síce na začiatok bolestivé, ale efekt dlhodobý a postupne aj ochlpenie slabne.

marlent
23. jan 2021

Urcite jej to dovol....tie nohy
S rukami neviem tam by aom volila skor depilaciu nie ruky holit.
Depilacia ale boli ale myslim ze to vydrzi...
Urcite nezakazuj ak je z toho nestastna tak kludne...
Urcite lepsie ako by aa jej mali deti poamiwvat kvoli takej blbine

ninusa221
23. jan 2021

Toto sa u nas nikdy neriešilo prislo to vekom v kupelni sme proste mali vzdy jednorazovky tak som sa len tak oholila 😃 mala som skoro aj menzes aj prsia mi nárasti ja som ako 12 ročna chodila sama na kúpaliska s kamaratmi takže toto moja mama neriesila nikdy😄

simca06022011
23. jan 2021

Treba si nieco nastudovat o depilacii , holeni a pochopite vsetci ze aj ked si zena zacne bradu holit, nebude z nej zarasteny chlap ;) tak to proste nefunguje, ze ked sa clovek holí, bude chlpatejsi...
Autorka: nie je problem to oholit, moj brat mal tiez kopu chlpov uz ako 6rocny, uplne chumace... riesili to s dermatologom a doslova odporucil depilaciu. Poradila by som sa kvoli veku a ak je to mozne presla by som na trvacenejsie metody. Alebo kludne nech sa oholi a potom si to vyriesi v dospelosti, nijak jej to neublizi a ak ma z toho "mindraky", tak nie je nad cim spekulovat.
Neviem ci som sa kedy kohokolvek pytala, oholila som sa a hotovo. Ani neviem kedy prvykrat :D Tie velke strojceky typu venus a pod (take siroke tucne hlavice s gelom maju) su super na taketo velke plochy, podla mna aj bezpecne... Inak ku kozmeticke nosi jedna dr. dceru na depilaciu voskom, ta 14rocna baba je z toho na nervy, neznasa to a mama jej nechce dovolit ziletky... to je trapenie doslova. Cize ak skusis vosky, gely... ok, ale ked sa jej to nebude pacit, tak ju netrap :D

sidon
23. jan 2021

tiez som za to, aby bol laser . Bud investovat do domaceho IPL ( Philips Lumea, Braun IPL Pro- od ccca 250e sa daju kupit), alebo sa da laser aj zaplatit na klinike, ale je to o dost drahsie. Ak ma vyraznejsie ochlpenie, holenim sa len posilni, chlpy budu pevne, tvrde casom. A dorastat mozu dost rychlo, zalezi od organizmu (niektore zeny musia holit aj kazdy den, inak maju draplavu kozu, kedze chlpky rychlo dorastu naspat). Laser chlpy zjemni a dost zredukuje, potom uz staci naozaj len prebehnut depilatorom raz za mesiac, alebo pinzetou lokalne.

tncka
23. jan 2021

Nad tymto treba rozmyslat? Vidim ze sa decko trapi a viem lahko pomoct,tak to predsa urobim,nie

sidon
23. jan 2021

pripadne ak mechanicke odstranovanie ochlpenia, tak tiez je fajn depilacia cukrovou pastou - chlpky nezarastaju, nezapaluju sa a pokozka ostane bez ochlpenia omnoho dlhsie hladka

aurorastone
23. jan 2021

kamoška ma dcérku 13 ročnú s talianom takže genetika jej darovala tmavé husté ochlpenie asi všade, nohy ruky, obočie aj nad hornou perou, tiež ju to trápilo a žiletka teda nič moc už na ďalší deň to rástlo a nebolo to pekne... takže chodí s nou hlavne pred letom (cez zimu to nejak neriešia okrem hornej pery) ku kozmeticke a ta jej to odstraňuje pastou a nejaký fotopristroj používa na peru a pekne jej to vydrží, neviem ako často chodia na opakovanie ale pre ňu je to lepšie ako trápiť sa so ziletkou

iwesska
23. jan 2021

@simona92101 Hovoris podla seba. Ty alenevies akym tempom kto zarasta. Ja sa jeden den oholim a dalsi mam pichliace. Kamoska nezarasta vobec a staci jej oholit sa raz za 2-3 tyzdne. Ale malo je takych. Vacsinou co sme sa bavili sa baby holia denne,alebo raz za 2,max.3 dni. A co ked je dievcatko prave z tejto skupiny? Myslis,ze ked bude mat pichliace v lete na ruke,lebo sa nestihne oholit,tak sa bude citit krajsie ako teraz s chlpami? Ja sm tiez takymto divokym tempom nezarastala,kym som sa nezacala holit. Dokonca na brade mi rastu chlpky,ktore si trham a za 2 dni su tam zas a riadne tvrde! Myslim,ze tu je skor na mieste nechat tie ruky tak a naucit dievcatko prijat sa tak,ako jej chlpky narastli. Tiez nemam malo chlpov na rukach,ale v lete to slnko vytiahne a su jemne,svetle,nie tmave cierne ako tie,co holim. A nie nie je to mytus a svojej dcere to urcite z tohto dovodu odporucat nebudem.

danielllka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iwesska
23. jan 2021

@danielllka Kto nezarasta rychlo,nepochopi tiez. Ja zas nechapem ako moze mat niekto hladke nohy po 2-3 tyzdnoch bez holenia🤷‍♀️ To je rovnake ako s vlasmi,niekomu narastie 12cm za rok,inemu ledva 6.

viikkki
23. jan 2021

Ja som sa holila všade od 9 💁🏻‍♀️

fem
23. jan 2021

tak radsej veet na dolne nohy, ale stehna, alebo ruky, skor nie, holenie v tomto pripade a jeho dorastenie moze byt pre nu ovela horsia tortura, ano aj zhrubnutie chlpkov, rychlejsi rast a zarastanie. To si nikto nevsimne, ak to bude dorastat, zarastat a pod? moze to byt este horsie

kofa77
23. jan 2021

mam syna, ale kebyze mam dceru, bez problemov dovolim. nechapam, preco nie. a keby vydrzala, isla by som s nou na depilaciu , pripadne laser. neviem preco pridavat v tak citlivom veku detom dalsie komplexy, dievcatam, citlivym na svoj vzhlad o to viac...

sonnenshein
23. jan 2021

Nechala som ju rozhodnut sa samu. Zacala zhruba v tych 11.

matabb73
23. jan 2021

Ja mám 12 ročnú a holi sa asi rok. Ani sa ma nepýtala, začala s tým sama. Zistila som to v lete, keď sme mali ísť na kúpalisko. Pritom má úplne svetle krátke chĺpky, ale jej vadia. Tvojej dcérke by som to povolila aj hneď, keď sa jej deti smejú. Ja som tiež tmavovláska a mala som čierne a husté ochlpenie. Začala som sa holiť ako 13 ročná, ale vtedy to ešte nebolo bežné, sa som ročník 73. Takže chápem, že jej to vadí. Ak nevie ako na to, tak jej to ukáž.

thewitch
23. jan 2021

Chĺpky na nohách by som kľudne dovolila, na rukách to je horšie tie nech si nechá tak lebo potom sa zdá po holení že sú tmavšie ale takto si len bude komplikovať život keď si bude holiť ruky. Mala som spolužiačku ktorá mala ruky chlpatejšie pomaly viac ako chalani v triede a vôbec si to nevšímala, sstále dokázala byť krásna, usmievavá, no proste pekné dievča 🙂