Mám nárok na matěrskou když bydlím na Slovensku?
Ahojte chcu vás požadat o radu:
pri vyrizovani rodičovskeho príspevku mne na urade urednice rekla že nemám nan nárok s dúvodu že bydlim na Slovensku pričemš mám trvalý pobyt v CR a pracovala jsem 9let v CR a platila si pojištení,malá má taktež trvalý pobyt v CR, prtner je Slovak a pracuje na slovensku.
Urednice poslala moji žádost do Brna na prešetrení a dle jejího názoru nebudu mít na pobírání príspevku nárok.
Je neco takového vúbec možé?
Dekuji za rady.
Stručné zhrnutie
- Od 1.5.2010 platí v přeshraničních případech pravidla EU podle Nařízení 883/2004, podle kterých primárně poskytuje rodičovský příspěvek stát, kde s dítětem pobývá; druhý stát může doplatit pouze rozdíl.
- Rodiče by neměli rušit české zdravotní pojištění a měli by si vyžádat formulář E106 od české zdravotní pojišťovny, aby si zajistili přístup ke zdravotní péči při pobytu v jiném členském státě.
- Úřady v praxi požadují doklady o „místě pobytu“ (pracovní smlouva, potvrzení o pojištění, nájemní smlouva apod.) a mohou vyžadovat formuláře EU (např. E411) nebo místní prohlášení o bydlišti; proces je v diskusi vykreslen jako zmatečný a zdlouhavý.
Najčastejšie otázky
Q: Který stát vyplácí rodičovský příspěvek, když rodiče a dítě žijí v různých členských státech EU?
A: Od 1.5.2010 primárně vyplácí dávku stát, ve kterém s dítětem pobýváte, podle Nařízení 883/2004; sekundární stát (např. ČR) může doplatit rozdíl mezi výší dávky ve svém systému a částkou vyplacenou primárním státem.
Q: Co mám udělat s českým zdravotním pojištěním, když dočasně bydlím na Slovensku?
A: V diskusi více účastnic doporučilo nerušit české zdravotní pojištění a vyžádat si z české pojišťovny formulář E106, aby bylo možné získat nárok na zdravotní péči i při pobytu v SR.
Q: Jaké evropské formuláře se v těchto případech využívají?
A: V textu se opakovaně zmiňují formuláře E106 (přenos pojištění/zdravotní průkaz) a E411 (potvrzení pro dorovnání dávek); na formuláře MPSV se odkazuje i konkrétní tiskopis „Údaje o bydlišti žadatele a společně posuzovaných osob“.
Q: Jaké doklady úřady vyžadují o „místě pobytu“?
A: Úřady často žádají pracovní smlouvu, potvrzení o výši příjmu, doklad o zdravotním pojištění, nájemní smlouvu nebo výpis z katastru, potvrzení z matriky (rodný list) nebo potvrzení o hlášení na cizinecké policii podle přiloženého „Prohlášení o bydlišti“.
Q: Kde hledat pomoc při sporu přeshraničního charakteru?
A: V diskusi doporučovali obrátit se na MPSV, ČSSZ/OSSZ, krajskou správu sociálního zabezpečení, organizaci Aperio a na síť SOLVIT či Evropskou komisi (Občanský rozcestník).
Q: Mohu žádat o dorovnání (doplatek) z ČR, když mi primárně přiznají dávku v SR?
A: Podle diskutovaných výkladů může sekundární stát (ČR) doplatit rozdíl, pokud primární stát dávku přizná; v praxi ale úřady v diskusi uváděly, že pravidla a postupy se od 1.5.2010 změnily a mohou být administrativně problematické.
Závery z diskusie
Zhoda
- Účastnice shodně uváděly, že od 1.5.2010 platí evropské koordinované pravidlo (Nařízení 883/2004), které primárně přisuzuje výplatu tam, kde dítě pobývá, a že Česká republika může v některých případech dorovnat rozdíl.
- Většina doporučuje nerušit české zdravotní pojištění a vyřídit formulář E106 před přechodem do jiného státu.
- Úřední postupy jsou v praxi nepřehledné a úřady často požadují konkrétní potvrzení o „místě pobytu“ (pracovní smlouva, doklady o pojištění, nájemní smlouva apod.).
Sporné názory
- Možnost žádat o rodičovský příspěvek v ČR a žádat, aby ČR doplatila rozdíl versus potřeba zažádat primárně v SR (pokud tam dítě pobývá); obě varianty byly uváděny jako možné v závislosti na konkrétních dokladech.
- Nutnost trvalého pobytu versus postačující přechodný pobyt pro získání nároku v SR; někteří úředníci vyžadují přechodný/trvalý pobyt, jiní uvádějí, že stačí doklady prokázání faktického pobytu (např. potvrzení od pediatra).
Otvorené otázky
- Jak budou úřady v praxi provádět kontrolu a určovat „místo pobytu“ v okrajových případech (časté přesuny, vlastnictví nemovitostí v jiných státech)?
- Zda a v jakém rozsahu může ČR zpětně vyplatit dávky (např. za květen) v případech, kdy rozhodnutí primárního státu dojde se zpožděním.
- Jak přesně budou úřady aplikovat nové nařízení v konkrétních lokálních pobočkách (jednotnost praxe mezi úřady je nejasná).
Spomenuté značky a firmy
Aperio, MPSV, OSSZ, ČSSZ, Úřad práce, ÚPSVAR, SOLVIT, Evropská komise, Občanský rozcestník, krajský úřad
Spomenuté produkty a metódy
E106, E411, Nařízení 883/2004, rodičovský příspěvek, mateřská (mateřská dovolená), dorovnání/doplatek rozdílu, formulář „Údaje o bydlišti žadatele a společně posuzovaných osob“, „Prohlášení o bydlišti v ČR“, přechodný pobyt, trvalý pobyt, doklady o pracovní smlouvě a pojištění
Miesta a osoby
Brno, Veselí nad Moravou, Vyškov, Český Brod, Německo, Maďarsko, Španělsko, Slovensko, Česká republika
No jen ať se klepou by je mohli vyházet, beztak jsou tam tak akorát na dvě věci, na to aby člověka dostali do hrobu a na ho... 😝
Ahoj mataharyy jsem na tom stejne jako ty akorat bych potrebovala poradit na slovensku me rekli ze staci trvaly pobyt nevis je to pravda? doktorku mame totiz v cechach tak nevim jestli to nebude vadit. a jeste nevim co s trvalym pobytem v cechach jestli se musi zrusit. diky
Ahoj potřebuješ trvalej pobyt, vyřídíš na cizinecký k tomu budeš potřebovat list vlastník (pokud jsi uvedena alespoň jako spolumajitel), nebo ověřené prohlášení o bydlišti a něco z katastru nemovitosí (ale nevím co přesně).
Jináč trvalej pobyt v ČR neruš, to co ti dají není klasickej TP, protože jsi hlášená jen na cizinecký, pokud by jsi se chtěla v ČR vyhnout placení odpadu, tak si na místním úřadě dohodneš aby ti dali potvrzení že jsi zaplatila na Slovensku a zašleš do ČR 😉 S doktorama by neměl být problém, ale kdyby jsi chtěla Dr. na Slovensku, tak si buď můžeš vyřídit E106, nebo záleží jestli máš v ČR zaměstnavatele, pokud ne tak se normálně můžeš nahlásit za zdravotní pojišťovnu na Slovensku, pač jsi nezaopatřená 😉 No a nakonec záleží, zas pokud máš zaměstnavatele v ČR, jako máš délku RP aby ti češi případně doplatili dorovnání rozdílu 😉
Ahoj, máte někdo nějaké novinky, pač já začínám býti dosti nasr... a stále nic moc, paní co to na Slovensku řeší odjela na dovolenou, takže se mi doba bez peněz protáhne až do září no a už tak trochu není z čeho brát... Navíc mi tam plavou ty peníze za květen, které mi z ČR nechtějí dát... ☹ Propadám depkám...
baby mna by skor zaujimalo ako je to naopak? ked odideme na nejaky cas,max 3 roky do Ciech ako je to s dr a materskou,kt poberam tu na SR?
Ne bereš tam kde se fakticky zdržuješ, v tomto případě by to bylo v ČR. S doktorama je to snadné, na své pojišťovně v SR si zažádáš o formulář E106 a s ním zajdeš na jakoukoliv českou pojišťovnu v ČR kde tebe i malou (jako nezaopatřené) pojistí, pak máte nárok na stejnou zdrav. péči jako občané ČR, pak malou přeslásíš k Dr, požádáš o potvrzení a s tím potvrzením, potvrzením o tom že nebereš dávku v SR, rodným listem atd. zajdeš na SSP v místě bydliště a podáš si žádost o RP a normálně by ti jí měli dát.
Jináč když jukneš na téma https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/slovenky... tak tam ti holky určitě poradí 😉
ale ja nie som si ista,ci mi bude v Cechach platena RP,ked sa tam dieta nenarodilo,ani nema ceske obcianstvo ani RL
RP v čechách má tři možnosti 1) 11400,- do dvou let věku dítěte (ale musíš splnit podmínku v podobě nároku na PPM v určité částce tuším 380,- na den), 2) 7600,- do tří let věku dítěte pokud jsi před porodem byla zaměstnaná a 3) 7600,- do 21 měsíců věku dítěte a potom 3860 (tuším) do čtyř let věku dítěte...
Nárok by ti právě podle nového nařízení vzniknout měl a to proto že se budeš pohybovat po EU kde od 1.5. platí že vyplácet tě má stát ve kterém se opravdu zdržuješ, otázka je jestli to ještě nebudou posuzovat podle otce dítěte...
ano ale dostanem ju aj ked som tam predtym nepracovala a neplatila si ziadne odvody?
Ano, měla by jsi, já taky na slovensku nikdy nic neplatila a přiznají mi jí 😉 Podle těch úprav je to právě tak že nezáleží kde jsi pracovala/pracuješ, kde máš trvalé bydliště, ale záleží na tom kde opravdu žiješ. Pak ještě záleží, jak jsem ti psala, na tom kde pracuje otec dítěte/manžel 😉
ahojky 🙂 tak ja uz mam dovyrizovano...a dopadlo to ok.doplatek budu dostavat dal, uz mi to poslai i s penezma za kveten...ale mam z toho takovej pocit, ze to zalezi hlavne na urednicich..u nas byli v pohode. Jen sem jim tam dala prohlaseni, potom nejake formular s udajema o tom, kde se zdrzujeme(dokonce se v nem ptali, kde se planujeme zdrzovat po RD), potom modrej formular- pro obcany jinych statu EU, tam chteji podpisi od cely rodiny. A bylo to...jediny z ceho sem mela strach, ze budou chtit od cizinecky povoleni k pobytu manzela, ale nchteli, stacilo jim, ze ma bydliste(jinak to nechteli nicim dokazat)...
jinak muzu rict, ze ty urednice nemeli zadny skoleni na novy narizeni. nemaji ani paru o tom, co se tam pise. Pak sem mluvila s jednim panem, co se v tom vyznal a rikal, ze proste dostali prikazem od kraje, ze tyhle hovadiny musi chtit od vsech, i kdyz v tech narizenich je psany neco jinyho...takze proste „vyssi moc“
mataharyy, teda tobe se to pekne protahuje
petruci6, muzu se zepat, vy dete do Cr, ze tam ma manzel praci?
ano dostal tam pracu,ale nebudeme tam nastalo,max 3 roky len v prenajme,tak ja netusim co s tym,kde sa odhlasit,kam sa prihlasit,co platit..
No, pudes na urad práce v miste, kde budete bydlet a oni ti urcite poradi…mozna po tobe budou chtit smlouvu o pronajmu apon si ji ofotit. A pak formulare, který by mělo vyplnit slovensko, ze dostavas tolik a tolik ze slovenksa a cechy by ti měli doplacet do vysky ceskyho rp…myslim, ze s tim by u tebe nemel byt zadnej problem 😉
A odhlasovat se nebudes muset nikde…na zdravotni pojistovne slovensky si vyzadej tu E106(jak psala Mataharyy), ale odhlasovat nemusis nic
No tak to je jasný, pokud manžel bude mít práci v ČR, tak uděláš následovné:
Na Slovensku zažádáš u ZP o vydání formuláře E106, ten vyplníš (bude platit pro tebe i malou) a dáš ho na libovolnou ZP v ČR, ty ti dají náhradní průkaz pojištěnce, malou přihlásíš k doktorce a vyžádáš si od ní potvrzení. Na Slovensku zažádáš o POZASTAVENÍ výplaty RP, oni ti dají potvrzení a s tím potvrzením, pracovníma smlouvama, potvrzením od pediatra, rodným listem, případně nájemní smlouvou a dokladama totožnosti na SSP v místě bydliště (v ČR), tam si podáš žádost o výplatu RP, záleží na jakou variantu máš nárok v SR a jakou ti přiznají v ČR, po té co ti dávku v ČR přiznají, tak pošleš na Slovensko (ÚPSVR) potvrzení o přiznání dávky a oni v případě že bude výplata v ČR menší než by jsi měla nárok v SR, ti dorovnají rozdíl (pokud ti trvá pracovní poměr v SR, což musíš doložit potvrzením od zaměstnavatele)... Zní to složitě a jak psala pettru, záleží na úřednících, ale toto je postup jak by to mělo fungovat, dokonce v ČR to (podle toho jak si ten zákon vyložili) není vázané na potvrzení z cizinecké 😉 . Případně zkus jednoduší věc, zeptej se na Slovensku zda můžeš i nadále pobírat od nich, když jedete na maximálně tři roky do ČR. 😎
@pettru no protahuje a už vím že s tím květnem bude problém, ale když vše dobře půjde, tak už bych mohla peníze dostat v srpnu, ze Slovenska, z Čech to vidím, když se nic nepodělá, tak nejdřív na září a milión stížností aby mi doplatili ten květen, pak asi začnu spoléhat na známosti na krajském úřadě, pač s tou babiznou na pracáku není řeč... No a největší sranda bude, že až to vše dozařizuji (tak pokud se něco nepodělá 🤐 ), tak tohle budu absolvovat cca za 9 měsíců znovu a to vč. mateřské, porodného a přídavků 😎 Už se táák těším.
Jeeee, tak to gratuluji 🙂 hele, akorat ten pristi rok to budes mit jednodusi o to porodny…to uz nejspis nebude
zvláštní je, že na SK se zatím nic podobného prý ohledně RP neděje. Mám kamarádku co bydlí mimo v Maďarsku, manžel pracuje v Irsku a ona má zaměstnavatele na SK a vše je ok. Dokonce se prý i dotazovala na změny, které případně mají nastat a nic se neděje. Tak teda fakt nevím co se to děje v ČR.
@gavrielad neděje, protože v ČR na tyto nařízení nejsou adekvátně školený, tzn. prudí každého u koho je vidina že by mu mohli prachy stáhnout, např já do této kategorie nespadám, tím že mám prac. poměr v ČR tyto nařízení by se mě neměli vůbec dotknout... Jenže prostě v čechách si to hezky po svém přeložili a je to v háji a už najdenou spadám tam co nespadám 😅 Proto ještě nemám peníze, protože kdybych spadala do té kategorie na kterou se to nařízení vztahuje, nemusela bych si v SR žádat o pobyt a normálně by mi ten rodičák platili tady, ale protože v Čechách na úřadě sedí s prominutím zakomplexovaná kráva, co si chladí žáhu na lidech, tak to takhle dopadlo 🙄 Jináč nikde jince v celém EHS s tím není problém, jen s Čechama se nedá mluvit...
ahojky 🙂
@gabrielad: jj, je to presne tak...kdyz sem se byla na sk ptat, jestli po mne nebudou chtit nejaky dalsi informace na doplneni, tak na me koukali jako na puka. ze nic nepotrebujou..v cr se tomu straaasne divili...je pravda, ze pani na cesky up zrejme nebyla vubec proskolena, ostatni sou na tom stejne..jen dostali papir se vzorama, jak to muze bejt a podle toho jedou...kdyz sem se ptala,proc - dostali narizeni z kraje, ze musi proverit vsechny, co pobiraji RP. proste kazdej obcan cr pobirajici rp musi doplnit tyhle novy formulare...buzerace jak hrom....
@mataharyy - ty si fakt narazila na k...u nebeskou

Já bych ho tam nechala, kdyby mi tehdy někdo na můj dotaz o pojištění řekl že je te E106, bála jsem se nemít ho pojištěného a tohle dle informací byla jediná možnost jak ho pojistit... Je to na pytel, ale uvidíme teď už se to řeší tak snad se to dořeší a a peníze už příjdou 😖 nejpozdějí v srpnu 😕 Jináč jsme v háji 😠
Ne ještě to nemají dořešené, pořád byli jako v Čechách, teď od července se nahlásili na slovensko a jdou žádat tady, jenže baba je chce uhnat aby řekli že tu jsou už dlouho asi, aby jim nemuseli doplatit ten červen. Je to asi stejná kráva jako mám v čechách já 😠