Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Materská dovolenka a dochádzka do materskej škôlky

marianna32
12. máj 2015

Ahojte.....nájde sa tu niekto kto by mi vedel poradiť ? 29.04. som nastúpila na MD s tým že druhé dieťa 4,5 ročný syn navštevuje materskú škôlku. Pre šk.rok 2014/2015 bol prijatý na celodennú dochádzku . Včera riaditeľka škôlky manželovi oznámila že syn už nemôže navštevovať škôlku celý deň ale iba na 4 hodiny pretože vraj to robia všetky maminy a kebyže chodí naďalej celý deň tak oni budú ukrivdené. Veľmi ma to vzalo nakoľko možno nie všetky iné maminy majú predčasne narodené dieťatko ktoré si vyžaduje zvýšenú zdravotnú starostlivosť a pravidelnú rehabilitáciu...ale to som už odbočila od témy. Dnes naopak ráno povedali manželovi že je to z hygienických dôvodov. Moja otázka opätovne znie ako je možné že od septembra doposiaľ keď syn navštevoval MŠ celý deň tie hygienické dôvody neriešili ? Moc ďakujem za vaše rady a skúsenosti.

katrinka8
12. máj 2015

@marianna32 - nie, to je zrejme protizákonné, ak dieťa bolo prijaté rozhodnutím do MŠ na celý deň, nemôžu ho takto vylúčiť na pol dňa (pozri si aj poiadok školy, tam musí byť uvedené, za akých okolností sa môže dieťa vylúčiť). Okrem toho, to, že Tvoj synček pôjde do škôlky na pol dňa ráno, namiesto neho azda nasúpi iné dieťatko na poobedie (keĎ argumenujú ukrivdenými maminkami), vrátia Ti azda polovicu poplatku za škôlku a za stravu? To, že Ty si na MD ich absolútne neoprávňuje tako konať. Ak už raz synček prijatý bol a do škôlky dokonca už chodí, ak ich nemá čo zaujímať, či si na MD alebo nie. Sama vidíš, že si len vymýšľajú dôvody, nemajú takéo rozhodnutie vôbec ničím podložené. Takže sa nedajte!
Podľa mňa je to vrcholne neférové (opravte ma, ak sa mýlim niekto, ale myslím, že o nie je v poriadku. Obráť sa na zriaďovateľa škôlky a tam si to ešte over.
Normálne ma to vytočilo aj za Teba. Držím päste, nech sa Ti to podarí vybaviť. Daj potom vedieť, ako si dopadla.

koskaaa
12. máj 2015

Toto nie je v zakone nijako podlozene, stretla som sa s tym, ze neprijali 3 - rocne dieta, lebo mama bola na MD. Ale tak to je trosku ine... Ale ak je raz dieta prijate a uz chodi do skolky, tak ti musia udat konkretny dovod na vylucenie a to zo zakona a samozrejme pisomne. ONI TO NA VAS LEN SKUSAJU!!!! A samozrejme tvoje dieta je uz velke a predsa musi navstevovat predskolske zariadenia (to je zo zakona, predtým, nez nastupi do skoly, pozri si od kolkych rokov to je)....ale ak dobre pocitam, tak od 09/2016 pojde do skoly? Ci? V tom rpipade musia zobrat do skolky, aj keby ste boli doma obaja s muzom. A argument, ze nespravodlive voci ostatnym maminam? Tak to by asi v odvolani neobstalo, ak bude pani riaditelka naoblomna, nech spise papier, posle Vam ho doporucene a Vy sa samozrejme obratte na zriadovatela skolky (mestska cast - mestsky urad, ale tam by som zasla este skor, len tak sa nezavazne popytat, ze na co mate pravo a pripadne na cisla zákonov, nech si mozes sama poprecitovat a porozpravat o vasomkonretnom pripade)...

mima9999
12. máj 2015

Vrchol drzosti, ako pisu maminy vyššie nedaj sa! To je až neuveriteľne co vsetko skusaju na matky!!! No veru aj mňa to vytocilo, raz ho prijali na celý den,tak to nemozu meniť , nie takto. Daj vediet ako si dopadla,drzim ti palce,nedajte sa!

evittam
12. máj 2015

@marianna32 Presne ako ti uz napisali ostatne kočky. Ja som tiez bola MD ked starsi syn chofil do skôlky a nikdy sa nieco taketo neriesilo. Akoze by som sa spytala cim budu ti ostatni ukrivdeni...?!A riesila by som to na vyssichmiestach ako u riaditelky.

janickacrazy
12. máj 2015

@marianna32 Moj 4ročný chodí na celý den do školky a čakáme dalšie bábo, takže aj ja budem potom na MD a dúfam, že v našej škoke nebudú na mna skúšať takéto finty. Moj syn do školky chodí veľmi rád a prečo by mal byť ukrivdený len kvoli tomu, že ja budem na MD? Kamoška mi zase vravela, že jej v školke povedali, že jej dcéra nemože chodiť do školky cez letné prázdniny v čase ked bude normálne otvorené, lebo kamoška je doma nezamestnaná, to tiež neviem, či je úplne v poriadku. Určite na to nemajú právo, len si chcú uľahčit situáciu, menej detí , menej starostí. 😠

lauricka
12. máj 2015

a vie riaditelka skolky, ake mas problemy s mladsim dietatom? jej argumenty su, samozrejme,uplna kravina, ale to jej povedat nemozes, skus este raz sa rozumne s nou porozpravat a ja osobne by som sa obratila so ziadostou a ponechanie povodnej celodennej dochadzky v vysvetlenim situacie na zriadovatela skolky - mesto, ci obec...

jamabe
12. máj 2015

V 1 nemenovanej škôlke to tiež skúšala riaditeľka na jednu známu.. Tá sa jej na drzo spýtala, či škôlka dostáva teda len polovičné dotácie od štátu na toho konkrétneho žiaka?
Je to výmysel škôlok - asi nemajú dosť učiteliek na poobedie, tak sa chcú nejakých žiakov "zbaviť" - nemajú na to právo...

hradnapani
12. máj 2015

@marianna32 musela by vam to dat pisomne, ziadne odkazy po muzovi. A s tym papierom by som isla za zriadovatelom. Ale taketo konanie je diskriminacne, a to viem od riaditelky v nasej skolke 😉
v nasej skolke-triede je dost mamiciek na MD a "az" jedna si chodi pre dieta na obed, ostatne poobede.
pripadne sa spoj s ostatnymi ukrivdenymi maminkami, lebo aj ony maju pravo na to, aby mali deti v skolke na cely den. Argument s hygienou je uplne scestny.
a chcela by som vidiet ako by reagovala, keby ste platili iba polovicne skolne, len tak, sami od seba.

marianna32
autor
12. máj 2015

kočky moc ďakujem za vaše príspevky. Keďže som bojovník a nenechám sa len tak ľahko odbiť kontaktovala som v danej veci Ministerstvo školstva. Veľmi milá a ústretová pani, ktorá to má na starosti a dala mi aj písomnú informáciu kde mi pekne rozpísala že na niečo takéto nemajú v škôlke právo a krásne popísala vyhlášky a zákony...... čuduj sa svete po telefonickom kontaktovaní riaditeľky škôlky a odkomunikovaní vzájomnej komunikácie s MŠSR synček pokračuje v celodennej dochádzke 🙂......... Len do budúcna ak sa s niečím takýmto stretnete naozaj sa nevzdávajte. Kľudne Vám prepošlem kto bude potrebovať e-mail z Min.školstva. Ešte raz veľká vďaka 🙂

moni244
12. máj 2015

@janickacrazy a naco ma chodit cez prazdniny do skolky,ked jej mama je nezamestnana? Pocet miest v skolke cez prazdniny je limitovany, tak radsej nech chodia deti, co im rodicia pracuju, ako deti rodicov, co su doma

mima9999
12. máj 2015

@marianna32 Veľké potešenie ako to dopadlo,konečne raz vyhrala spravodlivosť,fandim ti,drz sa a vsetko dobre ti zelam 😉

marianna32
autor
12. máj 2015

@mima9999 veĺka vďaka 🙂

janickacrazy
13. máj 2015

@moni244 Jej malá chodí do školky dosť málo, lebo býva veľmi často chorá, takže je viac doma ako v školke, ale chodí tam veľmi rada a je veľmi spoločenská, deti má rada a doma sa nudí. Bývajú v garsonke a nemá súrodencov. Ved jasné, ja chápem, že treba uprednostniť pracujúcich rodičov, ale ona chodí len na pol dna a táto školka je dosť veľká, takže tam aj cez prázdniny je normálna prevádzka, len 4 týždne je zavreté, ale ona nemože prísť vobec, ani vtedy ked je otvorené. No ja to beriem z pozície dieťatka, že jej to bude chýbať. Neviem presne ako je napr. toto ošetrené v zákone alebo vyhláške.

mimikas
13. máj 2015

@moni244 a dieta co ma mamu doma nema pravo na vzdelavanie? Matka co je doma plati take iste skolne ako matka co pracuje, to ze skolky maju zly system neznamena ze by mal byt niekto diskriminovany alebo nadradeny. Ide o to ze pokial deti rovnako platia a tiez skolka za ne dostava dostatocne financie, maju pravo na rovnake vzdelanie. To ze sa ucitelkam nechce uz po 3 poobede pracovat je ich vec.

koskaaa
13. máj 2015

Svagrina mi hovorila, ze v skolke kam chodi jej dcerka to v lete funguje tak, ze vsetkym maminam, ktore su doma povedali, ze ich starsie deti mozu chodit iba doobedu. A poobede mozu zostavat iba deti, ktorých rodicia pracuju. A ony...pani ucitelky si to rozvrhli tak, ze poobede je vzdy o jednu menej a ta ma poobede volno a o tyzden sa prestiedaju!!! No uznajte choreeee! Takze aj my ostatni ludia budeme v lkete chodit do prace kazdy druhy tyzden len doobedu?! Beriem to tak, ze je to ich zamestnanie, vybrali si ho...tak nech pracuju, alebo si beru dovolenky alebo sedia na ´urade prace´. Je vela zien, ktore nemaju pracu a rady by ich zastupili... (vyjadrila som len svoj nazor, to je vsetko)

moni244
13. máj 2015

@mimikas ja nevravim teraz o skolskom roku, ale o letnych prazdninach, ked skolky pracuju na prazdninovy rezim a beru len polku deti, tak vtedy je logicke uprednostnit pracujuceho rodica

mimikas
13. máj 2015

@moni244 podla mna je chore aby mali vobec v skolke tak dlhe prazniny

moni244
13. máj 2015

@mimikas bohuzial, ma to aj skola, a skolka, my to neovplyvnime, je to tak uz dlhe roky a nic chore na tom nevidim

loginexistuje
13. máj 2015

u nas v lete skolka berie tiez len deti co maju oboch rodicov zamestnanych ... ked som bola doma tak som to respektovala a teraz to rovnako respektuju ostatni rodicia co su doma...

u nas je skolka otvorena len mesiac v lete mesiac maju volno a pocas toho prveho mesiaca funguje len jedna trieda... ak by chodili v lete deti co maju rodicov doma tak by skolka fungovala len dva tyzdne v lete ... /nahradna tu neni/ a zamestnani rodicia by neriesili styri tyzdne ale sest tyzdnov...

Podla mna je to uplne normalne ze ked je leto tak si dieta necham doma a nebudem blokovat miesto ... ak teda som doma ...

adula12
13. máj 2015

Mojej kamoske povedali presne toto isté. Má 5 ročného chlapca, včera porodila dvojičky. A riaditeľka jej povedala, že malý môže chodiť od juna už len na pol dňa lebo kde k tomu prídu iné mamičky, že by sa sťažovali. Ale tak nechápala, že keď sú schopný brat na pol dňa, tak už nie je jedno či tam bude poobede? Po kamoskinych otázkach z riaditeľky vyliezlo, že nemajú dosť posteli. 😲 akože coze? A chlapec v predškolskom veku, kde skolky dostávajú peniaze na to. A ona má zaplatenú angličtinu v škôlke, ktorá je tuším o 14.30. Tak sa jej pytala, že či jej vrátia peniaze za ňu! A riaditeľka, že nie, veď môže ho doniest poobede! 😀 chápete to? Tak ona chudera s dvojickami sa ráno ma teperit do skolky s malým, na obed po neho a potom o dve hodiny môže ho tam zas odniesť! Choré!! Proste ma ísť len spať domov 🙂 tiež volala jednej známej a ta to vyriešila hneď!

janickacrazy
13. máj 2015

@loginexistuje U nás je školka zavretá v lete 5 týždnov, pre mojho malého je to ako za trest, chodí tam veľmi rád. Ja som doma na PN, lebo som tehu a som rada, že ho do školky v lete vezmú aspon na tie 4 týždne, teda dúfam, že vezmú, lebo u nás najskor zisťujú záujem rodičov a podľa toho otvoria bud jednu alebo dve triedy. Mne býva zle a počas dna si musím kolkokrát aj lahnúť, čo som taká unavená a starí rodičia nemajú záujem o celodenné stráženie vnuka, svokrovci sú v robote obaja a ešte k tomu bývajú daleko. Podľa mna je 5 týždnov strašne veľa a ked budem chodiť do práce, tak dovolenka nám to ani nepokryje.

loginexistuje
13. máj 2015

Ak uz prijali dieta na celodennu dochadzku tak mu ju nemozu zrusit alebo zmenit na poldennu .... ine je ak je obmedzenie prevadzky ... napr. ze funguje len jedna trieda vtedy mozu slusne poziadat a poprosit .. ale prikazat nie ... na druhej strane treba empatiu na oboch stranach .. u nas mali v skolke dost problem s tym, ze prave maminy co boli na RD davali chore deti do skolky ... 😒

@janickacrazy no este raz pisem ze uprednostnit maju v lete deti zamestnanych rodicov, ty si ho doma nechat mozes, ale zamestnany rodic co ma robit .. ak ostane miesto nech ho zaplnia ... ja som napisala ako je to u nas ... a poviem ti ak by to malo byt tak ze kvoli rodicom co su doma budem musiet pokryt dva tyzdne navyse v lete /starych rodicov co by mi ho postrazili co i len na den nemam/ tak je to pre mna problem ...

moni244
13. máj 2015

@janickacrazy a ako budes vykryvat skolu? Tam ziadne otvorenie pocas leta, to este len bude adrenalin, to pokryt, skolka je este ako tak v pohode

loginexistuje
13. máj 2015

@moni244 no presne tohto sa ja desim .... ja mam teda uz 12 rocne starsie dieta a to mi dost pomaha ... plus tabory ci pobytove ci denne ... a s muzom sa striedame na dovolenkach ... ale tak ja si myslim, ze ked uz su v rodine aj vacsie deti tak nech sa zapoja do starostlivosti ...

v skole je strasne vela prazdnin ... aj pocas roka nielen v lete... 😖

katrinka8
13. máj 2015

U nás je škôlka v lete zavretá, otvorená je len prvý týždeň a potom posledný, ale to funguje vlastne ako zberná - takto to majú v meste našom podelené škôlky, každý týždeň je nejaká iná zberná. Ja som tiež na MD a tiež počas prázdnin nemá moje dieťa nárok na škôlku (aj keď si myslím, že napr. keby som potrebovala súrne napr. do nemocnice alebo čo, tak by snáď problém nebol). A mne ani nenapadlo teda dcérku dávať cez prázdniny do škôlky, som bola celkom rada, že ju mám doma + aj tak by sa len deti spájali, kamaráti doma... 🙂
Ale tak zase ja to chápem, je to podľa mňa normálne, veľa detí, ktorí majú napr. starších súrodencov školákov, do škôlky tiež nechodia, oni sa v tých dňoch asi až tak v škôlke nevzdelávajú, idú proste na taký "núdzový" režim. Veď aj opravovať škôlku, upratovať, pomôcky doplniť atď. treba.
A inak, hoci som na MD, moje dieťa chodí do škôlky už 2. rok len doobedie. Ale nie preto, že som na MD a niekto by nás tak nútil, ale preto, že dcérka mala ťažšiú adaptáciu. No a zatiaľ to tak zostalo, uvidíme o rok 🙂

katrinka8
13. máj 2015

@mimikas - no ale počas prázdnin, keď sú deti doma, sa za škôlku neplatí - teda tie deti, čo sú doma, neplatia 😉

katrinka8
13. máj 2015

Baby, sorry, že takto píšem po jednom príspevku, ešte mi napadlo, že napr. dnes sme mali na škôlke oznam - prosbu, že rodičia, ktorí majú možnosť nechať v piatok deti doma (starí rodičia a pod.), aby boli takí láskaví a vyšli škôlke v ústrety, pretože sú choré 4 učiteľky a ďalšie vari tiež 4 musia ísť na školenie a škôlka pôjde na núdzový režim 4 tried (inak ich je 7). Ale bola to len prosba pre tých, ktorí môžu, žiadne, že musíte. Ja som malú odhlásila, aj keď bola trochu preto mrzutá, ale vysvetlila som jej to. Mne tiež škôlka vyšla v ústrety, tak ja tiež im vyjdem, keď môžem.

janickacrazy
14. máj 2015

@moni244 Školák predsa len može ísť napr. do tábora, čo u školkara nehrozí. Škola ma nejak netrápi, lebo mám doma 15ročného syna, ktorý ked pojde mladší do školy bude mať 18 a može sa v klude o 7ročného postarať, no problem. Určite nebude z toho nadšený, ale ked sa inak nebude dať, tak to nejak vydržia.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli