Narodenie bábätka v Čechách, keď som Slovenka

lucina2014
14. dec 2014

Ahojte žienkyy, neviem na koho sa obrátit s podobnou skusenosťou, ak to sem nepatri, kludne zmažte, za otazky nic nedam...🙂
Hladam mamicku s podobnou situaciou ako ja , takže:
1. som slovenka, aj manžel je slovak,, ale par mesiacov pred pôrodom, by sme chceli odisť žiť do CR...( on tam žil dlho predtym )
2. Ako to bude s babatkom...čo treba všetko ohladom uradov zariadit....aby som mohla rodiť tam atd...
3. budem mat narok na pôrodne? V akej vyske je v CR?
4. ako je to všetko, ked tam budem mat len prechodny pobyt? Bude mat automaticky ceske obcianstvo?
Toto zatial všetko čo ma napada, ale isto ma napadne viac...PROSIM, poradte..🙂 dakujem vopred

henikav
14. dec 2014

@lucina2014 len k tomu poslednemu bodu, nie nebude mat ceske obcianstvo, ked ste obaja slovaci, bude mat automaticky slovenske obcianstvo, len miesto narodenia bude v cechach.

lucina2014
autor
14. dec 2014

@henikav ...dakujem, cize to uz neplati, že ma narodnosť v krajine, kde sa narodi? automaticky do dedi po mne?

velkacica
14. dec 2014

nepleť národnosť, štátne občianstvo a miesto narodenia

henikav
14. dec 2014

@lucina2014 niekedy to bolo tak? No neviem, my sme v zahranici, ale mala ma automaticky obcianstvo po nas, je sice pravda ze ked tu vyrastie a vystuduje bude si moct v dospelosti vyziadat toto obcianstvo. K ostatnym bodom som sa preto nevyjadrovala, lebo my nie sme v cechach, ale pripadne sa mozes opytat na ceskom koniku

lucina2014
autor
14. dec 2014

@henikav ...tiež neviem, ako to presne je, lebo nikdy som sa neocitla v situácii, kedy by ma to enormne zaujimalo, iba čo viem, že známa, šla porodiť do Nemecka , pretoze muz jej tam pracoval, no a maly mal nemecka o... ale možno v každom štáte je to inak......ale aj tak dakujem, hadam tu najdem konkretne odpovede od niekoho, lebo chodit teraz tehu po uradoch, a nervovat sa...:/ nema vyznam

henikav
14. dec 2014

@lucina2014 nie obcianstvo pre dieta urcite neziskala tym ze tam sla porodit, jej muz bol nemec? V takom pripade mohlo mat dieta aj nemecke obcianstvo. K tym ostatnym bodom som pisala ze sa opytaj na ceskom koniku, vysku prispevkov baby budu vediet, ale ty si vyzisti urcite zdravotnu poistovnu, aby ti tam zaplatili porod 😉 tie pravidla na ziskanie obcianstva su v celej europe prakticky rovnake,

lucina2014
autor
14. dec 2014

@henikav ...ano napisala som cz konik,,, ale nikto nic...tak dakujem pekne za info...

bianca
14. dec 2014

@lucina2014 ja som rodila sice 6 rokov dozadu ale asi sa toho vela nezmenilo.Obcianstvo dedi dieta po rodicoch.My sme dostali cesky rodny list a potom sme ziadali slovensky u nas na matrike.Mala je zapisana v specialnej matrike v BA a aj od nich prisiel potom slovensky rodny list.Co sa tyka porodneho neporadim,lebo ja i manzel sme roky rokuce pred porodom zili a pracovali v CR takze som porodne dostala.Ak budes mat ceske poistenie (co je podla mna zaklad) tak nebude ziaden problem s porodom v cr lenze poistenie dostanes na zaklade pracovneho pomeru z coho sa odvadzaju aj dalsie vyhody a kedze ty zamestnana nebudes ,bude to problem.

henikav
14. dec 2014

@bianca v inych statoch to funguje tak ze ak ma manzel zamestnanie a zdravotne poistenie, tak ide porod z jeho zdravotneho, myslis ze v cz nie?
@lucina2014 ale pre istotu si to vopred vyzisti, porod moze byt celkom draha zalezitost, keby ste to mali platit v hotovosti

lucina2014
autor
14. dec 2014

@henikav ...práveže manzel podnika, a ja by som bola ako samoplatitel, pretoze nemam sancu sa zamestnat a ani nic ine vymysliet.... len sa zaregistrovat ako samoplatitel... ale o mna ani nejde tak ako o male... nechcem aby bolo zbavene niecoho na co ma narok....viem ze niekde nedavaju napr porodne..

bianca
14. dec 2014

@henikav netusim.Neriesila som kedze som tam sama pracovala skoro 10 rokov .Na druhej strane sme v EU a rodit moze s EU kartickou kto chce zrejme kde chce no opletacky kolo toho.... inak myslim ze ani prechodny pobyt nedaju len tak.Ja som musela stale dokladovat platnu pracovnu zmluvu

henikav
14. dec 2014

@bianca skusim najst jednu temu ale ta tu bola uz davno, neviem si spomenut, len sa mi mari, ze porod s eu kartickou preplatia v zahranici, len ak prisiel nejako skor a necakane pri pobyte v zahranici, nie ze si mamina odide naschval porodit do zahranicia. Ale toto nemam overene, skusim tu temu najst, ak nahodou natrafim 😉

bianca
14. dec 2014

@henikav kludne moze povedat ze bola za manzelom 🙂 i ked na uradoch niesu blbi a budu robit problemy

henikav
14. dec 2014

@bianca v case predpokladaneho porodu? No neviem ci by to preslo, to je tazka improvizacia, ktora moze stat vela nervov aj peniazkov, lepsie je to vyzistit vopred a vybavit co treba. Ja hladam tu temu, ale je ich tu strasne vela a uz sa nepamatam aky mala nazov 😉

katrinka8
15. dec 2014

@lucina2014 - moja švagriná s bratom majú podobnú situáciu, len s tým rozdielom, že obaja v ČR žijú a pracujú, čiže si platia odvody, preto majú nárok a pôrodné. Ale:
1. Ak sa chystáš rodiť napr. v Prahe, je to dosť problém, pretože tam sa do štátnej pôrodnice musíš zaregistrovať na pôrod do, myslím, 12 tt. Inak to môže byť problém, majú obrovský nápor pôrodov a málo miest.
2. Predpokladám, že to bude také isté, ako to je "opačne", švagriná pre tento vyššie uvedený problém chcela ísť rodiť na SR, lebo si nebola istá pôrodnicou, pre istotu sa však zaregistrovala. Je to 2 roky stará informácia, myslím, že sa to nezmenilo. Šla preto na potrebné úrady na Slovensku, kde im vysvetlila, čo a ako by chcela. Tam jej milá pani povedala, že sa to síce, samozrejme v rámci EÚ vybaviť dá, ale je okolo toho nesmierne veľa papierovačiek, keďže ona je síce občianka SR s prechodným pobytom v ČR, ale pracuje tam a aj odvody si tam platí. Poradila jej, že ak má "odvahu risknúť to, že v čase pôrodu bude v SR a môže sa to riešiť ako "nečakaná udalosť", vtedy to tak bude poisťovňa brať. Ale zase neviem, ako dokážeš poisťovni, že si v čase pôrodu, bola "náhodou" v ČR - asi by Ti to neuznali.
3. Na pôrodné zrejme nárok mať nebudeš, pretože osobne si myslím, že by si musela nejakú dobu platiť odvody do ich systému, a si už v dosť vysokom štádiu tehotenstva, čiže neviem, či by stačilo zaplatiť 3 - 4 platby. Ale je to len môj subjektívny názor, najjednoduchšie by bolo overiť si to na stránke českého úradu alebo ministerstva, ktorý pôrodné prideľuje (skús pogúgliť), určite tam budú podmienky pridelenia pôrodného.
4. Tvoje bábätko české občianstvo mať nebude, nakoľko Vy s manželom nie ste občanmi ČR. Neboli by ste nimi ani vtedy, ak by ste v ČR mali trvalý pobyt, pretože občianstvo sa neudeľuje na základe trvalého pobytu (resp. musí byť splnených viac podmienok ako len trvalý pobyt). Môže mať akurát českú národnosť (ak sa tak rozhodneš, čo však asi bude zbytočné, keďže ste obaja s manželom Slováci. Národnosť si môže zvoliť každý takú, akú chce). Štátne občianstvo sa dá v získať rôznymi spôsobmi, každá krajina ich má iné. Narodením sa získava štátne občianstvo jedine pri deťoch, ktoré majú rodičov so štátnym občianstvom danej krajiny. Ostatné podmienky sú rôzne, môžu závisieť od dĺžky pobytu v danej krajine, od platenia daní, ďalej je možné získať občianstvo sobášom so štátnym príslušníkom a pod.

dakinko
16. dec 2014

ako je to pri narodení 4dieťaťa?aj tam je nejaká suma alebo nie prosím vás ale 4nieje stým manželom ako myslím je to len priatel.dakujem a prajem pekny ddníík.

vevericka124
16. dec 2014

@dakinko normalne pridavky, pripadne rodicak a co sa tyka porodneho tak len ta mensia suma 151,37 eur, nevadi ze otec dietata je iny, ide o poradie tvojho porodu, nie o poradie dietata otca