Reťazový pôrod

majca88
11. okt 2016

Ahojte zienky. Poradte. Momentalne som na RD a v maji 2017 budem mat babo v tzv. retazovom porode. Materska pri malej sa mi ratala zo zarobku za rok 2014. V roku 2016 som nemala ziaden zarobok avsak som stale v pracovnom pomere. Aku budem mat novu matersku? Poslednu normalnu vyplatu som mala za marec 2015, ale v novembri 2015 mi dodatocne doplacali dovolenku. Niekde som citala, ze sa to rata z posledneho zarobku, inde ze mi znova prerataju z tej istej sumy ako pri prvej materskej (to by bolo super) a inde,.ze ked som v 2016 nemala zarobok, bude sa to ratat z predpokladaneho zarobku v mesiaci kedy budem rodit a to zistia z pracovnej zmluvy. Kde je pravda?
Nie je tu mamka po retazovom porode?
Dakujem ☺

ikonica
11. okt 2016

zamestnavatel posle do soc. poistovne potvrdenie o pravdepodobnom vymeriavacom zaklade... vychadza sa z toho, kolko by si bola zarabala na danej pozicii v mesiaci kedy nastupis na MD

majca88
autor
11. okt 2016

Je to take jednoduche? Takze ja len oznamim zamestnavatelovi nastup na druhu matersku, zrusim rodicak a automaticky mi vyrataju matersku? Tak by ta suma nemusela byt taka zla. Dakujem pekne za pohotovu odpoved.

ikonica
11. okt 2016

donesies do prace ziadost o materske... socialka si k nemu vyziada spominane potvrdenie.... to posle zmestnavatel do poistovne a ta vyrata materske.... tot vsjo..

u nas je to asi tak ze kuknem kolko zarabaju na danej pozicii a danom stredisku ini zamestnanci a podla toho potvrdim pravdepodobny VZ...

miku1
11. okt 2016

@majca88 Ja som to riešila pred 3 r., vtedy bolo v zákone jasne napísané, že sa pre výpočet materskej berie do úvahy posledný plat, ktorý bol vyplatený pred nástupom na prvú materskú. Takže sa mi druhá materská rátala z poslednej výplaty.

ikonica
11. okt 2016

no neviem.... a co pripady kedy zarabaju minimalku.. to aj po troch rokoch mam pouzit tie iste cisla? ked sa uz aj minimalka zmenila? ved toto treba tiez zohladnit

ikonica
11. okt 2016

zdroj SP

PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.

viac na stranke SP

miku1
12. okt 2016

@ikonica Tu je problém však ten, že to čo sa napr. pred tými 3 r., keď som to riešila ja písala v zákone a čo hovorila SP boli 2 rozdielne veci. Známa robí na SP (zhodou okolností patrím aj k nej) a ona mi vravela, že mi tam zamestnávateľ môže dať sumu akú chce, ona mi z toho vypočíta materskú. Zisťovať, či je suma správna nebude. Ale....mzdárka išla podľa zákona, nakoľko (čo je celkom logické) si nevezme "na triko", že jej príde kontrola a bude problém. Takže teraz "babo raď" 🙂

evittam
12. okt 2016

@majca88
@miku1 Platí čo napísala @ikonica - zamestnávateľ potvrdí pravdepodobný VZ a podľa toho sa vypočíta MD, ak mal zamestnanec minimálnu mzdu, tak samozrejme sa mzdárka drží platnej minimálnej mzdy. A áno môže potvrdiť aj vyššiu mzdu ako bola pred rokmi - väčšinou to SP nekontroluje a stačí spísať napríklad dodatok k zmluve - teda ak by chcela byť tá mzdárka krytá - to je všetko. Samozrejme navýšiť tak o 100-200Eur nie o 500-1000 - to už je zase "do oči bijúce" a ani na SP nie sú taký blbí.... 😉

gir
12. okt 2016

Mňa čaká to isté, som na RD a a koncom januára nastupujem na druhú MD. Počíta sa 70% zo mzdy. Zamestnávateľ ti nemôže napísať akú sumu chce ale reálne koľko zarábaš a aké odvody do SP za teba odviedol.

majca88
autor
12. okt 2016

Takze to zalezi od mzdarky. Nasa je v pohode. Ja som sa bala, ze to bude len okolo tych 200e ako rodicak. Este som pocula ze od januara 2017 by sa malo ratat 75%. Snad to prejde. Kazde euro navyse potesi....

evittam
12. okt 2016

@gir Kľudne ti môže napísať iný vymeriavací základ - za tie 3 roky čo si bola doma tak sa zvyšovala minimálna mzda a aj ostatné - a za teba žiadne odvody neodvádzal. Čiže ti dám príklad ak si mala pred nástupom na prvú MD cca 500Eur v hrubom (napríklad podľa zmluvy) a teraz ti napíše ako pravdepodobný VZ 700Eur - tak sa vôbec nič nestane. Len teda pre istotu treba ten dodatok k zmluve. Kamarátka to nedávno zisťovala na SP - bolo jej povedané, že to vôbec nekontrolujú - majú iné starosti- a držia sa sumy, ktorú potvrdí zamestnávateľ na to potvrdenie. 😉
Koľko ty reálne momentálne na RD zarábaš a z akej sumy sú za teba odvádzané odvody? Ak teda nepracuješ popri RD? Nula - nič.

evittam
12. okt 2016

@majca88 Presne tak -záleží to len a len od nej - teda ako sa s ňou dohodneš a samozrejme by mal o tom vedieť aj zamestnávateľ - pre istotu. 😉

majca88
autor
12. okt 2016

Potesili ste ma. 😁 uz aj muz je viac nateseny. Bal sa,.ze bude dalsie roky tahat rodinnu kasu iba on. Aspon 8 mesiacov mu trosku odlahcime zivot.

gir
12. okt 2016

@evittam No neviem, je to divné. Ja pracujem v školstve, plat podľa tabuľky. Riadia sa podľa platového výmeru. Ak by sa zvyšoval plat, samozrejme dostanem nový platový výmer. Čo sa tam dá dohadovať? Nehádam sa, len si myslím, že nikto ti nenapíše len tak "od brucha" koľko si zarábala.

gapa
12. okt 2016

@majca88 ono firmy, ktoré vyplácajú napr. v decembri 13ty plat alebo odmeny či prémie a ty nastupuješ na md v decembri ti ozaj môže napísať vysokú mzdu. A ešte podstatná vec, predpokladám CELý ROK 2016 (ak na md nastupuješ v r.2017) si mala LEN MD ALEBO RD?????? to je podstatné, že si napr. nebola na pn, očr, to by boli výpočty iné. Tiež ak by si čerpala riadnu dovolenku, tak by sa rátalo z toho (ale myslím píšeš, že si nemala vym.základ, len v r.2015).

evittam
13. okt 2016

@gir To nie je "od brucha" - ale ak spraví dodatok k zmluve o zvyšovaní platu, tak sa nemá čoho báť. Tak to bolo vysvetlené aj od SP.....Čo sa týka teba - no áno to je v poriadku, pracuješ v školstve-štátna správa - tabuľkové platy - tam si moc nepomôžeš. 😉

majca88
autor
13. okt 2016

@gapa ano. Mam iba rodicak. Muz chcel aby som sla pred druhou materskou robit, aby som mala normalnu matersku, ale ja som nechcela aby bol medzi detmi velky vekovy rozdiel. Ak bude ta materska z toho predpokladaneho platu v den porodu, tak nam to vyjde fajn.

gabikka34
12. sep 2017

Mam otazocku, maly sa narodil 7.7.2017v auguste mi prisiel cely rodicovsky a za 25dni materska, no je september a znova mi nabehol rodicovsky na ucet, pravdepodobne sa pomylili, alebo musim na urade odhlasit rodicovsky, nerobi to automaticky zamestnavatel? Vsak na urade musia vidiet, ze poberam matersku, ci? Nerozumiem

9lf9
12. sep 2017

@gabikka34 nie na urade nemaju ako vediet ze ty mas dalsie dieta a vznikol ti narok na matersku, to je upln eina institucia ako je soc. poistovna. Je tvoja povinosti nahlasit do 8 dni taketo zmeny, treba na urad prace dolozit kopiu rozhodnutia o materskom na zaklade toho ti odnimu RP ak mas matersku vysiiu ako 213,2e. ak uz usiel mesiac, tak ti spravia preplatok a budes ho vracat.

majusqa77
12. sep 2017

@gabikka34 a co ma zamestnavatel s tvojim RP? o ten si si ziadala sama. tak isto, ako si povinna ho odhlasit... (s vymerom o priznani materskej)

vondolina
12. sep 2017

o všetko si žiada sama nie?

evittam
12. sep 2017

@gabikka34 Tak ako pisu
@majusqa77
@9lf9

veaaa
12. sep 2017

Baby a co ak matka dostane pocas tehu vypoved ide na matersku rd a zas otehotnie,z coho sa rata materska,ci dostane len rodicak?

veaaa
12. sep 2017

@veaaa
@veaaa myslim tym druhu matersku

9lf9
12. sep 2017

@veaaa od narodenia bude RP

majusqa77
12. sep 2017

@veaaa len RP

gabikka34
12. sep 2017

@majusqa77 uz viem, ale dakujem, no clovek si uz nepamata a aj zabudne, ale uz som bola poriesit na urade😉

dashha
1. apr 2019

@gapa dobrý večer, viem ze ide o starsiu diskusiu ale asi rozumiete tejto problematike. Prosím viete mi poradiť? Po MD r 2017som išla na rd medzi tým som si dala preplatit dovolenku z prace teraz nastupujem na dalsiu md a prišiel mi nizsi vymervýmer materskej ako pri prvom. Je to normalne? A tiež v zmluve mám uvedenú okrem hrubej mzdy aj 13plat nemali by aj ten zohľadniť?dakujem

majusqa77
2. apr 2019

@dashha nastup na md v 2018 = rozhodne obdobie 2017. Takze pocitali z realneho prijmu pocas cerpania dovolenky