Reťazový pôrod zamestnankyne a zamietnutá materská

fotoarch
15. nov 2013

Obdržali ste niektorá zamietavé rozhodnutie o nároku na materské ako zamestnanec pri reťazovom porode_?
Pomohlo vám odvolanie_?
Lebo podľa paragrafov v mojom prípade zle rozhodli, aspoň dúfam 😅

- O reťazovom pôrode hovoríme, ak žena porodí druhé dieťa pred ukončením poberania rodičovského príspevku na prvé dieťa. Medzi týmito dvoma pôrodmi má prerušené povinné nemocenské poistenie z titulu čerpania rodičovskej dovolenky.
- Základnou podmienkou nároku na materské je, že osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, musí byť poistenkyňou, musí byť nemocensky poistená (alebo musí byť tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, vtedy jej vznikne nárok na materské v tzv. ochrannej lehote..
- Osobitnou podmienkou nároku na materské je, že toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

- Ak pracovný pomer trvá, uplatní sa § 49a zákona, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
- Nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

zalka
11. jún 2016

@zvolsiinylogin 270 dní musí byť odpracované , 90dní bez PN a OCR aby si s toho zamestnania dostala MD,
MD je70% z hrubej mzdy

zvolsiinylogin
25. jún 2016

@zalka mala som iba priepustky k lekarovi..co je priepustka?je to ocr?a co je ocrka? Dakujem za vysvetlenie

zalka
26. jún 2016

@zvolsiinylogin to je paragraf .. to je ako keby si bola v robote .. to sa do 90 dní ráta

niky21
15. feb 2017

Baby prosím o radu , momentálne mi to nemyslí... Pri prvom dieťati som mala normálne materskú a počas nej sa mi skončil pracovný pomer na dobu určitú, takže momentálne som na RD. Teraz čakáme druhé babo, ale materskú opäť nedostanem však? Len ma to zaujíma 😉 Dobre som to pochopila? Ďakujem a krásny deň 😉

zuzka38
15. feb 2017

@niky21 nie ak si nebola poistena tých 270 dni..zavisi ako ti to vychádza..

niky21
15. feb 2017

@zuzka38 aha, ďakujem, ako mi vychádza ukončenie PP alebo kedy mi skončila materská? Som z toho jelenica..

zalka
15. feb 2017

@niky21 kedy ti skončil PP ...

niky21
16. feb 2017

@zalka ďakujem

zalka
16. feb 2017

@niky21 to bola otázka, ale ak skončil pred viac ako 15 mesiacmi tak nárok na MD mať nebudeš,
ak skončil pred menej ako 15 mesiacmi a ty budeš mať poistenie nové tak nárok na MD by byť mohol

niky21
16. feb 2017

@zalka aha 😀 prepáč, syn má pestré noci idú mu očné, tak som trochu nechápavá z nedostatku spánku. No pp skončil 30.10. 2015 :(

zalka
16. feb 2017

@niky21 už je neskoro nárok na MD mať nebudeš si bez poistenia viac ako 15 mesiacov

niky21
16. feb 2017

@zalka ďakujem za vysvetlenie 😉 nevadí, hlavne nech su deti zdravé 😉