Z rodičovskej na ďalšiu rodičovskú. Ako to prebieha?

veronika426
7. nov 2012

Zdravím, v oktobri mi skončila rodičovská dovolenka, ja som nepoberala materskú, nakolko som doteraz bola študentkou na VŠ a nemám nič odpracované, ale minulý mesiac som sa bola nahlásiť do zdravotnej na predĺženú rodičovskú nakoľko som tehotná a pojdem na dalsiu rodičovskú v decembri. Papier z nástupom na MD mi moj gynekolog vypísal, kde je uvedený datum nastupu 28.10.2012, tak som s ním bola na zdravotnej, oni ma poslali na UPSVaR a odtial na Sociálnu poistovnu. Tam si nechali ten papier od gynekologa a mne dali len prefotený (aj to len predná strana). Poradíte mi prosím Vas, načo je moj papier o vypísaní rodič. dovolenky práve sociálnej poistovni, ked ja som este zamestnana nebola a dávky som poberala len od UPSVaR? Ked porodím, mám prísť na UPSVaR a oni mi začnú vyplácať dávky rodič. prípsevku, ale ako budú vedieť, že som bola na tu rodič. dovol. vypísaná, ked ten papier od gynekologa si nechali na Sociálnej poistovni a tým pádom UPSVaR nemá ani len číslo účtu, kam mi to majú vyplácať, ktoré je napísané na tom papieri od gynekologa, ktorý majú v Soc. poistovni a mne ho ani neofotili, lebo sa to nachádza na opačnej strane...ako to teda ide byť? Hadam nebudem musieť s malým babatkom behať po uradoch odznovu, lebo teraz oni niekde urobili chybu. (Aj dnes mi na zdravotnej poist. povedali, ze sa zmýlili, ze ma poslali do sociálnej poistovne, ze si mysleli, ze poberám matersku) a ja behaj v 9.mesiaci...Dakujem za radu velmi moc.

pajerchinova
7. nov 2012

Z mojej skusenosti - najprv som bola urade prace, tam si ofotili to potvrdenie od gynekologa anechali si kopiu a az potom som isla do socialnej. ak nechces chodit po uradoch, zavolaj na urad prace, najlepsie konkretnej pani co ta ma na starosti - aj si na RD zrejme uz mas nejake pisomnosti odtial a tam byva kontakt - a spytaj sa na postup.

xlucia
7. nov 2012

@veronika426 ked porodis, pojde tvoj partner vybavit s papiermi co dostanes v porodnici dietatu rodny list, zdravotnu poistovnu a nech ide hned nad Upsvar, s kopiou rodneho listu, kde ti vybavi vyplacanie rodicaku. tam vypise, alebo partner s rodnym listom do prace, aby ste dostavali aj rod. pridavky.´
papier z upsvar si zober uz teraz, vypis a podpis este v porodnici, tam davas aj cislo uctu. a ked pojde partner vybavit rodny list, nech spravi hned kopie a s jednou a tym vypisanym papierom nech ta ide prihlasit na rodicak.

predpokladam ze si na RD predlzenej tej beznej, nie zo zdravot. dovodov. cize ti nechodia peniaze, iba za teba stat plati odvody. over si na socialke, ze ci ta spravne eviduju ako osobu starajucu sa o dieta do 6 rokov, a to od nasledneho dna ako ti skoncila riadna RD do.............. otvoreny datum, cize ked porodis. a ked porodis, zavolas do soc. poistovne, ze ukoncujes predlzenu RD dnom pôrodu, a nastupujes na matersku dovolenku, ale dostavat budes uz len rodicak

veronika426
autor
7. nov 2012

@xlucia dakujem ti za vysvetlenie...ano som na beznej predlzenej, nie zo zdrav. dovodov. No tak to bude riesiť vlastne za mna partner, ale az ked porodim, ked bude mat v ruke rodný list a papier z UPSVaRu ano? Dakujem za pomoc. 🙂

xlucia
7. nov 2012

@veronika426 hned ako bude mat rodny list. lebo tam je rodne cislo dietata.

stanka04
12. nov 2012

Baby, a ked som nahadou tehotna,male sa narodi,ked bude mat dcera dva roky,to budem mat dva rodicaky (do malej troch rokov)? Alebo ako to je?
Na matersku narok nemam.

emily_666
12. nov 2012

@stanka04 nie, iba jeden ☹

stanka04
12. nov 2012

@emily_666 Ty kokso,to mam starsej povedat,ze uz nejedz potom?Srandisti vo vlade 😝 Dakujem,aspon mam jasno...

moon1979
12. nov 2012

@veronika426
no v skratke 🙂
na sociálnu poisťovňu ťa poslali úplne správne, pretože papier o vypísaní materskej potrebuje práve SP ... tá posúdi nárok a vydá ti rozhodnutie, že nesplnaš nárok na poberanie materskej a s týmto rozhodnutím pôjdeš na UPSVaR a tam ti na základe odmietnutia materskej budú vyplácať rodičovský príspevok - samozrejme si budeš musieť na to vypísať žiadosť 🙂
kým celá táto toritúra prejde tak uplynie nejaký ten čas, ale rodičovský ti vyplatia potom spätne ...

@stanka04
rodičovský príspevok poberáš len na jedno dieťa a je jedno či ich máš 2, 3 alebo 5 ... zvýšené poberáš len rodinné prídavky, teda na každé dieťa 22 eur

veronika426
autor
23. nov 2012

@moon1979 a s tým rozhodnutím zo sociálnej, že nemám narok na matersku mám ist na sociálne este teraz v tehu alebo až ked porodím? dakujem

moon1979
23. nov 2012

@veronika426 akonáhle budeš mať v ruke rozhodnutie, treba ísť na UPSVaR ... tam ťa usmernia a dajú ti vyplniť tlačivá